Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6548 6548

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

Rose18
22.12.2012 5 z 5

Tupě zírám do zdi a proklínám Suzanne za ten konec. :D Samozřejmě to byla úžasná kniha!!!

Kate.S
02.12.2012 5 z 5

Zajímavý námět. Pěkně čtivá a napínavá kniha. Doporučuji.

Bača
12.11.2012

I já jsem se k této knize nejdříve dostal přes filmovou verzi. Avšak jsem se zařekl a napřed si jí přečetl a až poté viděl film. A kniha jednoznačně vede!!! Perfektní kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem! Skvělé zpracování, vřele doporučuji všem! =)

jana89
31.10.2012 5 z 5

Ke knize jsem se dostala skrz její zfilmovanou verzi, kdy po jejím shlédnutí jsem si knihu prostě musela přečíst. Kniha mne zaujala na tolik, že jsem ji celou přečetla najednou. Téma i děj jsou velmi povedené... Jedna z nejlepších knížek, které jsem v poslední době četla :-)

HiRes
30.10.2012 5 z 5

Kniha, která se dá přečíst jedním nebo dvěma dechy. Přes 300 stránek uteče jak voda, díky spletitému příběhu, použití více témat do jednoho (Život v kraji, život a lidé Kapitolu, aréna, hrozba Kapitolu a hlavně psychika a hraní s hlavními postavami, a další). Jednoduše je to příběh, který než omrzí, tak si najdete jinou část, která začné být opět velice napínavá a nejlepší je, že to vše do sebe zapadá. Dávám 5* a ČTĚTE, ČTĚTE, ČTĚTE

AllieM
27.10.2012 5 z 5

Úžasná kniha..Hrozně Vás chytne a už se jí nepustíte. Přečteno za den a půl :) Obdiv autorce. PS : Katniss a Peeta!

lanusinka
25.10.2012 5 z 5

Sice jsem dřív než knihu viděla film, což moc často nedělám, ale nemám pocit že bych o něco přišla. Přečteno jedním dechem, i když mi Katniss občas lezla na nervy...

KatnissHawthorn
14.10.2012 5 z 5

Originální příběh, který jsem přečetla jedním dechem. Autorka mě vtáhla do děje a všechno jako bych prožívala spolu s hlavní hrdinkou. Po přečtení celé trilogie musím říct, že tenhle díl je nejlepší, kvalita je opravdu vysoká a čtenáře navnadí na další díly, jejichž kvalita je ale horší.

MesLivres
11.10.2012 5 z 5

Knihu jsem sice četla v angličtině, ale přesto jsem se od ní nemohla odtrhnout. Úžasný příběh (podobný jako můj oblíbený film Battle Royale), perfektní postavy a mrazivý stav společnosti. Dramatický závěr mě nutil číst do noci, dokud nebylo po všem.

Eneo
04.10.2012 5 z 5

Mockrát se mi nestalo, abych váhala nad tím, jestli je lepší kniha než film. Tady se tomu tak stalo a to díky tomu, že jak kniha, tak film jsou naprosto brilantní. Konečně si režisér a scénárista vzali příběh z knihy, nejen že se jím nechali inspirovat. Celý příběh je strhující a námět nemá jen dobrý nápad, ale také až mrazivě reálný podtext.

ciniminisek
15.09.2012 4 z 5

Kniha se mi velmi líbila.Pár věcí bych pozměnila, ale celkový příběh mě velmi zaujal a jsem lačná po jejím pokračování.Chybělo více emočních scén,sama hlavní hrdinka mi přišla sebestředná a hloupá,i když to tak asi není.Uvidíme v dalším díle.Dávám silnější 4 hvězdičky a uvidíme zda se další díl emočně rozjede.

studentik
10.09.2012

Naprosto nejlepší kniha , kterou jsem kdy četl.Napětí na každé stránce.Skláním poklonu autorce.Trošku se bojím dalšího dílu , že se mi nebude líbit , protože už není z prostředí arény.Katniss,Peeta,Routa ... Každý má charakteristické vlastnosti.

zdenulii
09.09.2012 5 z 5

Naprosto úžasná kniha!! Nemám co vytknout:)

kearra
26.08.2012 5 z 5

tohle byla naprosto úžasná, svištivá, dechberoucí jízda.
miluju ten příběh, je to konečně něco nového a překvapivého. prostě jsem nemohla přestat číst.
normálně fantasy a sci-fi vůbec neholduju, ale tohle je poměrně snadno uvěřitelné a realistické.

bosorka
22.08.2012 4 z 5

Příběh sviští jako o závod, chytne člověka hned na začátku a nepustí ho do konce. Což je skvělé. Taky samotné téma mě baví. Boj o přežití, který upomíná na některé postapokalyptické knihy. Ač je to "postapokalyptické" navozeno uměle. Ke knize pár výhrad mám, nelíbil se mi konec konec v aréně. Zvlášť mi vadilo, že knížka ač fantasy, se stále dokázala tvářit hodně realisticky - na konci už ne. Jinak co mě hodně bavilo bylo vyprávění v první osobě a přítomném čase, získávalo to napínavější náboj, působilo autentičtějí, zajímavé bylo nevědět, co se děje jinde, než se pohybuje vypravěčka, se kterou jsme si pouze mohli domýšlet, co se děje venku. Zvlášť oceňuji autorčin zajímavý nápad. Uvidíme, jak si poradila s dalšími díly.

