Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6548 6548

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

aannyy
22.03.2012 5 z 5

Parádní kniha, četla jsem ji jedním dechem a nemohla přestat :) už se těším, až se pustím do 2. dílu :)

eseona
18.03.2012 4 z 5

Chytne a nepustí :) Už dlouho jsem se nesetkala s knihou, od níž bych se nemohla odlepit. (Naposledy to dokázal před čtyřmi lety Renčín se svým Zlatým křížem.)
Styl jakým jsou Hunger games napsany je ve své podstatě velmi jednoduchý. Emoce jsou popsány minimem slov, ale přesto si dokážete živě představit jak se Katniss cítí. Co mě zřejmě nejvíce do toho díla vtáhlo je ovšem vysvětlení činů - mnohdy se v knihách setkáváme s nelogickým, stupidním chováním postav. Toho si zřejmě Suzanne Collins taktéž všimla a tak čtenáři prostřednictvím Katnissina vnitřního monologu často odůvodňuje jednání této persony.
Co se týče světa, stejně jako postavy je velmi dobře vybudovaný a fungující (konečně zase jeden fungující svět!!!!).
Nyní jsem na konci druhého dílu série a zatím si Suzanne stále vede dobře :) Neplýtvá slova, tam kde nejsou potřeba a nechává si je na ty pravá místa. Dokonce jsem se zatím v těchto dvou knihách setkala jen s pár zbytečnými dialogy, které by se daly spočítat na prstech jedné ruky.
Můžu vám dát i písemné doporučení :)

Charlie Esprit
10.03.2012 5 z 5

Parádní kniha. Nemohla jsem přestat číst.

Deadly
29.02.2012 3 z 5

Přiznávám se, že jsem čekala mnohem víc. Námět se mi líbil, ale zpracovaní už je o něco horší. Řekla jsem si, že tomu dám ještě šanci a začala jsem číst i druhý díl, ale ten asi odložím... Mam pocit, že autorku víc bavilo své postavy "oblékat" do modních hadříků a dvaadvacet dětí zmasakrovala jen tak mimochodem a až na jednu výjimku celkem bez emocí. Připomnělo mi to dost Meyerovou a její Stmívání. Taky mnoho povyku pro nic a ještě o tom natočí film... Horší 3 hvězdičky

pajulka
24.02.2012 5 z 5

Musím říct, že jsem vůbec nečekala jak mě kniha pohltí. Nedokázala jsem se od ní odtrhnout. Za den jsem to měla přečtené jedním dechem a nemohla jsem se dočkat až se dostanu k dalšímu dílu. Neustále jsem musela nad postavami přemýšlet, už dlouho jsem tak skvělou knihu nečetla. Je to trochu něco jiného, a ta originalita dělá knihu naprosto užasnou! Vřele doporučuji. :)

Lea
26.01.2012 5 z 5

Po všem, co jsem za poslední dobu přečetla, je to zase něco jiného. Nesedla jsem si na zadek, ale Hladové hry mě docela chytily. Líbí se mi forma vyprávění i myšlenka tohoto postapokalyptického světa. Příběh je dojemný a děsivý ve správných místech a děj tak poutavý, že ani nevadí, že nemůže nastat příliš překvapivý konec. Čekala jsem na závěr od tvůrců her nějakou levárnu, a stalo se. Spoustu věcí si čtenář domyslí dopředu, to ano, ale kupodivu stránku po stránce hltá dál. Dokonce jsem objevila něco nového - obvykle v knihách závidím hrdinům svět, ve kterém prožívají svá dobrodružství. Pokud jde o svět Suzanne Collins, v Panemu bych rozhodně žít nechtěla :)

carita
21.01.2012 5 z 5

Celou sérii jsem přečetla jedním dechem, začetla jsem se hned na začátku knížky, což se mi tedy tak často nestává, velmi čtivý styl psaní. Vřele doporučuju a to není scifi a fantazy můj šálek kávy :-)

