Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky
https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10407 10407

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

bakjo95
16.12.2016 5 z 5

Tohle jsem musel přečíst...a povinně. Už v polovině příběhu jsem se rozhodl, že si koupím všechny tři díly pána prstenů a k tomu Silmarilliona. Tolkien má prostě svůj vlastní, originální způsob vyprávění a to je ten důvod, proč je tak oblíbený, stejně tak i u mě. Doporučuji - 102%

Estarenius
14.12.2016 5 z 5

Má nejoblíbenější kniha z dětství a první fantasy :-)

Jako kdyby to bylo včera, když jsem našel v domácí knihovně tuto knihu. Vůbec nic mi neříkala „Za pokus nic nedám" jsem si řekl, tak jsem to zkusil a jaká to bylo cesta :-)

Výprava Bilba Pytlíka, Gandalfa a trpaslíků za mocným drakem Šmakem plná dobrodružství a poučení. Jak je důležité přátelství, odvaha nebo důvěra. Naopak chamtivost s pomstou ničí vše, co je skutečně důležité. Svým způsobem mne právě tato kniha inspirovala do následujících let.
Jsem o to radši, že jsem si ji přečetl před filmovým Hobitem, který jsem přestal po prvním dílu sledovat, protože to zkrátka není ten krásný, pozitivní Hobit, kde i smrt přináší nějaký poznatek.

Doufám, že až budu mít někdy děti, tak jim budu moc přečíst právě tuto knihu, protože je to ta nejkouzelnější fantasy, co jsem kdy četl :-)

„Máte odvahu i moudrost, sloučené ve správném poměru. Kdyby si víc našinců dovedlo cenit jídlo a veselí a zpěv nad nahromaděné zlato, svět by byl radostnější.“ - Thorin Pavéza

Storm.b
10.12.2016 5 z 5

Jako mladší mě Hobit moc nezaujal, připadal mi místy moc dětský... Ale zpětně hodnoceno je právě tohle na něm to nejkrásnější, ta pohádkovost :)

Tesssay
02.12.2016 5 z 5

Na první zfilmované části Hobita jsem byla v kině...a po jeho shlédnutí jsem zjistila, že prostě nevydržím čekat další rok, dva na pokračování. Cesta domů vedla kolem knihkupectví, kde jsem si knihu okamžitě koupila a ještě ten večer začala číst...Od té doby jsem jí četla již několikrát, má čestné místo v mé knihovně...a prostě ten příběh miluji a ráda se k němu vracím. Oproti filmovému zpracování není v knize dán takový důraz na bitky se skřety. Více je tam popsána samotná Bilbova cesta, charaktery postav a popis krajiny...a to se mi strašně líbí :-)

whiolet
01.12.2016 5 z 5

Hobita považuji za klasiku, mému srdci blízkou

jakub6611
30.11.2016 5 z 5

Jako všechny knihy od pana Tolkiena je to moje Edda!

stovice
29.11.2016 5 z 5

Co ke knize říct... vše podstatné o její nadčasovosti a geniálně propracovaném světě Středozemě už bylo napsáno. Snad jen vychválit češtinu a její různorodost, protože s překladem si opravdu vyhráli a knížce to jen přidává na zajímavosti.

gabe99
25.11.2016

Úžasné čtení! Knihu jsem přečetl několikráte - mohu vřele doporučit! :-)

Asheen
15.11.2016 5 z 5

Tohle je pro můj čtenářský druh povinná četba s jediným možným hodnocením :)

HannaFuchs
15.11.2016 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Líbilo se mi to víc než Pán Prstenů (není to tak zdlouhavé a rozsáhlé). Určitě si ji přečtu znovu.

Mišule_11
13.11.2016 5 z 5

Kniha mě bavila, a to jsem ji přečetla a až poté, co jsem uviděla filmy..:) Také to není můj vybraný styl knihy, ale na to, že bych si knihu asi sama od sebe nepřečetla a četla jsem ji kvůli tomu, abych byla v obraze se mi líbila a docela mě i dostala..:)

TheTara18
09.11.2016 5 z 5

Kniha Hobit je narozdíl od knih Pána prstenů psána více pro děti. Opět se zde projevuje obrovský talent pana Tolkiena. Krásně popsané prostředí a bravurně vymyšlený děj. Osobně se mi moc líbila část, kde spolu promlouvají Bilbo s drakem Šmakem. Nemohu jinak než hodnotit pěti hvězdami za skvělou knížku.

AelinAshryver
07.11.2016 5 z 5

Úžasná kniha. mám ji moc ráda a často se k ní vracím. Velmi obdivuji pana Tolkiena a celý jeho svět. A z Hobita umím všechny básničky nazpaměť :D.

boxas
02.11.2016 5 z 5

Ale no tak, já přece taky vím, že Pán prstenů je lepší! Ale je to jako srovnávat hrušky a jablka. Trilogie Pán prstenů je jednou z mé TOP desítky, Hobit by se do TOP asi nedostal, ale i tak je to krásná kniha!

Yui-chan
02.11.2016 3 z 5

Kdysi jsem četla trilogii Pána Prstenů a slíbila si, že od Tolkiena už nic číst nebudu. Jako zakladateli fantasy literatury jsem mu sice velmi vděčná, ale jeho styl mi neseděl. Po filmu Hobit a jeho velké kritice na základě knihy, jsem se rozhodla, že bych si měla udělat vlastní názor a ke knize usedla, tentokrát v originále, abych nebyla ovlivněná překladem. Oproti LoTR to byla příjemná změna k lepšímu, mezi mé nejoblíbenější knihy se ale stejně nezařadí. Sice jsem ocenila některé pasáže v knize za velmi zábavné (např. ta část s představením trpaslíků Beornovi), zdlouhavé popisy všeho ale ráda nemám. Takže některé pasáže se četly samy, jindy jsem se musela nutit posouvat se v ději dál. Filmy rozhodně nezatracuji, obzvlášť prodloužené verze, kde jsou přidané mé oblíbené knižní pasáže :). Každopádně poměrně pozitivní pocit z knihy mě přiměl uvažovat o opětovném přečtení následující trilogie.

Terezaa
01.11.2016 5 z 5

Opravdu bezva, četla se sama. Mrzelo mě, když jsem ji dočítala. Zbožňuji Gandalfa a Bilba, zbožňuji vlastně celou knížku. :)

vaclav9214
28.10.2016 5 z 5

krásně napsaná kniha která se dnes již tak často nevidí nevidí

MisaSutcliff
27.10.2016 4 z 5

Hobit mě chytl až když jsem ho četla po letech podruhé. Při prvním čtením jsem knihu jen s vypětím sil dočetla a dlouhá léta tak byla jedinou, co jsem od Tolkiena četla. Chyba, uznávám. Hobit je možná myšlený jako pohádka, ale opravdu milá pohádka. Nejmilejší, co jsem za dlouhou dobu četla. I když mě místy iritoval Tolkienův styl, k vlastnímu překvapení jsem si knihu dost užila a už při čtení jsem si říkala, jak skvěle musí znít nahlas. Jsem vážně ráda, že jsem to s ním nevzdala a zkusila ho přečíst znovu.

Pog
24.10.2016 5 z 5

Bylo mi až líto, když jsem dočítala poslední stránky. Časem ji určitě přečtu znovu, miluji Hobita. Skvělá kniha, úžasné postavy... Nikdy nezapomenutelnou na tenhle příběh...

Anet1994
20.10.2016 5 z 5

Parádní kniha :-) dostala jsem od manžela na narozeniny celý dárkový box takže mám o zábavu postaráno :-)