Po pohřbu

Po pohřbu https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/240/bmid_po-pohrbu-wxN-240.jpeg 5 424 50

Hercule Poirot série

Smrt nejstaršího člena rodiny Abernethieových nikoho nepřekvapila. Byl sám a nemocný, život ho přestal zajímat poté, co ztratil svého jediného syna. Když se však jeho rodina sešla na pohřbu, zaskočilo pozůstalé tvrzení, že zesnulý byl zavražděn. Měl to být jen nejapný vtip, či šlo o promyšlenou provokaci? Anebo bylo v tomto nevhodném „šprochu“ příslovečně vysloveno i cosi děsivě pravdivého? Vyloučit se to rozhodně nedá – vždyť na každého dědice čeká podíl na značném majetku. A ačkoliv se jejich osudy liší, vraždit mohl kdokoliv: někdo chce podnikat, jiný zahladit hříchy minulosti, další jen bezstarostně žít. A někdo už třeba nechce odkládat splnění životního snu… Jako blesk z čistého nebe pak atmosféru řečí a dohadů rozčísne událost, která už nikoho na pochybách nenechá: tentokrát je jisté, že se tu děje něco nekalého a nebezpečného. Ke slovu se proto dostává policie i rodinný právník a ten o pomoc poprosí svého dobrého přítele – Hercula Poirota.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Romány
Vydáno: , Knižní klub

After the Funeral , 1953

1amu
01.10.2020 4 z 5

Velká Británie je šťastnou zemí pro čtenáře detektivních knih. Jenom těch spisovatelů, kteří se věnují (mnohdy s úspěchem) tomuto oboru. Samozřejmě u nás hraje prim Lady Agatha. Přitom princip jejího psaní je jednoduchý. Obyčejně začíná vraždou. Okruh podezřelých je pro jednoduchost psaní zpravidla omezený, tedy úzký.
Oběti jsou v celé škále věku. V tomto případě starý pán, který svou smrtí přidělal práci rodinnému právníkovi . Ten zjišťuje rodinné poměry a případný možný zájem někoho z rodiny, ukončit ještě dříve život nemocného starce.
Pan Entwhistle je neúspěšný a obrací se na toho pravého. Nastupuje monsieur Hercule Poirot (objeví se až po přečtení čtvrtiny knihy), tentokrát posílen panem Gobym. Je to cosi jako informátor Hercula Poirota. Typické je pro něj, že při rozhovoru s lidmi se jim nedívá do očí, ale kouká například po nábytku.
Nebyla by to autorka, aby nevytáhla ze šuplíku svůj další trumf - opět vraždičku. A jde do tuhého.
Slovutný H.Poirot je jako vždy úspěšný. Opět pomůže dobré věci.
Tento případ sice není jedním z vrcholů autorky, ale kdo ji obdivuje, počte si.

m_martina
05.07.2020 5 z 5

Hodně zvláštní rodina, ale i tak se mi tento Poirotův případ moc líbil.

madem
04.03.2020 3 z 5

Pro mě jedna ze slabších kousků autorky. Nevěřím, že by se to mohlo takto stát. Že by si někdo nevšiml, že ...

iveta3689
31.01.2020 3 z 5

Kam se poděla obyčejná příjmení hrdinů? Ale to bylo taky to jediné, co bych knize vytknula. Je to příjemně poklidná detektivka, přesně v autorčině stylu.

Evča123441
04.01.2020 5 z 5

Výborná Agáta,jako vždy.Už jsem ji dlouho nečetla,díky výzvě jsem si připomněla jak je výborná.A hodí se hned do tří témat,což jsem zjistila během čtení.

čef
30.09.2019 5 z 5

Opět zamotaná konverzačka, kde Poirot nastupuje až po straně 70 a jeho pořádné klasické pátrání nastane ještě později. Podezřelých je dost a rodinka zesnulého je zaručeně pěkně podivná. Vyznat se mezi vztahy je zejména na začátku dost obtížné a bez uvedeného rodokmenu by byla kniha k odložení na jasnější chvíle. Naštěstí se tedy dá všechny vztahy v rozumné době pochopit a vychutnat si zápletku a její rozřešení.

petraj30
18.08.2019 5 z 5

Téměř u všech detektivních knih mám velké nutkání podívat se dozadu, kdo je vrah. Tahle kniha nebyla vyjímkou. Vraha bych netypovala ani omylem, ale to bych netipovala vlastně u žádné z knih této spisovatelky (vraha možná ano, ale motiv...…..) Skvělé

