Hlavolam

Hlavolam https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/185005/bmid_hlavolam-dBh-185005.jpg 4 274 59

Inspektor Van Veeteren série

Za slunečného srpnového dne je z vězení propuštěn dlouho vězněný muž. V jednom z deštivých dubnových dnů najdou hrající si děti jeho mrtvolu. Byl zabit, protože si někdo myslel, že nebyl potrestán dostatečně?

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: ekniha , MOBA (Moravská bastei)

Återkomsten , 1995

Jarka 55
25.06.2019 5 z 5

Super jako vzdy.... jeden z mala dobrych krimi autoru.

broskev28
09.06.2019 5 z 5

. . . a vůbec nedokážu pochopit, jak může mít tak skvělá kniha tak nízké hodnocení!
Už jen ta samotná zápletka, když se na 4.straně textu objeví kratičký odstaveček:
"První ráno po jeho druhém propuštění a svět byl plný času. Času a neviny."
Pro mě naprosto úžasný příběh; navíc jsem si ověřila, že ten podmanivý jazyk, kterým se autor vyjadřuje, je jen a jen jeho zásluha - jednotlivé díly mají různé překladatele, ale výsledek je vždy stejný, skvělý!
"Nalila mu čaj z hliněné konvičky. Hrubé keramické šálky bez oušek. Obyčejné sušenky. Žádný cukr ani mléko. Nezeptala se, jestli chce, a on nechtěl.
. . .
S nohama zkříženýma na asijský způsob vypadala skoro jako pětadvacetiletá budhistka, napadlo ho. Ale byla to katolická řádová sestra v třikrát vyšším věku."
Doporučuju, a to tak, že velmi!
P.S. S komentářem trudoš se tentokrát rozcházím až v otázce ukončení příběhu - jde o celkové vyznění, respektive o jediné možné "spravedlivé" řešení, navzdory zkostnatělé policejní mašinérii.

ElleNora
01.06.2019 4 z 5

Tentokrát mě kniha nadchla ještě víc. Vtipné dialogy je umění, které autor opravdu ovládá.

soukroma
13.05.2019 5 z 5

Výborné - začínám tohohle originálního týpka a jeho neméně jedinečné spolupracovníky vážně mít ráda. Tyhle detektivky vypadají jako ze staré školy (což polovina 90. let pro mnohé i bude), ale jen proto, že všude nestříká krev, policajti se neutápí ve svých démonech (alkoholu) a akce nestřídá akci. Zde je vyšetřování, jak má být, a hlavně se o věcech dumá, a to tím nejlepším způsobem - s velkým rozhledem a kapkou humoru (i do vlastních řad).

A každý případ nutí čtenáře vytáhnout na světlo, provětrat a zkontrolovat děravost vlastního morálního kodexu, např. tentokrát:
"Nemesis si přišla na své."

Pozn.: ač je autor již několikrát ověnčen cenou za nejlepší švédský román, pro svoji výraznou odlišnost od běžné současné severské krimi zcela oprávněně umístil své detektivky do jakéhos takéhos Holandska.

trudoš
17.03.2019 4 z 5

Opět zábavné, možná dokonce více, než předchozí dva svazky. Håkan Nesser si už ujasnil, co chce psát, zbytečně neexperimentuje a perlí především v dialozích mezi vyšetřujícími detektivy. Obzvláště jsem se bavil při vyslýchání osob spojených se záhadně zmizelými, kdy se detektivové snaží nenápadně položit otázku, zda dotyčný zmizelý neměl náhodou jedno varle. A opomenout nelze ani samotný postoj komisaře Van Veeterena ke všemu kolem sebe, který si vás pro svou lidskost prostě získá. A vůbec přitom nemusíte být Švéd.
Zápory se ovšem najdou. Ačkoliv je zápletka tentokrát rozehraná hodně zajímavě, jakmile autor vyloží karty na stůl, až do konce s žádnou další změnou nepřijde, a směr, kterým se příběh vydá, působí zbytečně depresivně v kontextu různých komických situací. Celkovou nesourodost atmosféry pak umocňuje podivný závěr, který spíš odpovídá umanutému rozhodnutí spisovatele, než přirozenému vyvrcholení událostí. Nebýt toho, byl by pro mě Hlavolam jednoznačně nejlepší román v sérii.

Janule809
31.01.2019 5 z 5

Pohodové čtení..

MonaBella
15.01.2019 2 z 5

Ale jo, dalo se to. Rychlá detektivka na víkend, když je venku hnusně:) Podobná jména mi kupodivu nevadila, jen některé dialogy byly pro mě trochu zmateně napsané. Jinak docela příjemné čtení, pokud na autora narazím, klidně si od něj ještě něco přečtu.

