Rozvaliny Gorlanu

Rozvaliny Gorlanu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12949/bmid_rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 5 2580 2580

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Ruins of Gorlan , 2004

Eigis
23.09.2014 5 z 5

Solidní příběh, který se nezdržuje sáhodlouhými popisy a složitou mytologií, díky čemuž má spád. Jako oddechovku mohu vřele doporučit.

Knížkařka
12.08.2014 5 z 5

Tato knížka patří mezi moje nej!Pokud máte rádi fantasy určitě doporučuji!
Příběh který má spád a co víc!Doporučuji a pro mě je jistotou pět hvězdiček!

Roselunda 1928
23.07.2014 4 z 5

Pěkný. Není to úplně můj typ knih, ale neva:) skoro všechny jsem si tam oblíbila, Horác mi byl ze začátku nesympatický, ale pak jsem si ho celkem oblíbila taky...není to na pět hvězdiček, protože mi trvalo dost dlouho, než jsem se do toho vžila, ale na čtyři. To je taky dobré, ne? ;)

rarach010
20.07.2014 5 z 5

Krásný příběh a doufam že to takhle krásný to bude celou sérii. Smál jsem se u toho a plně jsem se dokázal vžít do příběhu a četlo se mi to úplně samo, už se těšim na prokračování. :)

ElisR1
05.07.2014 5 z 5

Tohle byla kniha mého dětství a teď, když jsem si k ní opět našla cestu, tak ani tentokrát nezklamala. Willův příběh zaujme hned od začátku. Dokonce si myslím, že John Flanagan vytvořil něco tak skvělého, že by se mladší generace mohly chtít stát hraničáři místo upíry.
Hraničářův učeň rozhodně stojí za přečtení.

DračiceLaura
25.06.2014 5 z 5

Báječný začátek, už se těším až si přečtu druhý díl.

Lodja
18.06.2014 4 z 5

Naprostý hit své generace jsem si nemohla nechat ujít. Pravda, je místy trošku, trošku hodně naivní, některé motivy se opakují, ale jinak - děti to zabaví a hltají jednu stránku za druhou a tak je to u všech dílů, ne jen u Rozvalin Gorlanu a víc byste mohli po dětské fantasy chtít?

Díly mi trošku splývají (dobře, ne jen trošku, mám z toho pořádný guláš), a tak to všechno napíšu sem. Četla jsem okolo osmi dílů (ale nevím to přesně, tak nějak), potom se už muselo čekat na další a já jsem asi vyrostla nebo jsem prostě nedokázala na ty předchozí navázat, takže celou ságu jsem nedočetla, ovšem většinu z ní ano.

Jak už jsem psala víš, příběhy jsou psány pro takové ty trošku introvertnější děti, které rády čtou (a vážně nezáleží, jestli jsou to kluci nebo holky - nadšení jsem vnímala u obou pohlaví) a ještě o něco radši čtou fantasy. Fantasy plnou ideálních a trošku jednodušších postav, takže zatímco třeba u Písně ledu a ohně nemáte vyloženě hodné a zlé, všichni se chovají podle situace, v Hraničáři je to všechno perfektně rozškatulkované a za celou dobu si pamatuji snad jenom jeden zvrat a ten byl ještě tak dokonale o 180 stupňů, že i to bylo docela nevěrohodné.
Pochybuji, že by tuto ságu mohl ocenit nějaký náruživý čtenář těch dospěláčtějších fantasy, kde jediné milostné zvraty opravdu nejdou nesmělé pokukování po sobě a jediné "nechutnosti" popis píchnutí do ruky. Můj bratranec, který se právě v této kategorii docela prožívá, Hraničáře odhodil, protože prý byl nemastný a neslaný. No ale já sama bych to lépe neřekla! Proč dvanáctileté děti očkovat nějakými sexuálními scénami, když hlavní hrdina může mít jednu svoji vyvolenou celou sáhu? Proč tam rvát hnusné popisy násilí, když budou mít čtenáři vypoulené oči už jenom z té něžně popsané bitvy? Proč jim zkrátka plést hlavu něčím, na co mají ještě spoustu času a jenom by je to uvádělo do rozpaků? Já jsem i bez těhle věcí prožívala tehdy Hraničáře jako třeba později Hru o trůny.
John Flanagan je prostě spisovatel pro děti, maximálně pro mládež a svoji cílovou skupinu zná, ví, z čeho bude nadšená a co by působilo jenom jako rušivý element. Proto ho obdivuji a popularitu své ságy si naprosto zaslouží.

Pozor spoilery!

Ovšem, abych jenom nevychvalovala, mám tři věci, které mě pěkně štvaly a uvízly mi v paměti ještě teď, přestože v ději jako takovém mám značné mezery.

