Hon na ovci

Hon na ovci https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/284867/bmid_hon-na-ovci-2jw-284867.jpg 4 797 140

Myšák série

Hlavní hrdina románu žije poklidně v Tokiu a spoluvlastní malou reklamní agenturu. Život mu pomalu míjí pod rukama a on toho od něj už ani moc nečeká. Stačí však, aby jejich firma otiskla v reklamním letáku nevinnou fotografii krajinky s ovcemi a hrdina se ocitá na nechtěné iniciační pouti kamsi do „srdce temnoty“ současného Japonska… Nečekaně ho vyhledá jistá organizace a on pod pohrůžkou násilí putuje nedobrovolně na ostrov Hokkaidó, aby tam za každou cenu našel tajemnou ovci s hvězdou na hřbetě…... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Odeon

Hicudži wo meguru bóken / 羊をめぐる冒険 , 1982

nefernefer
10.09.2018 5 z 5

„Svět se točí dál, naprosto nezávisle na mé osobě. [...] Svět. Slovo, při kterém jsem si vždycky vybavil ohromný okrouhlý disk, který ze všech sil podpírá želva se slonem. Slon nemá potuchy, k čemu je tu želva, želva nechápe, k čemu je tu slon, a jeden jak druhý nechápou, k čemu je svět jako takový.“

Klasický Murakamiho rukopis. Text poklidně plyne a ani nevíte jak, máte za sebou 100 stran, na kterých se vlastně skoro nic nestalo, ale vůbec vám to nevadí. Prvky mystična se naprosto přirozeně prolínají s obyčejným světem a vytvářejí tu typickou snovou atmosféru, která mě na Murakamiho knihách tak okouzluje, ale na rozdíl od 1Q84, kde už té mystiky na mě bylo trochu moc, tak tady nepřesáhnou únosnou míru. Moc jsem si to užila a mohu jen doporučit.

„Všechno plyne dál, naprosto bez ohledu na mou existenci. Bez ohledu na číkoli existenci. Sníh padá a sníh zase taje.“

Marekh
26.08.2018 4 z 5

Kniha se mi celkově líbila. Závěr knihy byl mrazivý.

deirdre
09.08.2018 5 z 5

Mňa na Murakamim najviac berie, ako dokáže z obyčajného urobiť neobyčajné, z reality plynule, takmer nepostrehnuteľne prejsť do nereality, z vonkajšieho sveta, v ktorom opíše každý detail, do vnútorného, a tak vytvoriť fantastický svet s atmosférou, ktorá čitateľa vcucne do seba a unáša ho so sebou, nikdy neviete dopredu kam. Murakami je jeden z najvnímavejších spisovateľov, s ktorými som mala tú česť. K jeho románom sa dá stále vracať a zakaždým v nich nachádzať nové vrstvy, ktoré vám predtým unikli, lebo asi nikto nie je schopný ich v celej komplexnosti poňať na prvý raz.

VesmirnaOndatra
01.08.2018 3 z 5

Baránok boží trochu inak

intelektuálka
07.07.2018 4 z 5

Tato kniha mi připadá těžší než Kafka, který mi byl od začátku sympatický pro svou odvahu poprat se s osudem.
Zdejší hrdina je bezejmenný a nevýrazný, žije stereotypně až do doby, kdy zveřejní tajemnou fotografii...
A pak kniha dostává detektivní nádech, hrdina jde po stopách ovce s hvězdou...

Kniha má opět spoustu kulturních odkazů a také seznamuje s japonskou historií.

Myšlenka :
Je klidně možné, že se na svojí lidské pouti jenom tak bezcílně potulujeme územím čiročiré náhody...

Tvorba Murakamiho má mnoho informací, ještě chvíli budu knihou procházet.

tlllk
05.07.2018 4 z 5

príjemná zmena oproti novším dielam, že kniha mala celkom jednoznačný záver, len až teraz mi došli niektoré detaily z tancuj, tancuj. Bolo by lepšie ich čítať v opačnom poradí.
Keď sa kniha volá "hon na ovcu" prečo hlavný hrdina ešte v polovici knihy donekonečna zvažuje či ju vôbec pôjde hľadať ???