Fiza
16.01.2012 5 z 5

K této knize jsem se dostal, když jsem viděl v kině ukázku z připravovaného filmu a připomnělo mi to Running Mana od Stephena Kinga. Knížka jako taková je úžasná, v mnoha případech mi připomínala Orwellovo 1984. Je to výborné čtení a zvládl jsem to přečíst za dva dny, protože prostě nešlo přestat. Těším se až začnu číst další díl a musím říct, že jediné co mě na této knížce irituje je překlad názvu - proč musíme mít pořád všechny názvy tak zbytečně dramatické? Knížka se jmenuje The Hunger Games, v knížce se mnohokrát mluví o Hladových hrách, co překladatele přimělo k tomu, upustit od tohoto originálního a jedinečného názvu a dát tam místo toho takové prvoplánové klišé?

Sussane
14.01.2012 5 z 5

Skvelá kniha! Nevedela som ju prestat čítat :D

netty.vanity
14.12.2011 5 z 5

"Jednou mi matka řekla, že vždycky jím, jako bych už nikdy v životě neměla vidět žádné další jídlo. "Vždyť ho taky neuvidím, pokud ho nedonesu domů," odpověděla jsem tehdy a matka zmlkla."

Už delší dobu se mi nedařilo najít knihu, která by mě uchvátila natolik, abych se soustředila na všechny detaily a dokonce prahla po dalším díle. Hunger Games jsem zpočátku moc nedůvěřovala, námět o alternativní budoucnosti mě nijak nelákal,protože málokteré příběhy z budoucnosti nepůsobí nakonec jako hloupé slátaniny. Ale tentokrát jsem se ve výběru knihy nespletla a jsem za to nesmírně ráda. Představa, že by to s námi takhle jednou mohlo dopadnout mě mrazí a pronásleduje. Ale příběh jsem zhltla jak jsem mohla,je zkrátka naprosto úžasný.!Konečně originální a neotřelý nápad..Navíc oceňuju i přítomný čas,ve kterém je to psané a charaktery postav.Katniss je nesmírně chytrá a bojácná.Už se strašně moc těším na pokračování a na film!

Jill
29.11.2011 5 z 5

Hunger games jsou vskutku neobvyklou trilogií. Tahle nenápadná knížka, která mně nezaujala jak oblákou tak ani názvem na mně po přečtení udělala velký dojem. Paní autorka si troufla na velké sousto. Nutno říct, že se jí to vyplatilo. Kniha je skvělá. Víc než to, je to to nejlepší ze současné tvorby pro mládež, co se mi za dost dlouhou dobu dostalo do rukou. Jsem nadšená a doufám, že mé nadšení s dalšími díly nevyprchá...:)

Lenka Žofka
02.11.2011 5 z 5

Když se mi kniha dostala do rukou, čekala jsem něco, co má za úkol akorát přitáhnout víc puberťáků ke čtení. Svým způsobem to tak je, ale do přitažené skupiny jsem velice rychle zapadla a hned sháněla pokračování. Nejednou jsem četla klidně i do 4 do rána, tak návykové to bylo. A obraz velmoci jako USA celkem v troskách, nemůžu si pomoct, ale přišlo mi to zajímavé téma. :)

