Síla vzdoru

Síla vzdoru https://www.databazeknih.cz/img/books/71_/71087/bmid_hunger-games-sila-vzdoru-71087.jpg 4 5077 599

Katniss Everdeenová, dívka v plamenech, přežila, ale její domov byl zničen. Hurikán unikl. Katnissina rodina je v bezpečí. Peetu zajal Kapitol. Třináctý kraj skutečně existuje. Vypuklo povstání. Katniss záměrně zachránili z arény krutých a krvavých čtvrtoher a bez jejího vědomí ji už před dlouhou dobou zapojili do revoluce. Třináctý kraj vystupuje ze stínů a plánuje svrhnout Kapitol. Zdá se, že všichni o pečlivě připraveném plánu vědí – s výjimkou Katniss. Úspěch povstání závisí na její ochotě stát se pěšákem, přijmout odpovědnost za nespočetné životy a změnit budoucnost Panemu. Kvůli tomu musí odsunout stranou svoji zlost i nedůvěru. Musí se stát symbolem revoluce – bez ohledu na to, že cena může být hodně vysoká.... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games: Mockingjay , 2010

jovey
04.08.2014 4 z 5

Jak tu již psalo více lidí, první dva díly mi přišly lepší, vím, že autorka nějak sérii musela ukončit, ale "happy end" mi k tomu neseděl.

Patw
31.07.2014 4 z 5

Po delší době (po dvou letech) jsem musel hodnocení změnit ze tří na čtyři hvězdičky. Ačkoliv se kniha nečte tak hezky a plynule jako první dva díly, od kterých čtenář (resp. já) nemohl odtrhnout oči, i tak ději nic nechybí. Máme tu přece finále, konec trilogie bylo tedy jasné, že to bude místy drhnout. Jsou zde části, které člověka pohltí i části, které jsou trochu přehnané ale zase plné a občas i náročné na čtenářovu představivost. V knize se toho děje dost, jen tomu chybí ta plynulost prvních dvou dílů. Dočkáme se jak akce, napětí tak samozřejmě i překvapivých zvratů.

Kari15
28.07.2014 3 z 5

První dva díly se mi líbily strašně moc, ale tenhle mě už tolik nebral. Je to škoda, ale i tak to nebyla vůbec špatná kniha jen jsem čekala víc. Ale i tak mám tuhle sérii moc ráda.

Marillee
27.07.2014 3 z 5

S názorem, že je to jak počítačová hra, souhlasím. Sérii jsem četla v angličtině, ale třetí díl byl i v češtině (podle kamarádky) divný, nesrozumitelný. Druhý díl byl pro mě nejpovedenější, celá série mě ale moc neoslovila.

kloin
26.07.2014 2 z 5

Tak jsem dočetl poslední díl. Rozhodně bych neřekl, že nejhorší z celé série. Alespoň je zde snaha o vysvětlení a dotažení některých věcí. Pořád jsem přemýšlel, co mi to jenom připomíná, a pak mi to došlo. Jako kdybych koukal na to, jak někdo hraje počítačovou hru. Jinak hromady pitomých rozhodnutí a nelogičností, které však díky formě vyprávění, může autorka hodit na nevyzrálé myšlenky hlavní hrdinky. Potěšilo mě závěrečné poděkování, a i já bych chtěl poděkovat manželovi autorky, který ji donutil "zodpovědět otázky, které ji ani ve snu nenapadly."

KerrKnock
23.07.2014 4 z 5

Kniha nebyla tolik čtivá jako dva předchozí díly, ale s chutí jsem jí přeci jen přečetla. Konec mě trochu zklamal, ale přesto jsem si jí, stejně jako ostatní díly, přečetla znovu. Víc jsem si všimla detailů a zabrala se do série mnohem víc. Hunger games jsou jednou z nejlepších sérii, které jsem četla.

