Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29808/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-OGc-29808.jpg 5 12946 731

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

Adhara
06.07.2021 4 z 5

Toto slovné hodnotenie píšem z dôvodu, že som sa po rokoch opakovaného čítania rozhodla knihe jednu hviezdičku ubrať. Nechápme sa zle. Stále je to perfektná kniha. Aj jej štyri hviezdičky stále znamenajú oveľa viac než štyri hviezdičky u titulov od iných autorov. Toto hodnotenie netreba chápať ako 80 %, ale ako nejakých 95 %. No chcela som poukázať na to, že predsa len existuje rozdiel v porovnaní so 100 % predošlým i nasledujúcim dielom. Že napriek úžasnej čítavosti, skvelému situačnému humoru, úplnej absencii hluchých miest, krásnej prepojenosti dejových liniek a vynikajúcej zžiteľnosti sa s hlavnou postavou na nej nachádzam chybičku. A bohužiaľ nielen jednu.

Už po prvom čítaní, ktoré som absolvovala niekedy vo veku vystupujúcej trojice hrdinov, mi dej knihy začal pripadať trošičku... prekombinovaný. Už hrúbka románu napovedá, že s príbehom to nebude jednoduché. Pribudlo obrovské množstvo postáv. Až také, že som si ich takmer mýlila, najmä čo sa pracovníkov ministerstva týka. Predpokladám, že aj iní čitatelia vo veku hlavných hrdinov by s tým mohli mať problém. Budú potrebovať vynaložiť všetky sily na to, aby si udržali prehľad v zauzľujúcom sa deji a v komplikovanom rozuzlení.

Druhá výčitka, ktorú som mala už v štrnástich, bude ojedinelá, no ako osobný dojem to môžem spomenúť. Nepáči sa mi, že medzi hrdinami to začína iskriť. Nepasuje mi to do príbehu tohto typu. Niežeby sa to zle čítalo, napríklad také hľadanie si partneriek na ples prinieslo kopu vtipnosti a zábavy. Ale skrátka neznášam, keď to začne iskriť medzi chlapcom a dievčaťom, ktorí boli dovtedy iba kamaráti – ak tak možno nazvať to, že sa ustavične hádali. Neznášam jedno i druhé i tretie – vnesenie vzťahov tam, kde predtým neboli, vzplanutie citov medzi kamarátmi, aj to, že sa dokopy dáva pár, ktorý sa podľa všetkého nenávidí. Tie posledné dve veci mi pripadajú oveľa nereálnejšie než nejaký uhorský chvostorožec. Rowlingová vie síce úžasne písať, takže ma to pri čítaní nebolelo, ale istý pocit nepohody z tohto dejového prvku som mala.

A teraz menší spojler:

Posledná výčitka je však najväčšia a obávam sa, že aj najobjektívnejšia. Rozuzlenie. Mnohé veci krásne do seba zapadnú, je fajn, že existuje aj objektívny dôvod, prečo záporák napokon oboznámi klaďasov s celým svojim plánom (v iných knihách začne hovoriť len tak sám od seba, čo mi teda nepripadá veľmi realistické). Všetko je tak nádherne prepletené, zdôvodnené... a absolútne nezmyselné. Ak teda v areáli Rokfortu fungujú prenášadlá, prečo, prebohaživého, spravil hlavný záporák prenášadlo práve z Trojčarodejníckeho pohára? Prečo z toho pre Harryho asi najmenej pravdepodobne dostupného predmetu? Prečo si záporák skrátka nevzal Harryho niekde bokom a pod jednoduchou zámienkou ho neprinútil siahnuť na iný predmet premenený na prenášadlo? Čítala som tú knihu niekoľkokrát a stále nevidím žiadny dôvod ísť tou najkomplikovanejšou a najnebezpečnejšou cestou zo všetkých.

Samozrejme, bez absurdnej premisy by nemohol byť ani taký rozsiahly dej, počas ktorého sme si užili kopu srandy, napätia, tajomna i akcie. Dopracovanie sa k nezmyselnému vysvetleniu bolo také zábavné, že ho takmer ospravedlňuje. Takmer.

A mimochodom, netuším, prečo sa vo všetkých ostatných dieloch píše, že istého študenta na konci zabil Voldemort, keď to bol predsa Červochvost (aj keď na Voldemortov príkaz).

ElizPetrova
27.06.2021 5 z 5

Opět úžasné pokračování ze série Harryho Pottera. Kniha už rozhodně není pouze příběhem pro děti, vše se začíná zamotávat a více rozvíjet.. Čteno potřetí a neskutečně mě to bavilo!

