Smrt ve Vratislavi

Smrt ve Vratislavi https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/224517/bmid_smrt-ve-vratislavi-224517.jpg 4 426 79

Velvyslanec českého krále jedná ve Slezsku, ale zmizí, a nikdo netuší, co se mohlo stát. Protože jde o ožehavou diplomatickou misi, je třeba postupovat nanejvýš obezřetně. Král Přemysl II. Otakar samozřejmě nechce nechat pátrání jen na vratislavských úřadech, proto posílá do Slezska v přestrojení svého věrného služebníka Oldřicha z Chlumu, jeho ženu Ludmilu z Vartemberka a panoše Otu.... celý text

Rowana
27.01.2018 5 z 5

Příběh jsem přečetla skoro jedním dechem. Vylíčený je velice barvitě a poutavě, je i napínavý. Romantické duše si rovněž přijdou na své. Jen ten závěr mi zanechal takovou hořkou pachuť. Což je nejspíš dobře, protože počítám, že přesně takový dojem chtěl pana Vondruška ve svých čtenářích vyvolat. A povedlo se mu to bravurně.

jindrich7442
18.12.2017 5 z 5

Opět čtení které jsem si užíval. Nenarazil jsem na příběhové nesrovnalosti, velice netradiční zápletka , středověký organizovaný zločin, který v kontextu tohoto komentáře může znít komicky, ale ve skutečnosti je to podáno dost důvěryhodně. Hodnotím jako návrat k prvním knihám.

martas79
29.11.2017 4 z 5

Jakmile se začne Ludmila chovat něžně tak se mi kniha hůř čte a podle mě i ztrácí tempo. Nicméně konec se hodně zlepšil!

Alex.rrr
05.10.2017 4 z 5

Další skvělý díl. Pěkný tajemný případ, jen mě malinko zklamalo rychlé zakončení. Trochu bych ho rozvedla, na mě moc useklé.

Marcik7
27.06.2017

Pan Vondruška mě opět nezklamal - skvělé čtení s bonusem vědomostí z českých dějin.

princesse
04.06.2017 5 z 5

Skvělá četba. První kniha od tohoto autora a jistě ne poslední. Detektivku z tak dávné doby jsem ještě nečetla. Ale nechala jsem.se zlákat a rozhodně nelituji. Doporučuji. Rozhodně stojí za přečtení.

aktijnov
26.01.2017 4 z 5

Opět příjemná odpočinková četba...

Galadwen
03.01.2017 3 z 5

Tak po Zločinu na Bezdězu přečteném před touto knihou je tohle úleva. Zdržím se hodnocení historické věrohodnosti a dějin každodennosti, tam už to lepší nebude. Co se týče detektivní zápletky, je docela zajímavá, přímočará a bez zbytečných odboček, ale nelíbilo se mi, jak pozdě se - proti zásadám klasických detektivek - objevují na scéně někteří zločinci. A nevěřím, že by někdo fikaný jako zdejší pachatelé naletěl na tak jednoduchý trik a choval se při tom tak prostoduše a nápadně. Děj se v prvních dvou třetinách dost vleče, akci pan Vondruška neumí a nebo už jsem zmlsaná Červeňákem. Ještěže je aspoň v hospodách co pít. I přes výhrady dávám tři hvězdy, v sérii patří Smrt ve Vratislavi k těm lepším.

Karborund
10.12.2016 4 z 5

Po pár slabších dílech, jsem si tento příběh naplno užil.Mělo to hlavu a patu a děj svižně ubíhal.

bibi.r
22.10.2016 4 z 5

Moc dobrá detektivka, tentokrát bez nějakých královských intrik.

Finn123
18.10.2016 5 z 5

Tenhle díl o Oldřichu z Chlumu řadím mezi ty dobré.Zajímavý motiv vražd,Ota jako nesmělý ,koktavý panic-to bylo opravdu povedené! Většina příběhů s těmito hrdiny se dobře čte.Tady sice není bohužel Diviš,ale Ludmila je taky eso. Knihy s královským prokurátorem beru jako detektivky,vsazené do historického rámce a nehledám v nich tedy dějinné nepřesnosti.Je to hlavně zábavné ,oddechové čtení.Pro vzdělávání sáhnu po dílech pana Čorneje,případně Čechury.Ovšem i pan Vondruška umí napsat historickou studii!

