Hrobárov almanach

Hrobárov almanach https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503581/bmid_hrobarov-almanach-BdK-503581.jpg 4 363 108

Viedeň obchádza smrť a jej tajomstvá môže odhaliť iba jediný človek Píše sa rok 1893. Augustin Rothmayer pracuje ako hrobár na slávnom hlavnom cintoríne vo Viedni. Je trochu zvláštny, ale nesmierne sčítaný a píše prvý almanach pre hrobárov. Pokoj mu však naruší mladý policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt, ktorý potrebuje odborníka na smrť. Vo Viedni totiž došlo k vraždám niekoľkých služobných a vrah do každej zastokol kôl. Hrobár videl už kadejaké telá, pozná všetky príčiny smrti aj fázy rozkladu. Vie, že narážanie na kôl patrí medzi starobylé metódy udržania mŕtvol pod zemou, aby neškodili živým. Vyčíňa vo Viedni poverčivý sériový vrah? Inšpektor a hrobár sa spolu pustia do vyšetrovania a zistia, že za bránami krásneho veľkomesta číha skaza. Autor bestsellerov Oliver Pötzsch nás zavedie do Viedne na prelome storočí, do najtemnejších kútov mesta v období, v ktorom sa rodili základy modernej kriminalistiky. Priblíži nám tak vyšetrovacie metódy, ktoré navždy zmenili svet inšpektorov a komisárov, zločincov aj vrahov.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , Ikar (SK)

Das Buch von Totengräbers , 2021

Čmeláček
11.08.2023 5 z 5

Výborná kniha z vídeňského ústředního hřbitova roku 1893. A hlavně je to vynikající detektivka, která se hezky čte. Dávám suverénních pět stars a další setkání s Augustinem Rothmayerem a Leopoldem von Herzfeldtem si určitě ujít nenechám :).

Aivlis
09.08.2023 5 z 5

Knihu som dostala ako darček k narodeninám a už som po nej tak trochu predtým pokukovala. Dobre sa číta a je zaujímavé sledovať, ako sa postupne začínajú presadzovať na tú dobu moderné kriminalistické postupy. Čo je dnes pre nás automatické, vtedy sa prácne zavádzalo. Bavil ma aj obsah, vrah bol pre mňa dosť dopredu jasný, ale nevadilo mi to. Rada dám priestor aj inej tvorbe autora.

blazejmartin
06.08.2023 5 z 5

Detektivky moc nemusím ale tohle se opravdu povedlo.

Arev122
05.08.2023 4 z 5

Pěkná napínavá detektivka z Vídně 19.století, kde se začínají prosazovat technické novinky (fotoaparát, kolo , automobily)a kde je zajímavé čtení o vídeňském ústředním hřbitovu.

leny.wood
25.07.2023 5 z 5

Vídeň 19. století, fungování policie, rozmach kriminalistiky, žádná postav, kterou si hned oblíbíte (nebo alespoň já to tak měla), svižný děj. Jo, tohle mě bavilo a těším se na další díl.

Mi--LADA
10.07.2023 5 z 5

Bavila mi. Netypické prostředí a bezva atmosféra. Jsem zvědavá na další díl Hrobník a dívka, možná tady dostane větší prostor i hrobníkova "schovanka - nebo spíš adoptivní dcera?" Nechám si čtení na pochmurný podzimní čas, i když nová detektivka vyjde už v srpnu.

GeRaltzRiVie01
22.06.2023 4 z 5

Docela mi udělalo radost jak se namyšlený Leo skoro ve všem mýlil a bez pomoci ostatních nedokázal vůbec nic.. K určité sebereflexi se ale přece jen nakonec dopracoval. Za to postava hrobníka je skvělá od začátku do konce.

LittleK
16.06.2023 3 z 5

Série Katova dcera patří mezi jedny z mých nejoblíbenějších. Faust byl něčím nový a temný, a ačkoliv ne tak dobrý, měl svoje kouzlo. U Hrobníka si tím nejsem moc jistá. Prostředí staré Vídně bylo vykreslené uvěřitelně, ale až na Julii byly všechny postavy (a tím myslím opravdu všechny) buď chudáci, nebo zmetci a nic mezi tím. Vrah byl předvídatelný, i když motiv byl pro mě trochu překvapení. Nejzajímavější z celé knihy byly úryvky z almanachu. Druhý díl zvážím, ale další díl Katovy dcery si rozhodně nenechám ujít.