Sorrangar
29.05.2021 5 z 5

Nápad s turnajem je naprosto perfektní. Trochu mě mrzí, že si tu neužijeme tolik famfrpálu, ale ten zase bohatě vynahrazuje mistrovství na začátku. Nehledě na to, že na konci knihy se děj velmi dramaticky vyvine (oproti předchozím dílům velký posun). Navíc bych řekl, že Ohnivý pohár je první díl ze série, který už je trochu temnější (i když i Tajemná komnata už měla ten nádech).

Antibabiš
29.05.2021 5 z 5

Perfektní!!!

Štěpkovač
21.05.2021 4 z 5

SUPER :)

MišusWinner
08.05.2021 5 z 5

Tahle kniha je asi nejvíc rozdílná oproti filmu. Také mě bavila ještě víc než díly předtím. Tak jak jsem mela pocit že minulý díl přestává být "pohadka" tak tento díl knihy bych řekla ze už je opravdu takový přelom že se z pohádky pro děti stává temnější dějství pro mladší dospělé. Dějství už je víc poutavé a i když jsem film znala a věděla co ma přijít tak me kniha velice překvapila skvělými detaily, které ve filmu chybí.

animeggi
05.05.2021 5 z 5

Harry Potter je prostě odjakživa moje NEJ kniha. Všechny díly jsou suuppeerr... ; )

Štěpinambura
04.05.2021 5 z 5

(SPOILER) Rita holoubková je zvěromág! Hagrdiův bratr je obr! Voldemort povstal! Vždyť to je naprostá velkolepá senzace. Můj nejoblíbenější díl. Tak do detailu promyšlený příběhjsem dlouho nečetla. Rowlingová není chytrá, ta madam je prostě geniální.

Poeta.jana
03.05.2021 5 z 5

Úžasná kniha ze světa Harryho Pottera

wullcann38
01.05.2021 5 z 5

Asi nejlepší díl.

haannyys
30.04.2021 5 z 5

Když byly knížky o Harrym na vzestupu, nějak mě minuly a v krásném věku dospělého člověka jsem se rozhodla, že filmové zpracování znám již nazpaměť, byl čas na knihy. V tomto díle se film zatím nejvíce odklonil od předlohy, proto bylo skvělé knihu přečíst s detaily, které na obrazovce nejsou.

NextOne
30.04.2021 5 z 5

Díl, ve kterém se jde především o soutěž kouzelnických škol. Nejde o nějaké dětské soutěže, ale strašidelné a nebezpečné úkoly. V úvodu jsem navštívili mistrovství světa ve Famfrpálu, který bylo krásným zážitkem pro fanoušky tohoto kouzelnického sportu. Opět jsme navštívili nová místa a objevili nové tvory. Líbí se mi, že si to udržuje tu tajemnou atmosféru. Hlavně zakončení knihy bylo skvostné.

IG: next_fantasy_one

Malíček
25.04.2021 5 z 5

Nejprve bych chtěla říct, že jsem neviděla film, tudíž nemohu porovnávat, ale kniha mě naprosto nadchla. Rozhodně jsem si tenhle díl užila zatím asi nejvíc a neskutečně se těším, co přinesou další příběhy.
Harry Potter bude v mém srdci asi už navždy patřit ke klasikám, které nezklamou. Myslím, že se nemusím více rozepisovat, snad jen pokud jste Harryho ještě nečetli, tak na co ještě čekáte?

zirafinec
23.04.2021 5 z 5

Co dodat... Harry Potter je prostě třída. Jediné, co zde musím napsat je, že ilustrátor obálky konečně opustil styl prvňáček-který-dostal-nové-Giocondy. Za což mu opravdu mnohokrát děkuji - každý den se dívat na ty předchozí obálky mě ubíjelo. Doporučuji číst před filmem.

alef
19.04.2021 5 z 5

Co by to bylo za kouzelný svět bez draků? :-) … věřím, že právě oni můžou být pro menší děti, ale vlastně asi pro všechny, jedním z největších lákadel tohoto dílu, a co si budeme povídat, ten Maďarský trnoocasý je pěkný prevít … „obrovský černý drak, který víc než ostatní vypadá jako ještěr. Na ocase má dlouhé trny bronzové barvy …“, navíc dokáže chrlit oheň až na čtyřicet stop. Však ho taky další z bratrů Weasleyových, Charlie, který se o ně stará v Rumunsku, označil jako zákeřného a nebezpečného, nejhoršího ze všech.
V Turnaji tří kouzelníků (vlastně 4) se Harrymu bude moc dobře hodit znát kouzlo: „Accio!“ … před drakem se totiž bez přivolaného koštěte dost špatně utíká, a i s ním to je pořádná dřina :-). Každopádně Turnaj je záležitost vážně jen pro ty nejodvážnější kouzelníky, slibuje tak spoustu dobrodružství a napětí.

