Vzpoura goliardů

Vzpoura goliardů https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/350737/mid_vzpoura-goliardu-7lc-350737.jpg 4 351 72

Píše se rok 1261. Přemysl II. Otakar podpoří v boji o trůn římského krále proti Alfonsi Kastilskému jeho konkurenta Richarda Cornwalského a za to má slíben majestát, propůjčující mu rakouské a štýrské léno. Jenže v diplomacii není nic takové, jak by se mohlo na první pohled zdát. Oldřich z Chlumu odjíždí s několika významnými velmoži do německých Cách s tajným posláním. Záhy po příjezdu je zavražděn císařův komoří a osobní přítel Richarda Cornwalského. Z vraždy jsou obviněni čeští šlechtici a uvězněni. Navíc dojde ve městě k nepokojům, v jejichž čele stojí žáci tamní katedrální školy, potulní vakanti zvaní goliardi. Vše zůstává na panoši Otovi.... celý text

Dae
24.02.2018 4 z 5

Četlo se to dobře, o tom žádná. Ale to už je takový Vondruškův standard. U řady událostí jsem ale měl problém uvěřit, že by se tak opravdu staly (třeba jo :-) ) a ke konci už to bylo dost průhledné (byť se Ota v některých nepodstatných predikcích sekne).

vincek1
21.02.2018 3 z 5

Předem chci napsat, že knihy pana Vondrušky mám rád. Stejně tak jeho postoj k přítomnosti. Přesto mne tato kniha trochu zklamala, je sice pravda, že celý děj je dle mého více "akční" než v minulých, ale současně se mi zdálo, že se několikrát opakovaly některé pasáže. Připadalo mi to, že se natahuje děj. Je to můj názor a nic nemění na tom, že knihy p. Vondrušky patří k mým oblíbeným.

Alex.rrr
06.02.2018 4 z 5

Rozhodně je příjemná změna, že Oldřich ustupuje do pozadí děje a případ řeší spíše jeho dva pomocníci. Děj je napínavý a čtivý. Celkově není ale překvapující než jiné díly ze série. Taková oddechovka.

Juri81
04.02.2018 3 z 5

Je to stravitelný asi právě proto, že Olda zůstává celou dobu v pozadí, díky čemuž chybí jeho učené disputace, při kterých z ostatních dělá tupce. Ostatní standard. Přišel jsem, osouložil jsem, vyřešil jsem.

jindrich7442
17.01.2018 4 z 5

Ve všech knihách ze série "Oldřicha s Chlumu" nalezneme nějaké "ale". Vzpoura goliardů není vyjímkou. Příběhy p. Vondrušky jsou čtivé, napínavé a plné zajímavých (faktických) informací a souvislostí. I přesto bych byl rád, pokud by si příběhy zachovali svou autentičnost prvních dílů tím, že z hlavních postav není potřeba dělat bůh ví co. Jsem ochotný uvěřit celému průběhu pátrání, ale trochu mě nudila (a zklamala) část, kdy "vězněný" Oldřich z Chlumu pouze svými dedukcemi vlastně vraha odhalil, aniž by s kýmkoliv mluvil a jakkoliv pátral, vlastně mu stačilo být jen zavřený v komnatě a přemýšlet... To Ota s Divišem se museli naběhat, aby na něco přišli a případ uzavřeli. Podle mého zbytečně předsunutá dokonalost Oldřicha z Chlumu, kterou již stejně známe z předchozích 21. knižních dílů. Absolutními hrdiny mohli zůstat Ota s Divišem, nebo neměl být Oldřich vězněn. O jednu hvězdu méně, ale to neznamená, že se netěším na "Dračí náhrdelník". :)

Boby17
15.01.2018 4 z 5

Tato kniha se panu Vondruškovi povedla a trojlístek mých oblíbených hrdinů autor zavedl až do dalekých Cách. Zde opět osvědčili své schopnosti a za pomoci několika krásných žen odvrátili intriky proti českému králi. Opravdu příjemné odpočinkové počteníčko.

