Harry Potter a vězeň z Azkabanu

Harry Potter a vězeň z Azkabanu https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29804/bmid_harry-potter-a-vezen-z-azkabanu-swA-29804.jpg 5 13259 13259

Harry Potter série

Harry Potter a jeho kamarádi Ron a Hermiona jsou už ve třetím ročníku bradavické Školy čar a kouzel. Harry se nemohl dočkat začátku školního roku, když ale přijede do Bradavic, panuje tam napjatá atmosféra a strach. Proč? Na svobodu uprchl vězeň z Azkabanu, nebezpečný vrah Sirius Black – prý nástupce lorda Voldemorta, Pána zla. A stopa vede – kam jinam než do školy v Bradavicích.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban , 1999

Witchann
05.03.2021 5 z 5

(SPOILER) Když to vezmu kol a kolem, trojka HP je nejspíš moje nejoblíbenější. A abych mohla říct proč, musím zaháčkovat spoiler warning… Pro jistotu.
Do třetice všeho dobrého i zlého – na místě profesora Obrany proti černé magii máme zase nováčka a podle mně žádný z těch, co přišli po něm, už Remuse Lupina netrumfnul. Konečně se dozvíme něco pořádného o Harryho rodičích a na scéně se objevuje Sirius Black, kterého mám v imaginárním žebříčku oblíbených postav zatraceně vysoko. Hlavní trio nám trochu porostlo, a celé vyprávění už tak působí méně dětsky a hezky odsýpá, i když se dá říct, že většinu času se vlastně nic moc akčního neděje. A z mozkomorů jsem měla vážně husí kůži. Do dnes mi vrtá hlavou, jakou asi podobu by měl můj Patron. Nebo dokonce Bubák…
Vězeň z Azkabanu má podle mne taky nejpovedenější filmové zpracování. V rámci možností. Protože – co si budeme nalhávat – přestože jsou filmy zábavnou potěchou pro oko, v lecčems za knihami dost pokulhávají, i přes vesměs výborně vybrané herce.

Kathii
01.03.2021 5 z 5

Čtivé.

Knihovnice01935
23.02.2021 5 z 5

Krásný příběh, nádherná obálka a moc hezky napsaný text příběhu. Doporučuji.

hanka24
20.02.2021 5 z 5

Super, žasnu. Po prvních dvou dílech jsem si ve filmovém zpracování oblíbila především tento třetí díl, ale teprve když jsem přečetla knížku, koukám, jak blázen a nestačím se divit. Některé pasáže se mi víc líbí ve filmu, ale většina je v knížce vypodobnena odlišně a prostě mi nezbývalo nic než děj, vyloženě hltat. Jako bych občas četla jiný příběh, než který jsem znala doposud z TV.

Kory98
12.02.2021 5 z 5

Třetí setkání s Harrym a opět velice působivé. Tentokrát je téma dílu vážnější, ale neubírá mu to na přitažlivosti a z Harryho se začíná stávat opravdu velký kouzelník. Navíc v tomto díle získá další spřízněnou duši, ve kterou ani nedoufal a jeho život se stane alespoň na pár chvil o mnoho šťastnější. S velkou lítostí si musím dát Potterovskou pauzu, protože 4. a 5. díl nemám, takže vzhůru do e-shopu, abych mohla pokračovat.

Knihu jsem si zařadila do témat Čtenářské výzvy - jako knihu z prostředí, ve kterém bych se nechtěla ocitnout. Její velká část pojednává o vězni a o vězení, i když ve světě fantasy. Ale vězení je vězení a pro mě se neliší v reálném světě ani v tom pohádkovém (každé má své mozkomory) a vím, že bych se tam nikdy nechtěla ocitnout a pokud, tak jen náhledem v knížkách.

