Zločin na Bezdězu

Zločin na Bezdězu https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/231367/mid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-zloc-0KB-231367.jpg 4 465 90

Jubilejní dvacátý příběh královského prokurátora a správce hradu Bezděz Oldřicha z Chlumu se odehrává přímo na Bezdězu a v hlubokých lesích, které ho obklopují. Tajemný zločin pomáhají řešit jako obvykle panoš Ota a velitel Diviš a své si k řešení případu řekne i Ludmila z Vartemberka. I když případ zpočátku vypadá jasně, rychle se komplikuje a sám Oldřich z Chlumu je překvapený, jakou zlobu může skrývat lidská duše.... celý text

Dada077
10.02.2021 5 z 5

Už som natoľko privyknutá na výborný hlas pána Hyhlíka, rozprávajúceho mi do ucha audio verziu ďalšieho príbehu Oldřicha z Chlumu, že nemôžem hodnotiť inak, ako plným počtom hviezdičiek a skonštatovať, že som na historicko osobnostných krimi zamotancoch z dielne V Vondrušky závislá.
V tomto príbehu (ako názov sám napovedá) sa vraždy dejú priamo u Oldřicha doma. Je advent, Bezděz zasýpajú hory snehu, v komnatách hradu sú zídené osobnosti okolia a aj dve dcéry českého kráľa Přemysla Otakara. Po vražde jedného z hostí má čo domáci pán vyšetrovať a aj vysvetľovať. Za najsamroztomilejšiu scénu (stať) knihy považujem moment, kedy malému Oldřichovi ešte menšia sestra Ludmila dupne z celej sily na nohu, pretože "veľký brat" odmieta uznať jej vedomosť o tom, že čerstvo dostavaný Bezděz má také tajné chodby a miestnosti, o ktorých ani sám majiteľ hradu nevie.
A ešte tá, keď sa panoš Ota ocitá v úlohe zmierovacieho elementu v hroziacom rozvode Marka z Landštejna, švagra Oldřicha z Chlumu.
Jedno je isté, dnes vkladám do čítačky ďalší príbeh Vondrušky.

KSarlota
17.01.2021 4 z 5

Moje prvni kniha od pana Vondrušky. Chvili mi trvalo, nez jsem se zacetla, ale pak mne kniha velmi bavila. Jen me trochu zklamal zaver, ktery naproti tomu jak byla kniha rozvlekla a plna dialogu, byl vtesnan do tri radku.

Ava365
13.12.2020 5 z 5

Vondruškovy historické detektivky nikdy nezklamou.

Fatis04
19.10.2020 3 z 5

(SPOILER) Na příběhy královského prokurátora Oldřich z Chlumu se vždycky moc těším, ale bohužel poslední dobou, mě knihy této série, už nepřipadají tak "dokonalé" jako dřív. Opravdu mě trochu mrzí, že místo rozvinutí děje, je zde hodně popisováno, kdo by se s kým rád vyspal. Knihy ze začátku série, také hovořili o sexu, nic proti, ale bylo ho tam méně. Z posledních knížek jsme rozladěná, přijde mi, že téměř všechny ženy v jeho knihách (mimo ženy samotného Oldřicha Ludmily) se vyspí s kdekým a je jim to vlastně jedno, "jen se baví" prostě mi nepřijde, že opravdu mají všichni takovýto životní postoj. Přesně tohle mě odradilo od dočtení série odpustků a přitom Přemyslovská epopej je úžasná. Mám ještě jednu nepřečtenou knihu s Oldřichem z Chlumu, ale jestli bude psaná i nadále v tomto duchu, bude to poslední co čtu. I když mě to mrzí, protože zápletky jsou super, a celkově mám ráda jazyk, jakým pan Vondruška píše.

Anoliy
08.10.2020 5 z 5

Knihy pana Vondrušky jsou moc hezké a jejich čtení mne baví. Dokáži přečíst jedním dechem. :-)

Art82
07.08.2020 4 z 5

Přečteno jedním dechem. Ty rodinné vztahy jsou prostě problém. Příbuzný si nevybereš.

Ulala
06.07.2020 5 z 5

Jako obvykle budu panu Vondruškovi chválit tuto sérií. Pohodové letní čtení. Zajímavá zápletka, má to spád, prostě kniha, která se dobře čte.

Monika1717
22.06.2020 4 z 5

Můj první Vondruška. Kniha se mi moc líbila, takové krimi ze středověku snad nikoho neurazí. Doporučuji všem, kteří mají rádi popularizovanou historii a nepídí se po tom, jak to všechno ve skutečnosti bylo.

kathla
30.11.2019 4 z 5

To vůbec nebyl špatný titul. Od pana Vondrušky jsem přečetla několik knih a teď další po asi 10 leté pauze. A pořád mě baví, ač jsem byla skeptická, že se můj vkus už vyvinul jiným směrem. Kniha nezklamala. Hojný počet podezřelých mi nijak nevadil, ba naopak a pokud čtete knihu bez delších prodlev, tak se do těch postav člověk nezamotá. Poslední kapitola mi ale přišla jako hrc prc a koukala jsem, zda za tím není ještě něco.. doslov, epilog. Tak to mne spíš zarazilo. Ale vše bylo vysvětleno, nic nechybělo.

