Švábi

Švábi https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/176122/bmid_harry-hole-svabi-Fr9-176122.jpg 4 4136 596

Harry Hole série

V jednom bangkockém nevěstinci je nalezen norský velvyslanec v Thajsku. V zádech má nůž a v aktovce pedofilní pornosnímky. V Oslu vypuká na ministerstvu zahraničí panika, neboť velvyslanec měl úzké vazby na norského premiéra. Je bezpodmínečně nutné zabránit politickému skandálu. Opilý Harry Hole se zásobou vitamínu B nasedá do letadla, aby sehrál roli užitečného idiota. Jeho úkolem je případ vyřešit, ale přitom se do celé záležitosti co nejméně míchat. Harry se však do takové role vmanipulovat nenechá, a tak se hned po příletu do Bangkoku pouští spolu se svou thajskou kolegyní do vyšetřování. Brzy se ukazuje, že nejde jen o jednu náhodnou vraždu - za zdmi se cosi hemží a šramotí. Cosi, co nesnese denní světlo.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kakerlakkene , 1998

Metuje
26.03.2022 4 z 5

(SPOILER) Není to tak osobní jako pozdější díly, Harry ještě nepotkal Ráchel, Ellen tu tady taky ještě není, v Netopýrovi Nesbø Andrewa zabil přiliš rychle, tady je sice Liz celý díl, ale nějaký extra vztah tu nenavážou. Ta rychlovka s radou-velvyslankyní mi tam moc neseděla. I Runa se dala podle mě víc vytěžit. Závěr příběhu vysvětlený skrze majetkové poměry jednotlivých aktérů byl možná až zbytečně složitý. Kromě samotného příběhu tak na mě kniha působila trochu ploššeji, než následující díly, proto “jen” 3 hvězdy.

Dvorik
21.01.2022 3 z 5

Svabi jsou sviznejsi nez Netopyr, cemuz napomahaji kratsi kapitoly, ktere uz nejsou zbytecne ani pojmenovane. Bangkok je zajimavejsi nez Sydney. Porad chybi ale napeti jako ve Snehulakovi (uvidime dalsim dilem Cervenkou).

markinho962
08.01.2022 3 z 5

Jako až na ten konec bych dal 4 hvězdy, ale konec nemastný, takže 3

Metla
06.01.2022 4 z 5

Úvodní australský díl série mě na zadek neposadil, nebyl špatný, nebyl vynikající, ušel, zkrátka nevzbudil akutní potřebu znovu vyhledat norského detektiva-notorika. Až teď se mi dostali pod ruku „Švábi“ a přece jen už se cosi jako závislost zřejmě rýsuje. Možná proto, že Harry po většinu knihy nechával játra regenerovat, čímž se pro mě stal rázem sympatičtějším hrdinou (nebo antihrdinou, do svatouška má daleko). Rušné ulice Bangkoku pro mě jsou čtenářsky atraktivnější než Sydney (ovšem nejela bych tam ani za zlatý prasečák), případ byl patřičně zašmodrchaný, pachatele jsem trefila prvním tipem, přesto mě pan spisovatel přiměl mocně pochybovat, zda nejsem vedle jak sommelier u McDonalda. Pátrání v součinnosti s thajskou policií i na vlastní pěst (často doslova), napínavé akční scény střídané s chvílemi k zamyšlení, trochu rozdmýchané emoce… ano, tentokrát Harry H. mou zvýšenou pozornost rozhodně získal, ačkoliv zatím není tak silným tahačem jako jeho americký kolega Harry B. Dát Nesbø s Connellym hlavy dohromady, mohli by vytvořit zajímavé vyšetřovací duo (jeden takový díl bych si s chutí přečetla – charakterově podobná dvojice policistů by poskytla skvělý prostor pro vzájemnou nenávist:-)). 80%

Karoley
28.12.2021 4 z 5

Po přečtení Sněhuláka jsem se rozhodla vzít případy Harryho Holea pěkně od začátku.
HH2 - Švábi se odehrávají v thajském Bangkoku mezi go go bary a opiovými domy, kde sexuální průmysl a obchod s drogami jen vzkvétá. Rozhodně to není špatná detektivka, ale čekala jsem, že se bude děj ubírat trochu jiným směrem, a i samotná zápletka se mi zdála dost překombinovaná.

"Bangkok, město andělů. Andělé tu nosí roušky, krájejí vzduch nožem a snaží se vzpomenout si, jakou barvu kdysi nebe mívalo."

ujira
25.12.2021 3 z 5

Trochu línější dějová linka, ale knize to na zajímavosti neubírá. Změna prostředí prospěla autorovi i Harrymu.

Kubajzz
30.11.2021 4 z 5

Poslechnuto jako audiokniha a moc se mi líbila. Případy Harryho Holea mě začali bavit a těším se na další díly této série. Nesbo je super. Doporučuji

kkouzlo
09.11.2021 4 z 5

Sérii nečtu ve správném pořadí, ale Švábi se moc líbili, dlouho se nestalo, že bych knížku přečetla během jedné lenivé neděle :)

MatBla
06.11.2021 4 z 5

Harryho mám moc ráda. Sérii jsem začala Sněhulákem, Levhartem a Pentagramem a už teda jedu od začátku. Švábi se podle mně dost vlekli, ale konec byl strhující.
Taky mně překvapil střízlivý Harry.

