Rozvaliny Gorlanu

Rozvaliny Gorlanu https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12949/bmid_rozvaliny-gorlanu-ojg-12949.jpg 5 2574 424

Will je na svůj věk malý, ale zato je hbitý a neobyčejně bystrý. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy na hradě Redmontu ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, tajemnému hraničáři, jehož záhadnou schopnost neviditelně se pohybovat lidé přičítají černé magii. Will se postupně učí používat zbraně hraničáře: luk a šípy, šedozelenou pláštěnku a houževnatého malého ponyho. Ačkoli Will nemá meč ani velkého koně, po kterých tolik toužil, zjistí, že dobrý hraničář je pro království stejně důležitý jako slavný rytíř. A když se s Haltem vydá na nebezpečnou výpravu do pustiny, aby vystopoval děsivé tvory, kteří se chystají zabít krále, zjistí nakonec, že hraničářské zbraně nejsou tak špatné…... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

The Ruins of Gorlan , 2004

aginecka
08.06.2017 3 z 5

Dobrá kniha pro mladé čtenáře, ale na rozdíl od Harryho a Eragona jen pro mladé čtenáře.

Caporegime
04.06.2017

Je to pěkná kniha pro děti... taková předkapela v mládí pro Zaklínače v dospělosti :)

Gordonlord
02.06.2017 5 z 5

Najdu zde nejednu paralelu s knihou Eragon.
Hraničářův učeň je také o velmi mladém hlavním hrdinovi, který má nějaké schopnosti, které musí rozvíjet, všechno se učit, má svého moudrého učitele, neví kdo byl jeho otec a nakonec vykoná velký skutek, díky kterému ho všichni v království začnou respektovat. Avšak na rozdíl od Eragonovy série, zde kvalita neklesá, ale drží se na špičkové úrovni , není zde vůbec žádná vata, všechno tu má spád, na jednu uzavřenou dějovou linku okamžitě navazuje druhá, už rozjetá linka a napětí spolu s radostí ze čtení zde ani na chvíli neopadne. Rozhodně musím zmínit i velmi sympatické postavy a šablonovité, avšak poutavě popsané a čtenářsky hodně dobře fungující vztahy mezi nimi.

Už teď se těším na druhý díl, na to, jak se vyvine vztah mezi Willem a jeho vyvolenou, jak to dál bude s Horácem a co ještě předvede starý hraničář Halt.

Samozřejmě je příběh veskrze naivní a stejně jako v případě Eragona generický a jednoduchý, protože je primárně určen dospívajícím čtenářům, jenže jak už jsem napsal - všechno zde perfektně funguje a když tak nad tím přemýšlím - knihu jsem zhltnul na jeden zátah a vlastně tomu nemám co vytknout, takže za mě plná palba bodů !

Sarka14
31.05.2017 5 z 5

Nádherná knížka. Dlouho jsem se odhodlávala ke čtení téhle série. Bylo mi jasné, že když přečtu první díl, nedám pokoj dokud nepřečtu ten poslední. Moc se na další knížky těším. Pokud budou alespoň z většiny tak dobré jako ta první, rozhodně si své vysoké hodnocení zaslouží.

kamila002
11.05.2017 5 z 5

Super knížka. Určitě doporučuji. Velmi rád se ke knížkám tohoto autora vracím.

DominikV
04.05.2017 4 z 5

Skvělé, skvělé, skvělé. Prakticky nemám co vytknout. Kniha mě bavila, měla spád a nemá žádné hluché místo, které by nudilo. Je to sice kniha pro mládež, přesněji řečeno pro autorova syna, ale myslím, že právě proto je psaná od srdce a je to na ní neuvěřitelným způsobem znát. Jednu hvězdičku z hodnocení si zatím nechám v zástavě do té doby, než přečtu druhý díl, na který se ihned vrhnu, a poté uvidíme, jak to bude fungovat jako celek.

Tai2002
26.04.2017

Prostě úžasná knížka! Velice oceňuji autorovu myšlenku. Moc se mi líbí doba a vlastnosti postav v příběhu. Nezřídka kdy se u čtení zasmějete a zápletka čeká hned za rohem. Už se těším na další knihu. Myslím že na tuto sérii jen tak nezapomenu.

Edith_17
21.04.2017 5 z 5

K této knize jsem se dostala přes moje spolužačky. Když jsem je viděla, jak ji se zaujetím celé přestávky čtou, řekla jsem si, že bych si ji vlastně taky mohla přečíst. No, a nebyla jsem sama, koho to zaujalo. To pak nastala v naší třídě úplná ,,Hraničářovská" mánie. Co se knihy týče, opravdu mile mne překvapila. Myslím, že je to jedna z mála knih, kterou jsem četla s takovým zaujetím a zároveň i napětím, co bude dál. Moc se mi líbila postava Willa. Autor krásně ukázal, že i když jsme malí, nikdo nás nebere a všichni nás spíš podceňují, mužeme toho hodně dokázat, když se budeme snažit a nevzdáme se. Za mě určitě 5 hvězdiček, jenom ty další díly už mě moc nenadchly. První a nejlepší díl!!!

Kiwi24
04.04.2017 5 z 5

Super rozjezd a ještě lepší vtáhnutí do příběhu a začlenění postav. Boží.

