Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6548 6548

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

mautina7
23.02.2013 5 z 5

Úžasná kniha, nejdřív jsem se jí kvůli jejímu "megazpopularizování" vyhýbala, ale nakonec jsem ráda, že jsem tento předsudek překonala, protože za to opravdu stojí. Skvěle podaný nelítostný boj mísící se s romantickým. Těším se na další díl!

i-v-u-l-a
17.02.2013 4 z 5

bodík dolů, že už z pohledu vypravěče může být jasné, jak kniha dopadne a než jsem se začetla, tak byla skoro půlka knihy pryč,ae nakonec se mi to líbilo, mělo to spád...těším se na pokračování, jen abych věděla, jak se s tím vším poprala paní Collinsová :)

Nickky
14.02.2013 5 z 5

Tak jsem statečně odolávala delší dobu :D Ale nakonec se nedalo nic jiného dělat, než si tuto knihu přečíst - všude tolik kladných recenzí! Rezervovala jsem si v knihovně první díl a netrpělivě čekala až si ho přečtu. Od knížky jsem očekávala hodně. To jsem ani nečekala, že ona bude ještě lepší než jsem si myslela. Vtáhne vás do děje od prvního písmenka a nepřestane vás bavit až do samého závěru. Rozhodně doporučuji ;-)

Becky19
11.02.2013 5 z 5

Nejdřív jsem ji nechtěla číst, protože jsem si myslela, že půjde jen o to, jak se budou mezi sebou všichni vraždit a nic víc, ale nakonec mi to nedalo a knížku jsem si půjčila od kamarádky. Moje reakce po přečtení? Je to něco naprosto úžasného a skvěle se to čte. Zároveň bych řekla, že je to nejlepší a nejpovedenější díl z celé série.

st.me
11.02.2013 5 z 5

Myslím, že k této knize bylo napsáno už hodně komentářů, takže nebudu nějak rozvádět děj. Musím, ale říct, že už po prvním odstavci mě to vtáhlo do děje a já opravdu a doslova hltala každý další. Knihu jsem přečetla během dne a byla jsem naštvaná, když jsem musela dělat cokoliv jiného, co mě od čtení odvádělo. Je to přestně to co člověk hledá, když chce na chvíli zapomenout na okolní svět, svoje problémy a sledovat z bezprostřední blízkosti krutý boj. Bát se o hlavní hrdiny a jejich blízké, truchlit nad nespravedlností, smrtí těch, kteří v aréně padli a pro jejich rodiny. Oddychnout si úlevou nad koncem, který ale nechutná sladce. Naopak, je s hořkou příchutí věcí nadcházejících. Možná to nevyhraje Nobelovku za literaturu, ale pro mě je to přesně ta kniha, kterou jsem dlouho hledala a kterou jsem si teď potřebovala přečíst.

Adelica-Opica
06.02.2013 4 z 5

Poslední 4 strany bych vypustila,nelíbí se mi to její váhání mezi dvěma chlapci. Začátek se mi taky moc nelíbil, byl moc utahanej,ale ten konec! Pánové dlouho se mi nestalo aby mi v tolika popsaných situacích ukápla slza...

Posli
04.02.2013 5 z 5

Kniha se velmi dobře čte a je krátká. Velmi smutný moment byl, kdy Routa umřela Katniss v náručí. Nejvíce jsem si oblíbila postavu Cinny. Podle mě kniha přibližuje blahobyt i chudobu a čtenáři začínají přemýšlet o životě v zemi Panem. Film se mi teda vůbec nelíbil v porovnáním s knihou.

Spark
03.02.2013 5 z 5

Tak jako někteří, knihu jsem četla až po shlédnutí filmu. Film mi přišel zajímavý, ale ne dokonalý. Ale jelikož jsem zvědavá na pokračování, začala jsem číst od začátku. Kniha je rozhodně lepší, než film, dokáže mnohem více vtáhnout do děje... Každopádně se mi líbila i přesto, že jsem vlastně předem věděla, co se bude dít. Ale jsem už moc napnutá na další díly.

Ellkarka
02.02.2013 5 z 5

Nikoho asi nepřekvapí, když napíšu, že ta knížka je úžasná. Nepatřím mezi ty co by přelouskali knížku za pár dnů nebo za večer, ale u téhle se mi to povedlo. Už se nemůžu dočkat, až začnu číst nový díl :)

kindlic
31.01.2013 5 z 5

Dávam 5 hviezdičiek (príbeh má slušné tempo, neprehnané reálie, pekne vyprofilované postavy), no niesom si zcela istý, či ma dokáže 2. časť zaujať a tak si ju odkladám na horšie časy.

unavensluncem
30.01.2013 3 z 5

Je to ctive, zajimavy napad, nijak slozite napsane...
Ten napad by se dal ale rozvinout mnohem vic, z pohledu vice postav,... Takhle mi to prijde takove sterilni.. Skoda..
Btw. kdo zna Battle Royale tak tohle je takova soft verze...

pajuu
29.01.2013 4 z 5

Pokud knihu srovnám s filmem, je nepochybně lepší, více vykresluje postavu Katniss a hlavně její myšlenkové pochody. Kniha se mi moc líbila.