Standa24
21.11.2019 4 z 5

Závěr byl sice hodně překombinovaný, ale jinak pohodové čtení jako vždy :-)

fionka36
31.10.2019 2 z 5

Lehká zápletka a zajímavé rozzuzlení. Krimi není má silná stránka, víc nemám co k tomu dodat

cmelda26
10.10.2019 5 z 5

Opět spokojenost,jenom ta poslední kapitola byla trochu "useknutá". Ale kdo má rád toto trio vyšetřovatelů jistě odpustí.

daudurhundur
27.06.2019 3 z 5

Pro mě jeden ze slabších příběhů Oldřicha z Chlumu. Částečně za to asi může jeho zabedněnost vůči (... ne nechci spoilovat...). Ale i nejslabší knihy téhle série jsou pořad čtivé a na úrovni obecného průměru. Vlastně to nebylo tak špatné, ale VV umí i líp..

Simi
12.05.2019 5 z 5

Zajímavá zápletka a rozuzlení. Poprvé vyšetřování ala Christie. Všichni uzavřeni na jednom místě a nové informace se dovídáme z rozhovorů podezřelých. Některé komunikace mezi lidmi jsou historicky nepravděpodobné, ale přispívají k malebnosti detektivky. Na pátrání po vrahovi mám už svůj systém. Progoogluji si skutečné, historií doložitelné osobnosti, a zredukuji tak počet podzřelých:-). Mám tyhle detektivky s vyšetřovateli, tolik podobnými soudci Ti a jeho pomocníkům, moc ráda.

Lorelei10
21.03.2019 5 z 5

První kniha, kterou jsem od pana Vondrušky četla. Zaujal mne název, Bezděz je taková moje srdcovka. Děj byl hodně zamotaný, ale takové mám ráda.

Carmen13
18.02.2019 5 z 5

Za mne osobně příběh dobrý. zase jeden bez politických intrik. Když jsem se začala poněkud ztrácet v tom kdo s kým o čem a proč, pro jistotu jsem si to vypsala na papír, není nad psaní poznámek:-) Myslím, že podobných příběhů se odehrálo dost i ve skutečnosti. Konec mi useknutý nepřišel, samotné rozřešení bylo dostatečné v podobě porady pana Oldřicha s jeho pomocníky. Poslední dva odstavce představovaly spíš už jen trest. Jen je mi trochu líto Marie, bude muset honem honem shánět nového snoubence a to v zasněžených severních Čechách nebude asi snadný úkol....

Pavelpi
30.11.2018 5 z 5

Asi poslední příběh Oldřicha.Je už starší a přemýšlí o zakoupení dvorce na stáří.Ale pak ho zaujme další případ vraždy a jede zase dál tak,jako vždycky až do vyřešení případu.Konec mi připadal také trochu divný,ale výsledek byl logicky napsaný.Takže dávám plný počet hvězdiček.

terka95
31.10.2018 3 z 5

Má první kniha od pana Vondrušky a asi jsem čekala trochu více. Byla jsem dezorientovaná složitými jmény a množstvím postav, během prvotního čtení jsem nejdříve nevěděla kdo jde kdo. Obyvatelé z Bezdězu mi byli sympatičí (Oldřich z Chlumu, panoš Ota..). Samotné vyprávění nebylo špatné, ale úplně to ve mě nezarezonovalo. Opět jsem byla zmatená jaké vztahy mezi sebou dotyční měli :D Konec byl zbytečně useknutý a kdyby byl ještě na pár stránkách nastíněn další vývoj po vyřešení případu, knize by to prospělo. 3, 5*

Jaruš7
19.10.2018 5 z 5

Inu audiokniha od páně Vondrušky už patří k mým svátečním chvilkám.
Po té předchozí knize se mi vše o historii jeví jako hezká plastová kytka vedle té živé, s intenzivní vůní. (To mám zdecimovat a přeorat doposud všechno hodnocení?) To bych asi byla sama proti sobě, a poškodila bych si to prvotní nadšení z tehdejší četby.
V této knize se mě docela dotklo, ta lehce dotknutelná nedotknutelnost královských dcer. Pro tak složitý případ jsou ale princezny ozdobou vznešenou.
Náročné a parádně komplikované, tudíž čtivé a doporučitelné fandům inspirace páně Vondrušky.

jaroiva
11.06.2018 2 z 5

Už mě přestalo bavit, jak si Jiří Adam z Dobronína pořád stěžuje, že už je starý, tak jsem zas přepla na Oldřicha z Chlumu a najednou si už stěžují na stáří i Ota a Diviš. To by ale ještě nebylo tak hrozné. Dál bylo ještě hůř.
První třetina knihy byla napěchovaná postavami a vzpomínkami na minulé případy, pak se to konečně začalo trochu rozbíhat a najednou to umřelo docela. Řekla bych, že se příběh už ani konce knihy nedožil. Pro mě zatím zdaleka nejhorší knížka od p. Vondrušky. Nejvíc se mi tu líbila malá Ludmila a malý Oldřich, ti mi trochu připadali jako Mach a Šebestová.