Hrobárov almanach

Hrobárov almanach https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503581/bmid_hrobarov-almanach-BdK-503581.jpg 4 364 108

Viedeň obchádza smrť a jej tajomstvá môže odhaliť iba jediný človek Píše sa rok 1893. Augustin Rothmayer pracuje ako hrobár na slávnom hlavnom cintoríne vo Viedni. Je trochu zvláštny, ale nesmierne sčítaný a píše prvý almanach pre hrobárov. Pokoj mu však naruší mladý policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt, ktorý potrebuje odborníka na smrť. Vo Viedni totiž došlo k vraždám niekoľkých služobných a vrah do každej zastokol kôl. Hrobár videl už kadejaké telá, pozná všetky príčiny smrti aj fázy rozkladu. Vie, že narážanie na kôl patrí medzi starobylé metódy udržania mŕtvol pod zemou, aby neškodili živým. Vyčíňa vo Viedni poverčivý sériový vrah? Inšpektor a hrobár sa spolu pustia do vyšetrovania a zistia, že za bránami krásneho veľkomesta číha skaza. Autor bestsellerov Oliver Pötzsch nás zavedie do Viedne na prelome storočí, do najtemnejších kútov mesta v období, v ktorom sa rodili základy modernej kriminalistiky. Priblíži nám tak vyšetrovacie metódy, ktoré navždy zmenili svet inšpektorov a komisárov, zločincov aj vrahov.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , Ikar (SK)

Das Buch von Totengräbers , 2021

kolacky
04.09.2022 5 z 5

Výborně vymyšlený příběh! Zase odjinud než Kuislovi. A jenom doufám, že s nimi pan autor neskončil, to by byla škoda.
I když se těším i na další dobrodružství Lea, Julie a mistra hrobníka!

Hildasbooks
24.08.2022 5 z 5

Vídeň za mocnářství je důvod, proč jsem sáhla po téhle knize a nebyla to chyba. Jakkoliv atmosféru nakonec stejně odsune stranou svižný a zajímavý příběh s akorát zamotanou zápletkou a zajímavým rozuzlením...
Jestli je to první díl ze série, tak mi bude příště opět velkým potěšením.

MARTh
23.08.2022 5 z 5

(SPOILER) Velmi jsem se bavil, bez rozmyšlení dávám 5*.

I pro mě se jednalo o první setkání s Oliverem Pötzschem a byl jsem velice spokojený - opravdu čtivé, napínavé a příjemné "vnoření" se do nové detektivní série se sympatickými hrdiny, konkrétně policejním inspektorem Leopoldem von Herzfeldtem, vídeňským hrobníkem Augustinem Rothmayerem a krásnou policejní telefonistkou (a inkognito tanečníci) Julii Wolfovou....tedy alespoň předpokládám, že v pokračování série budou opět všichni tři.

Příběh nás zavadí do Vídně konce 19. století, kam přijíždí Leo, mladý, atraktivní, ambiciózní a do té doby úspěšný vyšetřující soudce z provinčního Grazu, aby vyřešil ty nejtěžší případy a všem takříkajíc ukázal, jak se to má dělat. Musí se přitom vypořádat nejen s nepřízní některých kolegů (Leovo do jisté míry samolibé a netýmové chování je zjevně velmi irituje) a s nedůvěrou okolí k jím propagovaným novátorským metodám moderní kriminalistiky, která byla v té době teprve v plenkách, ale také se svou vlastní minulostí. Prvním případem, na jehož řešení se podílí, je série brutálních vražd mladých dívek, při jejichž řešení odhalí - jak zjistíme na závěr - zločiny v podstatě tři.

Jeho nejbližšími spřízněnými osobami při odhalování pravdy se pak stanou výše zmiňovaní Augustin a Julie,jejichž osudy a minulost jsou do jisté míry podobně komplikované, jako minulost Leova.

Víc prozrazovat nechci.... Musím jen dodat, že kromě příběhu samotného a rozvíjející se vztahové linky Lea a Julie (předpokládám, že pokračování na ni naváže) musím velmi kvitovat autorův zdařilý popis prostředí Vídně, které mi bylo blízké pravděpodobně i naší společnou minulostí v rámci monarchie.

P.S. vraha jsem díky zmínce jedné ze stop odhalil na straně 258 :-)

Didi15
22.08.2022 5 z 5

Moje první setkání s tímto autorem a jsem nadšená , moc se mi kniha líbila . Tudíž zřejmě dočtu i nějaké předešlé knihy a tady se budu těšit na další díl.

Palus
20.08.2022 5 z 5

Výborná detektivka jak je u Pana spisovatele zvykem!

Zrzavá_Tereza
16.08.2022 5 z 5

Je to temný, je to napínavý, je to protkaný černým humorem, postavy jsem si oblíbila okamžitě a nemůžu se dočkat dalších dílů!

Pitbullka
16.08.2022 3 z 5

Super atmosféra, ale příběh jako takový nebyl nic extra přelomového.

Babouš
01.08.2022 5 z 5

Mnohem "modernější" než všechny předchozí autorovy knihy a podle mě možná dosud nejlepší. Namísto středověku se tentokrát podíváme do 19. století. A ta atmosféra Vídně, valčíků, prvních aut a bzučící elektřiny je zachycena na jedničku! Případ trošku ve stylu Jacka Rozparovače, který ukazuje, jak moderní kriminalistika usnadnila chytání vrahů.