stepankoby1
07.02.2021 5 z 5

Vězeň pro sérii znamená obrovský krok dopředu nejen dospělejším tónem, ale především prvními náznaky budoucího splétání nitek rozsetých napříč prvními díly (Prašivka, zmínky o Siriusi Blackovi v jedničce, historie Jamese a Severuse). Přináší nejikoničtější příběhové linky celé série a má nejnapínavější finále ze všech dílů s nejlépe promyšleným posbíráním zanechaných drobků po celé knize. Mně osobně však kniha jako taková z prvních čtyř let v Bradavicích k srdci přirostla nejméně, zčásti kvůli faktu, že film je nejpovedenější adaptací, podíl na tom ale má i poněkud nevyvážený podíl hlavní zápletky na ději. Hledání kamene mudrců i tajemné komnaty obě přidávaly pocit urgentnosti, tikající bombu v podvědomí postav, kvůli které se nemohou pořádně soustředit na nic jiného. Tentokrát vše plyne pozvolněji, pozornosti se dostává spíš konverzačním částem a nebezpečí uniklého vraha je stavěno na vedlejší kolej. Není to vyloženě špatně, a jak vyplývá z hodnocení, nebere to příběhu na síle, jde čistě jen o osobní preferenci. Už jen za Lupina, Hagridovu obhajobu, Harryho boj proti strachu, Hermionin zápas s učením, sira Cadogana a Křivonožku ani nejde hodnotit jinak než pěti hvězdami.

Sandule44
04.02.2021 5 z 5

Po x letech jsem se donutila přečíst celou sérii HP a musím říct ze jsem nadšena :-)

Vendy1993
03.02.2021 5 z 5

ono je těžké hodnotit nějak přísněji knížky se kterými člověk roste ;) co díl, to o rok starší já a o rok lepší představivost :D tzn. čím dál lepší zážitek z četby

MatoPalkes
27.01.2021 5 z 5

Stále lepšie a lepšie. Z pohľadu dieťaťa najlepšia knižná séria na svete.

Usire
26.01.2021 5 z 5

Další skvělé vyprávění o čaroději, který začíná být už jako člen naší rodiny. Objevují se mé oblíbené postavy a děj má opravdový spád a dobrou zápletku.

Maevie
25.01.2021 5 z 5

Vězeň z Azkabanu už není žádná knížka pro malé děti. Stejně jako Harry dospívá, rostou i schopnosti Rowlingové a její talent pro psaní. Tentam je dětský jazyk a vyprávění přizpůsobené malým čtenářům, třetí díl je čtivé, kvalitně napsané a napínavé dobrodružství, které si užijí i dospělí. Třetí pokračování má navíc ještě jedno specifikum – jako poslední z „krátkých“ dílů je nabyto neuvěřitelným množstvím nových motivů, zvratů a překvapení.

VercaV
24.01.2021 5 z 5

Třetí díl filmu patří k mým nejoblíbenějším a knížka to jen potvrdila. Styl psani a děj je naprosto jedinečný a originální. Je zde apousta věci navic oproti filmu, je tu vice popsán vztah Siriuse, Lupina a Jamesona.

PeterBahn
21.01.2021 5 z 5

U třetího dílu vnímám velký až kvalitativní skok ve psaní, zápletce ale i objemu knihy. I když si u mnohých naběhnu na vidle, tak mi tento díl připadá už o dost dospělejší než předchozí dva. Nový prvek mozkomorové, konečně rozumný učitel černé magie i když s jistým „nepohodlným prvkem“… …no a ukočírovat děj při časových návratech není snadné. Paní autorce se to (za mě) povedlo!

Áža707
09.01.2021 5 z 5

Je šílený, kolik toho mozek zapomene, když to nečtěte takovou dobu a to jsem si myslela, že u Harryho není šance. Ale stalo se! Mám v hlavě spíš filmy, protože ty jsem zvládala každý rok aspoň jednou.

Takže pro mě bylo milým překvapením, že některé věci šly v jiné posloupnosti než ve filmu - například darování nového koštěte Harrymu.

Ohromně jsem si užívala všechny ty podrobnosti, které jsou pochopitelně ve filmu opomenutý (např. že vrba mlátička byla postavená primárně kvůli Lupinovi) a k tomu i skvělé rozhovory a vtípky, které najdete v průběhu celé knihy. Naprosto jsem zapomněla, jak úžasně je tato kniha/série  psaná.

