Hon na ovci

Hon na ovci https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284867/bmid_hon-na-ovci-2jw-284867.jpg 4 797 140

Myšák série

Hlavní hrdina románu žije poklidně v Tokiu a spoluvlastní malou reklamní agenturu. Život mu pomalu míjí pod rukama a on toho od něj už ani moc nečeká. Stačí však, aby jejich firma otiskla v reklamním letáku nevinnou fotografii krajinky s ovcemi a hrdina se ocitá na nechtěné iniciační pouti kamsi do „srdce temnoty“ současného Japonska… Nečekaně ho vyhledá jistá organizace a on pod pohrůžkou násilí putuje nedobrovolně na ostrov Hokkaidó, aby tam za každou cenu našel tajemnou ovci s hvězdou na hřbetě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Hicudži wo meguru bóken / 羊をめぐる冒険 , 1982

vlkcz
01.08.2022 5 z 5

Řekl bych typický Murakami. Narozdíl od Na jih od hranic... a Kafky je ale psána lehčím perem, ten náznak temnoty přijde až s obligátním Ovčím mužíčkem v závěru. Ale jinak se velice často objevuje takový lehce noirový humor, který mám rád. Tohle by mohli dát i ti, kteří jinak Murakamiho moc nemusí.

ondra295
01.08.2022 5 z 5

Opravdu zajímavě napsaná kniha, která opět poměrně jasně ukazuje typický Murakamiho styl. Hlavní postava je podobná, jako vždy - osamělý muž mezi 20 a 30, který se zklamal v lásce, je tak trochu cynik a jeho pohled na svět je veskrze realistický a praktický. Murakami mu ale vsune do cesty tolik naprosto nerealistických aspektů, až je hlavní hrdina nucen uznat, že tu je něco mimo jeho chápání, o čemž on sám moc neví. Některé myšlenky jsou skutečně hluboké a kniha je krásně napsaná, rozhodně stojí za přečtení.

Kaik
30.06.2022 4 z 5

Už i v tomto raném románu je Murakamiho styl psaní naprosto zřejmý a rozpoznatelný. Až na pomalejší rozjezd mě to bavilo, zejména výprava na Hokkaido. Naopak odpudivě na mě působila nadmíra kouření všech postav. Hrozná móda tehdy... Celkově spokojenost a těším se na navazující Tancuj.

allebra
18.04.2022 5 z 5

Moje třetí kniha od Murakamiho a opět poutavé čtení. Psáno stylem, který si mě získal. Těšila jsem se na každou volnou chvíli, kdy budu moct ve čtení pokračovat. Autorova obdivuhodná fantazie mě moc baví. Jsem zvědavá na pokračování.

Christo
04.04.2022 2 z 5

Tato kniha je spíše slabší z Murakamiho "magického NErealismu". Možná i ťím, že jde poznat, že se jedná o počátek mistrovi tvorby a tužka je ještě nevypsaně tupá. Román nikoli, ale ve srovnám s téměř všemi jeho staršími, neobstojí..

Buchtičkajani
07.03.2022 2 z 5

Knihu jsem m vzala do ruky kvůli výzvě. Ale knížka mě nebavila, asi jsem nepochopila hlavní myšlenku. Nic mi nedala.

dominga
05.03.2022 4 z 5

Kniha z roku 1982 nemohla byť aktuálnejšia. Jedna časť vraví: ..."celý týždeň nesledoval, čo sa deje vo svete. Žiadne rádio a televízor, žiadne noviny a časopisy. Tokio mohlo byť zničené nukleárnou zbraňou, svet mohla zasiahnuť epidémia, alebo Marťania mohli okupovať Austráliu ..." - to znie ako bežný deň roku 2022. Neuveriteľné.