Lenka4
31.12.2017 4 z 5

Dalších z příjemných historických detektivek, ve které je vše, co čtenář očekává.

Modrina
18.12.2017 5 z 5

Vondruškova klasika, osvědčené čtivo jako zklidnění v tom předvánočním rumraji. :) Nic objevného, ale já jsem byla velmi spokojena.

p.pavlina
17.12.2017 5 z 5

Autor opět nezklamal. Tentokrát se děj neodehrával stejně jako vždy, takže pro mě příjemná změna. Pěkné počteníčko.

HCh
12.12.2017 4 z 5

Váhal jsem, zda mám knihu vůbec koupit, protože ač mám Vondrušku rád, připadá mi, že při psaní posledních románů měl "vyjeté koleje", kterých se držel a ztrácel tak "šťávu". Tady mě mile překvapil a jednotlivé dějové linky si udrželi spád a nápaditost. Suma sumárum, celkově kniha potěšila.

Hotovson
10.12.2017 5 z 5

Oldřich z Chlumu je tentokrát odsunut tak trochu na vedlejší kolej, resp. pod zámkem, takže Ota s Divišem si musí poradit sami. Což se mi na tom líbilo, že to tentokrát nestálo jenom na Oldřichovi, i když se nakonec dobral stejnýho závěru.

škwor
04.12.2017 5 z 5

První polovina knihy super, konec byl trochu slabší, ale jako oddechovka takhle při večeru dobré :)

Jolina
28.11.2017 2 z 5

Já nevím, ale už mi to všechno přijde hodně stejné, podobné. Skupina Oldřicha z Chlumu se rozdělí, každý něco zjistí, vražda (případně několik) nesmí chybět. Bohužel nejsem moc pozorný čtenář, velmi mě ruší mnoho postav, kdy některé nehrají v příběhu v podstatě vůbec žádnou roli.

Pet007
26.11.2017

Dárek k narozeninám, který mne moc potěšil. Moji staří přátelé mne nezklamali

KikiZ
05.11.2017

Tak taková klasická vondruškovina - řekla bych nepřekvapí a rozhodně neurazí. Celkově se mi další příběh s Oldřichem, Otou a Divišem líbil, obzvláště začátek, kdy se Ota vydával za potulného studenta byl moc pěkný, také Cáchy byly vykresleny moc poutavě. Zaujala mě i linie s Otou a malomocnou dívkou. Já mám prostě pro tuhle sérii navždycky slabost a těším se na každý další díl.

raty
03.11.2017 4 z 5

Příjemné, oddychové čtení. Zajímavý detektivní případ. Prostě Oldřich z Chlumu s Otou a Divišem - postavy, které nezklamou.

harena
23.10.2017 4 z 5

Zatím pro mě pátá kniha ze série Hříšní lidé Království českého. Pěkný příběh psaný s humorem, příjemně strávený čas nad knihou, dobře se čte, prostě ideální odpočinkové čtení.

Dandulka
18.10.2017 5 z 5

Další super kniha od skvělého autora. Nádherně zamotaná, čtivá. Jedním slovem perfektní!!!!!

Selinute
06.10.2017 4 z 5

Spousta, spousta hypotéz, podobné opakující se zápletky, předvídatelný děj i snadné odhalení pachatele. Tak se mi zdá, že autorovi trochu dochází nápady. Možná bych Oldřicha z Chlumu už posla na odpočinek - určitě si to zaslouží, a dala prostor novému vyšetřovateli. I tuto 22. knížku jsem si opět do knihovny koupila, docela mě bavila, ale už to, bohužel, není za plný počet - slabé 4*. Škoda.

jitvav
06.10.2017 4 z 5

Příjemná oddychovka s mrazivou atmosférou života obyčejných lidí v 13. století. Pan Vondruška opět nezklamal, kniha se četla velmi dobře. Jen zápletky v tomto díle mi připadaly trochu překombinované.