Michaeles
26.07.2019 5 z 5

První zkušenost s Agátou Christie a určitě ne poslední. Kniha se velice dobře četla, skvělá zápletka a nečekané rozuzlení.

mahdal
01.07.2019 3 z 5

Hodnotím v rámci knih A. Christie. Další skvělá detektivka, zápletka dokonalá a opakující se motiv, který čtenáře na první pohled upoutá, je zřejmý ; zároveň však po celý příběh působí zvláštním mystickým vyzněním.
V románu jsem nacházel menší paralely s knihou Hadí doupě, a to především v prognostickém cítění a chování jedné z postav. Z toho začínám usuzovat, že série románů A. Christie má určité, i když ne moc nápadné, společné znaky.

Doporučuji.

poiu
23.04.2019 4 z 5

Poirotovská klasika.... :-) Pohřeb starého pana Abernethieho, na kterém jeho sestra vyřkne větu, která možná měla zůstat nevyřčená... "Ale zavraždili ho přece, ne?" a roztočí se kolotoč událostí a vyšetřování, které dílem vede rodinný právník Entwhistle a dílem slovutný Hercule Poirot..... :-)

Postupně se do příběhu zamotávají všichni rodinní příslušníci a každému z nich by se zděděné peníze hodily.... Jeden potřebuje pokrýt dluhy, jiný chce začít podnikat.... Každý může být podezřelým a každý by měl motiv....

_______________________________Spoiler_____________________
Osobně jsem tipovala, že je vrahem Richardův bratr Timothy; starý, neschopný a závistivý hypochondr, který jen využívá svého okolí a nikomu nic dobrého nepřeje.... Skutečného vraha jsem spíše neodhalila, i když byly jisté náznaky, které mě měly (a mohly :-) varovat....

kh123
24.02.2019 4 z 5

Poirot nezklame.

PPardinio
18.11.2018 4 z 5

(SPOILER) Zajímavé počtení. Já věděl, že bude zakopaný pes v nějakém z těch obrazů. Čekal jsem, že znalec umění je vrah. Objevil se v knize krátce, tak bylo nakonec logické, že vrahem musí být někdo jiný. Škoda, pasoval mi tam :-)

TimeLord
11.10.2018 5 z 5

Tentokrát ma ani tak neprekvapil vrah, ale skôr spôsob, akým sa tá vražda stala. Poirot bol zasa excelentný. Myslím, že si táto kniha zaslúži tak 93-95%

Hotovson
06.09.2018 5 z 5

Tak tohle jsem opravdu nečekal a že vždycky čekam cokoliv, jelikož nejsem schopen nikdy uhádnout, kdo vraždil :)

plqa
18.05.2018 5 z 5

Zajímavé rozuzlení.

PavlínaAlžběta
04.02.2018 5 z 5

Jedna z mých oblíbených Herculovských detektivek. Nebudu opisovat anotaci, ale vyjádřím své pocity a dojmy z této skvělé knihy. Děj po pohřbu bohatého starého muže, nabírá na síle, kdy se sejde celá rodina a "teta" Cora, kterou rodinu považují za bláznivou umělkyni navrtá šrouby do hlavy, že příbuzný nezemřel přirozenou cestou. Ovšem následně je nalezena i mrtvá Cora a děj nabírá napětí, rodina je ve stresu kdo je vrah a zda měla pravdu. Do toho je pozván mistr se šedými buňkami mozkovými: Ději nechybí mnoho zápletek, v rodině je i mnoho postav, každý může být podezřelý i nemusí. Závěr a vyřešení případu překvapí nejen rodinu, ale i čtenáře.

kap66
02.01.2018 5 z 5

Jedna z autorčiných knížek, které jsem neznala; bezvadná, promyšlená, užila jsem si čtení maximálně. Mám prostě Agathu Christie ráda.

Turmee
26.06.2017 5 z 5

Myslím, že jsem tento příběh četla už podruhé. Snad proto mi byly postavy známé a některé věci mi docvakly dříve než přeslavnému Poirotovi :D
Rozhodně typická Agatha.

kristyy
09.06.2017 2 z 5

První kniha od Agathy, která mě nebavila. Vraha a celou zápletku jsem odhalila hned...pak už to byla nuda číst. Tohle mi nesedlo... :(

spackova.p
07.09.2016 5 z 5

Dokonalá zápletka. A ten konec.. takové rozuzlení jsem opravdu nečekala!