Spiknutí oběšenců

Spiknutí oběšenců https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458207/bmid_spiknuti-obesencu-b2e-458207.jpg 4 270 78

Na královských statcích poblíž městečka Benešova u Ploučnice zakládá panovník hrad Ostrý. Od počátku však stavbu provázejí potíže, a proto je dohledem pověřen Oldřich z Chlumu. Jenže dříve, než se může svých povinností ujmout, dojde v Benešově ke vzpouře, jejíž okolnosti jsou velice nejasné. Co je však podstatné, její aktéři, tři bratři a sestra, jsou z rozhodnutí královského rychtáře oběšeni. Ráno však těla na šibenici nejsou a rychtář je zavražděn. Podle svědectví jeho ženy spáchali tento mord právě ti čtyři oběšenci. Lidé mají strach a s královskými úřady nechce nikdo z nich mluvit. Proto do kraje vyráží v převleku panoš Ota, jehož cesta však neproběhne tak snadno, jak si Oldřich z Chlumu představoval. Zlo jako by se vršilo a mrtví přibývají…... celý text

DuncanIdaho
17.03.2021 5 z 5

Tento díl je zatím nejlepší, co jsem z této série četl. Není zde tak zádné vyřešení případu stylem, královský prokurátor to intuicí a zkušenostma najednou objevil.

Dorotka2011
12.03.2021 5 z 5

Opět skvělé, díky pane Vondruško!!!

Riccia
11.03.2021 5 z 5

Myslím, že vše už tu bylo řečeno - nejlépe to za mne shrnul/a čtenář/-ka SSTknihy. A protože i já už mám nejspíš na "vondruškoviny" vypěstovanou závislost, tak jsem si opět užívala klidu (i přes spoustu mrtvol), pohody (i přes stálé hádky rytířů), laskavé moudrosti (nejen Oldřicha z Chlumu, ale i častého hříšníka Oty a dalších postav) a krás severočeské přírody. A přestože jsem se ke konci už v těch zrzkách malinko ztrácela, vůbec mi to nevadilo. Na poslední stránce jsem se přeci jen zorientovala a pokud bych ještě měla nějaké nejasnosti, můžu si to přečíst ještě jednou :-)

Petrrr
07.03.2021 1 z 5

Podle mě je příběh zamotaný, překombinovaný a hlavně nudný. Takhle asi píše řemeslný spisovatel, kterému se blíží termín dodání a nemá nápad. Možná by měl autor ubrat na tempu a přidat na kvalitě.

Le Chat
07.03.2021 5 z 5

Případy Oldřicha z Chlumu mám ráda a tento mne rozhodně nezklamal. Příjemné oddechové čtení, jak jsem u této série zvyklá. Už se těším na další díl, který by měl vyjít ještě letos. :-)

tittanie
06.03.2021

Musím říct, že příběhy Oldřicha, Oty a Diviše mám moc ráda, takže jim ani nedokážu dát špatné hodnocení. Ale po přečtení tohoto dílu mi došlo, jak dlouho jsem už z této série nebyla nadšená. Tentokrát jsem fakt četla a knihu neodkládala. Převlečený Oldřich, zapojení i jiných vyšetřovatelů se mi opravdu moc líbilo.
Co mi trochu vadí je, že Oldřich si neustále sahá na vousy a neustálé upozorňování na to jaký je Ota hříšník. V tomhle dílu mi to nepřišlo až tak hrozné, ale v Pomstě bílého jednorožce to bylo daleko horší.

WaN635
05.03.2021 2 z 5

Bohužel musím říct, že z posledních knih pana Vondrušky mám pocit, že se již vypsal :( .
Teď k samotnému dílu, moc postav, příběh zamotaný, zápletka překombinovaná.
Kniha sama o sobě byla čtivá, ale prostě musím říct, za mě zklamání.
Spoiler:
Hvězda je za Oldřicha v převleku, ráznou Martu, bojovnou Hatu a půlka za zamilovaného Otu.

