Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176122/bmid_harry-hole-svabi-Fr9-176122.jpg 4 4136 596

Harry Hole série

V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

Val
22.09.2015 5 z 5

Na rozdíl od hledajícího se Netopýra měli Švábi už typický HH standard :-) Thajsko mě bavilo a moc se mi líbilo Harryho abstinování ..... U mě rozhodně za plný počet ...

Jack93
16.09.2015 5 z 5

Druhá skvělá jízda s Harrym Holem. Nemohl jsem se od čtení odtrhnout a musel jsem číst pořád dál a dál dokud jsem neskončil. Znamení skvěle napsané knihy. Právě proto, že jsem nedokázal ve čtení přestat, dávám Švábům pět hvězd. Přiznávám ale, že Netopýr byl o kousek lepší, více mě to vtáhlo do děje.

První dva díly se zase moc neliší, Švábi jsou alter ego Netopýra, jen místo Sydney je tu Bangkok. Rozdíl je v tom, že v Netopýrovi se Nesbo detailněji věnoval tamním reáliíím, ve Švábech byly trochu odsunuty do pozadí.

Taky se mi potvrdilo, že jsem udělal správný krok, když jsem se rozhodl začít s Harrym od úplného začátku, protože ve Švábech byly odkazy na první díl, především na Birgittu. Díky tomu si dokážete mnohem víc vychutnat celkový vývoj hlavního hrdiny, jelikož znáte předchozí sled událostí.

Kouzlo téhle knižní série je v tom, že Harry Hole je neskutečně sympatická postava, které držíte palce, i když má své problémy a svým způsobem je to podivín. Přesto s ním soucítite a doufáte, že všechno vyřeší a najde ve svém životě štěstí.

Stávám se na Nesbovi, resp. Harrym tak moc závislý, že po dočtení Švábů jsem se okamžitě vydal do knihkupectví pořídit si Červenku. Nikdy nečtu dvě knihy od stejného autora za sebou, to je moje zásadní pravidlo. V tomhle případě ho strašně rád poruším.

Malarkey
15.09.2015 4 z 5

Moje druhá přečtená kriminálka s Harry Holem a rovnou s výletem do Thajska, kde nic není tak, jak by mohlo být. A exotika je určitě k věci, protože konečně u těch kriminálek není tak chladně při čtení. Nehledě na to, že právě to celou tu sérii příjemně znevšední. Jo a Harry si alespoň zkusí, co je to být na detoxu a všem ukáže, že z něj žádnej alkoholik není. Teda alespoň na chvíli…

Svatoslav
25.08.2015 4 z 5

Švábi se dají brát jako takový nepřímý restart série. Nesbo používá naprosto stejný vzorec, jako v případě Netopýra (nové lokace - Bangok, tamější mytologie, vztahové peripetie atd.). Ač se Švábi zdají jako takový Netopýr 2.0 je jednu příčku přeci jen lepší. Méně moralizování, méně vztahových sítí a mnohem propletenější případ. Pokud bude série takto pokračovat stanu se na panu detektivovi HH závislý.

Samira
17.08.2015 4 z 5

První polovina knihy je perfektní a výrazně lepší, než první díl. V druhé polovině však kniha ztrácela dech, v mých očích i proto, že jsem poměrně rychle odhalila viníka. Harry je, ale pořád neuvěřitelně charismatický, popravdě stále víc a knihu táhne. Podle recenzí věřím, že série bude mít vzrůstající tendenci, takže se do dalšího dílu pustím velmi brzy, opouštět Harryho se mi ještě zdaleka nechce.

mdracek
15.08.2015 4 z 5

Jelikož to čtu popořadě, jsou Švábi má druhá Nesbova kniha - a jsou znatelně lepší než Netopýr. Líbilo se mi, že kniha byla nejen dobře napsaná, ale také mi rozšířila vědomosti o Thajsku. Překvapilo mě, že jsem už asi v polovině správně tipla, kdo je vrah...

maličkán
06.08.2015 3 z 5

Moje první kniha od autora. Dle recenzí jsem očekávala víc, nijak mě nenadchla. Dost nudné, bez napětí. Trvalo mi dlouho, než jsem ji přelouskala. Přesto zatím autora nezavrhuji ale zkusím ještě jinou z jeho pozdější tvorby, protože jsem se dočetla, že první 2 jsou nejslabší.

