Adventní kletba

Zdánlivě obyčejná návštěva hradu Krašova se změní v děsivou noční můru. Oldřich z Chlumu chce pomoci příbuzné, která se mu svěří s dávným prokletím hroznatovského rodu. Co spojuje vraždy šlechtičen a pověst o pokladu knížete Soběslava? Pátrání přivede Oldřicha a jeho pomocníky panoše Otu a velitele Diviše do řídce obydlených lesů kolem Berounky. Jejich životy visí na vlásku, kromě černého rytíře je ohrožuje i cosi tajemného. Lze vůbec objasnit záhadu starou více než jedno století? Další titul z úspěšné edice historických detektivních románů Hříšní lidé Království českého....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/92_/92212/adventni-kletba-hrisni-lide-kralovstvi-ceskeho-92212.jpg 4.3690

Kniha Adventní kletba

01. listopadu

(+ SPOILER) (audiokniha)
Několik knih z této série se mi už do rukou dostalo a prozatím vždy jsem byla s případem, který vyšetřoval Oldřich z Chlumu, spokojená. Nejinak tomu bylo i tentokrát, kdy se v době Adventu ocitneme na dnes již zaniklém hradě Krašově. Zde totiž v posledních letech došlo k několika záhadným úmrtím, která vypadají buď jako sebevražda nebo (pro změnu) jako dílo samotného ďábla. A sotva na hrad dorazí Oldřich z Chlumu se svými přáteli, zase hned někdo podobným způsobem zemře. Královský prokurátor ovšem na náhodu (a na nadpřirozené síly) nevěří, protože si je jistý, že za všemi těmi činy musí stát nějaká konkrétní osoba. S vydatnou pomocí panoše Oty se tedy pouští do pátrání, aby nakonec odhalil poněkud nečekaného pachatele ;-).
Tím, že se kniha odehrává v předvánoční době, kdy venku leží spousty sněhu a je mrazivo, má celý příběh vynikající atmosféru. A Oldřich z Chlumu je zde snad poprvé vyobrazen jako člověk, který i přes všechna svoje dobrá předsevzetí dokáže podlehnout také chvilkové slabosti ;-). Jako obvykle hodnotím plným počtem a na další setkání s autorem se budu časem zase těšit...

soupik2012

Další hezká a milá pohádka z pera pana Vondrušky. Tento 4. díl mě zatím z celé série bavil nejvíc. Tajemné, vtipné vyprávění v uzavřeném hradním prostoru. Jediné co mi v této sérii docela dost vadí, je fakt, že Oldřichovou nejsilnější vyšetřovací metodou je náhoda. Vadilo mi to již v příběhu Záhada zlaté štoly. V tomto příběhu mi to vadí trochu méně i když je té náhody naopak o dost víc. Ale on s ní částečně počítá také Oldřich. No tak tedy jo. :-) Audioknihu načetl velice slušně pan Aleš Procházka. Ale kvalit pana Jana Hyhlíka nedosahuje.

J.P.S.

Po nepříliš kladném dojmu ze Zdislavy a ztracené relikvie jsem se rozhodl autorovi dát ještě šanci a sáhl jsem po dalším výtvoru z jeho detektivní série.
Bohužel ani tentokrát se nedostavilo nadšení.

Příběh sice není úplně špatný, pátrání v prostředí (dnes již zaniklého) hradu Krašova, z něhož zdánlivě není úniku, mělo velký potenciál a zpočátku to působilo nadějně. Ale marná sláva, něco tomu zkrátka chybělo.

Zde si neodpustím srovnání s knihou „Vlk a dýka“ od Juraje Červeňáka, kde hlavní hrdina rovněž pátrá na vlastní pěst na dnes již zaniklém hradě, jehož historický popis se autor snaží podat prostřednictvím detektivního vyšetřování (v tom jsou si obě díla dost podobná). Ale zatímco v Červeňákově díle by se napětí dalo krájet, tak v tom Vondruškově jsem přes občasné záblesky napětí dostával spíše rozvleklý děj.

Jako oddechovka pro zkrácení dlouhé chvíle dobré, ale rozhodně nic, co by se mi zapsalo do paměti.

Kabuky

Celkem dobré ve volném čase.

drakamena

Trochu mi v této knize chyběl Diviš, na druhou stranu díky tomu, kde a jak se kniha odehrávala - za vichřice na uzavřeném hradě a během pouhých dvou dnů - měla úplně jiný spád a atmosféru. Navíc byl Oldřich v této knize mimořádně a nestydatě mazaný, což bylo skvělé!

m_martina

Další skvělou "Vondruškovinu" jsem přečetla jedním dechem a moc se mi líbila, jako ostatně i předchozí knihy od tohoto pana spisovatele. Oldřich z Chlumu je můj oblíbenec a ráda se k jeho případům vracím.

Vesmich
24.12.2021

Na Krašov jsme jezdívali s bratrem a jeho kamarády "vandrovat". Dobře si vzpomínám, jak jsem si cestou tam udělala na patě puchýř, který byl velký jak půlka míčku na ping-pong a vzbudila tím všeobecnou pozornost! Bylo to ostatně to jediné, čím jsem ji vzbudila...óó krásně dny našeho mládí! Oldřich z Chlumu tentokrát v nebývale drsné poloze! Až mě překvapilo, že to nemusí být až takový Mirek Dušín.

rafan65
28.08.2021

Další kniha která byla napínavá a pěkně se četla. Je pravda že tentokrát mě děj tolik neoslovil ale jinak pohoda.