Denaille
02.11.2011 5 z 5

O téhle sérii jsem slyšela už delší dobu a když jsem si konečně řekla, že je načase si ji pořídit. Spletla jsem se a místo prvního dílu si koupila třetí. Ale alespoň mě to přimělo mít doma celou sérii a ne jen první díl.
Věděla jsem, že ohlasy jsou pozitivní, takže jsem byla zvědavá, co na tom všichni vidí a jestli to nebude něco podobného sáze Stmívání, protože to u mě bylo, jakoby se historie opakovala.
Musím říct, že tentokrát se to nejspíš nezvrhne v něco tak oslavovaného a zavrhovaného zároveň, ale i tak si získá hodně fanoušků.
Děj je možná jednoduchý a hned na začátku se dalo říct, kdo nakonec vyhraje. Ale je v tom i dávka nepředvídatelnosti a to se mi líbí. Navíc po přečtení Smečky, kde je šílené zaláskované story mi tentorkát tenhle trojúhelník přišel jako reálnější a rozhodně příjemnější.
Hlavní hrdinka místy působí celkem normálně. Autorka ji nechvává dělat i to, co se nám nemusí líbit. Udržuje činy postav přiměřené jejich povaze a nedá se říct, že jsou jejich činy z hlediska reality nepochopitelné.
Trochu mi vadil použitý přítomný čas, podle by byl mnohem lepší klasický minulý. Ale s tím se už asi nic neudělá.
Když to srovnám s dalšími YA kousky z poslední doby. Jednoznačně je překonává...

kája14
26.10.2011 5 z 5

strašně moc dobrá, chytlavá, super knížka. Moc se těším na další díl a na film.

Megii
27.08.2011 5 z 5

Nemám slov na to, abych vyjádřila, jak úžasná je tato kniha. Patří mezi mé nejoblíbenější a referovala jsem o ní i ve škole, kde si ji půjčovaly i mé kamarádky a mají stejný názor. Jen je škoda, že jsou pouze 3 díly, nejradši bych jich chtěla 50.

janinama
26.08.2011 5 z 5

Ze začátku jsem si nemohla zvyknout na přítomný čas, ve kterém je kniha celou dobu psaná, ale později jsem za něj byla vděčná. Díky tomu jsem byla dokonale vtažená do děje. Nic extra jsem od této knihy nečekala, proto mě vážně překvapilo, že mě tento příběh tak dostal. Shltla jsem knihu za 1 den, druhou taky a už se těším až se pustím do třetí. Je to super čtení.

Renava
08.08.2011 5 z 5

Prudko čitateľná trilógia! Takto napínavá záležitosť sa mi veru dávno do rúk nedostala, čo je dané hlavne úžasným (šokujúcim) námetom. Je pravda, že prvá časť je z pohľadu čitateľa "naj", pretože zvyšné dve čerpajú z rovnakého námetu a tým trošku strácajú náboj originality, avšak tento deficit je zasa alternovaný inými prvkami, poháňajúcimi čitateľovu zvedavosť vpred, predovšetkým hádankou, kam vlastne dospeje vzťah hlavnej hrdinky... Osobne si myslím, že toto rozkúskovanie na 3 časti knihe trošku ublížilo a verím, že neskôr bude vydaná v jednom "balení".

Hanyuu-hime
15.06.2011 5 z 5

Kniha mě naprosto nadchla... hltala jsem ji od začátku do konce a hned pár dní na to si koupila další díl.
Jedna z nejpovedenějších a nejchytlavějších sérií, co jsem četla!

hanuliinka
08.06.2011 5 z 5

Tak tahle knížka me naprosto uchvátila. jen škoda, že se muselo čekat takovou dobu na další díly :(

nightlybird
12.04.2011 3 z 5

Zase jedna z knih, které se dělá docela dost reklama a tak jsem ji přečetl no a celkem pochopitelně jsem počítal s tím, že to bude notná ptákovina. Nespletl jsem se. Námět jakýchsi gladiátorských her se už v knihách i ve filmech párkrát mihl, proč ho tedy neoprášit a nepoužít znovu? A neuškodí, když se to okoření trochou love story. Taková láska- neláska musí přece určitě zabrat. V téhle kombinaci vězí úspěch knihy. V zájmu objektivity je třeba říct, že to napsáno bez větších věcných a logických kotrmelců a rozhodně si u čtení nezavaříte mozek. Každopádně ji ale neberte jako návod na přežití v divočině - to by nemuselo dopadnout dvakrát dobře. Takže když to vezmu dokola kolem jako hlavní plus vidím jen to, že snad přitáhne ke knize náctileté.