Hrobárov almanach

Hrobárov almanach https://www.databazeknih.cz/img/books/50_/503581/bmid_hrobarov-almanach-BdK-503581.jpg 4 364 108

Viedeň obchádza smrť a jej tajomstvá môže odhaliť iba jediný človek Píše sa rok 1893. Augustin Rothmayer pracuje ako hrobár na slávnom hlavnom cintoríne vo Viedni. Je trochu zvláštny, ale nesmierne sčítaný a píše prvý almanach pre hrobárov. Pokoj mu však naruší mladý policajný inšpektor Leopold von Herzfeldt, ktorý potrebuje odborníka na smrť. Vo Viedni totiž došlo k vraždám niekoľkých služobných a vrah do každej zastokol kôl. Hrobár videl už kadejaké telá, pozná všetky príčiny smrti aj fázy rozkladu. Vie, že narážanie na kôl patrí medzi starobylé metódy udržania mŕtvol pod zemou, aby neškodili živým. Vyčíňa vo Viedni poverčivý sériový vrah? Inšpektor a hrobár sa spolu pustia do vyšetrovania a zistia, že za bránami krásneho veľkomesta číha skaza. Autor bestsellerov Oliver Pötzsch nás zavedie do Viedne na prelome storočí, do najtemnejších kútov mesta v období, v ktorom sa rodili základy modernej kriminalistiky. Priblíži nám tak vyšetrovacie metódy, ktoré navždy zmenili svet inšpektorov a komisárov, zločincov aj vrahov.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Horory
Vydáno: , Ikar (SK)

Das Buch von Totengräbers , 2021

Katania
16.11.2022 5 z 5

Výborně! Tohle mě opravdu baví. Hlavní postavy mi sedly a dobový popis byl úchvatný. Těším se na další.

babicka_amalka
15.11.2022 4 z 5

báječně se četlo - ostatně stejně jako všechny Pötzschovy další knihy;
a už jsem docela zvědavá na pokračování (Dívka a hrobník);

Sidonka3
12.11.2022 4 z 5

Co detektivce rozhodně neschází, je skvěle popsaná atmosféra. Hrobník je jednoznačně nejzajímavější, ačkoli ne hlavní postava románu, která baví a klidně bych mu dala mnohem větší prostor. Třeba i na úkor mileneckého vztahu policisty a jisté dámy.
Policajt Leo sice neumí zapadnout do pracovního týmu, ale i tak není na vyšetřování sám, s tím mu alespoň občas vypomáhají různě posbíraní jednotlivci, jako občas se vynořící hrobník.
Poněkud nechutné detaily z Almanachu pro hrobníky o rozkladu těl atd. jsou zajímavé a docela příhodně dotváří prostředí i náladu, chce to však žaludek.
Příběh se odehrává na přelomu 19. a 20.st. v dušičkovém období, kdy se doba modernizovala a každou chvilku měnila technickými vynálezy (telefony, auta, fotoaparáty atd.), s kterými ne každý chtěl nebo uměl zacházet a udržet krok.
Asi je to psané úmyslně tak, že mnohé "bystře" odhalíte předem sami (tajemství Jehňátka, od čeho jsou stopy na místě činu) a pak si můžete gratulovat k dobrému úsudku. Čte se to lehce, část děje se odehrává na nevšedních místech a tak mi detektivka docela bavila.

klokan.1905
02.11.2022 5 z 5

Hrobnik...
Od Olivera Pötzsche jsem doposud četl jen sérii Katova dcera, kterou jsem si prostě a jednoduše zamiloval... Jestliže máte rádi historické romány a detektivky, tak s knihami od Olivera Pötzsche prostě nemůžete šlápnout vedle... ;-) Sice jsem se z počátku obával, zda mi nebudou postavy z katovské série chybět, ale po pár stránkách jsem si již užíval začátek této, pro změnu - hrobařské série... Na webových stránkách autora jsem se totiž dočetl, že je vydané i pokračování, které má název Dívka a hrobník...
K samotné knize... S autorem nasajete atmosféru z Vídně - z konce devatenáctého století, přesně řečeno z roku 1893... Seznámíte se s inspektorem Leopoldem von Herzfeldtem, který přichází do řad vídeňské policie ze Štýrského Hradce... Mimo jiné se seznámíte i s hrobníkem Augustinem Rothmayerem, který pracuje na ústředním vídeňském hřbitově... Jak se tito dva seznámí a co budete s nimi vyšetřovat? Tak to Vám neprozradím... ;-)
Kniha si však rozhodně říká o Vaši pozornost... ;-) A jen tak na okraj, pro fanoušky katovské série musím zmínit, že v současné době vychází v Německu její devátý díl, který má název Katova dcera a Černá Madonna...
Kdybyste chtěli nahlédnout na webové stránky autora, tak uvádím odkaz...

