Harry Potter a Ohnivý pohár

Harry Potter a Ohnivý pohár https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/29808/bmid_harry-potter-a-ohnivy-pohar-OGc-29808.jpg 5 12953 731

Harry Potter série

V Bradavicích se bude konat Turnaj tří kouzelníků. Zúčastnit se ho smí jen studenti, kterým už bylo sedmnáct let, a tak Harry Potter zatím alespoň sní o tom, že turnaj jednou vyhraje. Jenže když o Halloweenu Ohnivý pohár vyřkne své rozhodnutí, Harry s úžasem zjistí, že je mezi vybranými. Čekají ho smrtící úkoly, draci a temní čarodějové.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Albatros (ČR)

Harry Potter and the Goblet of Fire , 2000

Ran
25.07.2018 4 z 5

Příběh je opět dobře napsaný a postavy dobře propracované. Celkově to bylo opět hodně čtivé.

BeyondHorizon
25.07.2018 3 z 5

Tento díl mi přišel slabší než předchozí. Na samotný turnaj jsem se hodně těšila, ale jak píší ostatní, Rowlingová měla hodně "řečí" okolo úkolů, ale když na ně došlo, všechno se stalo moc rychle a jednoduše. Chtělo by to více rozepsat samotnou akci, než ji jen v krátkosti shrnout.
Líbilo se mi ale, že kniha má celkově mnohem více popisu. Puberťácké chování tria, ač trochu otravné, aspoň připomíná, že jsou pořád ještě děti, navzdory všemu, co prožili.
Přítomnost dvou jiných škol mě také potěšila. Přála bych si, aby Rowlingová všechno rozvedla mnohem více, ale to by se určitě nevešlo do 7 knížek, což by mi ale vůbec nevadilo.
Celkově byl turnaj jaksi slabý, což mě zklamalo, ale plusko dostává zápletka s Moodym, na kterou jsem úplně zapomněla, takže mě to nakonec i překvapilo. Příběh dostává temnější spád a už mi nepřijde tak moc dětský, objevuje se politika a umírá student, jakoby nic. Těším se na další díly, protože odteď už jde do tuhého.

Belbo
22.07.2018 3 z 5

Je problém, když nejslabší pasáže z knihy pro děti jsou spojeny s dětskou psychologií. Bez Ronova "mlčení" a Harryho pubertální nasranosti by byla hvězda navíc. ... tak nějak mi přide, že Rowlingovic meze jsou dány schopností odvyprávět pohyb a dát postavě prostor k monologickému vysvětlení.

caroline7390
16.07.2018 5 z 5

Miluji :)

misowi84
01.07.2018 5 z 5

Jediné, co mě vždycky zamrzí je to, že se Harry na konci knihy vrací
do mudlovského světa..

Ještě že mám před sebou další tři díly :-)

Kačkaknihomol
30.06.2018 5 z 5

Ani nevíte, jak moc mi Harry chyběl. Ten svět, kouzla, Hermiona s Ronem... Proto se není čemu divit, že jsem tuhle srdcovku zhltla za den a půl, večer jsem pak měla oči jako angroák, řeknu vám, nepříjemná věc.

Kniha dostává temnější nádech dalších dílů, a postavy se nám začínají nořit do puberty. Jsou tu i nějaké té náznaky zamilovanosti, taky se dočkáme Ronova geniálního pozvání na ples... Řeší se tu i kouzelnické problémy na ministerstvu, další kouzelnické školy nejen v Británii, což dodává tomuhle světu na důležitosti a uvěřitelnosti. Jediné, trochu mě štvalo, že Harry všechny ty úkoly přešel bez obtíží, já vím, zázračný děcko, ale stejně.

Nicméně, pátý a nejtlustší díl na mě už čeká, takže si budu muset vyhranit jeden den, kdy snad ani nebudu jíst a pít, jen číst.

Ďumbierka
27.06.2018 5 z 5

Jednoducho Harry Potter. Je to srdcovka.

BetyN.
25.06.2018 5 z 5

Po čtvrté s Harry Potterem v Bradavicích... Jsem sice toho názoru, že by jako zhodnocení stačila dvě slova: prostě Harry, ale pokusím se napsat trošku víc. Tento díl velmi rozšiřuje celý čerodějnický svět. Objevují se v něm jak naši staří dobří známí, tak i nové postavy. Toto velkolepé dílo nabízí vrchovatě humoru, laskavosti a napětí. Upřímně obdivuji autorčiny vypravěčské schopnosti. Autorka nakousne i několik vážnějších témat, což oceňuji. Temnosti zde narozdíl od předchozích dílů přibývá. Příběh plyne od první stránky a čte se jedním dechem. Nezbývá než se s napětím pustit do dalších dílů. ❤

Dagros
24.06.2018 5 z 5

Opět naprosto strhující příběh! V knížce je opět více souvislostí v porovnání s filmem. Super!

Miliarda
18.06.2018 5 z 5

Rowlingová je prostě geniální a zlepšuje se díl od dílu. Čtvrtý díl ze série udělala opět temnějším, avšak přesto ponechala prostor pro laskavý humor a světlé okamžiky. Nadto se do popředí konečně derou i vedlejší postavy, které v minulých dílech zůstaly upozaděny, přičemž každá z nich za sebou skrývá velmi zajímavý příběh. Ač se jedná prozatím o nejdelší knihu ze série, nejde to vůbec poznat, neboť kniha neobsahuje žádná hluchá místa a člověk se od ní nemůže odtrhnout. A jelikož série Harryho Pottera má co do kvality stále rostoucí tendenci, věřím, že mě uchvátí i kniha následující.

