Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky

Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/288/bmid_hobit-aneb-cesta-tam-a-zase-zpatky-gkk-288.png 5 10363 1014

Hobit je v prvním plánu pohádkový příběh o velké cestě čaroděje Gandalfa, družiny trpaslíků a hobita Bilba Pytlíka za pokladem střeženým drakem Šmakem. V plánu druhém je to ovšem jeden z prvních kamenů rozsáhlého a světoznámého cyklu příběhů, legend a mýtů z dávné Středozemě, které svého autora proslavily po celém světě. Knihu s nezvyklým názvem Hobit vydal Tolkien v roce 1937 – vcelku bez většího zájmu. Ani on sám nejspíš netušil, že se pro něj i pro budoucí čtenáře stane vstupní branou do fascinujícího světa Středozemě, který se o dvacet let později stane dějištěm mytického souboje Dobra a Zla, války o Prsten moci, již zachytil v eposu Pán prstenů. Ten si získal miliony oddaných čtenářů, zprvu hlavně mezi mladými lidmi, a díky němu přišel ke cti i neprávem opomíjený Hobit. Svět Středozemě během těch dvaceti let získal celistvější a přesnější podobu, historii, mytologii, jazyky a písmo, písně a vyprávění, oživily ho národy i nárůdky rozličných plemen. A přece u kořenů tohoto tajemného i kouzelného světa stojí příběh, který se tváří jako pohádka: příběh o usedlém a požitkářském hobitovi jménem Bilbo, jehož život jednoho dne rozvrátí kouzelník Gandalf. Spolu s družinou trpaslíků ho pošle na výpravu, na níž pohodlného Bilba čeká to, čeho by se dobrovolně nikdy nezúčastnil: dobrodružství mezi obry, elfy a skřety, o nichž do té doby jen slýchal. Malý, nenápadný, podceňovaný hobit na této cestě nejen získá pohádkové bohatství, kterým bude udivovat sousedy, ale k vlastnímu překvapení dokáže všem, že není takový budižkničemu – zachrání své druhy, unikne krvežíznivým nepřátelům, oklame draka a dokonce zažehná hrozící válku. Knihu přeložil František Vrba, protože však měl v té době zákaz publikovat pod svým jménem, jako překladatel je uveden Lubomír Dorůžka.... celý text

Literatura světová Romány Fantasy
Vydáno: , Odeon

The Hobbit, or There and Back Again , 1937

SmallLucia
11.04.2015 4 z 5

Krásná kniha, která se jednoduše čte. Každý si musí dobrodružství pana Pytlíka zamilovat, a to nejen děti!

Misha11
10.04.2015 5 z 5

Nádherná a moje oblíbená pohádka, na kterou nedám dopustit. Tuhle knížku miluju od první chvíle, co mi byla prvně předčítána. V knížce není příliš dialogů a rozmluv - neruší tu kouzelnou atmosféru, kterou Tolkien zvládl dokonale popsat. To jak popsal (a vymyslel!) Kraj, Roklinku, ..všechno! Pan Tolkien byl opravdu mistr svého oboru a jeho knížky se nejspíš stále budou řadit k těm nejlepším. A filmy, podle mě, patří také k vrcholům filmové tvorby, i když už nejsou tak pohádkové.

petunkav
07.04.2015 5 z 5

Ke knize jsem se vrátila po několika letech podruhé. Opět jsem si ji s chutí přečetla. Je to opravdu taková pěkná pohádka, kterou si určitě ještě někdy otevřu.

bob0985
05.04.2015 3 z 5

Tato kniha byla fajn pohádkou, ale protože sci-fi nebo fantasy mě moc nebaví, nemohu ji dát víc jak 3 hvězdy.

Lily28
03.04.2015 5 z 5

Čakala som menej a našla viac. Rýchle a jednoduché rozprávanie, ktoré zaujme od prvej strany, Mne sa čítal Hobit lepšie ako trilógia Pán Prsteňov a hoci neoplýval takou hĺbkou a pestrosťou, je to veľmi príjemné a čarovné čítanie.

Ellbereth
02.04.2015 4 z 5

Dlouho jsem se přečtení Hobita bránila taky jsem věděla proč. Je na něm dost znát, že byl původně pro Tolkienovo děti. Příběh je fajn, ale dávám přednost prostě Pánu prstenu z něhož víceméně všechen podstatný děj Hobita vyplývá. Film se mi líbil, ale s knihou toho moc společného nemá. Nejsem fanouškem toho, když si filmaři přidávají co je napadne. K přečtení ale stejně doporučuji. A pokud si chcete doplnit opravdu hlubší znalosti o Středozemi, je lepší si přečíst Silmarillion než zrovna Hobita.

tolrem
01.04.2015 5 z 5

Před pár lety jsem tuto knihu odložila hned po pár stránkách. K tomu, abych se k němu vrátila mi rozhodně nepomohl Pán prstenů, ale až filmové zpracování Hobita. Ke svému údivu jsem zjistila, že ta knížka je skvělá ( i když film se mi líbí podstatně víc, takže je možné, že hnací silou byly moje zážitky z něj). Mimo jiné asi mám radši Bilba a trpaslíky než většinu postav z Pána prstenů.
Ano, byly tu zádrhely, ale četl se mi mnohem lépe než Společenstvo prstenu. Mám teď novou sílu pokračovat v Tolkienových dílech.