Danusshka
22.07.2014 3 z 5

Po předchozích dílech jsem se opravdu těšila na závěřečné finále, ale bohužel jsem byla dost zklamaná. 3/4 knihy se vůbec nic nedělo, nemohla jsem se začíst. Dočetla jsem ji opravdu jen se setrvačnosti, abych věděla, jak celý příběh dopadne. Vlastně i samotný závěr knihy mě zklamal, najednou byli všichni mrtví během 2 kapitol a kde nic, tu nic. Vlastně už se ani netěšim na filmové zpracování :-(

Beautty
15.07.2014 5 z 5

Každý má rád něco jiného. A já můžu říct, že tahle Trilogie se dostala hned za mé nejoblíbenější knížky ( serie HP ). Možná začátek byl trošku slabší, ale potom se děj tak hrozně rozjel a nezastavoval až do konce. Občas mi sice vadilo, jak Katniss neví s kterým být, ale kdyby tam ty románky nebyly, asi bych dál nečetla. Já prostě proti této trilogii nemůžu vytknout ani Ň!!!! Stal se ze mě maniak na HUNGER GAMES!!!! už se těším na závěrečné film. Jo a mimochodem. Knížky jsi daleko lepší než film!!!

TýnaMat
14.07.2014 2 z 5

Třetí díl série byl pro mě opravdovým zklamáním. Do knihy jsem se vůbec nemohla začíst, začátek byl zdlouhavý, zmatený konec naopak useknutý. Někdy jsem také vůbec nechápala Katnissiny pohnutky. Myslím si, že se autorce ani zdaleka nepodařilo, využít potenciál, který tato kniha beze sporu měla.

juliekrocova
14.07.2014 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila a neustále jsem nad ní musela přemýšlet. Rozhodně bych ho neoznačila za výrazně horší díl než třeba díl předcházející - tedy druhý. Byl sice o něco slabší, ale ne o moc. Závěrečný díl trilogie se mi líbil, byl čtivý, bylo tam dost akce, zamotaných vztahů a všeho, co se dá od Katniss čekat.

TFArchmann
05.07.2014 4 z 5

Závěrečný díl série mě dost zklamal. Hunger Games miluju jako nic jiného, ale absolutně nechápu, co to autorka vyvedla s první polovinou této knihy. Sedět v koutě, být na každé páté stránce zraněná, nebo zblázněná, to mi zkrátka nepřijde jako něco, co by měla dívka v plamenech dělat, když se ve zbytku světa šíří revoluce, jejíž je symbolem. Čekal jsem spoustu bojů, dobývání Panemu, kaluže krve a já nevím, co všechno, ale Síla vzdoru je příkladem toho, že u dobrých knih nikdy nevíte, co máte čekat. Druhá polovina knihu, jako celek, zachránila. Prožijete u ní tolik emocí, až úplně zapomenete na všechny nedostatky. Epilog mi přišel zbytečný, ale přesto autorku obdivuji za její práci a nápaditost. Bohužel nemůžu dát 5 hvězdiček jako u předešlých dvou dílů.

kristýnka007
03.07.2014 5 z 5

upřímně bych nejradši odstranila ten konec, já prostě nemusím to "o x let později.."

LittleMonste
02.07.2014 4 z 5

(SPOILER) Tolik rozporuplných emocí...nemůžu se zbavit dojmu, že to mělo dopadnout jinak. *SPOILER* Mé oblíbené postavy buď zemřely nebo nedostali prostor, aby se víc projevily. Byl jsem zvědavý na to jak na mě kniha zapůsobí, protože je to jediný díl, který jsem dřív četl a opravdu lituji toho, že Arénu smrti a Vražednou pomstu jsem viděl prvně na pláně.
Hodnocení - 79%
Přečteno - 1x

Knihoholka:'33
01.07.2014 5 z 5

Absolutně jsem to nečekala. Vůbec. Knížka je tak perfektně napsaná, a každá kapitola končí nepředvídatelně a vy musíte číst pořád dál a dál... Škoda jen, že vždy zemře nějaká moje oblíbená postava. VŽDYCKY! Na konci knížky jsem ani neviděla písmena, protože jsem měla zaslzené oči. Není to žádný slaďák. Suzanne mě vždy nějak překvapila.

