Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6548 6548

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

Lady Dračí ok
17.06.2012 5 z 5

Já myslím,že je to jedna z nejlepších knih,jakou jsem kdy četla. Prečetla jsem všechny tři díly a myslím,že je to něco úplně nového,výjmečného. Film byl trošku slabší z toho důvodu,že tam nebyly Katnissiny myšlenky,ale jinak perfektní.

Balrog
14.06.2012 1 z 5

Námět je docela zajímavý, ale dalo se z něj vytěžit podstatně víc. Autorka si očividně neví rady s psychikou postav, které se docela ochotně podřizují systému a skáčou tak, jak od nich tvůrci her očekávají. V momentě, kdy začínají hry, jsou postavy omezené pouze na přežití, jejich další vnitřní boje kniha nezaznamenává, kvůli čemuž pak působí úplně dutě a nerealisticky. A to nemluvím o vnitřních bojích po skončení her, které kniha úplně ignoruje. Hrdinové se po skončení her vracejí do běžného života, jako by se nic nestalo (kromě bolavého srdíčka z lásky...). Pardon, ale tohle nežeru. Kniha se hodí jen pro náctileté, kteří ještě věří, že láska je nejsilnější cit. Lidem s životními zkušenostmi knihu rozhodně nedoporučuji.

Wrent
10.06.2012 5 z 5

Zajímavý film mě navnadil k přečtení prvního dílu této velice úspěšné trilogie - a světe div se, ač jsem měl ještě v živé paměti děj filmu, který se od knihy v podstatě vůbec nelišil, bylo to skvělé, bylo to zajímavé, bylo to NAPÍNAVÉ. A bylo to lepší než film. Některé postavy (hlavně Peeta!!!) byly ve filmy vystihnuty neskutečně špatně, nevím jestli to způsobil herecký výkon či scénárista, každopádně v knize si o něm uděláte asi trochu jiný obrázek.

Trochu orwellovské 1984 téma zpracované pro mladší generaci s napínavou zápletkou a gladiátorským nádechem.

Co je na knize důležité si uvědomit, je, že celý děj je striktně vyprávěn v první osobě z pohledu hlavní hrdinky - a vše co čtete, jsou pouze její myšlenky, názory a obrazy. Když vám tohle dojde, uvidíte celý svět postapokalyptického panemu trochu jinou optikou. Méně "sebekritičtější" ke Katnyss, více realističtější a snad i lepší...

Juliatta
05.06.2012 5 z 5

Naprosto skvělá kniha, hodně dlouho jsem nečetla něco tak zajímavého. Kniha ve stylu: "ještě jednu kapitolu a už jdu vážně spát" :-D

Patw
29.05.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších knih co jsem četl. Kniha člověka okamžitě vtáhne do děje a nepustí. Napětí postupně narůstá jak prostředím tak samotným dějem. Čím víc jsem poznával Katniss, její svět a lidi v něm, tím víc jsem knihu prožíval. Vtáhla mě do děje a nepustila. Přečteno za dva dny.
Po větším pátrání jsem zjistil, že autorka Collins se v římské historii inspirovala více, než je na první pohled znát. Kniha se četla jedna báseň.

MarNej
20.05.2012 5 z 5

Něco naprosto nového, emoce, napětí, každý si najde něco. Určitě si to přečtěte, nemá chybu! =)

Peťanka
19.05.2012 5 z 5

Už dlouho mi nic takhle nevyrazilo dech! Perfektní!

No a co, že knih s podobnou tématikou už bylo pár napsáno, Suzanne to pojala přece zase úplně jinak a dokázala uchvátit miliony čtenářů (jsem jedním z nich). Vždycky se najde někdo, kdo bude rýt a komu se to nemusí líbit, ale to je tak u všeho. Co člověk, to názor :)

Augi
13.05.2012 5 z 5

Šílený příběh. Bál jsem se o život hlavní hrdinky Katnis ale taky o Peeta. hrozné poutavý a dobře popsaný svět bolesti ale i lásky. Těším se na druhý díl :)

Bramboráček
09.05.2012 5 z 5

Ta kniha obsahuje vše!
Emoce, lásku, přátelstí, napětí, trpení....atd
Přečtetě si jí! Nemá chybu!!!
Klobouk dolu Susane!!!!!
Miloval sem twilight ale s prominutim : to se teď může jít vycpat, pardon ale přišlo Todle!!!!!!!
10/10

jesie
08.05.2012 5 z 5

Podobné téma již bylo párkrát použito, přesto mi kniha přišla originální a nápaditá. Doporučuji.