Makec
09.06.2023 4 z 5

Jelikož jsem prošel kdysi školením hrobníků, tak jsem si asi dokázal lépe představit postavu Augustina, kterou shledávám v této knize jako nejlepší. Trochu mě ale zklamal vývoj děje a to jak to nakonec dopadlo, proto "jen" 4*. Na druhou stranu chválím jak je kniha čtivě napsána.

soukroma
08.06.2023 5 z 5

Moc zajímavé, napínavé i poučné čtení. Líbili se mi všichni hlavní protagonisté, zločiny, zápletky a hlavně vyšetřování. Autor umí velmi dobře vykreslit historické reálie, dobovou atmosféru (konec 19. století, se všemi překotnými změnami naprosto ve všem) v celém kontextu, tady nejen Prátr a Ústřední hřbitov, ale celou Vídeň a do jisté míry i vztah Vídeňáků k Hradečákům (tedy Štýrským, frickům - hojně připomínán tamní průkopník kriminalistiky, státní zástupce a vyšetřující soudce Hans Gross).
Augustin je naprosto úchvatný originál a jeho sepisovaný Almanach pro hrobníky na tehdejší dobu velice komplexní, moderní a poučný (vlastně i dnes). I ostatní jsou vylíčení jako živoucí figury z masa a kostí, se všemi světlými tmavými stránkami povah, názorů a jednání.
Kniha je prvotřídní historická krimi, žádný horor. (Ale zato si nechám ujít doporučenou literaturu Traktát o přežvykování a mlaskání mrtvol v hrobech z roku 1734, v novém nedávném vydání právě z důvodu předpokládaného nechutně hororového nádechu, i když půjde asi "jen" o velmi naturalistické dílo.)

lusila
03.05.2023 4 z 5

-Pekný pohreb - štýlový, s mnohými smútočnými hosťami a bohatým občerstvením. Skvelý pohreb je však malou útechou, ak je človek mŕtvy.-
/ z Almanachu pre hrobárov/
Aký román môže napísať autor, ktorý má v rodinnej histórii kata a sám sa zúčastnil nočnej prehliadky cintorína vo Viedni?
Temný a skvelý. Z celého príbehu dýcha Viedeň z konca 19. storočia a začiatok nových vyšetrovacích metód, ktoré prináša nový policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt. Čierny kočiar, utajené bály a Straussové valčíky- v meste spôsobí rozruch vražda mladej dievčiny spôsobom, akým sa zabraňuje živým mŕtvym opäť ožiť. Medzitým si hrobár Augustin Rothmayer spokojne kope hroby a zbiera informácie o telách mŕtvych do svojho almanachu. Až kým sa nestane niečo desivé- niekto ukradne dvom mŕtvym hlavy...
Ak sa chcete ponoriť do temnej atmosféry Viedne, rozlúštiť zamotaný príbeh a spoznať vyšetrovacie metódy z tohto obdobia, smelo do toho. Ja sa teším na ďalší diel.

jaroiva
28.04.2023 5 z 5

Atmosféra steampunku říznutého trochou gothic stylu, zasazená do Vídně přelomu 19. a 20. století a pěkně přetavená do kriminálního románu.
Sympatický vyšetřovatel, k tomu hrobník a jeho almanach o mrtvolách.
Detektivka mi trochu připomíná případy detektiva Murdocha, když si odmyslíte Anglii. Hlavně kvůli té steampunkové atmosféře.
Než vyjde další díl, pustím se asi do Katovy dcery. Doufám, že je stejně povedená.

jaja1989
22.04.2023 odpad!

Za mě zklamání. Kdybych chtěla číst o rasismu, proti Židům přečtu si jiného autora.
Do půlky knihy to byl nudná , snuzka keců.
Hl. Postava arogantní frajirek.
Snad jen ten konec to trochu napravil, ale už nikdy víc.

helenkan
13.04.2023 4 z 5

Joj, to bylo fakt dobrý. Mám ráda detektivky z dřívější doby. Takové to poctivé přemýšlení při vyšetřování. A přiznám se, že hrobník Augustin Rothmayer mi byl hodně sympatický. I když byl zvláštní, ale mile.