Mayaku
29.05.2018 5 z 5

Můj vůbec nejoblíbenější díl HP, který dokonale kombinuje kouzelná dobrodružství z předchozích dílů a předzvěst potemnění příběhu v dílech následujících. Nadto je kniha tak našlapaná akcí, že nenechá ani na moment vydechnout a udržuje v napětí od prvních stránek až do poslední věty, a při tom všem ještě stíhá představit spoustu nových aspektů kouzelnického světa - namátkou mistrovství světa ve famfrpálu, další čarodějné školy, turnaj tří kouzelnických škol, kletby, které se nepromíjejí, přenášedla i myslánku... A na závěr, jako třešnička na dortu, dramatické vzkříšení a souboj, jež představují neodvratný předěl směrem k temnějším časům v dalších pokračováních. Za mě jednoznačně nejlepší díl celé série.

Žožik
27.04.2018 5 z 5

Tohle byla v podstatě taková moje Harry Potterovská premiéra. Tedy filmy jsem už viděla několikrát, ale ke knihám jsem se zatím nedostala. Nikdy se mi ani nechtělo knihy číst, ale když jsem se k tomu dostala, příjemně mě to překvapilo.
Vzhledem k tomu, že filmy naprosto zbožňuji, jsem si myslela, že na knihy budu mít jiný názor. Ale obojí je naprosto úžasné.
Příběh mě velmi bavil, i když jsem věděla, co přijde dál. Jakmile jsem se začetla, už jsem nemohla přestat. Už se těším až si najdu čas na další díl.

Chytuš
10.04.2018 3 z 5

Pozor pro tu maličkou část čtenářů, kteří o ději nic netuší - může obsahovat lehké SPOILERY. Čteno dětem (nerada to říkám) před spaním. Dlužno dodat, že už tak malé nejsou, jen nám zůstal tenhle předčítací zvyk, který baví jak nás dospěláky-předčítáky, tak děti, obzvlášť když je dobrá kniha. U Ohnivého poháru se mi ale bohužel místy moc nechtělo pokračovat v předčítání, a to z několika důvodů. Pokud už dopředu celý příběh znáte, tak se vám může stát, že prokousání se skoro 600 stranami vás místy bude nudit. Vůbec to na mě občas působilo, jako by si autorka myslela, že čím víc slov, tím lepší kniha... Zkrácení a menší ukecanost by místy nebyla na škodu - třeba vyvrcholení děje alias proslov Voldemorta na několik stran nebyl vůbec strašidelný - spíš jako bych slyšela mnohé politiky, kteří se strašně rádi poslouchají a než dojde k nějaké akci, tak u toho půlka voličů usne (pro srovnání u nás usnul jen ten nemladší posluchač). Také český překlad, hlavně vydání, které máme, je místy tak krkolomný, že si při předčítání nahlas nezadá s některými jazykolamy.
Na druhou stranu ale musím hodně pochválit celý vymyšlený fantazijní svět celé série - ten je krásný a neopakovatelný, všichni ti kouzelní tvorové, Bradavice, magické předměty, sovy, kouzelnické vyučování...

sab6325
26.03.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila. Jen sem se těšila až se ,,překoušu" samotným zápasem Famfrpalu, což mě moc nebavilo.
Potěšili mě části se Siriusem a mám ráda i casti s Dursleyovými, které vždy pobaví, tak moc jsem se asi dlouho nenasmála nad knihou.
Každá kniha svět Harryho Pottra posouvá na vyšší a vyšší úroveň, než jeho filmové zpracování.

Mitculka
18.03.2018 5 z 5

Počtvrté v Bradavicích v knižní podobě. Příběh už opravdu potemňuje. Hrdinové rostou a s pubertou se u nich objevují častější hádky, ale také první náznaky zamilovanosti. Ačkoli jsem viděla film, průběh jednotlivých úkolů jsem četla jedním dechem.
A v Ohnivém poháru se navíc již vyskytuje opravdu hodně scén, které ve filmu nebyly zahrnuty. Opět je tedy můj náhled na příběh a celý kouzelnický svět rozšířen.
A jako všechny díly ze série HP je samozřejmě i čtyřka neuvěřitelně čtivá. S přečtením knih můj nehynoucí obdiv k J. K. Rowling ještě roste.

Flexa
17.03.2018 3 z 5

Filmy se mi líbí, knihy jsou oproti filmum jiné a to dost. No a je to plus nebo minus ? Jsem asi hodně zaujat filmy ale běžné výjevy z hradu me v knize nebavily a celkove se mi vic libi pozdejsi kniha Princ dvoji krve. Ale nelituji přečtení a Rowlingova je šikovná. ;D

JaneSteini
15.03.2018 5 z 5

Ještě teď si dokážu vybavit, jak jsem zoufale chtěla do ruky další díl! Jako vážně už to je 18 let zpátky?

pavelvanura
14.03.2018 5 z 5

Opět posun k dospělejšímu konceptu, a závěr knihy překvapující.

Viki0
11.03.2018 5 z 5

Další napínavý díl, který se mi velmi líbil.

AndyBlack
11.03.2018 5 z 5

Naprostá senzace. Filmové zpracování se mi vůbec nelíbilo, ale kniha je naprosto dokonalá. Určitě doporučuji! :)