1. Souboj na konci druhého dílu - nejlepší kamarád hlavního hrdiny (a mohlo jím tehdy být tak šestnáct) poměrně snadně porazil největšího padoucha všech dob, kterého se obávaly celé armády. Něco jako hraničářský Voldemort. Pamatuji si, jak jsem tehdy ten souboj prožívala a z ničeho byl konec, to mladé ucho prostě porazilo toho pána zla za pět minut. Je mi jasné, že to takhle muselo dopadnout, ale trošku to působilo dojmem, že autor vytrousil nějaké stránky, kde ten epický souboj byl popsaný.
2. Jména postav. Ano, přece jenom ve fantasy by se neměly vyskytovat samí Petrové, Davidové, Rupertové a dokonce je tu Crowley, což mě v souvislosti s Unclem Alem trošku pobavilo. O názvech států se snad ani moc zmiňovat nemusím - komu by nedošlo, že Alpina má být Rakousko a Galika Francie?
3. Hrdinova láska Alyss – ano, je to prostě namyšlená kráva a nemám to jenom ze své hlavy, bouřlivě jsem to diskutovala s dalšími fanoušky této série a valná většina mi to potvrdila. Neskutečně mě tam ruší a nepřijde mi, že by byla nějak zajímavá. Taky jsem fandila Willovi a Evanlyn, respektive Kasandře a ono nic, pořád jenom Alyss, Alyss, Alyss. Naštěstí se v příběhu moc nevyskytuje, protože se věnuje svému „náročnému výcviku diplomatky“. Jediné její pozitivum je to, že autor děti názorně naučil, že kluk v páru nemusí být vyšší než holka.

Katschka
23.05.2014 5 z 5

Tak jo. Náct už mi sice bylo hooodně dávno, ale já je miluju! Všechny díly do jednoho!
Obálka a název zaujaly na první pohled a pak už jsem se vezla. Aniž bych četla recenze, koupila jsem první čtyři díly, uvařila kafe a četla a četla. Je to sice fantasy pro trochu jinou generaci, než je zrovna ta moje, ale knihy jsou napsané tak pěkně, že je může bez problémů číst i dospělý. Na potkání je cpu každé věkové kategorii a zatím nebyl zklamaný nikdo. ;)
Bonus pro ty, kdo vládnou angličtinou - Johnovy webové stránky prostě musíte vidět a proklikat!

AndreaD
19.05.2014 5 z 5

Nemyslím si, že knižka je určená len násťročným...skôr tým, ktorí majú radi dobrodružstvo s prvkami fantasy. Nechápme to tak, že po oblohe nám lietajú draky, ale príbeh učňa Willa je zasadený do vymysleného fantasy prostredia. Flanagan má dar osloviť aj starších svojou neskutočnou vyjadrovacou schopnosťou a umením vtiahnuť čitateľa do deja. S Willom som bojovala, plakala, trápila sa, tešila aj bála. Vedela som si predstaviť každú piaď zeme po ktorej chodil, poznám ako z obrázku každého jeho protivníka, či priateľa a ich dobré a zlé vlastnosti. "Vot" autorovo umenie, ktoré si neskutočne cením, má zásluhu na tom, že knižky z fantasy sveta už neposúvam len svojim deťom, ale som ich vďačným "konzumentom".

Nelda
11.05.2014 5 z 5

Mrzí mě, že jsem tuto nekonečnou sérii knih nezačala číst dřív, protože je to naprosto úžasné a Willa jsem si hned zamilovala. Těším se na další díly a můžu vřele doporučit, pokud máte rádi bitvy bez pistolí s pouhými meči, luky atd. ve středověkém prostředí, které jen nabádá k záhadám a dobrodružstvím. Těším se na to, jak se to dál bude vyvíjet. A i obaly knih jsou velmi pěkné. :)

esussi
03.05.2014 5 z 5

Na poli fantasy literatury je to rozhodně jedna z těch lepších knížek. Bohužel se sice nemůžu zařadit do věkové skupiny náctiletých, na kterou je tahle knížka zaměřena, ale i tak mě to hodně pobavilo a zaujalo.

Irien
19.04.2014 3 z 5

Hodně velké zklamání, na to jak vysoké to má hodnocení. A neobhájí to ani alibistický popisek, že se jedná o dětskou fantasy. I dětská fantasy by měla mít svou úroveň a nápad. Zatímco tohle má jen klišé nabitý příběh a ploché postavy. Celá knížka mi připadala, jako kdyby si autor načetl takových 8 dobrých fantasy knížek, vykradl něco nápadů, splácal je dohromady a vyblil na papír.