SSTknihy
01.03.2021 3 z 5

Oldřich z Chlumu se svými pomocníky opět vyráží do boje proti zločincům, kteří tentokrát řádí v severních Čechách. Podezřelých je celá hromada, nechybí lupičská banda, oběšenci mizící od šibenice, urození páni se hádají jako koně a svalují vinu jeden na druhého, Ota hřeší jako o závod, Oldřich pracuje v převleku, pátrá se po tajemném pokladu i ztracené manželce, mrtvoly přibývají jako na běžícím pásu a na každém rohu jedna zrzavá holka. No, prase, aby se v tom vyznalo :-)
Jako obyčejně první dvě třetiny se čtou skvěle, ale pak je třeba to ukončit a zřejmě ani sám autor netuší, kdo je vrah. Pachatel je sice nakonec potrestán, ale chtělo by to pár stránek navíc, aby to celé dávalo víc smysl. Jenomže pokud už jednou získáte na „vondruškovinách“ závislost, bude vám to vlastně celkem jedno. Alespoň mě ano, protože já se už teď těším na další :-)

Pavelpi
28.02.2021 4 z 5

Docela slušné,pouze jsem musel některé pasáže číst víckrát,abych se v tom orientoval.Ve srovnání s jinými knihami spisovatele se mi zdá, že mu místy dochází dech. Doufám, že to tak není.

zazvorka
26.02.2021 3 z 5

Tento díl se zařadil do skupiny mých méně oblíbených případů pana Oldřicha a spol. Spíše než spiknutí oběšenců bych to nazvala propletenec pachatelů. Hodně překombinovaná zápletka neposkytla prostor pro vykreslení charakteru postav. Těžko pak uvěřit motivům jejich činů,což pokládám pro vyznění detektivky za zásadní. Ale času s knihou stráveného nelituji, pan Vondruška vždy potěší.

Stardust
25.02.2021 2 z 5

Na konci detektivky očekávám, že si řeknu "Aha! Takhle to tedy bylo!" Tady jsem si řekl "FTW?!?" Autor se svěřil, že neplánuje zápletky dopředu. Měl by.
Ale plusové body za #MeToo, to bych od Mistra nečekal.

kolacky
24.02.2021 4 z 5

Dobré jako vždycky, ale skoro jako vždycky by to chtělo epilog, pane Vondruško...

čef
24.02.2021 5 z 5

Nových kousků jsme se samozřejmě dočkat nemohli, ale i ty staré jsou pěkné a vždy osvědčené, že. Příběh je tedy jako vždy pěkně zamotaný, samá hluboká dedukce a redukce a vražd a vrahů také dostatek. Genderovou vyváženost autor oproti jiným dílům série opět trochu povznesl, skoro bych se žen začal bát. Ode mne se také nových kousků nedočkáte, autora jako vždy hodně pochválím a doporučím.

TeaPeter
22.02.2021 3 z 5

Kniha se dá charakterizovat jednou větou: Bylo to překombinované a přezamotané. Až k nepravděpodobnosti. Méně by rozhodně bylo mnohem více.

Česneksmedem
21.02.2021 5 z 5

Rozhodně je to jedna z těch lepších pana VV. Sice jsem se v těch zrzkách občas ztrácel (obrazně, že), ale jinak dost dobrý. Jak je patrné z citátu, Ota se opět pro spravedlnost několikrát obětoval. A tak to má být. Doporučuji!

Kerberos
16.02.2021 4 z 5

Vracení se do minulosti má pro čtenáře jedno úskalí,ví ,že nikdo z hlavních hrdinů nepřijde o život ani se neožení..Tento příběh je dost o ženách a jejich postavení ve středověku.Je dost zapletený,občas až překombinovaný.

Ramiel
16.02.2021 3 z 5

Po dlouhé době opět příběh, který vcelku dával hlavu a patu. Líbí se mi ta přívětivá atmosféra, která z knih pana Vondrušky čiší (i když by občas nějakou tu torturu zařadit mohl, tak knih plných brutality a krve je dost od jiných autorů). A jak je už u autora zvykem, tak po vcelku dlouhém pátrání a tápání vyšetřovatelů přišlo rychlé rozuzlení v závěru.

hanzmb
14.02.2021 5 z 5

Návrat do období ne příliš dlouho po svatbě (jak se dozvíte z textu) se autorovi podařil. Na rozdíl od podobných pokusů v Letopisech. Od Znojma jde úroveň zase nahoru a opravdu si to užíváte. I detektivní zápletka je komplikovaná v rozumné míře, bez nějakých vyumělkovaných řešení. Přitom rozhodně není prvoplánová. Po celou dobu mi v hlavě zněla píseň: Zrzavou, zrzavou tu já mám nejrači. A těch zrzek si užijete. Jinak pánové buďme rádi za Me too, staré Češky tyto problémy řešily mnohem razantněji.