Francoa
14.06.2016 5 z 5

Velmi dobře se četlo, škoda jen, že jsem měl moc málo času na čtení.Jako každý rok je jaro pro mně moc náročný na čas.Dostatečně dobrodružné, vtipné situace Oldřich + nevěstka, panic Ota + Zrzka, prostě jsem se bavil.Výborná oddychovka.Těším se na další příběhy autora.

ivoiro
11.06.2016 5 z 5

Touto knihou jsem dokončil celou sérii Hřištích lidi. Tato kniha i celá série na mne dělají hluboký dojem.

elizabeth_ba
11.04.2016 4 z 5

Dopisovat další díly mezi už napsané si může dovolit jen skutečný mistr (jako van Gulik) nebo aspoň někdo, kdo si dobře pamatuje, co před tím napsal. Při vší úctě k panu Vondruškovi, on není ani jedno ani druhé. Jeho skalním příznivcům doporučuji, aby si vzali Oldřichův fiktivní životopis a přečetli si všechny dosud vydané knihy, jak mají na sebe chronologicky navazovat, pravděpodobně se budou divit (budou-li tedy číst pozorně). Když jsem takto četla soudce Ti, byla jsem nadšená, nebo i příběhy Jiřího Adama z Dobronína (byla jsem spokojená), tato série mě zatím přesvědčuje, že autor přecenil své síly. Nicméně ;-) zrovna tento příběh mě dějem i zápletkou velmi zaujal (drobná chyba, kterou ale nevyčítám, je záměna v listině pro Marylu. Podle autora zaměnil písař ve slovním spojení "bude potrestán", latinské futurum I. za imperfektum . U 4. konjugace, kam patří sloveso "punio" by mu spíše vypadlo "e" a dostal se z futura do času přítomného - je to jednodušší a pravděpodobnější, ale to je jak píšu jen drobnost a nijak to neovlivnilo mé hodnocení, stejně jako špatné korektury). V závěru nás dokonce očekává radostná novina, potvrzená (i když s ohledem k dalším okolnostem poněkud podivně) v chronologicky navazujícím Znamení rožmberské růže. Spolu s Vražda v ambitu a Záhada zlaté štoly asi to dosud nej z knih o Oldřichovi z Chlumu. Takže mě tak trochu mrzí, že jsem musela napsat ten kritický úvod, který vyplynul z předcházejících knih a z toho, že jsem mezitím začala číst časově navazující knihu (Znamení rožm. růže).

misan69
07.01.2016 5 z 5

Pěkná detektivka ze středověku

Tauriel
23.11.2015 5 z 5

Opět autor nezklamal a kniha byla jako vždy skvělá.

cérka
21.11.2015 5 z 5

Opět jedna z povedených knih v sérii. Pohodové čtení a hlavně děj dotáhnutý až dokonce.

Majdule
18.11.2015 4 z 5

Příběh má spád a šťávu. Z běžných příběhů se vymykal i tím, že autor použil motiv bezdůvodného, zbytečného zla, ze kterého mrazí. Trošičku mě rušily některá nedovysvětlení, vůbec třeba nechápu proč král nemohl Oldřichovi dát jasné zadání, proč jej vysílá doslova se zavřenýma očima, když jindy mu svěřuje otázky života a smrti i svého vlastního panování. A proto, aby měl spisovatel šanci pěkně příběh rozvinut, to snad nebylo :).

Ričí
20.10.2015 5 z 5

Knížka s neskutečně čtivým obsahem, dobře napsanými postavami a dějem, který se zbytečně netáhne. Zkrátka velice dobrá kniha, kterou jsem přečetl jedním dechem.

johannis
23.05.2015

Tato kniha, v zasade s pohadkovym vypravenim, se cetla opravdu sama. Pribeh vas prenese do doby vlady Premysla Otakara II. Děj má spád. Detektivni patrani, zapletky a samozrejme laska. Z knihy jsem nadsena a po precteni ve me stale visel takovy ten prijemny pocit, ktery proste nektere knihy navodi...