Viviana-Mori
14.01.2019 2 z 5

Není to úplně špatně napsané. Mohlo by to být zajímavé, akční a napínavé. Ale není. Je to takový odvar. Vzhledem k tomu, že jsem dva předchozí díly četla, tušila jsem, co budu číst i zde. Stále ten samý styl. Postavy mají potenciál, děj taky není špatný, ale na zadek si nesednete a při objevení vraha se neplácnete do čela. On tak nějak vždy prostě vypluje na povrch. Je to škoda, chtěla jsem dát šanci i dalším dílům, ale popravdě mám nyní půjčeno z knihovny mnoho jiných a zajímavějších knih, které mne lákají více. Nesser bude muset počkat, jestli se vůbec rozhodnu někdy znovu do jeho knih začíst.

Michaeles
27.12.2018 2 z 5

Kniha se mi četla špatně díky velice podobným jménům oběti a vyšetřovatele. Navíc se mi kniha zdála moc zmatečná, skákání od jedné věci k jiné. Moc mě nezaujala a jestli patřila mezi nejlepší knihy, tak to možná v době vydání teď je to tedy slabý průměr.

pepanlopez
06.12.2018 2 z 5

Velmi sa mi plietli mena postav, snad az do konca knihy som si nebol isty kto prave rozprava na koho..

notorix
05.07.2018 2 z 5

Strašně špatně se mi to četlo a další knížku od tohoto autora rozhodně číst nehodlám.. A pojmenovat vyšetřovatele velmi podobným jménem jako oběť, čitelnost taky neulehčí..

Ivana2342
18.06.2018 3 z 5

Průměrná detektivka. Od tohoto autora už jsem předtím něco přečetla, nijak mě nezaujal. Knížku bych si sama nekoupila, ale dostala jsem ji- na jedno odpoledne a jedno přečtení. Ale komisař Van Veeteren mě bavil!

LutherKing
13.05.2018 3 z 5

Hakan Nesser, nenasral - číst se to dalo. Pro mně to byla od něj prvotina, kterou jsem dal za dva dny čistýho času.

violet.verka
28.04.2018 2 z 5

Sice jsem ji dočetla, ale upřímně, bylo to pro mě utrpení.

aamis
20.03.2018 3 z 5

Kniha vypadala podle popisu fakt dost zajímavě. Tajemný začátek to potvrdil, krátce po něm se však tento dojem vytratil... Zbytek si už vlastně ani moc nepamatuji. Vlastně je to asi první detektivka, která mě nechala tak nějak zvláštně chladnou. Nenadchla mě.

Mayaku
15.01.2018 3 z 5

Severská krimi - žánr, který běžně nečtu, a myslím, že po přečtení Hlavolamu se na mém přístupu nic nezmění. Četlo se to dobře, za jediný den jsem měla knihu přelouskanou, kdo je vrah jsem také neodhalila hned, ale to nic nemění na faktu, že ve mně kniha nezanechala prakticky žádný dojem. Nevím, jestli je to mnou, nebo autorem, ale pro mě byla tahle kniha doslova ekvivalentem ovesné kaše - bezvýrazná barva i chuť, dostatečně vás zasytí, ale žádný zvláštní zážitek z toho mít nebudete.

dzafik
07.09.2017 3 z 5

Nevim, cim to bylo, ale nemohla jsem se poradne zacist..spousta postav a moc jsem se neorientovala, kdo je kdo.. Hodnotim tedy jako prumer.

Netopyr07
11.08.2017 5 z 5

Dobrá detektivka, i když existují lepší. Každopádně obsahuje také několik velice povedených hlášek, kterým jsem se s chutí zasmála. Přirovnávat kolegu k morčeti je psina. Mít ovšem šéfa povahy pana komisaře musí být "peklo" :-) Jako oddechovka výborné.

Pav
18.07.2017 3 z 5

Pokud se jedná o nejlepší švédský krimiromán, jak hlásá obal knihy, něco je špatně. Je to docela povedená krimi, ale žádná supernova. Trochu jsem měla problém s orientací v postavách (zejména když se oběť jmenuje podobně jako vyšetřovatel). Jinak je to čtivé. Zakončení nějak nemohu definovat. Nebylo úplně běžné, ale zase nijak překvapivé. Dala bych tak 3,5 hvězdy.

Klarinet
12.08.2016 2 z 5

Slabé, ale nedokážu nedočíst knížku, protože co kdyby :) takže dočteno a nedoporučuji. Nedotažené myšlenky, vleklé, divné, nesympatické postavy, zbytečné věty a kapitoly. Jsou lepší autoři dobrých detektivek: Larsson, Theorin, Nesbo, Kepler, Doyle :)