Mruskulka
29.03.2015 5 z 5

Kniha se četla jednoduše a rychle, ale to i díky představivosti z filmu. Jsem zastánce knižní podoby před filmovým zpracováním, ale tentokrát jsem z filmu nadšenější a všem lidem, kteří na filmu pracovali, tleskám.

laha19
25.03.2015 5 z 5

Úžasné není co dodat

zuzana13
18.03.2015 5 z 5

Moc dobrá kniha , dobře napsaná.

elfinkaa97
14.03.2015 4 z 5

Nemohla jsem uvěřit tomu, jak krásně se mi tato kniha četla. Nemám ráda knihy ve kterých je moc popisu a téměř žádné dialogy. Tady to ale Mistr Tolkien úžasně vyvážil a přestože je tam hodně složitých slov, při kterých čtenář ihned pozná, že se jedná o těžkou literaturu, přečetla jsem ji jedním dechem. Už se těším, až si ji zase půjčím a znovu se vrátím do úžasné Středozemě za Gandalfem, Bilbem a trpaslíky. :)

Rebel0007
13.03.2015 5 z 5

Krasný příběh, stejně geniální jako Pán prstenu. A Glum se svým miláškem je naprosto bezkonkurenční. :-)

milunka21
10.03.2015 5 z 5

Co dodat,miluju tu knihu,přítel mi dokonce řikal že když to čtu tak se usmívám :-D ale to se u některých hlášek prostě nedalo :-D

Ropušák
08.03.2015 5 z 5

Pohádkový příběh ze světa Středozemě není třeba představovat. Dobrodružství Bilba Pytlíka zná snad každý. Doporučuji :)

barleyfox
07.03.2015 5 z 5

Nejdřív mě to dost nudilo, ale to hlavně proto, že jsem od fantasy zvyklá čekat hodně akce a velké boje. Tady je příběh vyprávěn tak přátelsky a pohádkově, že jsem si občas ani plně neuvědomovala, že čtu nějakou bitvu. Putování ale bylo zajímavé, celý svět byl skvěle vymyšlený a moc se mi líbily ty hádanky s Glumem. Nejvíce se mi z celé knihy líbil konec, bitva pěti armád, jak byli všichni rozhádaní a pak se najednou spojili proti skřetům. Hned po přečtení jsem neměla tak spokojené pocity, ale pak, když jsem o příběhu s odstupem přemýšlela, líbil se mi čím dál tím víc, a myslím, že opětovné přečtení bude určitě stát za to. Teď se chystám přečíst i Pána prstenů.

XXL
07.03.2015 4 z 5

Knihu jsem četla dlouho...ale máto velice originální příběh a Tolkiena mám velice ráda :)

vitek.sk
06.03.2015 5 z 5

Po delší době jsem opět sáhl k beletrii a rozhodně nelituji. Hobita jsem již jednou četl před mnoha lety, ale abych byl v hodnocení objektivní, přečetl jse si ho znovu. Své si zde najdou děti i dospělí. Knihu jsem také teď vnímal podstatně jinak, než při prvním čtení, se znalostí Silmarillionu a Pána prstenů, neřekl bych však, že to bylo na škodu. Profesor Tolkien je jedním z mých nejoblíbenějších autorů, takže asi nepřekvapí, že knihu považuji za naprosto skvělou, i když ne za vrchol jeho tvorby. Dávám jasných 100%. A současně dodávám, že se mi hodně líbily i filmy.

michimuller
05.03.2015 5 z 5

Hobitek pan Bilbo prostě byl super, když jsem ho četla v mládí a je skvělý zas i po 20 letech, i když se od té doby můj vkus orientoval někam úplně jinam. Dostala jsem se k němu ve formě senzační audioknihy čtené moc příjemným hlasem Vladimíra Kudly. Nejoblíbenější postava určitě Glum, možná i díky filmovému zpracování trilogie pána prstenů, kde byl Glum jedinečnej. Páni trpaslíci mi splývali dohromady a ani na konci jsem nevěděla kterej je kterej, ale to určitě neubírá kouzlu této nádherné pohádce ze Středozemě. Jen mi bylo líto, že drak Šmak bylo jen takové okrajové dobrodružství. Doporučuji vyzkoušet tuto audio knihu, která dává Hobitovi další rozměr.

minimonisek
05.03.2015 4 z 5

Skvělá kniha, první jsem viděla filmy a rozhodla se, že si knihu prostě musím přečíst. Obojí mě hrozně nadchlo. Děkuji panu Tolkienovi, že pro nás vymyslel úžasný příběh hobitů a trpaslíků a nechal nás spolu s nimi prožívat skvělé a nezapomenutelné dobrodružství.

Torgal
03.03.2015 5 z 5

Keď som Hobita ako trinásťročný čítal prvý krát, bola to pre mňa najlepšia kniha na svete. Čo kapitola, to nové dobrodružstvo. K Bilbovým príhodám som sa potom mnohokrát vrátil (a určite sa ešte vrátim) a hoci dnes mi už kniha príde príliš detská, tak určite patrí k základným kameňom fantasy žánru. 9-/10