kytikyti
11.08.2012 5 z 5

Zvláštně napsaná kniha, myslím že musím souhlasit s uživatelem Kiddlinka, že ich forma a přítomný čas je výborně použit. Občas mě nudily odstavce kde si hrdinka pokládá mnoho otázek najednou. Raději bych tyto otázky nechala na čtenáři, a jen ho k nim lehce postrčila. Opravdu jsem čekala že se z nějakého klaďase stane záporák, nějakou zradu, ale v knize jsou dobří a nebo zlí hrdinové. Na autorku ženského pohlaví píše Collinsová dost drsně, ke konci se mi dělalo skoro špatně. Kniha byla však napínavá, výborný nápad.

kiddlinka
01.08.2012 4 z 5

Ech, tak začněme pozitivy. Jsem si celkem jistá, že Collinsová objevila revoluční způsob, jak využít obecně nenáviděnou, narcistní a obtížně uchopitelnou ich-formu – kombinací s přítomným časem a zvoleným tématem propůjčila svému příběhu aktuálnost, naléhavost a čtivost, která doslova znemožňuje knihu odložit. Navíc vyprávěním v přítomném čase se docílilo výrazného zlogičtění ich-formy, která i v rukou mistrů obvykle zatěžuje čtení otázkami, jako komu a proč postava vypráví, z jakého důvodu zpětně zmiňuje úvahy a popisy a jak si to všechno proboha pamatuje. Dále HG disponuje protagonistkou, která jako jedna z mála v současné, a to především ženami napsané literatuře, není nesnesitelná, neschopná a nepřiznaně bezcharakterní husa. A teď negativa. První problém spatřuji v tom, že Collinsová si dává velký pozor, aby hlavní hrdinové nemuseli čelit v podstatě žádným obtížným volbám a řešit složité morální otázky. Všichni, jimž se musejí osobně postavit, jsou zlí, zlí, zlí záporáci, a jejich likvidace tudíž nepředstavuje žádné dilema. Collinsová navíc ve prospěch plynutí příběhu a charakterizace postav (jež jsou mnohem propracovanější než v často zmiňované Takamiho Battle royale) prakticky ignoruje jakékoli hlubší úvahy o proměně v krutého vraha, o svobodě jednotlivce nebo o osobních hodnotách a povrchně se zajímá jen o kontrast mezi skutečností a pečlivě připraveným obrázkem v televizi. Ve spojení se zmíněnou čtivostí tak hry o život zdaleka nepůsobí jako barbarská totalitní praktika, ale jako kulervoucí zábava, kterou bych si sama docela ráda naladila. A tady spočívá vada, která HG láme vaz: právě ona lehkost a zábava, hezoučký, ucelený a bezbolestný příběh, u něhož se dojmeme, ale jenž nám nijak neublíží. Collinsová v podstatě kritizuje sebe samotnou, aniž by si to uvědomovala, a ve výsledku tak stvořila něco, co naprosto není problém si nezávazně vychutnat, ale nelze to ani v nejmenším brát vážně.

Katrys
18.07.2012 5 z 5

Libová kniha. Velmi pěkný děj a hodně dojemný ( např. když se Katniss vydává do show
Hunger games místo své sestry Prim ) Velice se mi líbilo, že se autorka inspirovala gladiátory.

Didi
11.07.2012 4 z 5

Už se mi hodně dlouho nestalo, že by mě od knížky dokázal odehnat pouze zoufale hladovějící žaludek. Světe div se, Aréna smrti to dokázala. Poprvé jsem o této sáze slyšela od sestřenky a i přesto, že to vyprávěla poměrně nezajímavě, námět mě velice zaujal a jsem ráda, že mě nezklamal. Jsem zvědavá, jak to bude dál, ani ty další neodložím ;)

Yuna97
09.07.2012 5 z 5

Naprosto úžasná knížka. Ze všech knih, co jsem četla, mě dokázala nejlépe vtáhnout do děje, nemohla jsem jít spát před tím, než jsem dočetla jednotlivou kapitolu, nedávalo mi to spát. Dokázala mě též rozplakat (u případu s Routou), dokázala jsem se pro ni nadchnout a se zatajeným dechem jsem čekala, jak to bude pokračovat a jak to dopadne. I když jsem od začátku tušila, že to dopadne tak, jak to dopadlo, pořád jsem si lámala hlavu nad tím, jak to chtějí udělat. Ke konci jsem se lekla, že by to mohlo dopadnout špatně, přestože jsem si byla jistá, že to nakonec dopadne dobře. Tak jsem se do té knížky zažrala. A teď jsem zvědavá na filmové provedení, i když tomu nedávám tolik naděje....I když jsem ho ještě neviděla, dovoluji si tvrdit, že knížku ani nedožene,natož překoná, jak to tak bývá... ale kdo ví, možná mě příjemně překvapí....
Doporučuji všemi 20 -.^