petra0022
05.07.2018 5 z 5

Detektivka s prvky magického realismu...nebo magický realismus s detektivními prvky? Knihu jsem si užila od začátku až do konce, když přistoupíte na hru světa, který Murakami vytváří tak vás čeká dobrodružství, japonský venkov, hezké uši a ovce.

jiri77
27.06.2018 4 z 5

Dobrá kniha, trochu těžší na pochopení ale jinak výborná čtivost. Je to prostě Murakami jak ho známe ,skvělý popis prostředí a postav. Doporučuji všem ,co mají tohoto autora rádi.

invocation11
26.06.2018 3 z 5

Tímhle jsem si alespoň spravila chuť po Murakamiho nepříliš povedené povídkové sbírce Po otřesech. Hon na ovci má přesně ten existenciální, mysticko-jinotajný i absurdní nádech, atmosféru Norského dřeva či Na jih od hranic... Ovce jako symbol - vědění, poznání, osvícení i prokletí... zkrátka Murakami ve skvělé formě na začátku své kariéry. 3,5*

tonysojka
17.05.2018 4 z 5

Tady jsem někde četl,že kniha je temná,ano ,ale až v třetí třetině ,která mne už tak nebrala,první dvě třetiny jsem se neskutečně bavil ,absurddní dialogy ve stylu Kurta Vonneguta,sžíravě ironický humor,cynický a flegmatický hrdina,to mne bavilo,no a děj,typická japan uchylárna,dlouho si od nich nic nepřečtu

adorjas
17.04.2018 4 z 5

V podstate, ako som sa dočítala, je to jedná z prvých románov Murakamiho...Už aj v tejto knihy, ale nastolil fanstatičnô, až absurdné prvky. Autor ešte veľa vecí čitateľovi po lopate vysvetlí, čo už v jeho novších románoch nenájdeme, tam to je na čitateľovej predstavivosti. Dejovo dobré, zhruba po prvej tretine som sa trošku stratila a musela sa nútiť ku čítaniu, ale posledná tretina to opäť pekne vytiahla. Teším sa na voľné pokračovanie Tancuj, Tancuj...

TomTomis
29.03.2018 5 z 5

Kniha mě pohltila. Hlavní představitel, co žije obyčejný život, je vtažen do víru událostí. Manipulován a obratně posunován vstříc konci (knihy:). Autor si zdařile vzal motiv ovce (což může mít různé významy) a udělal z toho knihu, co stojí za přečtení. Opět se v ní objevuje japonská historie, postřehy z minulosti Japonska. Kritické narážky na dějinné zvraty.

led_darkshiner
19.03.2018

Přišla mi zvláštní jedna věc. Nechal jsem si tuto a ještě Bezbarvého Cukuru... až na konec tvorby Murakamiho a několik věcí z knihy jsem odhadl správně(Myšak v ovčím muži, Hotel u Delfína a ukryté s ním souvislosti). Jakoby cesta nazpět dávala rozhřešení Murakamiho světa a s ním pojatého světa. Banální bylo, když jsem se 30 stran před zmíněním spisovatele o knize Bílá velryba, rozhodl, že si jí přečtu jako následující knihu. Ale teď si říkám, jestli jsem byl do příběhu vtažen a nebo jsem pouze dílo spisovatelovo pojal jako celek. Budiž, další knihou je "Moby Dick". Těm co se tu zmínili, že nepolapily pointu příběhu, doporučuji autorova oblíbeného Jacka Londona(přesněji Tuláka po hvězdách). Sice tuhle knihu považuji za základní kámen astrálního cestování, ale člověku se takřka při zemi otevřou možnosti z péra světoznámého spisovatele, aniž by jsme byli nuceni luštit stohy duchovních patlanic dnešních sebou-zvolených vůdců, kteří potřebují přesně ona kvanta bezradných oveček v hutných zástupech za sebou, hlásajících jedinou pravdu převzatou a správným směrem mířenou, právě oním demagogickým vůdcem. Ať už je to kdokoli, nebo doufejme nikdo, třeba to rozhřešení přijde potom, pokud nepřišlo zrovna teď.

DomYume
29.12.2017 5 z 5

Tyto magické motivy patří k Murakamimu asi stejně jako znalost hudby a prokládání hudby v jeho knihách.

Tato kniha mě nepřestávala překvapovat od samého začátku. Byla temná a chvílemi jsem se bál co se stane s hlavním hrdinou. Kam ho osud dovede.

