Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota

Herkulovské úkoly pro Hercula Poirota https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/234/bmid_herkulovske-ukoly-pro-hercula-poiro-gf5-234.jpg 4 584 77

Hercule Poirot série

Dvanáct kratších detektivních příběhů Hercula Poirota na motivy úkolů bájného antického Herkula. Hercula Poirota navštěvuje v jeho bytě oxfordský profesor Burton. Baví se spolu o Poirotově křestním jménu a dostanou se rovněž k antice – herkulovským úkolům. Belgický detektiv se druhý den pustí do studia materiálů na téma Herkules a rozhodne se, že už vyřeší jen dvanáct případů (jak se plete…); takové, které se nějakým způsobem budou podobat herkulovským úkolům.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Povídky
Vydáno: , Knižní klub

Labours of Hercules , 1947

Usire
24.11.2021 4 z 5

Recyklace na několik způsobů. Bohužel jedná se o 12 příběhů, které jen zdánlivě tvoří kompaktní celek. Chybí mi větší propojenost, tímto to na mne působí jako nápady na knihy, které nebyly jen plnohodnotně zpracovány.

m_martina
21.07.2021 5 z 5

Knihy Agathy Christie čtu už od mládí a mám je moc ráda. Líbila se mi i tato, hezky se četla.

Leonora
14.02.2021 2 z 5

(SPOILER) Ve srovnání s významnějšími díly je to spíš smetí z pod stolu. Hromada nelogických situací (proč by u všech bohů jezdil Poirot podzemkou???), opakující se schémata (pes není pes, komorná není komorná, číšník není číšník, vyděrač není vyděrač), opakující se motivy (drogy, drogy a drogy), nezajímavé zápletky vmíchané mezi originální perličky. Třeba ta poslední je nudná k uzoufání. Velmi proměnlivá kvalita. Hodnotím v rozmezí jedné a čtyř hvězdiček.

animovanej medv
03.02.2021 3 z 5

Hercul Poirot už měl zajímavější příběhy. Tohle byla taková příjemná vlastně povídková knížka. Velký problém jsem měla s tím, že občas Poirot vyřešil případ, řekl nám jaké bylo řešení toho případu, ale dost často jsme se nedozvěděli, jak na to přišel. To mi vadilo, proto celkem průměrné hodnocení.

RADOST
30.01.2021 4 z 5

Skvělé propojení řecké mytologie, spisovatelského umu Agathy Christie, důvtipu jejího Hercula Poirota a úžasně namluvených audioknih. Užila jsem si to.

PeterBahn
08.01.2021 4 z 5

Milé spojení a propojení H.P. se starými příběhy. Víc mi sedí, když paní Agatha rozvine svůj příběh do plnohodnotné knihy, ale i tohle se četlo fajn! …a navíc člověk si touto knížkou nenásilně připomene, co to bylo za ty bájné antické příběhy…:-)

Kontryhelka
30.12.2020 5 z 5

Jak jinak než plný počet hvězdiček za moji milovanou Agathu. Její detektivky jsou geniální a nemají konkurenci. Zajímavě napsané a přečtené jedním dechem. I filmová verze není špatná. Ale kniha je kniha.

Cimeřan
22.12.2020 4 z 5

Poirot je něco zcela mimo můj záběr, stejně jako cokoliv od Agathy Christie a jí podobných spisovatelů. Nicméně po poslechu audioknihy, fenomenálně načtené panem Ladislavem Frejem, musím přehodnotit své antipatie a dát pomyslně oba palce nahoru.

Smekám před p. Frejem, který svým charismatickým přednesem vdechl příběhům život a pozvedl je o úroveň výš.

Jarka_rybář
30.11.2020 3 z 5

Herculu Poirotovi jsem se do této knihy vyhýbala. Nebýt čtenářské výzvy, asi ho nikdy číst nezačnu, avšak tyto příběhy se mi líbily, takže mu nejspíš dám šanci. Vážně je to fajn knížka.:-)

LahoferRose
01.11.2020 5 z 5

12 krátkých detektivních příběhů, které tak odsýpají velice, až neobvykle rychle. Hercula Poirot si zde užijeme do sytosti. Je to kouzelný malicherný génius. A opět se, zvláště v posledním příběhu, ukazuje, že i on je pouho pouhý muž.

