Olomoucký bestiář

Olomoucký bestiář https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/184870/olomoucky-bestiar-184870.jpg 4 654 99

Na panství olomouckého biskupa bylo bestiálně zavražděno několik žen. Podařilo se chytit a usvědčit vraha, který byl prohlášen za vlkodlaka a upálen. Po čase ovšem vraždy pokračují. Přemysl II. Otakar se rozhodne, že spíše než inkvizice pomůže zkušený vyšetřovatel, proto pošle na Moravu prokurátora Oldřicha z Chlumu...

PREBURDA
18.04.2021 5 z 5

Sedmá kniha této série o pánu z Chlumu, byla skvělá, od prvopočátku propletená vraždami s nádechem mystismu, kterou šířila církev, aby sama mohla mít zisky a šířit strach mezi prostým lidem a odvolávala se na Boha. Zvlášť závěrečné usvědčující kapitoly vůčí biskupovi Brunovi ze Schauenburku, mne doslova vtáhly do knihy. Skvěle napsaná kniha série.

hnatlubo
21.01.2021 4 z 5

Z Vondruškových knih tohle byla nejslabší. V prvním polovině šlo o neslané, nemastné vyprávění. V druhé to dostalo grády. Nicméně jako celek pořád dobrý.

Jaruš7
25.12.2020 5 z 5

Z jistého patriotismu jsem očekávala náš kraj vyobrazený s laskavou vlídností. Vždyť malebná Haná s pozadím vrchoviny Drahan je oku lahodící.
Leč vlastně stačí vkročit do lesního porostu a párkrát pod zamračenou oblohou změnit směr stezky a pocit zapeklité scény je na světě. K hlubokým lesům, dlouhým kopcům a jeskyním přidejte obrovskou propast a peklíčko se v mysli zjeví. Kam jinde umístit tvory z Bestiáře?
Není nad tajemno v případu loupeže s ďábelskými rekvizitami.
Citace:" Nevíte, jak může ďábel páchat tak ohavné věci ve vaší církevní tvrzi?"

Audiokniha tradičně skvělá.

qq48
14.12.2020

Detektivní klišé splácaná v kulisách středověké Moravy. Jako oddychová detektivka 3/5, jako historický román zklamání.

Ava365
01.09.2020 5 z 5

Další výborná Vondruškova detektivka. Přestože se jeho knihy podobají jedna druhé, přece jen dokáže popsat další místa velice poutavě. Knihy se moc dobře čtou, přibližují historii i lidem, kteří by se o ni nezajímali.

eltondo
12.08.2020 4 z 5

Mrtvoly jak na běžícím pásu, plno církevních i světských papalášů (biskup, zpovědník, oficiál, kancléř, 2xpurkrabí), dokonce i panoš Ota tu má nějak víc panen, které se do něj okamžitě zamilovávají. Děj zamotaný, že jsem se brzy ztratil. Místo toho jsem si všiml opět několika nesrovnalostí. Tak např. se nám dostane vysvětlení, že Oldřich v mládí navštěvoval klášterní školu v Magdeburku, kde se naučil číst, psát a hovořit latinsky a německy a spoustu jiných znalostí. Jelikož je o tomto období hned předchozí knížka (Vražda v ambitu), víme, že Oldřich zde strávil zhruba týden, přičemž hned od začátku se místo škole věnoval vyšetřování vraždy.
A taky pobaví, že celý příběh se odehrává během žní na sluncem rozpálené Hané, což je celou dobu průběžně zdůrazňováno. V závěru ovšem v krbu praskají buková polena a příjemně hřejí.
Bod za Wolfganga. Je to zábavnější postava než Diviš.

Mates84
19.07.2020 4 z 5

Prijemna oddechova detektivka

pismenkovyJoe
13.06.2020 4 z 5

Kniha je zasazená do středověku a kraje mého dětství a patří k těm lepším detektivním příběhům co sem četl. Děj má spád sice trošku až moc, hlavně tedy na konci, na druhou stranu si čtenářova detektivní mysl ani na chvíli neodpočine. A nakonec, líbí se mi popichování církve a kanonického práva.

olívoil
19.05.2020 5 z 5

Tradičně skvěle napsáno, jen čím dál víc brutality a nebezpečí pro hlavní postavy - Oldřicha z Chlumu a panoše Oty...….....jdeme na další

Le Chat
05.02.2020 5 z 5

Další povedená detektivka od pana Vondrušky. Navíc se odehrává na Moravě, kde to mám ráda. Také oceňuji zápletku s lidským vlkodlakem, která byla opravdu trefou do černého. Vím jistě, že jsem se s Oldřichem z Chlumu a panošem Otou nesetkala naposledy...

čef
29.12.2019 5 z 5

Oldřich z Chlumu se potýká s vlkodlaky v krásné Moravě u Macochy, zejména však s nehodnými lidmi, ba co dím - velmi zlými. Právo kanonické je poněkud z našeho pohledu nespravedlivé, zvláště pokud je spojené s lidmi zmíněnými výše. Tentokráte Diviš zůstal doma a tak musel zručně zaskočit hrbatý písař Wolfgang. Pěkný příběh, jak jinak u tohoto autora!

E.Hyde
26.06.2019 3 z 5

Asi to neni uplne muj zanr.. Bohuzel mne to nechytlo, rozuzleni zapletky i osud postav mi byly vetsinou volne.. (az na panose Otu, jakozto nejzajimavejsi postavu, naopak prokurator Oldrich jako by byla nejaka stredovekka odnoz Sherlocka).

Chvilemi mne to bavilo, ale celkove jsem do deje proste nebyla vcucnuta jak by se patrilo. Budu muset zkusit jeste i jine dily :)

atomharley
23.06.2019 5 z 5

Moc dobrá kniha.

jprst
07.06.2019 2 z 5

Opět autorem dobře odvedené a zřejmě i dobře prodejné "řemeslo".

Pavelpi
16.03.2019 5 z 5

Velice dobré.Ukazuje to i na pověry v této době a po perfektní léčce dojde i na dopadení vraha.

Yorika
28.01.2019 2 z 5

Prostě Vondruška.Jednoduchá četba, která příliš nezatěžuje čtenářovu hlavu.

Carmen13
16.01.2019 5 z 5

Velice zajímavý a akční příběh. Myslím, že společně se Zlatou štolou patří zatím k nejlepším, které jsem v této sérii četla.

JankaV80
16.12.2018 5 z 5

První kniha od tohoto autora a naprostá spokojenost. Děj knihy se odehrává v Moravském krasu, kde to dobře znám a na celém tom ději je moc pěkné, že k vyřešení stačí náhoda, zdravý selský rozum a taktizování. Knihu i autora rozhodně doporučuji!!!

oolinkaa
06.12.2018 5 z 5

Další díl bez výhrad.. ač je to tentokrát z Moravy,která mi neni tak blízká, super díl.. jen mi tu chyběl Diviš ...

ZaS
16.11.2018 3 z 5

Tradičně dobře napsané, jen počet deus ex machina se silně přiblížil 'ostatkové' sérii, což pochopitelně knize ubírá na věrohodnosti. Ale jinak čtivé a pro lidi, kteří znají Moravský kras i teritoriálně zajímavé.