Román o růži

Román o růži https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/2650/bmid_hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-roma-wJb-2650.jpg 4 579 77

Již devátý díl historických detektivních románů, které se odehrávají v časech panování krále Přemysla Otakara II. Příběh se vrací do doby, kdy královský prokurátor a správce hradu Bezděz Oldřich z Chlumu zabil v souboji syna Hynka Berky z Dubé a uchází se o krásnou Ludmilu z Vartemberka. Kdosi zavraždí bezdězského purkrabího Jindřicha a vzápětí je Oldřich královským komořím obviněn, že zpronevěřil peníze na výstavbu hradu. Oldřich je nucen pátrat v přestrojení za obyčejného vojáka, zatímco jeho panoš Ota je omylem zajat, neboť věznitelé ho považují za královského prokurátora. A nutí ho, aby se oženil…... celý text

Marcik7
06.05.2020 5 z 5

Jako vždy, perfektní, pan Vondruška nezklame.

Dada077
03.05.2020 5 z 5

Už tradične si nechávam čítať do ucha príbehy kráľovského prokurátora Oldřicha z Chlumu a jeho panoša Otu, ako aj veliteľa posádky Diviša. Neodmysliteľným hlasom pána Hyhlíka. To sa potom aj práca na záhrade stáva dvojnásobným pôžitkom. Román o růži ma nesklamal. Rovnako ako čitatelia predo mnou som sa potešila časti príbehu, kde Oldřich k svojej Ľudmile prišiel. Jeho zámena s panošom Otom je tiež zábavná a v momente kedy by možno dlhším trvaním nudila, prichádza rozuzlenie. Zvyčajné ľahké uťahovanie si z cirkvi a jej hodnostárov, pretkané dávnovekými menej, či viac legálnymi intímnosťami dvojíc a nejaká krimi zápletka na premýšľanie a kombináciu.
Už sa obzerám po ďalšom kuse.

Arella
26.03.2020 5 z 5

Bavilo mě to, pan Vondruška je zkušený vypsaný spisovatel a ja byla příjemně překvapena, protože jsem nic neočekávala a dostala jsem pěkný detektivní příběh zasazen do historie zemích českých. Pro mně velice fajn počtení na večery dnešních dní.

Emily82
06.02.2020 4 z 5

Vondruškovy knihy beru jako příjemně oddychovou četbu. Baví mě, i přes časté historické nesrovnalosti. Ráda si opět něco přečtu.

Jaruš7
12.01.2020 5 z 5

Audiokniha, hezké vyprávění o strastech lásky, která si přes mordy, faleš, lakotu a záštiplné vlivy, klikatými stezkami pomocí klamů a triků s čistým štítem odolávající svůdným nástrahám něžného pohlaví za přispění zavrženíhodného Románu o růži a objasnění zločinných úmyslů a skutků, dokázala že hry lásky mámivé, nejsou jen šálivé.
Za pokušení se platí, a tak kniha dojde k rukám královny, a ta si tyto církví zapovězené stránky nechá předčítat nikým jiným nežli pachatelem prvým, církevním prelátem.
Královský trest - četba knihy, *****

SAnthony
30.10.2019 3 z 5

Kniha je na oddech stejně jako ostatní ze série, každopádně zamotaná chronologie mi osobně nevyhovuje.

imarvin
29.10.2019 5 z 5

Na sérii Hříšní lidé Království českého jsem si už vybudoval závislost a je mi více než jasné, že postupně přečtu všechny. Baví mě, i když možná ne vždy zcela odpovídá dobovým reáliím. Ale působí tak nějak uvěřitelně, že tak to tehdy klidně mohlo být. Postavy jsou dobře napsány a za všechny ty díly už jsem s nimi velmi sžitý. Navíc v tomhle díle se dějově vrátíme do doby, kdy se Oldřich z Chlumu ještě neoženil s Ludmilou z Vartemberka. A tak je zajímavé propojovat si jejich osudy v minulosti.

