Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10384 10384

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

bourgeois
27.06.2016 5 z 5

Rozprávka ako žiadna iná. Prvá výprava s Bilbom sa u mňa konala pred 20timi rokmi a odvtedy si ju každý rok zopakujeme. Jednoduché, úprimné, zábavné, výborné :)

SirMartinius
25.06.2016 5 z 5

Hobitem začala moje dráha čtení fantasy knih, dostal jsem se k němu náhodou a jsem za to vděčný. Po " X " tém shlédnutím filmu Pána prstenů byla kniha Hobit průkopníkem toho, že jsem si více oblíbil Tolkienův svět a začal dále číst jeho díla a bádat. Jsem rád za to, že jsem si knihu přečetl dříve, než natočili film. Kniha je sice taková pohádková výpravná fantasy, ale moc se mi líbil děj, nalezení prstenu, různé potyčky a boje s různými tvory středozemě a jako třešinka na dortu nesmí chybět drak, ale bohužel pro některé končí tento děj se špatným koncem.

MarekG
10.06.2016 4 z 5

Nádherná pohádková kniha o přátelství, odvaze a obětavosti. Krásně vystihuje, co s lidmi dokáže bohatství a moc, které přivedli trpasličí národ skoro k záhubě.

petka270
08.06.2016 4 z 5

Je to nádherná oddechová knížka, nenáročná, zábavná a dovedu si představit že ji jednou budu sama číst svým dětem před spaním. Nejdříve jsem viděla filmy a až pak si přečetla knihu, a ještě že tak protože pak bych se na ty filmy nemohla koukat. Takhle to ale bylo mnohem lepší a jsem ráda, že jsem se nerozhodla přečíst si to před tím.

Eadwyn
06.06.2016 5 z 5

Pro mě největší srdcovka a klasika. Parádní knížka, kterou mohu jen doporučit.

karol95
31.05.2016 5 z 5

Jako bych tam byla!

Shannon
31.05.2016 4 z 5

Jelikož jsem nejdříve viděla filmy, moc se mi do té knihy nechtělo. Nakonec jsem jí přečetla jedním dechem. Moc hezká, spíše pohádková kniha, dost odlišná od filmů. :)

Hymnus
28.05.2016 4 z 5

Super rychovka ;) narozdíl od zfilmované trilogie se kniha povedla.

Hedvika92
28.05.2016 4 z 5

Bavila mě, ale v porovnání s Pánem prstenů mi to připadá poněkud ošizené...

Drapič
27.05.2016 4 z 5

Knihu jsem četl jako děcko a nedávno jsem jí přečetl znovu. Pokaždé mě bavila (možná je to tím, že jsem věčné dítě, protože jí Tolkien napsal původně jen pro svoje děti). Péťa to sice rozsekal na tři části, protože prachy, přitom oproti Pánovi prstenů je to taková oddechovka, co se vejde do jedné knihy :)

HermionaKnihom
26.05.2016 5 z 5

Naprosto úžasná kniha. Musím ji zařadit mezi mé nejoblíbenější. Ta Bitva pěti armád a Šmak...no prostě perfektní.

Docela se těším, až se i přes kritiku mých kamarádů i rodičů podívám na filmy. Tak snad to bude stejně dobré jako Pán prstenů.

Arbara
16.05.2016 5 z 5

Jsem veliký fanda Pána prstenu a dílo Hobit krásně předchází této trilogii. Nádherně vykreslené prostředí, skvělé postavy a napínavý příběh. Co více si přát. Jsem ráda, že toto dílo zařadili dětem do povinné četby. Taková kniha snad nemůže nikoho nudit (ani puberťáky :D)

spackova.p
05.05.2016 5 z 5

Kniha se mi opravdu moc líbila, s filmem, který jsem ani nedokoukala do konce, se vůbec nedá srovnat. Stojí za to si ji přečíst.

Schullerka
05.05.2016 4 z 5

Ač filmy jsem docela protrpěla, tak jsem se s jistotou, že kniha je docela něco jiného, pustila do čtení. Knížka byla krásně čtivá, občas i vtipná. Styl psaní se mi opravdu moc líbil. A upřímně, kdyby člověk četl bez přestávky, tak knížku přečte pomalu dvakrát, než zkoukne všechny filmy. :D

aduška325
03.05.2016 5 z 5

je to super knížka....oproti filmu spíš pohádka... filmové, temnější zpracování k tomu sedí lépe....přesto knížku hodnotím 5 hvězdičkami....určitě si jí někdy přečtu znovu

Johncze
30.04.2016 4 z 5

Oproti filmu opravdová pohádka a klidně mě ukamenujte, ale temnější filmové zpracování tomu sedí ve výsledku lépe.

Smrtak
27.04.2016 3 z 5

Shlédl jsem film, a zlakala mě knížka. Bohužel ta mě značně zklamala, je to jak zdlouhavá pohadka. Chvilemi jsem myslel, že knihu nudou ani nedočtu. Na konec jsem se nudným hobitem prokousal, ale už nikdy víc nechci...

Hovnex
18.04.2016 5 z 5

Jako fanoušek filmového Pána prstenů jsem zašel do knihkupectví, že bych se tedy vzdělal i z knižní předlohy. Paní prodavačka mi však doporučila knihu Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky a tak jsem se s radostí do ní ponořil (do té knihy ovšem). První přečtení mi zabralo několik měsíců, kdy jsem knihu několikrát odložil a pomalu jsem ztrácel naději na to, že bych jí snad někdy mohl dočíst. Nakonec se ale povedlo, knihu jsem dočetl a byl jsem mírně zklamaný. Po několika letech jsem na ní však dostal chuť (zase na tu knihu), nejspíš kvůli právě v kinech promítanému filmovému zpracovaní, a tentokrát jsem měl po dočtení velmi dobrou náladu. Kniha je to krásně výpravná a pohádková, kdy mi to snad kazí jen rozvláčné popisování krajin a dalších míst (spíše chyba mé nedokonalé schopnosti si něco představit). Je hezké zjistit, co se vlastně před událostmi Pána prstenů dělo.

KnihomolAnn
17.04.2016 5 z 5

Krásná kniha. :) Na odpočinek jako dělaná, nelituji toho že jsem si ji koupila :)

krakonos.kraken
06.04.2016 5 z 5

Hobit je ještě takovou pohádkavou verzí středozemě :)