Aréna smrti

Aréna smrti https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34595/mid_arena-smrti-3CF-34595.jpg 5 6534 887

Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Hladové hry začínají… Dokázali byste přežít v divočině, když se všichni snaží o to, abyste nespatřili další úsvit? V troskách země, kdysi známé jako Severní Amerika, se rozkládá Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou a udržuje si jejich poslušnost tím, že je nutí, aby každý rok vysílaly jednoho chlapce a jednu dívku ve věku mezi dvanácti a osmnácti lety jako účastníky Hladových her – boje na život a na smrt živě přenášeného televizí. Šestnáctiletá Katniss Everdeenová, která bydlí sama se svou matkou a mladší sestrou, považuje účast ve hrách za rozsudek smrti, když se nabízí jako dobrovolnice, aby nahradila svou sestru, jejíž jméno bylo vylosováno pro letošní ročník. Katniss se ale už v minulosti ocitla na pokraji smrti – a je odbornicí na přežití. Aniž by chtěla, stává se soutěžící. Má-li však vyhrát, musí učinit řadu rozhodnutí, která staví přežití proti lidskosti a život proti lásce. Uznávaná spisovatelka Suzanne Collinsová, autorka Underworld Chronicles z žebříčku bestsellerů New York Times, představuje napínavé i filozofické, dobrodružné i romantické dílo zasazené do budoucnosti se zneklidňujícími paralelami k naší současnosti.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Fragment (ČR)

The Hunger Games , 2008

luciefeix
02.07.2014 4 z 5

nečekala jsem ze me kniha tak chytne , nechapu zdejsi politiku ale pribeh je to napinavy

Monika2001
30.06.2014 5 z 5

Kniha je naprosto úžasná. Nemohla jsem se od ní odtrhnout.

LittleMonste
30.06.2014 4 z 5

Abych řekl pravdu.....čekal jsem víc. Pral jsem se se stylem psaní, který mi sice přijde logický, ale v mých očích to jen sráží pátou hvězdičku. Dále mi chybělo podrobnější seznámení s dalšími postavami, protože např. o ostatních splátcích se toho moc nedozvíme. Katniss se mi zdá až moc přemýšlí o věcech, což se ale v její situaci dá pochopit a odpustit...(Člověk by nevěřil, co dokáže hrst bobulí v nesprávných rukou :D)
Hodnocení - 74%
Přečteno - 1x

Cacolinka
27.06.2014 3 z 5

Hunger Games, co k tomu říct? Dlouho jsem tomu nevěřila....jediné čemu v co jsem věřila byl dobrý marketing, ale nakonec se ukázalo, že jsem byla trochu mimo. První jsem dala šanci filmům, protože jsem si říkala, že Jennifer Lawrence přece nebude hrát v nějaké blbosti (a i kdyby jo, tak je natolik dobrá herečka, že by tu blbost asi nějak vyvážila). Potom Coldplay na soundtracku k druhému dílu....no dobře už jste mě navnadili. Tak sem se na to koukla a fakt to nebylo tak blbý jak jsem si myslela.
A pak přišel ten hrozný den, kdy jsem neměla co číst, tak Hunger Games it is. Příběh knížky a nápad o "postapokalyptickém" uspořádání světa je fakt dobrý (a možná není ani moc nereálný...nechci malovat čerta na zeď). Největší sci-fi mi na tom přišlo, že se do Katniss zamilují dva dokonalí mladíci (Peeta Dušín a Gale Metelka) a ona si mezi nimi nemůže vybrat...chudák holka. Tak jednoho popadnu a běžím, ne?
Jediná věc, která mě naštvala...proč, pro všechny svatý, překládali Galeovo jméno? Hurikán are you joking?

vikimi
26.06.2014 5 z 5

Nádherné, občas trošku hrůzu nahánějící, ale krásné.
Katniss je akorát oproti filmu hodně sobecká a "zlá", aspoň tak mi to přišlo. Osobnost Katniss je rozhodně lepší ve filmu, ale jinak paráda!

Mixy
26.06.2014 5 z 5

Hladová kniha, která žere váš čas, protože jakmile ji vezmete do ruky, už ji jen tak nepustíte. Skutečně akční a drsný děj, originální téma a hlavně tam není žádný extra-románek hlavních postav, který by utvářel polovinu knihy. Zkrátka všechny skvělé rysy autorka spojila v jednu super knihu.