Bustedka
10.04.2023 4 z 5

Vídeň, konec 19. století a pár zavražděných služek v Prátru.

Jako malá holka jsem zbožňovala seriál Dobrodružství kriminalistiky a staré metody vyšetřování. Tahle detektivka pojednává právě o jednom takové detektivovi, který chce nové metody u vídeňské policie prosadit. Velkou pomoc a podporu najde kupodivu u hrobníka ohromného vídeňského hřbitova, který přesně ví, jak se taková mrtvola chová.

Mně se to líbilo moc, možná bych trochu ocenila větší zapojení těch kriminalistických metod, ale pro začátek dobré.

Mikussik
06.04.2023 1 z 5

Knihu som si vybrala na základe výborných recenzií, ale moje očakávanie sklamala. Spisovateľ hlavnú postavu vykreslil ako nadaného vyšetrovacieho sudcu, ale z môjho pohľadu bol nemožný a arogantný. Postavy príbehu- hrobár a telefonistka boli rozhodne šikovnejšie a mali aj šmrnc" než hlavná postava. Dej vláčny, rozťahaný, niekedy som mala pocit, že autor písal, čo ho práve v tom momente napadlo a na konci príbehu všetko v rýchlosti ukončil.
Avšak, páčili sa mi úryvky z tzv. Hrobárovho almanachu a doslov tiež priniesol viac informácií ako samotný dej.
Môj názor: pre náročnejších čitateľov bude kniha sklamaním.

ivoiro
05.04.2023 5 z 5

Tahle kniha se mi moc líbila. Těším se na pokračování.

SBH
03.04.2023 4 z 5

(SPOILER) Pěkná, stylová a náladová obálka společně se zajímavou anotací mě nalákaly ke čtení. Dostala jsem klasickou detektivku střihem připomínající případy Sherlocka Holmese. Upřímně, on sympatický Leopold jako kdyby slavnému detektivovi z oka vypadl, stejně přemoudřelý, vtipný, vzdělaný a arogantní. Miluju ho.
Zbytek postav vykazuje stejnou životaschopnost. Plejádu pitoreskních charakterů samozřejmě vede hrobník, až jsem si zpočátku zoufala, že je do případu zapojen málo. Ale vše probíhalo, jak mělo, a závěr splnil má očekávání (teda kromě toho, že byl dopaden pachatel).
Zdejší stížnosti na překombinovaný děj a nedůvěryhodnost případu dost dobře nechápu. Jo, vyšetřování bylo komplikované, ale nikde mi nic neskřípalo, vyřešení problému s černým bálem bylo více než uvěřitelné. Pachatele vražd jsem taky tipla dřív než Leo, na druhou stranu jsem těch podezřelých vystřídala podstatně víc než on.
Asi druhou nejlepší věcí na knize (hned po postavách) byla ta ukoptěná dušičková atmosféra. Úryvky z hrobníkovy knihy byly zajímavé a dodaly příběhu šmrnc. Snad díky tomu, že se jednalo o skutečné přepisy historických textů, nepřipadaly mi odporné ani vzbuzující hnus pro efekt.
Určitě půjdu do druhého dílu a poohlédnu se i po dalších knihách autora.
Ovšem jednu, v souladu s atmosférou knihy dosti bizarní závadu musím zmínit. Tištěná kniha měla tak pevnou vazbu, že vlastně vůbec nešla otevřít a ke stránkám jsem se dostala jen usilovným vzpíráním proti hmotě. V důsledku to bylo hodně únavné.

Ishir
21.03.2023 5 z 5

Děsivá detektivka.

Jiparis
10.03.2023 5 z 5

Umírání a smrt se z naší společnosti ztrácejí a jsou vytlačovány kamsi na okraj pozornosti. Nezapadají do optimistického a dokonalého životního stylu. Příběh plný mrtvol, pověr a šílenství. Ale i hrobník může být citlivý a vzdělaný. Kolorit staré Vídně vše dokresluje.