1amu
18.10.2020 4 z 5

Lady Agatha měla životní štěstí. Jednoduše v tom, že byla obdařena tím, co mnoho autorů postrádá a co prokazuje v tomto souboru povídek :
- Byla hravá. Určité scény dovedla do nejmenších detailů a ještě je rozpitvala.
- Připomeňme si její originální říkanky, použité v názvu knih.
- Měla to životní štěstí, že dopracovala k značnému bohatství . Je dobré připomenout, že jeho výše pocházela z příběhů, kde peníze, šperky, diamanty a jiné byly příčinou vražd v jejich knihách kde pak byly i vyřešeny.
- Byla originální. Koho jiného by napadlo učinit svými nosnými postavami třeba starou panu z anglického venkova, nebo roztomilého, elegantního a inteligentního mužíka, který se přes kanál La Manche dostal pouze v důsledku války.
- Byla čtena i proto, že její postavičky byli v podstatě lidé vystupující v jednotlivých příbězích: "Vždyť jsem to vlastně já !" Mohl prohlásit jeden ze stovek vysloužilých plukovníků, nebo dáma zbohatlá sňatkem se starým nudícím se lordem, který brzy umřel.
- Při své premiéře prorazila dříve v USA, než doma . Jednoduše proto, že obchodníci tam již měli vyšší cit a pochopení pro byznys.
A tak bych mohl pokračovat ještě dlouho, a to jen kvůli tomu, že Agatha Christie je má oblíbená. Není čtena každým, drsňákům čtoucím současné thrillery jednoduše nic neříká, dtto části něžného pohlaví, která dává přednost "příběhům" s tetovanými svalovci na obálce.
Ale zpět k povídkám:
Ta závěrečná stojí za pozornost rovněž proto, že se v ní znovu (potřetí a naposledy) objevuje ruská hraběnka Vera Rosakoffa, jež možná uhranula samotného Hercula Poirota.
A to je co říci !
Vědecké kolegium pitvající dílo autorky je rozděleno . Jedni tvrdí, že Poirot byl asexuál, druzí opak.
Ale máme zde vysvětlení :
I Hercule Poirot miloval, vzpomínal a byl také romantik.

Jenny055
05.07.2020 3 z 5

Počúvala som audioknihu a hoci A. Christie je moja obľúbená autorka, Herkulove úlohy nie. Možno to bolo tým, že to boli len poviedky a nebolo to "to pravé orechové".

Greenfingers
03.03.2020 3 z 5

Ačkoliv nemohu autorce vytknout ani řádku z toho, co napsala, dávám přednost klasickému Herkulovi ze Starých řeckých bájí a pověstí od pana Petišky.

alekis
26.02.2020 4 z 5

Roztomilé, zajímavé... nepříliš napínavé... ale hlavně, je tu bezpečná jistota. Vždycky známe vítěze! Je jím samozřejmě Poirot!
Jako audiokniha při žehlení ideální, jedna povídka tak na jednu várku prádla. Připadám si jako na setkání vážených pánů a dam v nějakém salonu, kde se podává občerstvení ve formě příjemných jednohubek... jejichž chuť asi brzy zapomenu, ale budu vědět, že když na ně narazím znovu, zase nad žehlicím prknem, určitě jimi nepohrdnu.

Polinius
23.11.2019 4 z 5

Soubor povídek ze světa Hercule Poirota, které spojuje lehká nadsázka až sebeparodie. Některé pointy jsou téměř anekdotické a bohužel už někdy, někým vyzrazené a nebo vykradené. Kdybych mohl dal bych 70%

tygřík2
06.11.2019 4 z 5

Audio načtené, tuším, panem Frejem je úžasné. Velmi mě pobavilo Poirotovo ohodnocení bájného jmenovce:-)))

LadyD
05.08.2019 5 z 5

Jak jinak než skvěle strávený čas s panem Poirotem :) ...miluju Agathinu tvorbu...skvěle se čte a je zajímavá .... Tato je jedna z mých něj

happy-smile
30.07.2019 4 z 5

I když je to všechno pospojované Herculovou snahou splnit herculovské úkoly, tak se v podstatě ale jedná o sbírku povídek. Osobně preferuju romány, protože tam je větší potenciál rozvinou příběh a ukázat co v autorovi je. I tak ale milé setkání s Herculem. Tentorkát bez Hastingse.

Gi-Gi
27.04.2019 3 z 5

Agathu mam rada, ale tady mi chybela rafinovanost nebo proste neco, co ma stavu, smak nebo smrnc, abych tak rekla... takze ty tri jenom kvuli agathe....

Peleus
18.02.2019 4 z 5

U autorky mi obecně vadí naprosto nevyvážená překombinovanost zápletky s až primitivním rozuzlením, kde hlavní úlohu hraje skutečnost, že věci se odehrávají přesně v té časové posloupnosti, jak si A. Christie přeje. V nemalé míře se na všem podílí obyčejná náhoda.

Pakliže ale tyto, v jádru stěží uvěřitelné, myšlenkové kombinace zpracujete jako relativně krátké povídky, vznikne vcelku absorbovatelné čtení, které neuráží, ba dokonce umí zabavit. To se stalo i v mém případě. Ač z výše uvedených důvodů nepatřím k autorčiným věrným obdivovatelům, Herkulovské úkoly řadím mezi její lepší díla, a tudíž je i vám rád doporučím.