Husitská epopej I ekniha

Jedinečná několikadílná sága vypráví o událostech slavné i pohnuté doby 15. století v Českém království. Historicky věrně popisované události tvoří kulisu čtivého a napínavého příběhu rozvětvené rodiny Prokopů, jejíž příslušníky postaví neúprosný osud proti sobě. První díl se odehrává v letech 1400 až 1415. V té době se rodina Prokopů rozdělí, část se usazuje v Praze, zbytek zůstává v rodných jižních Čechách. Kniha popisuje život na dvoře krále Václava, prostředí pražské univerzity, mládí Jana Žižky, bitvu u Grunwaldu a také počátky reformačního hnutí a upálení Mistra Jana Husa....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231561/husitska-epopej-i-231561.jpg 4.5684

Husitská epopej 1.

Literatura česká, Historické romány
Vydáno (ekniha), MOBA (Moravská bastei)

Kniha Husitská epopej I

ondrach018

Taková škoda, jak tady historie a fakta dostávají zabrat. Jinak je to čtivé a chytlavé.

Rup
28.12.2020

Hektické životy vykreslené na pozadí hektické doby reformačního hnutí v zemích Koruny české. Co se týče reálií, je nutno vzít v úvahu, že všichni historici, byť vycházejí z dochovaných faktů, valnou část si domýšlejí a občas se někteří i shodnou. Objektivní a absolutní pravdy, existuje-li vůbec, nelze nikdy dosíci. Jak již řekli klasici: Dějepis je to, o čem si dějepisec myslí, že to tak bylo. (Fr. Vymazal). Nebo: Jinak voní seno koňům a jinak milencům (S. J. Lec). Či: Historie je jen hřebík, na nějž věším svůj vlastní obraz (A. Dumas). Jednu hvězdu strhávám za poněkud ploché charaktery postav a poněkud ploché výrazivo. Jinak mohu doporučit.

zandlstan
26.12.2020

Pěkná kniha, ovšem chyba je v nedostatečnosti faktů a přemíry sexu.

willy9203
10.12.2020

Velmi příjemně podaný obraz ze života běžných obyvatel Českého království na počátku 15. století. Vzorek zástupců z jednotlivých sociálních skupin byl dobře vybrán a plnil svůj účel. Ani vystupování skutečných postav mi nevadilo. Ale některá odklonění od historických faktů mi připadala zbytečná (např. Žižka nepřišel o oko v bitvě u Grunwaldu, ale již jako asi desetiletý). Trochu to degraduje důvěryhodnost, což je škoda.

ladyka
25.11.2020

Poslouchala jsem audioknížku a musím říct, že celkově mi zatím sedne víc jak Přemyslovská epopej. Protože jsem poslouchala před spaním a na historická pojednání bych se nedokázala soustředit, uvítala jsem menší kvantum politického líčení a větší zaměření na osudy hrdinů. Ale pro historické fajnšmekry to asi žádné terno nebude. Na slovo "suknice" jsem si poměrně rychle vytvořila alergii, tahle podivná záliba autora ve stálém omílání toho samého mi přijde zvláštní, ale budiž. Už jsem se pustila do druhého dílu, takže zatím vcelku spokojenost.

StandaO.
23.11.2020

Knihu jsem si pořídil na doporučení. Chtěl jsem se podívat do historické epochy husitství a vidět ho z jiné perspektivy. Dozvědět se a zjistit něco o životě tehdejších lidí. Musím říct, že mě kniha uchvátila a začetl jsem se do ní velice rychle. Ke konci jsem se začínal ztrácet v rozvětveném množství osudů hlavních hrdinů, ale stále to ještě šlo (proti dalším dílům). Samozřejmě člověk si neustále klade otázky, zda co píše pan Vodnruška je skutečnost nebo jen fikce - u života prostých lidí, jejich zvyklostech, způsobu mluvení, chování, ale i co se histrických událostí týká. Nemile mě překvapilo, že jsem se dočetl i kritiky některých historiků na práci pana Vondrušky a jeho časté domýšlení historie.
Celkově shrnuto se mi epopej líbila a pořídil jsem si i další díly.

lenyleny
13.11.2020

Tak jsem se odhodlala a pustila se do obsáhlé epopeje. A musím přiznat, že obavy z velikosti díla byly zbytečné (alespoň tak usuzuji po přečtení prvního dílu). Kniha se četla velice dobře děj mne vtáhl již od začátku a již se těším na další díly. Musím přiznat, že ve škole mne toto období v dějepisu moc nebavilo, ale takto podané jsem si to vychutnávala.

pupak13
09.11.2020

Kladl jsem si před přečtením knihy otázky. Je pan Vondruška spisovatel nebo historik, a Jak je možné, že dokáže napsat i několik knih za rok?
Nemám příliš v lásce tento typ knih, kdy se historické postavy prolínají s fiktivními. Čtenář pak neví jestli je to podle historie nebo si to autor vymyslel. Naštěstí mohu celkem porovnávat, jelikož je husitská doba mým koníčkem. Spisovatel se drží historických faktů - to bezesporu, ale tak nějak povrchně. Dokud se drží nějakého příběhu o rodu Prokopů, tak bych to bral, ale jakmile do děje začne ve větší míře zaplétat historické postavy (Jan Hus, Jan Žižka, Václav IV) nebo historické události (bitva u Grunwaldu, upálení Husa), tak to působí celkem povrchně a zvláštně. Jako by se Vondruška právě dokoukal na historický film od Otakara Vávry - Jan Hus a opsal ten příběh do své knihy. Až příliš podobností se zde s tímto filmem nachází - zvláště pak poslední dva roky 1414 a 1415, kdy už rodina Prokopů jaksi z knihy zmizela a řeší se tu jen Jan Hus.
Největším problémem je pak, když se Vlastimil Vondruška pustí do přímé řeči - zde mu to příliš nejde.
Ale i tak je to kniha čtivá a své fanoušky si najde. Jestli se pustím ještě i do druhého dílu nevím, jestli ano, tak jedině abych věděl jak popisuje pozdější bouřlivé roky.