Haruki Murakami ve svých knihách rozebírá problémy japonské společnosti, které se jinak drží pod pokličkou. Japonsko, jak už jsem v některých komentářích u Murakamiho tvorby zmínil, je jiný svět. Murakami nám odkrývá tento svět, a přitom vytváří další, nový svět, ve kterém se jeho hrdinové všedního života shledávají s věcmi a situacemi nevšedního života.

Že zním nyní zamotaně? To je přesně jako knihy od Murakamiho, zamotají mysl a nedají odpovědi na všechny otázky, proč taky? To není jejich hlavním účelem. Každý v jeho příbězích nalezneme něco jiného. Po každém přečtení nalezneme něco nového.

Hon na ovci byl složitější román. Velký uzlík příběhu v malé knížečce, ale já si užil každý jeden řádek. Příběh mě vtáhnul do děje od první stránky a do poslední stránky jsem doslova hltal každé slovo.

Jako vždy mi bylo potěšením pane Haruki Murakami.

OldřichHanton
29.10.2017 5 z 5

Hon na ovci je třetí Murakamiho román, ale první, který psal jako profesionální spisovatel. Možná je škoda, že jsem toto jeho rané dílo četl až po jeho novějších a slavnějších románech. Bylo by určitě zajímavé sledovat, jak se mění přístup ke svým typickým tématům, jako je metaforické putování na okraj civilizace, či vyrovnávání s japonskou historií, o kterých tato knížka vypráví především. Samozřejmě nechybí ani sexualita, různé magické prvky jakoby vložené do našeho světa a množství odkazů na jiná literární a hudební díla. Oproti pozdějším dílům nezůstane na konci tolik otevřených záhad, což může být pro někoho plusem, pro jiného mínusem. Přestože Murakami dosáhl spisovatelského vrcholu až později, je Hon na ovci výborný román, který bude ve mně ještě dlouho rezonovat.

jeníček
15.10.2017 5 z 5

Murakami mě opět nezklamal, úžasná, napínavá kniha, která čtenáře nenechá vydechnout.

Marcela52
23.08.2017 5 z 5

Knih od tohoto autora jsem přečetla více, takže i tento román mě zaujal od první stránky. Tentokrát to byl opět velmi čtivý, ale ke konci trochu komplikovaný příběh, takže jsem očekávala dramatičtější rozuzlení. Přesto na mě kniha hodně zapůsobila a mohu náročnějším čtenářům určitě doporučit. Síla Murakamiho knih je nejen v úžasném vypravěčském stylu a kultivovaném jazyku, ale také v tom, že umí čtenáře překvapit a hlavně mu nechává hodně prostoru k zamyšlení.

jiri0728
17.08.2017 4 z 5

Zpočátku se kniha krásně čte a hned po prvních stranách je jasné, že ani zde neopustí Murakami své zažité konvence vyprávění a práce s postavami. Nicméně zhruba posledních sto stran, kdy má dojít k jakési hrdinově katarzi se děj zpomalí a postav ubude. Závěrečné vyústění ve mně nevyvolalo to, co asi autor zamýšlel. Přišlo mi, že oproti jiným Murakamiho románům se vzhledem k celkové pasivitě hrdiny jde těžko spokojit s tím, jak se jeho osud v knize uzavře. Ve zbytku knihy ale čtenář nalezne dostatek materiálu k zamyšlení (aktivní vs. pasivní přístup, talent vs. průměrnost apod.) a je jen na něm, jestli se s nimi identifikuje.

gonegirl
30.07.2017 5 z 5

Murakamiho knihy se v určitých úsecích čtou velmi těžce a v jiných to zase plyne jako po másle. Někdy vůbec nevíte, o čem to sakra mluví, jindy je to, jako by vám mluvil z duše. Jeho popisování naprosto obyčejného života tak, jako by to nebylo kdovíjaké dobrodružství, mě vždy dostane. A i když vždy neodhalím všechny skryté myšlenky, pokaždé si celou knihu užiju a hned po přečtení pociťuji nepřekonatelnou touhu po dalším jeho skvostu.

anisek989
18.07.2017 4 z 5

Jako jo.. co k tomu říct, asi klasickej Murakami.. Ale tady jsem asi trochu víc nepochopila o co šlo.