Kyta
08.06.2014 5 z 5

Úžasná kniha, která si zaslouží pět hvězdiček!!
Přes veškerý ohlas čtenářů jsem si ji taky musela přečíst a vůbec mě nezklamala. Líbil se mi styl psaní a hlavní hrdinka Katniss si mě získala hned v prvních řádcích. Byla jsem sice zaskočená některými jmény, ale to připisuji spíš na stranu originalitě knihy. Celou dobu čtení jsem byla napjatá a nemohla jsem se dočkat konce, až si přečtu jméno vítěze Hladových her. Možná jsem to předpokládala, ale stejně mě to dostalo. V jeden moment jsem dokonce propukla v pláč... Dokázala mě okamžitě vtáhnout do děje a já hltala každé písmeno. Kniha skrývá neobyčejný příběh. Je o budoucnosti, krutosti, brutalitě, statečnosti, odvaze, strachu, beznaděje, odporu... Dostávalo mě, jak si všichni věřili, obstarávali potravu, ošetřovali zranění... Nevzdávali se. Všechno bylo promyšlené a dobře popsané.
Úžasná kniha. Jsem z ní opravdu hodně nadšená!

Doporučuji!!

Đominica
04.06.2014 3 z 5

Čekala jsem toho asi trochu víc ..

Lenka.Vílka
04.06.2014 5 z 5

Nadherna kniha, moc se mi libila. Stylem vypraveni, pribehem, byla jsem okouzlena a nadsena. Narozdil od filmu, ktery jsem videla az potom. Libilo se my vypraveni v prvni osobe, ktere film naprosto zabil a divak byl hned v obraze, narozdil od knihy, kde se o tom muselo premyslet...kniha je proste milionkrat lepsi...bavila jsem se, trochu zamyslela...vic k dokonalemu cteni nepotrebuju...

Filatov
04.06.2014 5 z 5

Mé první setkání s Hunger Games! Prvně jsem četl knihu a až pak jsem se podíval na film. Suzanne Collins mě překvapila svojí brutalitou, se kterou se nepáře s hlavní hrdinkou a ani s protagonisty vybranými při sklizni. Vytvořila suprové fantastické sci-fi dílo, které mě donutilo hltat stránku za stránkou a užívat si soubojů v aréně, které byly opravdu poutavé a z knihy mě tyto části bavily nejvíce. Katniss s lukem se stane nebo už stala kultovní sci-fi postavou. Totalitní utopie jak má být a systém, proti kterému je třeba bojovat - to jsou Hunger Games!

Triinka
22.05.2014 3 z 5

Ten námět se mi líbí. Ale stejně jako u filmu mám pocit, že tam něco chybí. Prostě je to dobré, čtivé, zajímavé a ... to je vše. Prostě tomu chybí šťáva, nebo nevím jak jinak to říct. Líbí se mi to, ale...

D.Zitik
21.05.2014

Tuto knihu jsem přečetla jedním dechem.. moc hezký příběh! :)

mdracek
21.05.2014 5 z 5

Velmi dobře napsaná a napínavá kniha - úžasný nápad. Kontrast lásky mezi dvěma lidmi s vědomím o naprosté bezmocnosti odporu vůči Kapitolu, který prochází celým příběhem, mě velmi zaujal. Nejvíc se mi ale líbily scény mezi Katniss a Peetou... ;-)

creckx
19.05.2014 4 z 5

První díl Hunger Games jsem si užil až po prvním filmu. Děj filmu kopíruje knihu, ale motivaci postav pochopíte až po první části knihy. V první knížce je celá řada věcí zahalena tajemstvím, tak autorka ani nešlapala vedle. Řekl bych, že to ne nejlepší kniha série.

deedulka
17.05.2014 5 z 5

Úžasná kniha. Čekala jsem trochu nadhodnotu oproti filmu, který jsem viděla jako první, ale děj byl téměř totožný, takže se žádné překvapení nekonalo. Přesto jsem se od knihy nemohla odtrhnout a vtáhla mne plně do napínavé akce.