Ale inak, dej knihy je pútavý a každou kapitolou je zaujímavejší až začína byť čudný, hmlistý a trochu sci-fi. Podobný príbeh som zatiaľ nečítala, zrejme ostane visieť v pamäti dlhšie. Najviac som si všimla, že Murakamiho fasciovnala tma a ticho, ktoré malo v jeho knihe asi desiatku podôb. Po dočítaní knihy sa sama cítim ako súčasť príbehu alebo že aj ten môj je akýsi knižný.

karol.cadex
11.02.2022 4 z 5

Tady ten Murakami ještě není zcela murakamiovskej. A nevím, jestli je to plus nebo minus. Takový ten jeho snový japonský svět mimo naší realitu tam je. Podivných postav jsou tam taky mraky. Hlavní hrdina je dost nemastnej neslanej, ale to byl evidentně účel. Akorát tam neni to jeho vžuuuuum!
Ovčí metafora je děsně zajímavá. Ovce jsou děsně podceňovaný zvířata a tady dostaly úplně novej rozměr. Hrozně bych si přála ovci. V hlavě. A taky tohle dobrodrůžo. Každopádně co si budeme povídat, pochopila jsem to úplně až po přečtení doslovu. Jinak jsem to brala jako roztomilý vyprávění o blázíncích na bláznivé cestě za ovcí. Což mi nijak nevadilo.

Dom95
04.12.2021 4 z 5

Úžasné! Na to, že je to Murakamiho prvotina, tak je krásně vidět, že zůstal věrný svému "stylu", který je tak patrný již v této knize (tuto knihu jsem četl až v roce 2016, ostatní již dříve). Nelze opomenout úžasný překlad Tomáše Jurkoviče! Musím však 1* ubrat. Norské dřevo, Na jih od hranic,..., Komturova smrt - v těchto knihách je vidět, že je autor již ve svém živlu.

Finn69
24.11.2021 3 z 5

(SPOILER) Jedna z Murakamiho podivností, ale četla se mi dobře a líbila se mi dost na to, abych začal i s Tancuj, tancuj, tancuj. Pokud vás zajímají dívky s magickýma ušima, případně parazitické ovce, toužící ovládnout svět, je to kniha i pro vás :)

IvaKo
14.09.2021 4 z 5

Tápající, v životě ztracený mladý muž, sugestivně tajemná atmosféra příběhu s prvky nadpřirozena - prostě klasický Murakami, kterého tak ráda čtu.

Didi1973
07.09.2021 5 z 5

(SPOILER) Šílenost. Jak tohle může někoho napadnout? Ovce v hlavě ... Překvapivým středobodem a hybatelem děje je mrtvý Myšák, který se navíc v celé knize objeví jen na pár stránkách. Ale zůstává tu také spousta volných nitek. Povedou někam v pokračování Tancuj, tancuj, tancuj?

Janina2609
13.07.2021 5 z 5

“Slabost je jako dědičná choroba. Můžeš jí rozumět sebelíp, ale neuzdravíš se z ní. A už vůbec tě jen tak zničehonic nepřejde. Jenom se ustavičně zhoršuje a zhoršuje.”
Naprosto úžasná kniha, od které jsem se od začátku až do konce nemohla odtrhnout.
Strašně zvláštní a poutavý příběh, kde symbolika ovce jistě souvisí s “ovládáním mozků” a představuje japonskou historii, mne naprosto fascinoval. Popis přírody a atmosféry na ostrově Hokkaidó byl už jen třešničkou na dortu...s každou stránkou pak už jen stoupala má zvědavost, jak to celé dopadne.
Jednoznačně 5️

Godvind
14.06.2021 5 z 5

Snažil jsem se tuto knihu popsat již své ženě, ale ... moc mi to nešlo.
Autor mne úžasně vtáhl do děje. Knížka má osobitou atmosféru a krásný styl vyprávění, ve kterém se pozvolně splétají dějové nitky a prvek napětí a překvapení vydrží až do samotného konce. Více vám to kazit nebudu.

-Endy-
12.06.2021 4 z 5

Jó, ovce, na ty já slyším - Shaun, Dolly, Orwellovo tupé stádo, elektrické ovečky z Blade Runnera...a co pak teprve svatá trojice ovce-Hokkaido-Murakami! Splněný sen :)
Jasně, že je to trochu divné - a kdy nebylo?
S úsměvem zaklapnu knihu a pomyslím si - "to jsem z toho ovce".