mara6699
04.05.2012

dost dobra knizka ,libi se mi vic nez dva ostatni dily ale i ty nejsou spatny ... Doporucuji

okap
01.05.2012 5 z 5

Mnoho lidí může tento typ literatury považovat za brak bez myšlenky, jen na vydělávání peněz - mě samotnou trochu zaskočilo to, že zřejmě v zájmu šetření za poslední stránkou příběhu následuje hned přebal. Ovšem autorce musíme nechat to, že spisovatelské umění skutečně ovládá - tedy aspoň tak, jak já si toto umění představuji. Protože co jiného má být smyslem tohoto povolání než zaujmout a úplně strhnout čtenáře? To se Collinsové povedlo dokonale. Jen v mém okolí už Hunger games ovládli nejednoho člověka. Hodnotíme-li zvlášť jazykové prostředky, zvlášť zápletku, charakter postav a tak dál, může se to zdát jednoduché, plytké a bez nápadu. Když to ale všechno spojíte dohromady, skutečně se to dá číst, a opravdu to baví! A to je to, co pro mě znamená umění!

Barbastelle
21.04.2012 4 z 5

Tak už jsem ten současný hit také začala číst... A mám z něj takové asi očekávatelné dojmy. Co na tom, téma je to skvělé, chytlavé. Už to tu v nějakých obměnách párkrát bylo, ale budiž. Mám dojem, že si to současní američani potřebovali napsat po svém. Na tom určitě není nic špatného, literatura se píše pro čtenáře... Jenže mě tam některé prvky šíleně rozčilovaly. Proč musí být v knížce tak dlouhou dobu povídání o tom, jak Katniss oblíkli, nalíčili a učesali? Nejspíš důkaz o zkaženosti tamější společnosti, jenže toho bylo moc.
Děj v aréně byl napínavý, četlo se to skoro samo, jak je to nekomplikovaně napsané.
Abych tu nebyla jen za rýpala, musím určitě i chválit. Četlo se to výborně a prostě jsem to musela dočíst co nejrychleji, zhltnout všechny stránky. Oceňuji ukázku zvrhlosti společnosti, pohled na ni a na určité formy vzdoru, vyrovnávání se s tím. Myslím, že myšlenky Katniss tomu dodávají dost uvěřitelnosti a drží to dále od "romance na pozadí tragické události", za což díky! A protože jestli se něco autorce povedlo, tak podnítit mou zvědavost! Jdu se pustit do druhého dílu!

KrvMys
15.04.2012 5 z 5

Bombastický námět, to se musí nechat. Hladové hry, kde se děti vraždí, aby nakonec zůstal jen jeden vítěz, takové knihy se hledají velice těžko (:-)). Náměty, které vás ohromí a přitom poukazují na důležité věci, nutí vás určitým způsobem k zamyšlení. Přesto i když děj je velice jednoduchý a snadno se čte, je i hodně překvapující. Avšak mne osobně tam chyběly větší emoce. Přece jen se jedná o dost vážné téma, smrt... Ještě k tomu v roli splátců jsou tu děti !! Čekala jsem větší citové projevy hlavně vůči Kapitolu. Myslím, že by to bylo vzhledem k situaci určitě na místě. Navíc když hlavní hrdinka prošla až na konec a zjistila na vlastní kůži, jak krutě s nimi zachází. Určitě by ani neškodilo tam více vykreslit hlavní postavy, především onu hlavní hrdinku. Musím říci, že ani na konci prvního dílu jsem vlastně netušila, jaká Katniss doopravdy je. Ale přesto dávám 4 hvězdy za velmi poutavý příběh, který tu bude ještě dlouho chvíli přetrvávat.

Doporučila bych určitě i film, který je výborně natočen a emocím tam dávají mnohem větší průchod, i když nedokáže poukázat na detailnější věci, které by nám vykreslily celou situaci například ohledně Katniss a Peeta nebo života v jednotlivých krajích.

cathyblack
10.04.2012 5 z 5

Hunger games je jedna z těch sérií, která je psaná stylem, který se vás chytí už na začátku a drží se celé tři knihy. Je to kniha po jejímž dočtení je vám líto, že už ji nemůžete číst. Knihu jsem poprvé četla před 3 lety a teprve teď dočetla zbývající dva díly. Kantniss Everdeenová neni jedna z těch suprových teenage-hrdinek, která zvládne všechno levou zadní. To se mě hrozně líbí, že nedělá ze svých hrdinů - superhrdiny. Jsou to stále (ne)obyčejní obyvatelé 12. kraje.