k8jj
30.06.2014 3 z 5

První a druhý díl mě naprosto fascinoval a nebýt malých drobností byly by to dokonalé knihy. Pak však přišel třetí díl na který jsem se těšila ze všeho nejvíc. No co mohu dodat. Ze začátku jsem měla pocit jakože nečtu tu správnou knihu, že to musí být omyl, jelikož tak nudný začátek jsem v životě ještě nečetla zvláště oproti předchozím dílům které mě upoutaly velice. Knihu jsem odložila a radši si vzala do ruky jinou. Pak mě však přepadl pocit že tu knihu musím dočist. Nejmín do půlky jsem měla nutkáni tu knihu odložit a však pak nastal zvrat a já se do ní tak vžila a četla a četla..... , než přišel závěr . Ten závěr mě tak přimrazil na židli , že to až nebylo věru hodné. Takže 3* za poutavou část děje a mínus 2* za hrozný začátek a nepřehledný, trochu matoucí závěr. Jinak jako trilogie se mi to líbilo velmi, avšak první dva díly určitě řadím mezi mé oblíbené, ty si klidně přečtu znova. Ten třetí bohužel už ne.

Cacolinka
29.06.2014 4 z 5

(SPOILER) Kvůli poslednímu dílu jsem musela poopravit hodnocení předchozích dvou. Síla vzdoru se mi totiž ze všech dílů líbila nejvíc (pětku ale nemohla dostat, tu mám rezervovanou pro bezkonkurenční geniální knížky, kterým není co vytknout). A ten fakt, že se mi ten poslední díl líbil nejvíc, snad dokazuje jen to, že jsem na čtení Hunger Games přece jen trošku stará.

Spoilers:
Oslavovala jsem hlavně totiž to, že je konec těm sentimentálním vyznání lásky, které se od Katniss odrážely jak tenisové míčky od stěny a to její věčné: ne nesmím milovat a nemiluju Peetu ani Gala, ale musím je oba zachránit, protože oni milují mě...nebo ať už byl její motiv jakýkoli. Působením Kapitolu se z Peety stal konečně normální člověk a ne poprvé zamilovaný puberťák (až na tu věc s tím jak chtěl zabít Katniss, to si mohl odpustit). Gale konečně odhaluje pravou podstatu lásky, které je Katniss asi jen, v té době, schopna ("Vybere si toho bez kterého nebude moct přežít.")
Na konec musím ještě pochválit konec: žádný uhozený "a žili šťastně až do konce" s jízdou na koních do západu slunce, ale stav, který následuje asi po každé válce: zničené životní přátelství mezi Katniss a Galem (to přece nezničil ani románek Katniss s Peetou) a zničení rodiny Everdeen. Přitom záchrana její rodiny a Gala byla hlavní motivace, proč se Katniss vůbec do toho celého nechala namočit a stala se hlavní tváří celé té revoluce, myslela si, že až tu válku vyhrajou, tak bude všechno jako předtím než umřel její otec. Ale tak to prostě ve válkách nechodí.