Alex.rrr
29.05.2019 5 z 5

Moc hezký a zábavný příběh. Konečně mám ucelenou představu o jeho získání Ludmily. Konec byl teda na můj vkus hodně useklý a mohlo se na svatbu vyčlenit pár stránek.
Co mě v knize zarazilo, tak když Oldřich utíkal s Marjánkou a schovával se u skalního valu, tak ona měla říct, že je tam zima jako v lednici... Nevím, ale nenašla jsem nikde na netu zmínku, že bychom v českých zemích něco takového měli ;)

Pavelpi
10.03.2019 5 z 5

Konečně jsem se dozvěděl,co musel Oldřich všechno podstoupit,aby získal Ludmilu za manželku a musím říct,že je to dobře od autora vykombinováno

hs777
09.02.2019 4 z 5

Standardně kvalitní a pohodový historicko-detektivní román pana Vondrušky. Jenom mi trochu vadí ten časový zmatek jednotlivých dílů - v devátém se Oldřich z Chlumu uchází o Ludmilu z Vartemberka, přestože ve třetím s ní má již syna.

oolinkaa
02.02.2019 4 z 5

Zatím pro mě nejslabší díl .. zápletka, vyšetřování , dějová linka - Vondruška to umí i lépe

Carmen13
21.01.2019 5 z 5

Za mě zatím nejvtipnější díl. Obzvláště mě dostala představa urozeného pana Oldřicha převlečeného v ženských šatech za nevěstku. To by musel být pohled pro bohy:-) Ale je mi líto chudáka Oty. Poslední dobou ho pořád někdo trápí a ponižuje. V Olomouckém bestiáři mu Radana ostřihá vlasy, které mu určitě za měsíc nedorostou a tady ho rovnou pan Oldřich donutí, aby si nechal narůst vousy. Další nebetyčné příkoří:-)

Hani77
20.01.2019 5 z 5

Kniha se mi moc líbila, příběh nebyl tak zamotaný jako některé jiné detektivky od pana Vondrušky, pohodové čtení.
Na DK má kniha 222 stran, ale děj končí na straně 221 ☺ - to je také poslední číslovaná strana.

Páájinka
29.10.2018 5 z 5

Super knížka ????

de_baques
08.06.2018 4 z 5

jeden z velmi povedených dílů této nenáročné, oddychové série

babystar
28.04.2018 4 z 5

Trošku "lechtivý" příběh o mstě, záměně i vdavekchtivých dívkách a knize, se kterou si církev nevěděla rady.

Gothard
28.03.2018 2 z 5

Na této knize je asi nejzajímavější to, jak málo skutečně dobře napsaných stran obsahuje. Je to jen řemeslo, ale velice odbyté. Vyprávění je strašně jednoduché, zločiny se vyřeší více méně samospádem, od první třetiny je jasné, jak vše nakonec dopadne, dialogy jsou otřesné (zejména scény "svádění" - náctiletí by se smáli), vztah mezi králem a královnou je popsán s až udivující neobratností. Při čtení se mi bezděčně připomínal film Muž z Acapulka, kde hlavní hrdina v kouzelném podání J. P. Belmonda musí denně napsat stanovený počet stran, aby stihl odevzdat rukopis včas. Dnes máme pondělí, tak to napráskám třicet stran. Hrdina filmu ovšem psal nekvalitní konzumní čtivo. Podobnost čistě náhodná.

jaroiva
14.03.2018 5 z 5

vtipné, bavilo mě to, konečně jsme zjistili, jak vlastně došlo k svatbě Oldřicha s Ludmilou.
Jen tedy vdavekchtivá Ludmila si tady moc nezadala s vdavekchtivou Rozálií... jestli takhle vidí muži všechny ženské, co se chtějí vdávat, tak potěš...

Malarkey
20.02.2018 4 z 5

Knížka, kterou jsem přečetl jedním dechem. Časově se vrací do doby, ve které se Oldřich z Chlumu seznamuje s Ludmilou a vlastně příběhově rozšiřuje třetí povídku z Vraždy v ambitu. Příběh je jednodušší, svižnější, místy docela i vtipný. Když to porovnám s jinými příběhy ze série, tak tento jsem bral hodně s nadhledem.

PierRe Vesper
02.01.2018 5 z 5

Už od začátku jsem věděl, že se budu bavit, protože jména jako bratr Cretién a komoří Buzic jsou prostě dětinsky vtipná. :-D
Příběh je pěkné doplnění Oldřichova života před svatbou.
Knihy čtu postupně podle číslování a ne podle událostí v nich, nebo nějak náhodně a velmi mě baví se vracet k věcem, které byly zmíněny v předchozích knihách.