Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10361 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

kacenace
22.01.2016 4 z 5

Krásný příběh, čtivě napsaný.

Luca84
22.01.2016 5 z 5

Mít fantazii jakou měl Tolkien, to je dar!

nygmasriddle
22.01.2016 5 z 5

Hobita budu jednoho dne číst svým vnoučatům :)

Olafa
21.01.2016 3 z 5

Spoustu let jsem myslela na to, že si taky musím přečíst toho legendárního Hobita. Filmy mě nijak neoslnily a od knihy jsem čekala větší zážitek, ale bohužel přišlo zklamání. Kniha je na svou dobu opravdu geniální, skvěle vymyšlený fantasy svět od prostředí přes postavy, ale styl psaní na mě celou dobu působil, jako by autor vyprávěl jen tak mimochodem, netečně, nezaujatě, nezáživně. Mě to nudilo a unavovalo a do čtení jsem se bohužel musela docela nutit.

monzun
17.01.2016 4 z 5

Knížku Hobit jsem nejdříve uviděla v časopisu ABC, kde měla něco jako upoutávku, a protože jsem dříve byla úplným nadšencem Pána prstenu, nemohla mi tahle kniha uniknout :). Za pár dní byla doma a během několika hodin, možná dvou dnů jsem ji přečetla a no.. Byla jsem hodně zklamaná z popisu elfů v Roklince, ale jinak se mi knížka líbila. Poté jsem se podívala na filmové zpracování všech dílů. Bylo to doopravdy pěkné pokoukání, ale kniha je prostě kniha.. Dílo hodnotím jako lepší průměr, protože mě přeci jen ti Elfové trochu zklamali a není to úplně 100% dílo, takže proto..

medvedice3
15.01.2016 5 z 5

Četla jsem kdysi první vydání - kniha kolovala mezi čtenáři a působila jako zjevení. Taky na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let rozhodně zjevením byla. Teď jsem si ji s jistým čtenářským ostychem přečetla znova a tehdejší pocit okouzlení se rozhodně nerozplynul.

tatjana1737
13.01.2016 5 z 5

Když mne manžel vzal do kina na Hobita, po dvou hodinách jsem pochopila, že to nebude na jeden film. A když jsem se dozvěděla, že to budou filmy tři, proklela jsem Petera Jacksona, že Hobita zkazil a že mu nejde o filmovou adaptaci, ale o výdělek. Můj bratr byl ve svém soudu mírnější, prý že pokud člověk není vyznavač kánonu, tak to není tak hrozné. Považuji se proto za vyznavače kánonu :-). Mrzí mne, že Jackson měl potenciál natočit opravdu Hobita podle J. R. R. Tolkiena, ale namísto toho se rozhodl natočit prequel k Pánovi prstenů. Takže knihu vycpal vatou a balastem. Azoga bych skousla, Radagasta už podstatně méně, protože jednoho z Istari si představuji opravdu jinak, ale údajný nekromant? To už na mně bylo moc... A mohlo to být pěkné...

Jakožto vyznavač kánonu a milovník papíru doporučuji všem nejprve si přečíst knihu. I když pokud někdo viděl nejprve filmové ztvárnění Pána prstenů, může být knihou Hobit zklamán. Já vím, že se nejedná o pohádku v pravém slova smyslu, ale Hobit je opravdu více pohádkově a "dětsky" napsaný než následná trilogie, která je výrazně hutnější a obsahuje mnohá vysvětlení Tolkienova světa. Knížka je tak vhodná pro mladší čtenáře, ale i ti starší si najdou své a mohou rozvinout svoji fantazii mnoha směry, které se ještě rozšíří při čtení Pána prstenů.

Na Hobitovi se mi líbí právě ta lehkost, i když jsou mnohdy popisovány smutné nebo děsivé události, čtenář si neodnese žádné trauma (to se např. o Silmarillionu říct nedá), a pominu-li krádež lžiček ze Dna pytle, i konec je dobrý.

Zajímavé je i to, jak se měnilo pojetí některých postav či bytostí - např. Elfové jsou v Hobitovi mnohem hravější a rozpustilejší plemeno než v Pánovi prstenů a rozhodně neodpovídají těm vznešeným, namyšleným a sem tam sterilním nordickým fouňům, jak nám je nabízí Jackson :-).

Na druhé skouknutí už mi filmy nevadí tolik, co předtím, líbí se mi výběr lokací i představitelů trpaslíků (i když jejich účesy jsou někdy hodně divné), a až na mezirasovou erotiku jsem film vzala na milost. Ale pořád mě mrzí, že to není Hobit tak, jak ho známe. O PP bylo řečeno, že Jackson nenatočil Pána prstenů, ale svoji představu o Pánovi prstenů. Škoda, že nenatočil Hobita podle knihy, protože tam už by se hodně blížil i mé představě.