Jiparis
24.10.2021 4 z 5

Exotické prostředí, zdánlivě jednoduchá vražda a detektiv Harry Hole, který se má při řešení případu spíše znemožnit, zaručují dobrou detektivku. Občas jsem se ztrácela v popisu makléřských operací. Obchodní a politické zájmy se proplétají s klasickými kriminálními činy. Rozuzlení je docela překvapivé.

Booksaddict
14.10.2021 3 z 5

Nesbovská klasika - drogy, kurvy, politika, úplatky, chlast a sex.

MartinkaSl
10.10.2021 4 z 5

2. díl série s HH mi přišel o trochu slabší než ten první. Cestování s HH mě příjemně překvapilo v prvním díle, ve druhém už to bylo trochu ohrané.

Každopádně znovu skvěle zpracovaný příběh i případ.

Líbily se mi kratší kapitoly, které nejsou pro Nesba až tak klasické. Kniha je pak více čtivá.

intelektuálka
04.10.2021 4 z 5

Harry Hole - opět jsem se k tobě vrátila a odletěla až do Bangkoku, abych s tebou prožila další vyšetřování...

" Opilý Harry se zásobou vitaminu B nasedá do letadla - aby sehrál roli užitečného idiota ...."

Jen se nenechte mýlit, Harrymu to pálí- a tak bacha všichni pedofilové, zločinci a vrazi .... on je neúplatný a nezastavitelný ....

A protože se známe už hodně let, já vím, že on případ dovede do konce a všem vypálí rybník - a to i v Thajsku....

Doporučím - já se s Harrym vždy bavím ....

TVer
21.08.2021 2 z 5

Kniha se mi moc nelíbila. Měla jsem zmatek v postavách, zároveň mi přišlo, že se děj posouvá hodně pomalu. Nelíbilo se mi také to, že je tam spousta odstavců, které jenom zabírají místo na stránce, ale nemají absolutně žádnou funkci, nic neozřejmují, nesedí do příběhu atd. Knihu jsem ani nedočetla, trápila jsem se s ní 2 týdny a asi na 300 stránce jsem to vzdala.

martina2540
14.08.2021 4 z 5

Kniha se mi líbila, hvězdičku dolů dávám za jména, ve kterých jsem měla chaos, u spousty jmen bych si dodatečně nevzpomněla, jakou roli jejich držitelé v knize měli.

o_mega
21.07.2021 2 z 5

Motanica dejová a tie názvy postáv hrúúúúúúúúúza. Dovolim si navrhnut aby sa mena premenuvali podla krajiny v ktorej kniha vychadza, lebo mena Brekeke :D a podobne je otras sledovat. Taký Jožko Mrkvička, Ferko Pierko či Lenka Tenká by šlo lepšie.

sniciknihomolka
12.07.2021

Druhý díl ze série HH a byl o trochu lepší než ten první. Bylo vidět, že autor se do děje více vcítil. Měla jsem trochu zmatek v jménech, jelikož děj se odehrává v Thajsku. Líbilo se mi jak byl děj akční, nejen na konci knihy. Harry se celou knihu ovládal vůči pití a to potěšilo. Tip na vraha jsem měla dokonce třikrát, ale ani jeden mi nevyšel. Tak možná příště. Určitě výborná a napínavá kniha.

JaniMa
03.06.2021 5 z 5

Když jsem začínala s HH sérií, nečekala jsem, že mě bude Jo Nesbø tahat po světě. Cestu do Austrálie jsem uvítala s nadšením. Thajsko bylo zprvu zklamáním, ale ne zas tokovým, abych se musela ke čtení nutit. Byla to příležitost dozvědět se něco o jiném koutě světa a zároveň si trochu potrápit mozkové závitky. Příběh je dobře vymyšlený, i když netvrdím, že všechny popsané výjevy byly naprosto dle mého vkusu. Touhu dozvědět se, jak to se smrtí diplomata skutečně bylo, každopádně autor přiživuje zdatně. Za postavu vypočítavého záporáka Brekkeho dávám knížce body navíc a těším se na další díl.

nirvana91
06.05.2021 3 z 5

Šváby boli o level lepšie ako Netopier. Ale už som prišla asi na to, kde je chyba - chýba tu to severské prostredie. Upotené košele nemá nik rád! Inak zaujímavá zápletka, usporiadanejší dej, dobré postavy.

VeruMalfoy
12.04.2021 4 z 5

Tak po téhle knize přicházím autorovi na chuť. Sice jsem začala číst tuhle sérii od druhého dílu, ale to nevadí. Vyšetřovatele jsem si oblíbila stejně tak i prostředí, ve kterém se příběh odehrává. Oblíbila jsem si i ženskou postavu s tělesným handicapem a jsem ráda, že se v příběhu vyskytla. Těším se na další díly.