Ti starší a dospělí čtenáři navíc zjistí, že Harryho příběh pořádně nabírá na intenzitě a stává se výrazně temnějším.
Střet se zlem a následně se smrtí na sebe už nedají dlouho čekat, a tak se i Harryho a Voldemortova hůlka poprvé střetnou v přímém zápasu …
… přičemž my čtenáři mj. zjistíme zcela zásadní informaci o „síle vzpomínek“.
V kouzelnickém světě totiž vzpomínky hrají mnohem, řekněme hmatatelnější, roli než v tom našem, mudlovském (nechci říct důležitější, protože vzpomínky jsou samozřejmě důležité v obou světech) … v kouzelnickém světě ale máte jednu výjimečnou možnost … vzpomínky si uchovat, „přehrát si je“ a taky do nich vstoupit, možností je víc, záleží, jak zdatný jste kouzelník.
Harry o tom samozřejmě ještě moc neví, ale přesto budete mít možnost něco o síle vzpomínek zjistit, totiž, že nejenom ty zhmotněné, ale obecně vzpomínky na naše milované, mají ohromnou moc, pomáhat nám v těžkých chvílích, šeptat povzbuzující slova a posílit odhodlání ... jestli si dobře pamatujete, tak už z prvního dílu víte, že v tom tkví kouzlo ochrany, kterou poskytla Harrymu jeho matka, než zemřela: „velká láska zanechává své vlastní znamení...“.

„Žádné kouzlo ovšem nedokáže vzkřísit mrtvé, Harry …" povzdechl si ztěžka Brumbál. „Všechno, co se mohlo stát, je jen jakýsi zpětný odraz.“
… a jen díky němu může Harry ve chvíli střetu s Voldemortem spatřit … „Kouřový stín mladé ženy s dlouhými vlasy, který dopadl na zem …, napřímil se a pohlédl na něj... a Harry jemuž se šíleně rozklepaly ruce, hleděl do přízračné tváře své matky ‚Tvůj otec už také přichází...‘ sdělila tiše synovi. ‚Chce tě vidět... vydrž..."
Tohle je totiž teprve začátek!

PS: A kdyby nastala chvíle, že byste museli volit mezi tím, co je správné, a tím, co je snadné, připomeňte si, co se stalo Harryho kamarádovi, … „chlapci, který měl dobré srdce a byl laskavý a statečný“, a to jen proto, že náhodou zkřížil cestu lorda Voldemorta.
„Nezapomeňte na Cedrika Diggoryho."

Osice
18.04.2021 5 z 5

„Pokud chceš vědět, jaký někdo doopravdy je, všimni si, jak se chová ke svým podřízeným, ne k sobě rovným.“

Tohle je první díl, do kterého jsem měla velký problém se začíst. Strašně mě štvalo neustálé opakování předchozího děje a pak české překlady některých jmen (např. Pytloun, Hráchorád a Holoubková). Každou chvíli jsem přerušila čtení, abych si na něco postěžovala, moc mě to ke čtení netáhlo. Kdybych neměla tak výbornou zkušenost z předcházejících dílů, tak bych knížku odložila nedočtenou. Místo abych ji odložila, tak jsem ale udělala jinou věc. Začala jsem ji číst znovu od začátku. Nevěřila jsem totiž, že je kniha o tolik horší než ty předcházející. A najednou už to fungovalo. Těšila jsem se na čtení a nestěžovala si:-) Poprvé byl kámen úrazu v tom, že jsem Ohnivý pohár četla hned po Evženovi Oněginovi, který mě tak okouzlil, že jsem nedokázala přepnout na mnohem „jednodušší“ text. Místo čtení mě to pořád táhlo k ruštině, kterou jsem se opravdu učit začala:-) Jsem strašně ráda, že jsem dala této knize druhou šanci a s klidným svědomím říkám, že to byla senzace.