Když jsem Hobita četla poprvé, krásně jsem se vytrestala - měla jsem tendenci podívat se na konec, jak knížka končí a zmírnit tak napětí z děje. A ejhle, ono to končí tak, jak to začíná :-).

bruzdek7
12.01.2016 5 z 5

Skvěle napsaná kniha, která jen dokazuje to, jak obrovskou fantazií oplýval pan J.R.R.Tolkien. A taky to, jak velkou fantazií oplývá pan P.Jackson, který dokázal tuto knihu natáhnout na délku tří celovečerních filmů, do kterých vpatlal nesmyslnou ,lávstory', kdy se třímetrová elfí sexbomba zamiluje do půlmetrového fousáče. Inu fantazii se meze nekladou. Knihu samotnou by měl zdatný čtenář přečíst jedním dechem. Hlavně proto, že je neuvěřitelně krátká. Ovšem po přečtení se můžete chopit Pána prstenů nebo dalších knih o Středozemi, což taky doporučuji, protože když vás jednou milášek chytí, už vás nepustí. Knize tedy, jakožto dílu do mozaiky, uděluji pět bludišťákú.

Arya26
08.01.2016 5 z 5

Příběh byl dobrodružný a vtipný, ale hlavně skvěle napsaný ! Moc se mi líbí Tolkienův styl psaní. Tolkien musel mít opravdu bujnou fantazii :) . Hodně jsem si oblíbila postavu Bilba Pytlíka, ve kterém jsem se velmi často viděla :D (je to taky stejný lenoch a chytrolín jako já). Jediná kritika je ta, že to sakra mohlo být delší :D !!!!!!! Málem jsem ani nepostřehla, že už jsem to dočetla.

andrej0867
07.01.2016 5 z 5

siesta hviezdicka za ilustracie

kaca97
05.01.2016 5 z 5

Úžasná kniha, díky které jsem si oblíbila fantasy. A pan Tolkien je pro mě pan spisovatel. A jsem ráda, že ji máme i v povinné četbě k maturitě. :)

Benjiki
02.01.2016 3 z 5

Milá, hravá pohádka, která má s Pánem prstenů společné jen některé postavy. Přesto začátek jednoho z největších eposů literatury a přitom to všechno začalo jedním graffiti na dveře, Gandalfe, ty vandale a podvodníku! Hádanky s Glumem jsou legendární a všichni trpaslíci jen křoví. Ilustrace jsou neskutečně k smíchu - ve zlém -, stejně jako filmová trilogie Džeksna.

fat_man
02.01.2016 5 z 5

Krásná kniha , která mě kdysi přivedla k četbě fantasy. Nemá smysl ji srovnávat s Pánem prstenů - je to opravdu spíše pohádka ,ale má nezaměnitelné kouzlo.

Claudius
30.12.2015 4 z 5

Až když si to člověk přečte, pochopí, jak moc jsou ty filmy plné vaty. Z tohohle mohl být krásný, milý a hlavně JEDEN film. Knížka je to pěkná, tolik scén tam zase není, aby se to po vzoru Pána prstenů nedalo nějak hezky sesumírovat - jen holt bez Galadriel, Medděda, Legolase, Tauriel, intrik v Jezerním městě a bitky přímo v Hoře, prostě tak jak to má být.

Dreamless
26.12.2015 4 z 5

Nechápem, ako podľa tohto mohli natočiť 3 celovečerné filmy. Ale budiž.

vendy.b.
20.12.2015 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Konečně znám ty rozdíly oproti filmu. A také mě to příjemně nakoplo k tomu, abych začala číst Pána prstenů.

adela2886
14.12.2015 5 z 5

Nádherná kniha. Sice trošku rozdíl od filmu, ale oboje jsou užasné a mají každý něco do sebe.

megranity
09.12.2015 5 z 5

Krásná kniha, která by měla být v povinné četbě. Někteří tvrdí, že je to pohádka, ale právě její jednoduchost jí dává to kouzlo. Pro děti to je skvělý začátek fantasy, pro dospělé zase příjemný oddych. A každý tam můžeme nejít nějakou tu pravdu.

Zynz
24.11.2015 4 z 5

Super kniha, 4 hvězdy jenom proto, že je to taková pohádka a nedosahuje kvalit Pána Prstenů, natož skvostného Silmarillionu. Pokud člověk začíná s fantasy doporučil bych mu Hobita.

angloumene
23.11.2015 5 z 5

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky je 100% pohádka, tudíž může svým diametrálně odlišným žánrem zklamat některé fanoušky pána prstenů. Ten kdo k Hobitovi ale bude přistupovat jako k pohádce rozhodně zarmoucený být nemůže. Knížečka je to totiž opravdu kouzelná.