Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10399 10399

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

Back
12.10.2016 3 z 5

Příběh je opravdu skvělý, promyšlený.....ale nedokážu překousnout, když se vypravěč obrací ke čtenáři. Vždy mě to vytrhne ze světa tolkienovské fantazie a proto ty minusové body.

Scarlett80
07.10.2016

Tolkien je úžasný autor s bohatou fantazií, ve které je spousta pravdy. Pokud bych to chtěla stručně napsat, pak "velkolepá pohádka pro dospělé s pravdivou moudrostí".

elzu
04.10.2016 5 z 5

Celou dobu jsem si přála (ačkoli Bilbo celou dobu snil o pravém opaku), aby ten malý tvor ke svému čajníku nezasedl už nikdy,aby jeho pouť pokračovala dál a dál, aby nikdy neskončila. A to i přesto, že jsem jako první přečetla Pána Prstenů, pak několikrát viděla filmové zpracování obou knih, a teprve po letech se dostala k samotnému Hobitovi. Klasický pohádkový námět boje dobra se zlem je fantazijním vyobrazením boje, se kterým se střetáváme dennodenně jak ve společnosti, tak i sami v sobě, v tomto případě příběh strhává čtenáře propracovaně a detailně vyobrazenou Středozemí, díky čemuž máte při čtení pocit, že tento svět a jeho obyvatelé opravdu existovali, a že jste aspoň na chvíli mohli být jeho součástí.

hellena1523
02.10.2016 3 z 5

J. R. R. Tolkiena uznávám jako velkého spisovatele, ale buď narážím na špatné překlady, nebo mi zkrátka jeho styl vyprávění vůbec nesedí. Nemůžu dát víc hvězdiček, protože jsem měla co dělat, abych knihu dočetla. A dokonce musím říct, že film (resp. série) mě bavil daleko víc. Příběh hezký, ale ani jedna z postav mi nepřirostla k srdci.

Janca007
21.09.2016 5 z 5

Jedna z nejlepším fantasy knih, které jsem četla. Film rozdělený do tří částí se může jít zahrabat.

Karoli282
17.09.2016 5 z 5

Hobitem jsem začala...A dobře jsem udělala. Byla to taková předzvěst ještě většího příběhu. Bilba jsem si oblíbila. Krásně se to četlo a hodně věcí se mi vyjasnilo. Určitě všem doporučuji.

Markouš
11.09.2016 4 z 5

Hobit se mi líbil stejně jako taťkovi a dědovi přede mnou. :)

Dep8
09.09.2016 5 z 5

Tolkien je mistr vyprávění dobrodružné poutě. Čtenáře vytrhne z reality a přesune ho do samotné Středozemě, kde pozoruje hlavní hrdiny i krajinu kolem. Jeho jednoduchý a originální styl vyprávění se k Hobitovi dokonale hodí a dělá z něj hezkou pohádku pro děti i dospělé.

Nestorkea
05.09.2016 4 z 5

Pán prstenů mě dostal o malinko víc, ale i tak patří Hobit mezi moje nejoblíbenější knihy.

Vampirosa
05.09.2016 5 z 5

Tenhle příběh miluji! Je dokonalý a nikdy mě neomrzí. :)

Dinosaur
02.08.2016 4 z 5

(9/10) Je to zkrátka taková milá až pohádková knížka o tom, jak se jeden hobit a několik trpaslíků vydá pro poklad, přičemž je z nesnází musí věčně tahat buď Gandalf nebo právě hobit Bilbo, jinak by nedošli ani do půlky cesty :D Film jsem odkládal na dobu, až budu mít přečtenou knížku a teď mě trochu děsí, nač z toho dělali tři filmy.

Luvák
01.08.2016 5 z 5

Přečteno opět po letech a naprosté nadšení! Ironií je jen to, že kniha, jejímž hlavním obsahem je to, že hrabivost a mamonářství je kořenem všeho zla ve světě, byla natočená do tří filmů, aby se vydělalo co nejvíce. Ještě že se toho pan profesor nedožil, to by si rval zbytky vlasů, že práva k filmu prodal...

Devil-Ivet
28.07.2016 4 z 5

Až napodruhé jsem našla to, co jsem poprvé neviděla a pochopila, co všichni na Hobitovi vidí. Je to úžasná fantasy pohádka, která se četla velmi dobře. Kouzelný svět, který se chytí a už nechce pustit, snad až s poslední stránkou. Určitě se k Hobitovi někdy vrátím :)

JirkaDitt
26.07.2016 2 z 5

Špatné to nebylo :) Jen se mi to nečetlo úplně nejlíp kvůli tomu, že je to psané jak dětská knížka, ale zároveň tomu děj neodpovídá. Ale jinak pěkné.

Delinka
22.07.2016 5 z 5

Nemám co dodat... dokonalé. :3 Je to základ fantasy literatury a každý její fanda by si měl knihu přečíst. :3 :)

mauglie
17.07.2016 4 z 5

Jedna z knih, které chci číst u postýlek svým budoucím dětem. A vnoučatům.

RudýOnkel
14.07.2016 5 z 5

Tato kniha je něco podobného jako nanuk. Těšíte se na něj, máte radost, chutná Vám a když jste na konci a již je sněden, je Vám smutno. To byly mé pocity z této knihy :)

ManželéMannovi
07.07.2016 3 z 5

Zajímavě napsaná pohádka, četl jsem ji na základní škole a před měsícem. To co se mi líbilo tenkrát dnes už bohužel neplatí. Dnes už mám raději Zaklínače, kterého považuji za o stupeň lepšího. Proto jen tři hvězdy.

Mann

AllyKumari
05.07.2016 5 z 5

Četla jsem Hobita až po Pánovi Prstenů, který mne naprosto nadchl a zanechal na mně trvalé následky :) Hobit není zdaleka tak epický a emotivní, ale i tak má pořád stejnou atmosféru, která prostě okouzluje.

majík1
04.07.2016 5 z 5

Líbila se mě a synova první kniha,kterou přečetl celou a hltal ji.