efka.saf
23.10.2022 5 z 5

Musím uznat, že kniha mě moc bavila. Sice jsem se k ní necítila úplně přikovaná, jako k některým jiným, ale jako historická detektivka fungovala naprosto bezchybně!
Autor vdechl život perfektním postavám. Leo mi byl velmi sympatický od začátku, i když to by trochu nafoukaný floutek, který si dokázal opakovaně podřezávat větev, na níž seděl. Byl ale moderní a zapálený a já mu fandila. Trochu mi připomínal detektiva Murdocha, i když byl na opačném konci potravního řetězce :⁠-⁠). Hrobník Augustin byl rovněž vyborný týpek, jenom mu k dokonalosti chybělo ještě trošku více prostoru.
Co se týče zápletky, přišla mi zkonstruovaná opravdu bravurně. Vše bylo dokonalé zamotané a klubko se rozmotalo až na konci. Žádné potoky krve zde nebyly a vše krásně zapadlo do kulis historické Vídně. Rozuzlení bylo akorát dynamické a vysvětlení byl věnován dostatek prostoru. Konečně jsem neměla pocit ve stylu šup šup a zavíráme krám. A jako třešnička na dortu byly úryvky z almanachu pro hrobníky, což byl perfektní úlet, který mě neskonale bavil :⁠-⁠).
Doufám, že tahle série bude nadále pokračovat, protože dalšího setkání se zmíněnými postavami se nemůžu dočkat. Dávám tentokrát plný počet a vyhlížím z okna druhý díl!

Dana12
22.10.2022

Kniha se mi moc líbila, přečteno velmi rychle. Byla to moje první kniha od tohoto autora. Určitě zkusím i další.

L.R
21.10.2022 4 z 5

Za mě fajn cetba... Žádnej velkej krvák či brutalita. Super bylo zasazení do staré Vídně, příběh se dobře četl a rozmotal se opravdu až na konci. Hrobník je velký sympaťák.

Knižní střípky
16.10.2022 4 z 5

Autorovy knihy mě lákají již dlouho, ale toto bylo mé první setkání. A bylo to výborné! Já si tak moc užila atmosféru Vídně se všemi jejími nablýskanými bulváry, na straně druhé zase temnými uličkami chudinských čtvrtí, to se autorovi opravdu povedlo! Chvílemi mi v uších zněl vídeňský valčík a vzápětí jsem se ocitla někde na vídeňské periferii a za svitu plynových lamp mi běhal mráz po zádech.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižní střípky.

Pavlína2019
09.10.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, velice dobře se četla - jako vždy - od pana autora jsem četla všechno.
Rozhodně doporučuji a těším se na další knihu...

Forrest
09.10.2022 3 z 5

Příjemné, lehké a čtivé. Nic hlubokomyslného, ale dobré

postrach
06.10.2022 4 z 5

Povedený příběh.

Majrek
28.09.2022 4 z 5

Velmi pěkně konstruovaný detektivní příběh s unikátní atmosférou staré Vídně a její poněkud odvrácené strany... Líbila se mi už obálka a musím říct, že mi svou ponurou atmosférou padla do noty - četní je přece jedním z efektivních způsobů, jak překonat podzimní pokles nálady. Děj se rozvíjel přirozeně, autorovo zpestření morbidními naturálemi nebylo na škodu. Jen tempo v druhé půlce knihy trochu polevilo a stačilo poměrně krátké zamyšlení, aby čtenář začal tušit, kdo je pachatelem. Kniha je to ale určitě "osvěžující", rozhodně ji doporučuji (za mne hodnocení mezi 4 a 5 *).

Ulala
26.09.2022 5 z 5

Hodně dobrý příběh. Po "Faustovi" mi připadal velmi osvěžující. Sice trochu zbrklý mladý inspektor, ze kterého se snad vyklube něco "užitečného", Augustin Rothmayer - velmi vzdělaný hrobník, o kterém toho ještě moc nevíme a všechny ostatní postavy, které bojují se zločinem ve Vídni tvoří základ zajímavé série, na kterou se docela těším.

Vladísek
23.09.2022 4 z 5

Vzhledem k tomu, že jsem krátce před koupí této knihy navštívila Vídeň, která mě nadchla a shodou okolností i tamní ústřední hřbitov, byla moje volba jasná. Hlavní hrdinové jsou sympatičtí, děj svižně plyne, nenašla jsem žádná “hluchá” místa, kde bych musela stránky přeskakovat. A nad hrobníkovými hláškami, které skvěle odlehčovaly děj a celkovou ponurost příběhu jsem se opravdu bavila.