„Dřeli jsme se celý večer jako domácí skřítkové!“

Poměrně rozsáhlá úvodní část je prošpikována dalšími detaily z kouzelnického světa. Bavila mě přenášedla, ale také všechnohledy, lékouzelníci, způsoby, jakými utajovali před mudly mistrovství ve famfrpálu, leprikoni a víly. Možná začátek působí na první pohled zbytečně obsáhle, ale Rowlingová ví, co jím sleduje a já po přečtení už také. Zase mi nic nedocvaklo:-)

Bradavická část podle mě neměla chybu. S Harrym jsem všechno dost prožívala. Dokonce se mi nervozitou rozbušilo srdce. Zažívala jsem pocity, jako bych já před sebou měla nepříjemnou věc, které se musím účastnit. Tohle se mi u knížky nestalo už hooodně dlouho. … Při čtení na mě čekal nejeden šok, jeden jsem pořád ještě nerozdýchala, pořád jsem doufala, že to není definitivní. Při závěrečném Brumbálově proslovu se mi do očí tlačily slzy. … Stále mi „nedá spát“ postava Severuse Snapea. Užívám si Rona a Hermionu. Oceňuji, že jsem se dozvěděla něco z minulosti Hagrida a Nevilla Longbottoma. A doufám, že se ještě setkám s někým z Krásnohůlek a z Kruvalu. … Nechci moc často potkávat Smrtijedy a vy víte koho. Ráda trávím čas se studenty při vyučovacích hodinách.

„Harrymu bylo hned jasné, co přijde, když na něm utkvěl pohledem. Snape má v úmyslu otrávit jeho! Představil si, jak zvedá svůj kotlík, upaluje ke Snapeovi a třískne ho s ním po mastných vlasech…“

Do dalšího dílu se pustím rovnou, nebudu s tím tentokrát otálet:-) Pro zajímavost jsem vyhledala hádanku sfingy v originále, tak si můžete ještě jednou potrápit mozkové závity. Já ji celou opět nerozluštila:-) Jestli vás zajímá řešení, tak mi klidně napište. A tady je ta hádanka:

„First think of the person who lives in disguise,
Who deals in secrets and tells naught but lies.
Next, tell me what's always the last thing to mend,
The middle of middle and end of the end?
And finally give me the sound often heard
During the search for a hard-to-find word.
Now string them together, and answer me this,
Which creature would you be unwilling to kiss?“

Amy05
15.04.2021 5 z 5

5⭐️/5⭐️
Tak je to tady, další recenze na pokračování série Harry Potter, předtím, než jsem šla sepsat tuto recenzi, přečetla jsem si moje recenze na předchozí 3 díly a všechny jsou vlastně stejné.... Takže pokud chcete vědět můj názor na tuto sérii, koukněte se na recenze na předchozí díly, myslím si, že k dalším dílům toho budu mít více co říct (napsat), tak uvidíme. Dnes bych tady ale chtěla říct (napsat), jak jsem se dostala ke kouzelnickém světu. Jako první jsem narazila na filmy, když jsem byla mladší, tak frčely CDéčka, měli jsme jich doma strašně moc např. Krteček, Gumídci, Barbie... a mezi nimi byl i Harry Potter. Vždy když mamka žehlila prádlo, tak jsme se u toho dívali na film a většinou to byl právě Harry Potter. A jako správné dítě té doby jsme si hrávali na Harryho, kde jsem většinou byla Hermiona, protože byla prostě chytrá, krásná, vtipná. Nebudu lhát někdy jsem chtěla být Ginny, protože přece chodila s Harrym, teď to fakt nechápu, jelikož Harryho fakt nemám ráda. Tak tohle byla moje cesta k Harrymu. (

Pippi
12.04.2021 5 z 5

V této knize začne přituhovat a hlavní hrdinové přestávají byt dětmi. Návrat Voldemorta, první mrtvý student, temná atmosféra. Konec příběhu nutí člověka okamžitě pokračovat ve čtení následující knihy, dozvědět se, co se dělo dál. Super!

Hermine108
08.04.2021 5 z 5

Koncem knihy začíná to být hodně
Napínavé : návrat Voldemorta
Stejně příběh Harryho Pottera nekončí...

Atekram
06.04.2021 5 z 5

Ohnivý pohár je takový přechod mezi "dětskými a dospělejšími" díly Harryho Pottera. Objevují se tu první vyloženě temné scény a poprvé se naplno setkáme s čistě lidským zlem (ať už jsou to Smrtijedi nebo Rita Holoubková). Navíc se tu kouzelný svět rozpíná i přes hranice, je tu plno nových důležitých postav, myšlenek i poselství, které sérii provází i následujícími díly.