NicaCola
28.01.2013 5 z 5

První díl se mi líbil ze všech tří nejvíce :)) Dokonce i z filmového zpracování jsem byla nadšená. Musím dát pět hvězdiček, nedá se nic dělat :-)

Enefersis
28.01.2013 5 z 5

Celosvětový fenomén Hunger Games- kdo nečetl, ten viděl aspoň film, kdo ani jedno z toho, přinejmenším o nich zaslechl. Když už jsem četla asi stou recenzi, která opakovala to samé –skvělá, dokonalá kniha, od níž se nelze odtrhnout!-, řekla jsem si, že to sakra musím taky zkusit. Knihu jsem si koupila a nelituju toho.
Je napsána naprosto strhujícím způsobem. Když jsem byla nucena přestat číst, myšlenkami jsem byla pořád v aréně s Katniss a Peetou. Rozhodně to není žádná oddechovka a i když jsem věděla, že oba musí přežít (protože o čem by byly další díly, že jo), často to byly pěkné nervy. Tohle dokáže jen málokterá kniha a já už vím, že Hunger Games jsou úspěšné právem :).

MelanieSt

Perfektn

KateCullen
19.01.2013 5 z 5

Kniha, která naprosto vtáhne do děje a donutí vás dočíst to až do konce. Říkala jsem si, že nějaké pobíhání po lese a snaha zachránit si život mě moc bavit nebude, ale opak byl pravdou. Nechápu, jak autorka může psát tak čtivě a napínavě...
SPOILER: Jsem zvědavá, jak to dopadne mezi Katniss a Peetem - na jednu stranu fandím Peetovi, člověk si ho během čtení prostě oblíbí. Na druhou stranu ale chápu Katniss, která skoro všechny city k Peetovi jen hrála za účelem přežití a teď se musí rozhodnout, a k tomu ještě něco cítí k Hurikánovi, ale neví přesně, co to je. Autorka nás určitě ještě bude hodně napínat, jak to mezi nimi dopadne.

Fenixx
18.01.2013 5 z 5

Do knížky jsem se pustila nadvakrát a to až po shlédnutí filmu. Nečekala jsem proto, že by mne nějak extra strhla. Ale stalo se a já se hned pouštím do dvojky. Děj není přeslazený, přesto to není jen strohý boj. Dávám pět, pro následný pocit "co budu číst až to dočtu??" :-)

lennyd
05.01.2013 5 z 5

Tuto knihu jsem si vybral jako svou první v angličtině, a musím říct, že mi dala pekelně zabrat. Suzanne Collins se úplně vyžívá v používání nepříliš známých slov, a ač jsem si do teď myslel, že mám anglickou zásobu vcelku slušnou, musel jsem dost často využívat slovník. To ale platilo jen prvních asi padesát stránek, ale od chvíle, kdy se Katniss s Peetou dostali do Capitolu se příběh skvěle rozběhl, a rázem jsem ztratil pojem o čase či jazyku, a rázem jsem se ocitl přímo v ději.
Suzane Collins se u mne podařilo to, co před tím snad jen Tolkienovi - dostat mne do jiného světa, kdy jsem přestal vnímat a jen prožíval s Katniss její boj. Trochu mne zklamal závěr, ale s tím se už nějak vyrovnám.
Ještě jedna poznámka k filmovému zpracování - herecké obsazení vůbec neodpovídalo mým představám o jednotlivých postavách, takže z filmu oproti knize jednoznačné zklamání....

Francovka
04.01.2013 5 z 5

Kniha je vážně skvělá, ale za ty překlady jmen bych vraždila. Prvních 50 stran četla v angličtině a poté jsem to vzdala a četla v češtině. Nemám potuchy, jak je napadlo pozměnit Effie na Cetkie, Rue na Routu a ze jména Gale se stal Hurikán a určitě jsem ještě pár změněných jmen vynechala.

Yalka
02.01.2013 5 z 5

Collinsové se v Hunger Games podařilo vytvořit naprosto uvěřitelnou a do detailů propracovanou vizi dystopického světa, ze které mi běhal mráz po zádech. Zapadlá provincie, ostnatými dráty ohraničený život, černý trh, boj o každé sousto, o každou kalorii, hlad byl úplně hmatatelný a stejně tak strach z jakéhokoli neopatrného výroku nebo činu, který mohl způsobit smrt hlavní hrdinky, nebo celé její rodiny. Katniss pevně rozhodnutá, že nebude mít děti... To vše mi přišlo fascinující a velmi reálné.

Pro mě 95 %. Těch pět procent strhávám za to, že Katniss měla v aréně od autorky hezky umetenou cestičku, ani jednou se nemusela rozhodovat mezi životem svým a životem někoho jiného.

Další díly trilogie mě moc nenadchly, chybí sevřenost prvního dílu, autorka si už, dle mě, ukousla moc velké sousto.