Joges
03.04.2012 5 z 5

Zbožňuju autory, kteří umí psát. V jejich textu se neztratíte, naopak jej hltáte a hltáte, ať už jde o dobrodružný román, sci - fi či fantasy. Suzanne Collins je velmi dobrá autorka, píše dobře a má velkou fantazii. Postupně jak čtete a odkrýváte jednotlivé zápletky, vynořuje se velký fenomén a výborný nápad s jednou smyšlenou soutěží. Navíc knihy o přežití mohu číst stále dokola, proto udílím plný počet bodů.

KarlaP
31.03.2012 4 z 5

Před 14 dny jsem začala číst jednu knihu, jejíž děj je velmi dramatický a drastický. Musela jsem knihu odložit. Ráda čtu velmi kvalitní literaturu dřívější doby, ale chtěla jsem si oddychnout. V knihovně jsem narazila na Hunger Games, tak si říkám: ,,Sci-fi? Fantasy? Proč ne?". Před tím jsem už slyšela o filmu a protože si raději přečtu dříve knihu, Hunger Games jsem si přinesla až domů. Tak jsem začala číst. Byla to myslím středa. Ta kniha mě naprosto pohltila. Vlastně... pohltila všechen můj víkendový čas, až jsem si z toho sezení zablokovala krk. Nepřeháním. Přečetla jsem mnoho výborných knih, tato kniha je sice průměrně psaná (jednoduchý styl, žádné zvláštní jazykové obraty), ale má opravdu skvělý děj, který člověka ihned do sebe vtáhne. I když je děj velmi průhledný a vzhledem k tomu, že je psán v ich-formě (myslím, že už to tu někdo zmínil), víme, že postava nějakým způsobem přežije (nebo vyhraje). Ale o to nejde. A že by to byla nereálné? Samozřejmě, je to z budoucnosti. Já si osobně myslím, že ta myšlenka hladové reality show má v sobě něco víc. Je to originální děj. Já vám nevím. Přečetla jsem tolik výborných knih a tahle se jim nemůže nijak rovnat, ale prostě... a to jsem už dospělá... zkrátka se mi to líbilo.

Tcica
24.03.2012 3 z 5

No... mě to přišlo ŠÍLENÝ. Takový nereálný, zvlášť když je to z budoucnosti. Pak jsem se do toho začetla - a smekám před autorkou, jak skvěle to dokázala napsat. Tak čtivě a napínavě napsanou knížku jsem dlouho nečetla - přečetla jsem to jedním dechem. Celou dobu jsem se bála, že až tam budou ty děti umírat, že to bude strašně na city. Ona to ale dokázala tak podat, že kromě Routy to prostě bylo takový neosobní, a tudíž jsem neměla v noci zlé sny :-).
Našla jsem v knížce ale několik nepřesností, které mi do teď vrtají hlavou. Jak mohla na Peeta mířit lukem (s šípem!), když poslední šíp použila do obvazu jeho nohy? No, jsou to sice drobnosti, ale mě v tom vadily. Kazilo to potom dojem "věrohodnosti".
Pak mi vadil konec. Myslím, že to mělo dopadnout prostě jinak. I kvůli tomu dávám 3 hvězničky.

Pidzey
22.03.2012 4 z 5

Nepatří to mezi nejlepší knihy jaký jsem kdy četl, ale rozhodně se zařadila mezi nejoblíbenější. Má to jednoduchý, ale chytlaví příběh. Hlavně a především má úžasnou hlavní hrdinku, kterou jsem si zamiloval a stala se jednou z mích nejoblíbenějších literárních postav vůbec (a to má těžkou konkurenci.. namátkou. Ciri,Lisbeth, Geralt, Aragorn a další)Ale i některé vedlejší postavy by se měli zmínit. Především Peeta, který je takový praví opak Katniss a skvěle se doplňují. Oblíbil jsem si i splátkyni Lišku, která je tak mazaná až bych si přál aby měla vlastní příběh. Ze začátku mě trochu vadilo že je příběh vyprávěn ich formou, takže je jasné že Katniss se konce dožije. Ovšem tady nezáleží na tom jestli, ale spíše jak. Skvělí a chytlaví čtení. Doporučuji i film, ale ten raději bez znalosti knihy (o něm více v mém komentáři na ČSFD)

Kateriska
22.03.2012 5 z 5

Úžasná kniha... všem doporučuji. Takovou skvělou knihu jsem už dlouho nečetla...