Leome
26.03.2017 5 z 5

Prakticky neexistuje žádný důvod, proč bych neměla dát pět hvězdiček. Ani jediný - a že jsem na slovo vzatý rejpal. První knihu Hraničářova učně jsem četla již podruhé, poprvé jsem ji četla někdy v době, kdy mi bylo třináct nebo čtrnáct, a má pořád své kouzlo. Krom posledního, dvanáctého, dílu mám přečtené všechny knihy z této série a tak mohu s klidem říct, že první a druhá kniha patří k mým nejoblíbenějším. Na třetí místo bych pak zařadila knihu desátou. Rozhodně se ale nedá říct, že by snad některá zaostávala, všechny jsou krásné. Celý Flanaganův svět je promyšlený do detailů, se skvělými postavami a ještě skvěle napsaný.

První díl je takový hodně "rozjížděcí" - pár hlavních postav, Will, Halt, Horác a Gilan, základní zápletka, jednoduchý úvod do samotného světa. Někomu to možná přijde až příliš jednoduché, ale pro první knihu si myslím, že je to ideální. Postupně se přidávají další a další postavy, a zároveň jich tam nikdy není přespříliš, takže se snadno pamatují.

Obálka samozřejmě krásná a skvělý je i český překlad. Gramatická správnost by sice měla být u vydaných knih samozřejmostí, ale po přečtení takových knih jako jsou "Kořeny růže Tudorovců" si myslím, že je vždy správné ocenit i to. No prostě pět z pěti, tečka.

PetraMishka
24.03.2017 4 z 5

Jednoduchá fantasy kniha pro děti od cca 10 let. Hlavní postava Will je drobný chlapec, který umí šplhat a je rychlý. Jako sirotek se má uplatnit v jednom z prospěšných oborů a k jeho štěstí si jej za učně vybere hraničář Halt. Nejsou zde žádné velké bitvy, žádné boje, ale je to dostatečně zábavné a pěkně napsané, takže rozhodně doporučuji jako první knihu fantasy.

PeťkaW.
24.03.2017 3 z 5

Rozvaliny Gorlanu jsou opravdu psané pro mladší čtenáře, kteří třeba s fantasy teprve začínají. Děj je jednoduchý, předvídatelný, s jasnou zápletkou, bez extrémních zvratů a je založený na pouhých pár postavách s čitelným charakterem. Předchozí věta není myšlena nějak kriticky, spíš jsem vyjmenovala zřejmá fakta. Člověk zkrátka na knihu musí pohlížet tak, jak byla psaná - pro mladší generace - a že nemůže za to, že ji vezme do ruky i někdo starší :) . Každopádně - čtení ubíhá hladce, děj je poutavý a krásně u něj utíká čas. Jako oddechové čtení můžu určitě doporučit. Navíc podobně ironického člověka, jako já, určitě potěší zvolený styl kousavého a rýpavého humoru, který četbu nádherně oživuje.

Sulfid
18.03.2017 5 z 5

Moc pěkný příběh, bez žádných složitostí. Nejvíce se mi líbil hon na kalkary, proto mě možná trochu zklamalo, že samotné setkání s nimi bylo popsáno docela rychle. Jinak jsem už zvědavý na další díl a jen doufám, že Willův charakter nezkazí dospívání.

Kapi41
30.01.2017 5 z 5

No... Od prvního otevření této knihy už nějaký ten pátek uběhl - tuhle sérii už mám přece jenom přečtenou (a ne jednou). Ale nezapomenu na to prvotní zaujetí - na ten jas v očích, když jsem otáčel stránku, a přemýšlel jsem, co bude pokračovat, na to pobavení, když Halt opravil svého učně a nezapoměl to říci tak, aby to každému alespoň vykouzilo úsměv na tváři... na Horáce se svým selským rozumem a dobráckou povahou, a především na Willa, který vždycky přišel s výborným nápadem zachránil vše před "zkázou". Na téhle sérii jsem vyrostl a stále mě fascinuje.

Atak
05.01.2017 5 z 5

Super série snad se mi podaří sehnat další díl a potom další :D

Fl3xiTheČtenář
12.12.2016 5 z 5

Dlouho jsem neměl co číst až mně sestřenice ukázala tuto knihu, už se nemůžu dočkat pokračování

dpxcz
05.12.2016 5 z 5

Dlouho jsem už nečetl tak dobrou fantasy a jsem rád, že mě čeká ještě dalších 11 knih. Bavil jsem se od první stránky až do poslední.

MirijamFrankl
26.11.2016 5 z 5

Souhlasím s Evisis.Děj ne naprosto pohltil,nic podobného jsem již dlouho nečetla.Napínavé.hlavní postavy se mi od začátku líbily,styl psaní je lehký a přitom kvalitní,záživný.
HU mě příjemně překvapil a rozhodně budu číst,další díly,doufám,že budou stejně dobré.

ančapanča
26.11.2016 5 z 5

První díl byl úžasný, i další díly, ale skončila jsem asi u šestého dílu, už mě to pak nějak přestalo bavit, ale i tak dávám 5 hvězdiček :)

Evisis
24.11.2016 5 z 5

Na knihu jsem narazila pouze náhodou a jelikož jsem zrovna neměla co číst, sáhla jsem po ní. Teď nemůžu říct nic jiného než že toho opravdu nelituji. Flanagan má skvělý styl psaní a člověk si často připadá, že stojí přímo vedle hrdinů této knihy. Ten požitek při čtení je k nezaplacení. :)