Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10363 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Janule164
21.11.2015 4 z 5

Hezká pohádka to je, ale větší nadšení u mě nevzbudila.

Edit 4. 3. 2017:
Po prvním čtení mě Hobit nijak neuchvátil. Napodruhé s ročním odstupem je to mnohem, mnohem lepší. Krásný příběh, v podstatě pohádka, ale hrdinové nejsou jen dobří, nebo jen špatní. Tolkienův krásný jazyk vše jen podtrhuje. Některé kapitoly jsem četla nahlas - jako uspávání měsíčního dítěte :) - o to víc jsem si je vychutnala.

Ddaannddaann
09.11.2015 1 z 5

Hrůza, naprostá hrůza

Aniday
09.11.2015 5 z 5

potřetí a pořád nemám slov 8) teď jsem si knihu ovšem konečně oživila i komplet filmem 8)

Apoška
28.10.2015 4 z 5

Byla jsem k té knížce dokopana a překvapila mě je mnohem lepší než film...:-)

kuska
27.10.2015 5 z 5

Musím říct, že tahle knížka byla super. Četla se lépe, než Pán prstenů, byla to prostě taková krásná pohádka pro děti, předkreslující děj Pána prstenů, který mi už trošičku přišel jako pokračování pro dospělé. Musím smeknout před autorem všech těchto knih, protože vymyslet něco takového, fantastický svět plný elfů, trpaslíku a dalších bytostí, k tomu aby ještě každá myšlenka, každý střípek do sebe zapadal jako kousíček puzzle, to dokáže jen Pan spisovatel. Velké díky za tyto příběhy.

matyas5461
27.10.2015 5 z 5

"Tahle cesta, byla jenom začátek".

Jury
23.10.2015 2 z 5

Bohuzel stava se ze nekdy je film lepsi nez kniha...aspon dle meho nazoru...tato kniha nebyla to co jsem cekal...pripadala mi jako jedna velka pliziva a dlouha nuda, u ktere sem uz odpocitaval stranky do konce...snad trilogie pan prstenu bude lepsi cteni nez Hobbit ...

Ogie
18.10.2015 4 z 5

Hobit je brána do Tolkienova světa, kniha se čte velice lehce a téměř sama. Hobit působí trochu jako pohádka, ale je to velice přínosný úvod především pro Pána Prstenů, který navazuje tam, kde Hobit končí.

wesulle
11.10.2015 5 z 5

Doteď lituju, že jsem první viděla film. Děj se filmu vůbec nepodobá a je škoda si jím kazit fantazii. Svaté pravidlo "Nejdřív kniha a pak film" zde platí dvojnásob!

Carol1122
02.10.2015 4 z 5

Styl Tolkiena je nepřekonatelný, čtenář se nemůže začíst líp, než do dobrodružství našeho malého pana Bilba Pytlíka a jeho výpravy. Bohužel na svých cca dvě stě padesáti stranách nedokáže probudit ve čtenáři ony úžasné pocity z fantasy světa. Proto bych řekla, že si tvůrci filmu dali práci a krásně rozšířili obzor všem milovníkům Tolkiena. Přesto si myslím, že se kniha a film pohybují relativně na stejné úrovni, i když zde obrazový snímek u mě o drobný kus vyhrává.

LordMikes
18.09.2015 5 z 5

Knížka byla moc napínavá i film byl moc dobrý. Doporučuji.

Jarda Burgan
08.09.2015 5 z 5

85%
Pohádka pro dospělé a možná i pro děti? Fantasy opravdu nemusím, nicméně zkusit se má vše. Nelituji a časem dám i Pána prstenu.

memphisz
01.09.2015 4 z 5

Kniha má určitě své kvality, zejména v literární dovednosti a odbornosti autora. Nicméně děj je ještě ne zcela dobře zvládnutý a dávkovaný. Přesto je to dobré a poutavé čtení. Druhá polovina knihy je lepší, a tak se vyplatí číst až do konce.

jirinax16
30.08.2015 5 z 5

Kniha velmi povedená. Film hodně nepovedený.

koci.utd
22.08.2015 5 z 5

Kniha, která neurazí žádnou generaci. Další veledílo geniálního autora. Ti, kdo knihu přečtou na základě shlédnutí filmu však budou asi zklamáni.

Iluvatar
15.08.2015 5 z 5

"V jisté podzemní noře bydlel jeden hobit. Nebyla to žádná ošklivá, špinavá, vlhká
díra, plná konečků žížal a páchnoucí slizem, ani vyschlá, holá písčitá jáma, kde by se
nedalo na nic sednout a ničeho se najíst: byla to hobití nora, a to znamená komfort."

Tento odstavec změnil můj život. Pro fanoušky příběhů ze Středozemě je to epický příběh. Pro ostatní to může být nádherná pohádka. Myslím si, že se najde málo lidí, které by toto dílo přímo odpuzovalo. Netřeba dalších komentářů. Prostě nádhera.

PS: Kraj - nejkrásnější fiktivní místo jaké existuje.

BlaFre
11.08.2015 5 z 5

Četla jsem tuto knihu v rámci povinné četby ze škatulky knih pro děti a mládež. Jako dětskou knihu bych ji nezařadila. Výstižnější by bylo zaškatulkování pod četbu pro dospělé s dítětem uvnitř. Moc dobře se mi četla, příběh jsem prožívala s hrdiny od začátku do konce.

woodward
08.08.2015 5 z 5

Dovolil bych si podotknout, že všechny komentáře označující tuhle knihu za pohádku, jsou vedle jak ta jedle. Hobit je fantasy, je to příběh napsaný týmž autorem a s týmž záměrem jako pozdější Pán prstenů a Silmarilion. Autor byl filolog, zabývající se především starými germánskými eposy, a ve svých textech se v podstatě pokusil prakticky aplikovat vědecké poznatky a teorie. Zpočátku pro pobavení a poučení svých studentů (a taky kolegů) a později očividně i proto, že prostě zjistil, že "mu to jde", a celý příběh Středozemě měl v hlavě dávno předtím, než dokončil samotného Hobita. Jsou to legendy a mytologické příběhy o zemi, která neexistuje, což řadí jeho díla do žánru fantasy. Ale docela určitě nejde o pohádky, stejně jako nelze mezi pohádky počítat díla Homérova či Vergiliova nebo třeba finskou Kalevalu. Koneckonců ani Staré pověsti české nejsou pohádky.

Nesinka
02.08.2015 5 z 5

Moje absolutní zlatíčko, které přečtu více jak pětkrát do roka. Miluji tohle fantasy a Tolkienův svět.

aronoele
31.07.2015 5 z 5

Jeden z mých oblíbených příběhů. Dokážu jí číst několikrát za rok. Dostala jsem krásný výtisk v tvrdých deskách se zlaceným písmem a nádhernými ilustracemi. Moc si jí vážím. A stejně tak Tolkiena. Miluju fantasy a dobrodružné příběhy. Hobita mám radši než Pána prstenů. Je to taková pohádka na dobrou noc i pro dospělé. Pohladí na duši. Člověk u toho přijde na jiné myšlenky.