juliekrocova
13.05.2014 5 z 5

Skvělá kniha! Doporučuju

Klíště
10.05.2014 4 z 5

Poměrně zajímavé, ale musím říct že jsem četla i lepší. Ale jinak ji doporučuji, jenže pokud jste viděli film nemá cenu číst knihu. Kromě akce a krve mě emocemi a myšlenkami, dokonce ani přímou řečí nezaujala.

radynka
28.04.2014 4 z 5

Hezká pohádka na dobrou noc :-)

Noreen
26.04.2014 1 z 5

Upřímně nechápu, co je této knize tak speciálního, že ji každý miluje. Poté, co jsem si pročetla recenze a shlédla film, musela jsem si knihy koupit, protože film byl povedený a takováto témata mám ráda.
Po přečtení prvních pár stránek však přišlo obrovské zklamání, které se mě drželo až do konce knihy. Nemluvě o zlosti nad zbytečně utracenými penězi.

Ich-forma je v této knize naprostým krokem vedle. V polovině knihy jsem už myšlenky hlavní hrdinky přeskakovala, protože to bylo otravné a nudné, a zaměřovala se zejména na dialogy. Kdyby autorka psala ve 3. osobě, kniha by vyšplhala o pár příček výš, protože bychom měli možnost poznat ostatní postavy a věděli bychom, jak se na určité věci dívají ti ostatní.
Příběh má tolik potenciálu, který nebyl využit!

To, jak každý vidí Katniss jako silnou ženskou postavu nechápu! Copak je silná? Je to naivní holčička, co neví, co se sebou. A netvrďte mi tady, že je to jasné, když je v situaci v jaké je. Právě kvůli TÉ situaci by se měla chovat jinak. Celý život žije v chudobě a musí se podřizovat Kapitolu. Nemluvě o tom, že ví, že by ji kdykoliv mohli vylosovat. Ne. Silná hlavní hrdinka s její minulostí se chová jinak.

O milostné stránce příběhu ani nemluvím. Trapné. Je to pořád Gale, Peeta, Gale, Peeta a tak dokola. To se sem ale vůbec nehodí!
Tady se dostávám k překladu českého překladatele. Hurikán? Routa? (...) NE! Ještě teď mám husí kůži. Fakt odporné.

Klíše je tu na téměř každé stránce (obrazně řečeno) a fakt, že je kniha podobná hned několika knihám z minulosti tomu moc nepřidá (zejména z mé stránky ne, protože Běžícího muže, Battle Royale a Pána much mám opravdu ráda). Jasně, může to být jen blbá náhoda, ale to zkrátka nikdo nemůže potvrdit.

Děj je jednoduchý, naivní a často hloupý. Problematika, o které kniha pojednává je dosti závažná a to, jak byla vykreslena je nehorázné.
Utrpení číst bylo opravdu velké a bolestivé.

Kdybych měla doporučit knihu nějaké věkové kategorii, bude to 11 - 16 let. Výš bych nešla. Je to zkrátka zamilovaná naivní literatura pro děti. Alespoň dle mého názoru.
Nic pro náročné čtenáře (a že já náročný čtenář nejsem - což hodně o knize vypovídá).

bibi.r
23.04.2014 4 z 5

Musím se přiznat, že jako první jsem viděla filmy (první i druhý díl), takže při čtení prvních dvou knih mě vlastně nic moc nepřekvapilo, protože co se hlavní linie příběhu týče, tak film dost dobře kopíruje knihu. V některých pasážích dokonce úplně doslovně, jindy zas něco nakousne a pochopíte to až když čtete knihu.

Co mě na první knize dost mrzelo bylo, že nebyly rozkresleno víc postav. Tak nějak jsem očekávala, že to co logicky ve filmu nebylo (protože tam na to nebyl prostor), tak v knize to bude. Že se podrobněji seznámíme s ostatními splátci, nebo aspoň s většinou, přece jen to bylo mnoho postav a spousta z nich zemřela dost brzy. Ale klidně jim autorka mohla dát ještě trošku víc prostoru.
Taky mě zaskočil překlad Hurikánova/Galeova jména. Myslím, že to klidně mohli nechat v angličtině. Znělo to totiž fakt trochu divně.
Jinak k příběhu nemám výhrady.

PS: Co mi teda ještě u všech knih chybělo, byla nakreslená mapa Panemu. Myslím, že autorka si ji pro své spisovatelské účely určitě taky nakreslila, takže je škoda, že nebyla v knize.