Eremites
20.03.2014 5 z 5

Skvělá kniha (tedy celá série) pro děti cca od 7-15 let. pravidelně svým dvěma synům čtu (ještě stále od batolecího věku do současných 8 a 10 let) a ne vždy mě dětmi vybrané knihy úplně baví či osloví. Nicméně série o hraničářském učni Willovi je velmi krásná, napínavá a tak trošku (v rozumných mezích a nenápadně) i výchovná :-) Moji synové tyto příběhy zbožňují, nedokážeme přestat číst. Dokonce jsem se po dlouhé době přistihla, že mám chuť si to přečíst i sama - dopředu - bez dětí, ale to by mě to pak už tolik nebavilo :-).
První díl hodnotím po přečtení celé ságy jako nejhezčí a nejmilejší. Popisuje úplné začátky Willa jako hraničářského učně, jeho cvičení v lesích a v přírodě, kamarádské vztahy....Velmi krásné.

Skyrider
16.03.2014 5 z 5

Skvěle se čte, za den jsem ji přečetl. Recenzi nepíšu hned, ale už mám za sebou několik dalších dílů ze série, takže teď můžu hodnotit s odstupem. Docela mi chybí začátky, kdy Halt s Willem běhali po lese a hnali se za divočáky :) Ale zároveň mě zklamal šestnáctiletý Will, který se choval tak o tři roky mladší, jinak je to jeden z mých nejoblíbenějších dílů, ale půlku jich mám ještě před sebou. V knize jde dost věcí co se stane očekávat, ale i díky tomu je to skvělá kniha, rozhodně doporučuji přečíst, myslím, že pro docela velký věkový rozsah, i když je doporučovaná spíše pro děti, ale přiznejme si jaké děti v dnešní době čtou, samotný John píše, že to psal pro svého syna, aby mu ukázal, že číst je zábava. Sám (v 15) jsem začal víc číst teprve nedávno, a když mě předtím do čtení někdo nutil, tak jsem to prostě nečetl, naopak teď, když čtu z vlastní vůle si to můžu pořádně užít :)

Alma-Nacida
10.03.2014 5 z 5

Moc povedená knížka pro větší děti, napínavá a přitom napsaná s pochopením pro dětského čtenáře, už se těšíme na další díly, doporučuji!

Mergirus
18.02.2014 5 z 5

Úžasná knížka, která se čte sama. Zase jednou příběh, v němž se oceňuje odvaha a čest. Je to balzám na duši, obzvláště poté, co se člověk odtrhl od série Píseň ledu a ohně, v níž všichni umírají. Postava Halta je mi sympatická právě pro svou odměřenost. Už plynule přecházím na další díl a doufám, že bude stejně záživný jako první.

Klaris 99
12.02.2014 4 z 5

O hraničáři jsem měla předsudky, ale kniha mě mile překvapila. Četla se úplně lehounce, bylt o takový pocit, že čtete čtete a jste za pulkou. Bylo to nejspíš tím, že autor zbytečně nezdržoval děj, a taky velkými písmenky a mezerami mezi nimi. Děj na klučičí dobrodružnou knihu byl opravdu dobrý a zajímavý a pořád se něco dělo.
Will mi byl celkem sympatický a jeho přátelé byli také dobře vypracovaní.
Nejradši jsem měla Halta, je prostě takový jiný a sarkastický. Doufám, že se o něm v dalších dílech dozvím víc.
Jediné co mi vážně vadilo, že jsem všem viděla do hlavy. Uvítala bych více překvapení. Taky nevím co se bude ve 12 knihách pořád dít, přijde mi to trochu moc, ale snad mě to zase příjemně překvapí.

Sauron025
12.01.2014 5 z 5

všechny díly jsou super :D

kuba00
04.01.2014 5 z 5

Tato kniha mě od začátku do konce velmi bavila, protože se příjemně čte, děj svižně plyne. Jde o literární žánr fantasy, který je mým oblíbeným. Kniha je přehledně uspořádaná, líbilo se mi, jak byly členěny kapitoly - obsahem i formou.
Příběh je napínavý, autor používá pro dosažení napětí krátké věty a dějová slovesa. Napětí pak střídají klidné pasáže, kde líčí prostředí, ve kterém se děj odehrává. Vypráví se zde o Willovi, který se stal hraničářovým učněm, o jeho mistrovi Haltovi a také o nejbližších přátelích. Will dostává tvrdý výcvik, který mu později bude velice prospěšný.
Zaujalo mě jakou má autor představivost. Dokázal si vymyslet postavy, příšery, zvířata, která by podle mě nikdo ještě nikdy nevymyslel. Kniha na mě zapůsobila hned po přečtení první stránky a nemohl jsem se od ní odtrhnout. Jakmile jsem ji dočetl, chtěl jsem druhý díl.
Doporučuju všem, kteří mají rádi fantasy.

LuciusWlk
24.12.2013 5 z 5

Hraničářův učeň je skrz naskrz dětská fantasy, plna udatných rytířů, moudrých a hodných panovníků. Jde tedy o velice jednoduchou, oddychovou četbu. Nečekejte usekané hlavy a drsný svět středověku. Tady i zloději a válečníci jsou plní cti a citů. Přesto jde o poměrně čtivou záležitost a jeden díl lousknete za jeden den.