biki
21.09.2022 5 z 5

Knihu jsem s jistou dávkou nejistoty zakoupila díky řadě kladných komentářů a doporučení zde na DK. Příběh mě naprosto uchvátil sugestivně vykreslenou atmosférou Vídně konce 19. století, konce éry valčíků, ale také rozrůstajících se chudých čtvrtí s jejich obyvateli se zhusta smutným osudem. Morbidní hororové prostředí hlavního hřbitova a bizarní postava hrobníka, který svým povoláním opravdu žije a jehož zkušenosti s mrtvými se v příběhu jeví jako neocenitelné. Úsvit kriminologie s novými vědeckými metodami, které řada starších policistů není ochotna přijmout. Upřímně, Leo se přes své nejlepší úmysly někdy choval jako slon v porcelánu, takže není divu, že mu někteří kolegové házeli klacky pod nohy. Ve správné detektivce samozřejmě nemůže chybět ani ženská hrdinka, možná trochu překvapivě technicky nadaná Julie. A ovšem vlastní detektivní příběh i průběh pátrání s překvapivou a hodně smutnou odbočkou, to prostě nemá chybu. Doufám, že na další díl nebudeme dlouho čekat.

nero 13
20.09.2022 5 z 5

Už jsem od Olivera Pötzsche četl první díl série Katovy dcery a ten mně tak nechytnul, možná jsem v té době na Katovu dceru nebyl dobře naladěn, ale Hrobník mě chytnul hned od začátku, mělo to výbornou trochu morbidní atmosféru a zajímavý popis policie a vyšetřování na konci 19. století v hlavním městě Habsburského mocnářství, je to doba prvních aut, fotoaparátů, telefonů a jiných vynálezů, které tehdejším detektivům mohly při práci pomoct, ale ji i znesnadnit.
Jak jsem se díval, tak v německy mluvících zemích už vyšel druhý díl Hrobník a Dívka, tak až vyjde u nás tak si ho určitě koupím a možná dám druhou šanci i Katově dceři.

Marekh
17.09.2022 5 z 5

Jedná se o historickou detektivku. Hlavní postavou je inspektor LEOPOLD VON HERZFELDT, který vyšetřuje brutální vraždy vídeňských služek. Inspektor se pokouší zavést nové vyšetřovací metody, ale naráží při tom na neochotu svých nadřízených. S vyšetřováním vražd mu pomáhá také hrobník, který píše knihu s názvem Almanach pro hrobníky. Inspektor se seznamuje také s telefonistkou JULII WOLFOVOU, která má přezdívku „jehňátko“.

Historické detektivky příliš nečtu, ale tato kniha byla skvěle napsaná. Dýchla na mě atmosféra Vídně roku 1893, bavily mě vyšetřovací metody inspektora, některé postavy mi byly nesympatické od samotného počátku. Dočteme se hodně informací o pohřbívání a informace o Vídeňském ústředním hřbitově. Kniha je poměrně obsáhlá, ale četla se sama. Přestože se mi podařilo odhalit vraha zavražděných dívek, kniha mě bavila a určitě knihu doporučuji k přečtení. Postupem času vyplouvají na povrch různá tajemství hlavních postav.

Líbilo se mi, že autor měl hodně věcí nastudovaných, některé si přibarvil vlastní fantazií, jiné jsou inspirovány skutečností.

Kniha obsahuje Prolog, Epilog a v závěru se nachází kapitola s názvem AUTOR O KNIZE, ve které autor odpovídá na 3 otázky. V knize jsem našel pár překlepů, ale bylo jich minimum.

Je fajn, že se jedná o první díl ze série HROBNÍK. Určitě si přečtu další díl z této série a budu zvědavý na další případ a místo, ve kterém se bude příběh odehrávat.

Kniha má pěkný přebal a na přední předsádce se vyskytuje plánek Vídně.

Citáty:

Kdo nerozumí smrti, nemůže rozumět ani životu.

moudivlacek
16.09.2022 5 z 5

Na tuto knihu jsem se dlouho těšila, vypadá to na další skvělou sérii od tohoto autora. Je to příběh "líhnoucí" se vídeňské kriminálky a "nové" policejní postupy a metody, které jsou ve světě a jinde v Rakousku známé, ale teprve si hledají cestu i ve Vídni. Pln nadšení a razič nových metod je i mladý inspektor Leo, který nastoupí k vyšetřujícímu týmu hned první den jak slon v porcelánu. A jako katolík židovského původu to navíc nemá vůbec lehké. Jeho kolegové o něj vysloveně nestojí, a tak si začne "pátrat na vlastním písečku", jenže do cesty se mu připlete velmi inteligentní hrobník, technicky nadaná a záhadná telefonistka, a tak se rej událostí roztáčí. Příběh o údajných nemrtvých, zábavě bohatých pánů vyšší společnosti a šílenství... Knihu jsem si vychutnala od A až do Z.

alexis818
06.09.2022 5 z 5

Naprosto skvěle,nemám co kritizovat.Priznam se,že jsem měla trochu obavy začít číst tuto knihu,protože mám přečteno celou sérii Katovy dcery a ta byla nepřekonatelná.Jsem ráda,že si autor zachoval velmi vysokou látku a rozhodně nezklamal.Moc se těším na další díl.

mil
06.09.2022 4 z 5

Mám ráda historické detektivky a i tento příběh se mi líbil. Sice to nebyla Kuislovic familie, ale i tak to stálo za to. Hvězdu strhávám za tiskové chyby. Bohužel to je pro mě rušivý element.