Takže nejen to, že znovu prožívám vše do nejmenšího detailu a postupně si skládám dohromady celý pozadí, který je za mě skvělý a promyšlený (a budeme prosím opomijet ty detaily jako, že Prasinky v prvních dílech nebyly zmíněny...).

Nevím, co víc bych vám řekla (zase). Díl od dílu je lepší, vtipnější a nápaditější (jooo a tlustší, takže máte trochu více čtení a poznávání tohoto světa).

Samozřejmě se budu asi trochu opakovat, ale celou sérii mohu jen a jen doporučit a nemůžu se dočkat dalšího dílu.

saryk93
05.01.2021 5 z 5

Jeden z mých oblíbených dílů série HP. Baví mě film i kniha, ale přestože jinak je postava Severuse Snapea jedna z mých oblíbených, v tomhle díle mi leze spíš na nervy. Jinak se kniha čte skvěle a Patronovo kouzlo je prostě top.

lamar3000
02.01.2021

Film je horší než kniha ale baví mě i ten film.

RonnieSmithx
30.12.2020 5 z 5

Tak už se potřetí společně s Harrym ocitáme v Bradavicích. Vězeň z Azkabanu je můj nejoblíbenější díl a přiznám se, že mám u něho tendence se rozplakat. Postavu Siriuse naprosto zbožňuji a celý tenhle díl je prostě tak strašně úžasný, ale zároveň je to tak strašně smutné, protože aspoň na blbou půlhodinu měl Harry naději, že...
No, tenhle díl je prostě skvělý a konečně se víc seznámíme s charakterem Jamese Pottera a jeho kamarádů. Tak zase na viděnou u Ohnivého poháru:)

Aninka36
27.12.2020 5 z 5

Podle mě je to nejlepší díl Harryho Pottra. Taky jsme poslouchali jako audioknihu. Líbil se mi,hezká kniha. Doporučuji.

haki34
19.12.2020 5 z 5

(SPOILER) tak jako připomínka po letech posloucháno jako audiokniha. jedem celou sérii s dětmi při vánočním pečení...je to můj nejmilejší díl Harryho..ale zas plný extrémů.. úvodní scénka v domě Dursleyových je na pováženou - opravdu bylo nutné tak zdůrazňovat "utrpění" Harryho ?? a vést celé to de facto týrání do extrému ještě tetou Matyldou ?? popisovat rodinu jako extrémně nechutnou (Dudley a jeho druhé brady...atd) - tyto pasáže mi celý příběh docela znechucují...navíc opět, zas a znova vyvolávají otázky, proč tam teda Harryho nechávali...ani všemocní kouzelníci nevěděli, co se tam dějě ? a jak Harryho uchránit ?? to je zas jedna z nesrovnalostí celé série...(také nepochopím, proč Weasleyovi, kteří pořád bojují s nedostatkem peněz, po výhře všechno rozfrcají za dovolenou...)

Nicméně, jak se Harry dostane do Bradavic, série zas nabere obrátky...objevují se noví kouzelní tvorové, a ústřední linka se Siriusem Blackem nemá chybu...další výborný "kousek" do partie je Remus Lupin....nevím ale, proč je tak silně negativizován (aby pak bylo v budoucnu otočeno) Snape. Autorka své postavy žene do extrému...
Líbila se mi pointa s obracečem času...a stále více sympatií získává Hermiona...
Trvám na svém původním, že Sirius Black se stává mojí "harryovskou" top postavou ;)
a doporučuji !!!

P.S. nebaví mě neustálé srovnávání Harryho s jeho otcem...já naopak musím stále srovnávat celou sérii s něcím jiným - z Dartha Vadera po souboji s Obivanem zůstaly taky jenom nějaké ty malé kousky, podobně jak z Voldemorta po setkání s Harrym...:P

čtivé, napínavé, zábavné, doporučuji !!!

Vanya
14.12.2020 5 z 5