Vražda v ambitu

Tři detektivní příběhy, odehrávající se v polovině 13. století, se vracejí do doby mládí Oldřicha z Chlumu. Vysvětlují některé události, předcházející románům publikovaným v edici Hříšní lidé Království českého. První příběh vypráví o tajemné vraždě, jíž se Oldřich z Chlumu stane nechtěným svědkem při svém studiu v Magdeburku. Tajemný vrah usiluje o jeho život a jediná cesta k záchraně je odhalit pravdu. Druhý příběh se odehrává v době, kdy mladý Oldřich z Chlumu poprvé přichází na Pražský hrad. Zde vstoupí do jeho služeb panoš Ota ze Zástřizlí, jehož dostane z ošemetné situace a za své zásluhy je jmenován královským prokurátorem. Třetí příběh Osudný turnaj se odehrává nedaleko hradu Bezdězu, kde se dostane k vyšetřování spletitého případu boje o moc mezi nejmocnějšími severočeskými šlechtickými rody. Odhalí tajemnou vraždu a v krvavém souboji si vybojuje srdce Ludmily z Vartemberka, své budoucí ženy....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/2413/hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-vraz-5dH-2413.jpg 4.4372

Hříšní lidé Království českého (6.)

Detektivky, Literatura česká, Historie
Vydáno:, MOBA (Moravská bastei)

Kniha Vražda v ambitu

tlllk
28.12.2018

Na ten poviedkový formát som si musel chvíľu zvykať, stále to beriem tak že EPOPEJE (Husitská aj Přemyslovská) sú jeho vrcholné kulinárne diela plné dejepisných vitamínov. No a táto séria Hříšní lidé sú taký čitateľský fast food...

oolinkaa
24.11.2018

Další díl, u kterého není co vytknout. Navíc se příběhy vrací do začátku Oldřichovi kariéry, takže se dozvíme, jak k prokurátorovi přišel a jak si nabrnknul Ludmilu ..:)

Pavelpi
30.10.2018

Tak jsem se také konečně pročetl začátky Oldřicha z Chlumu a musím říci,že mě to zase neobyčejně bavilo.Tři příběhy,kde jsem se dozvěděl jak a proč se Oldřich nestal nakonec knězem,jak to vlastně bylo s panošem Otou a jak se dostal ke své druhé ženě Ludmile.Všechny povídky byly napínavé a historicky také zajímavé.Přesto,že někdo říká,že příběhy jsou si podobné,ale myslím,že jim to není na škodu,protože autor z toho vždycky dobře vybruslí a jsou napínavé až do konce.

Burák
25.09.2018

Mé druhé literární setkání s tvorbou Vlastimila Vondrušky a musím říct, že rozhodně ne poslední. Tohle se mi hodně líbilo a čtení jsem si užívala. Nejsem zas tak velký nadšenec do historie a už vůbec se nepovažuju za nějakého znalce dobových reálií, takže se nebudu vyjadřovat k případným historickým chybám. Detektivní zápletky jako takové nijak originální nejsou, ale středověké prostředí jim prospívá, je to pro čtenáře příjemná změna.
Líbilo se mi vykreslení charakterů hlavních postav a těší mě, že se s nimi můžu potkat i v dalších Vondruškových knížkách.

babystar
21.04.2018

Konečně se člověk dočte, proč se Oldřich z Chlumu nestal knězem, jak se to semlelo, že ho král jmenoval prokurátorem, kde se vzal Ota ze Zástřizlí a jak se přihodilo, že získal za manželku krásnou Ludmilu. Další kamínky do mozaiky mapující život mého oblíbence!

jaroiva
11.03.2018

bylo moc osvěžující přečíst si o mladém Oldřichovi, jak to vlastně začínalo. Ovšem děkuji Aliii, že mi připomněla, kde jsem četla tu třetí povídku, protože jsem si připadala hodně zmatená, jaktože ji znám.

Malarkey
20.02.2018

Nápaditě zvládnuté proložení celé série Hříšných lidí království Českého o tři povídky, které se historicky vrací v čase a ukazují Oldřicha z Chlumu v momentech, o kterých se v příbězích jen mluví. První příběh je o tom, jak Oldřich v sobě objeví dar vyšetřovatelských schopností. Druhý příběh o tom, jak se z něj stane královský prokurátor a seznámí se s Otou a třetí příběh o tom, jak se seznámí s Ludmilou. Každá povídka má v životě Oldřicha smysl.

Otto von Pluto
02.02.2018

Chválím autorovu perfektní znalost dobových reálií, co mě však na jeho příbězích rozčilovalo, bylo to, že místy jsou jeho příběhy, či epizody, na hranici uvěřitelnosti. Viz rozuzlení příběhu Vražda v ambitu – zajímavé, šokující, leč mimořádně nepravděpodobné. To samé, jen v menším měřítku se týká jiných příběhů, resp. jejich některých částí (např. rytířský souboj v třetím příběhu). Chvályhodné čtivo, rád si přečtu další autorovy díla, avšak pachuť výše zmíněných nedostatků tam někde stále bude.