Bee
05.08.2015 3 z 5

Tak druhý díl byl pro mě lepší, než ten první, i když to pořád nebylo ono. Dějově mi to sedlo, ale opět se tu vyskytovaly naprosto zdlouhavé popisy, které mě prostě neberou. Každopádně zápletka byla skvělá a napínavá. Trochu mi to chybí dynamika a akce, Harry Hole je navíc dost zvláštně melancholická osobnost, ale snad mu přijdu na chuť.

Petra17
03.08.2015 4 z 5

Velmi dobré napínavé počtení, akorát ten konec maličko zdlouhavý :)

technik1965
01.08.2015 5 z 5

Nesbo nesklamal.

Veggi
01.08.2015 4 z 5

Tak tohle mi trvalo skoro měsíc než jsem Švábi dočetla! Ale nebojte, nebylo to kvůli nudnému případu, ale protože jsem si usmyslela, že to bude první kniha, kterou přečtu v angličtině (a ne ve zjednudušené podobě jako doteď). Už se těším na další díly : )

davas
15.07.2015 5 z 5

další díl s Harrym ,opět výborně promyšlený příběh ,strhující závěr ...o trošku slabší jak třeba Sněhulák nebo Pentagram ,ale při srovnání s jinými autory to je opět za 5 hvězd ..a těším se na další příběh

zuzana4291
30.06.2015 4 z 5

Tak zase jedna z knih, která je trochu slabší. Ale četla jsem i horší. Ale stále na Sněhuláka to nemá.
I když výjimečně, mě kniha překvapila svým dějem. Čekala jsem opět vraha, o kterém se dozvím všechno až na konci.....ale v této knize se vrah objevuje na hlavní scéně už dost brzy a hraje dost významnou úlohu

petrulka
26.06.2015 2 z 5

Tak tohle skoro fyzicky bolelo. Dočteno jen proto, že neutíkám z rozehrané bitvy. Za mě stejně utahané a bez šťávy jako Netopýr.

Ronkar
07.06.2015 4 z 5

Po Netopýrovi o něco lepší počtení. Prostředí Bankoku bylo zajímavější, pestřejší a postava "parťáka" v podobě Liz mi přišla k Harrymu perfektní. Samotná zápletka byla také vykonstruována slušně. Pominu, že jsem padoucha odhalil dřív, než došlo na šokující odhalení, ve výsledku mi to totiž nevadilo. Celkově napínavější než první Harryho příběh a lépe napsané. Závěr opět adrenalinový a perfektně uspokojující ve finálové pointě, která je příjemně minimalistická. Z mé strany spokojenost, ale stále u mě vede Sněhulák.

PetraBery
06.06.2015 4 z 5

Ze starších dílů této série mi Švábi jako jediní chyběli... Nebylo to vůbec špatné, určitě jsem se nenudila, ale novější díly jsou lepší...

cukrovka
06.06.2015 3 z 5

Tak jsem dnes dočetla druhou knihu od JN a musím konstatovat, že byla lepší než Netopýr. ale . že bych byla nějak hodně nadšená, to tedy ne. Ten konec se mi zdál hodně překombinovaný.

Daxie L. Jesus
03.06.2015 4 z 5

V první knize jsem obdivoval opravdu podrobný náhled do Australské kultury, ale neobdivoval jsem pomalý příběh. Tady odbivuji svižný storytelling plný zvratů, ale to bohužel poněkud snížilo zájem knihy o nějaký ten sightseeing.

wally
28.05.2015 4 z 5

Klasika....perfektně vystavěný, s přehledem odvyprávěný a velice napínavý příběh. Harry Hole je borec! Taky jsem již předtím četl Pentagram nebo Sněhuláka, ale že by tyto první knížky byly horší si fakt nemyslím....

yanna33
22.05.2015 3 z 5

Po Sněhulákovi docela zklamání. Chvílemi jsem se musela nutit, abych knížku dočetla. Příště si asi vyberu něco z pozdější tvorby.