Amazonka72
06.06.2021 4 z 5

Můj oblíbený autor, nikdy nezklame. Stále přemýšlím, kde na ty příběhy chodí. Čím jsou tak zajímavé a naprosto neodolatelné. Hon na ovci jsem četla již podruhé. Potřebovala jsem si připomenou příbeh před tím, než se pustím od Murakamiho nové knihy (Tancuj, tancuj, tancuj), která na tuto navazuje.
Jednu hvězdu tentokrát ubírám, protože pro mě asi není tou TOP knihou od H.M. Stejně, jako čtenáři v předchozích příspěvcích se musím připojit ke konstatování, že začátek byl takový "rozpačitý, zvláštní" ... nějak jsem ho neuměla správně uchopit. A trochu jsem se v něm ztrácela. Ale.. ve chvíli kdy vyrazí hlavní hrdina se svojí přítelkyní do hor hledat tajemnou ovci, je to ten pravý Murakami. Od příběhu jsem se nemohla odtrhout, navíc popis cesty do hor a tajemného domu byl natolik sugestivní, že jsem tam byla celou dobu s nimi.
Opět se zde autor vrací do Japonské historie - možná proto je pro nás, středoevropany, někdy tak těžké pochopit určité metafory příběhu. Naše minulost se tak moc odlišuje od minulosti východního světa. Ale já ten magický realismus v Murakamiho knihách prostě miluji.
Takže, i přesto, že jde o jednu z prvních autorových knih, je stejně dobrá, jako ty další. Už se těším na volné pokračování, čeká na mě v knihovně, až budou prázdniny, hned se do ní pustím.

Runinka
31.05.2021 4 z 5

Pěkná knížka,těším se na pokračování.

Malarkey
29.04.2021 4 z 5

Murakamiho popis, vtažení do děje, nahlodání díky atmosféře a následný magický posun děje do nadpřirozena je něco, co nikdo jiný nikdy nesvede. Hon na ovci je přesně o tom, o čem píše název knihy. Jen s tím rozdílem, že v knize je tuna poselství, myšlenek a poslání ze života nás všech, že budete hltat kapitolu za kapitolou a nebudete chtít přestat. Závěrem jsem měl sto chutí knize napálit pětihvězdu, jako třeba Kafce na pobřeží nebo Komutrově smrti, ale nakonec jsem si přeci jen uvědomil, že v první třetině na mě kniha působila poněkud povídkově, než uceleně. To se ale ve druhé třetině a speciálně ve třetí ustálilo a děj se začal odvíjet konstantně. Takže, to, nad čím jsem byl ze začátku trošku v rozpacích, byl v závěru klasický Haruki Murakami. Krásná kniha. Myslím si, že se k jeho knihám jednou ještě vrátím (a normálně to nedělám) a budu to vzhledem k prožití života vnímat úplně jinak, než to vnímám dnes. Děkuji, mistře.

EmmaEmma
28.04.2021 5 z 5

Kouzlo magického realismu je také v úžasné svobodě výkladů knihy. Já Murakamiho cítím velice osobně. Jeho úzkosti, strachy i obavy jsou také mými. Mám je v sobě ukryté jako něco dříve odžitého. Jeho příběhy je jedno , že se odehrávají v Japonsku, či jinde. Hlavním místem děje je totiž moje srdce...
Hon na ovci je příběhem putování do hlubokého svědomí. Možná, nejen mého... Je pohádkou bez konce.
Nelze-li věřit nikomu a ničemu, je člověk nakonec nevyhnutelně konfrontován se sebou samým. /Norihiro Kató/

Janadvorackova
17.02.2021 1 z 5

Že já se vždycky nechám nachytat.
Murakami nebude můj autor, ale furt mu dávám šanci.
Možná časem ještě změním názor, nicméně po prvním počtení musím hodnotit hnusně.