Kyta
28.06.2014 5 z 5

Závěrečný díl trilogie byl skvělý. :)
Tenhle díl není ani o trochu slabší než ty dva předchozí. Je spíš jiný, a to v tom, že už se tady jedná o tu rozhodující válku o Panem, je zde jiné prostředí a neodehrávají se tu Hladové hry. Nechybí ale další boj o přežití - i když jiný, než jaký jsme doposud četli. Tohle asi jiné čtenáře dovádí k tomu, aby tento díl kritizovali. Mně se ale neskutečně líbil!!
Z celé trilogie jsem u tohohle dílu pocítila asi nejvíc emocí... V jednu chvíli jsem brečela, potom zase litovala, nenáviděla, strachovala - a to vše díky tomu, jak je kniha napínavá a čtivá. Autorka věděla, jak si udržet své čtenáře, protože při každém ukončení kapitoly jsem v sobě nenašla odvahu knihu zavřít; nutí vás otáčet stránky dál a dál, dokud nedočtete poslední stránku. To samé se dělo u zakončení dvou předchozích dílů. Docela mi bylo líto smrtí některých z hlavních postav - to dokazuje, že ne všechno dopadá dobře. Líbilo se mi zakončení celé trilogie, i když bylo trochu rychlé a pro někoho očekávané (pro mě taky dost emocionální), každopádně mě stejně okouzlil a nemohla jsem v sobě udržet slzy. Hlavně celkové zakončení nutí čtenáře pořádně se nad celým příběhem zamyslet.
Musela bych se opakovat, kdybych napsala, jak je každý díl HG úžasný a originální, ale já si celou trilogii prostě nemůžu vynachválit. Hunger Games rozhodně stojí za přečtení!! :)

Děkuji autorce za tak skvělou, originální, nápaditou sérii a za úžasný požitek z jejích knih, který jsem zatím u žádné jiné nepocítila!! :)

vikimi
26.06.2014 1 z 5

Řekla bych, že třetí díl by být raději neměl anebo by ten konec neměl být tak uchvátaný a pro mé čtenářské oči chaotický, neuspořádaný a hlavně divný.
Najednou jsem Katniss nerozuměla, nerozuměla jsem její krutosti týkající se Snowovi vnučky, nerozuměla jsem celkovému jejímu vystoupení a tomu obléhání Kapitolu. Všechno to bylo až příliš nereálná na to, abych si to užila, nevěřila jsem tomu.
Pokud si někdy přečtu HG znovu, tak I.díl a II.díl, ale k trojce se vracet nebudu.

fons
25.06.2014 5 z 5

Možná to není úplně na pět hvězdiček, ale když vás nějaký příběh připoutá natolik, že na konci každé kapitoly i přes volání jiné práce prostě knihu nezavřete a hltavě otáčíte stránky dál, nejde hodnotit jinak. A není to případ jen trojky, bylo tomu tak u všech dílů. Síla vzdoru je v opozici k předešlým dílům daleko niternější a svým způsobem i komornější. Je to prakticky psychologický dodatek k uplynulým událostem, jenž v klaustrofobickém kabátu ústí k tomu finále, které ale ani zdaleka není tak opulentní a velkolepé, jak si ho většina představuje. Jde doopravdy zejména o pocity a v mnoha myšlenkových postupech začne hlavní postava čtenáře i odpuzovat, ale všudypřítomná revoluce a nekončící hrozba smrti je prostě natolik propracovaná a realistická, že série je tímto minimalistickým pojetím zakončena důstojně a každá správná citlivá duše bude mít nějaký ten den o čem přemýšlet.
I napotřetí mě to neskutečně bavilo, tempo čtení nepolevilo a můj vztah k postavám je teď už zcela nesmazatelný. Neoznačuji se za žádného „milovníka knih pro dospívající“, mám totiž názor, že celá série do téhle škatulky s pošramocenou pověstí nepatří. A i kdyby tomu tak bylo, tak co, čtu zejména pro to, abych se bavil, abych něco pociťoval a abych se ocitl mimo naší realitu – a to se Hunger Games povedlo na jedničku!
Takže, slečno, paní, cokoliv Collinsová, už potřetí tleskám a děkuju za neskutečně silný a intenzivní literární zážitek, který možná čerpá z již existujících motivů, ale to nic nemění na tom, že má knihovna obsahuje další drogu, kterou si budu muset v určitých časových intervalech opakovaně dávkovat a svoji závislost tak nadále prohlubovat!

kroftik
20.06.2014 2 z 5

Tak to shrnu... Jednička ok, dvojka dejme tomu a trojka? Peklo :-) Ne, trošku přeháním, ale jednoduše to nebyl to můj šálek kávy. Upřímně jsem knihu dočetla jen díky předešlým dvěma dílům, abych měla trilogii kompletní a narovinu... dalo mi to sakra práci.