Spasitel

Spasitel https://www.databazeknih.cz/img/books/10_/109233/bmid_harry-hole-spasitel-NZK-109233.jpg 4 3420 3420

Harry Hole série

Šestý díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se srpen 1991. Na letním táboře Armády spásy je znásilněna čtrnáctiletá dívka. O 12 let později… v Oslu panuje nejen adventní atmosféra, ale také největší mráz za posledních čtyřiadvacet let. Armáda spásy pořádá na náměstí bratří Egerových tradiční předvánoční pouliční koncerty a rozdává z velkého kotle polévku potřebným. 16. prosince v podvečer se do zvuků hudby ozve výstřel. Voják stojící u kotle s polévkou padá mrtev k zemi.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Frelseren , 2005

Kaka.cs
10.01.2013 5 z 5

Skvělá, naprosto dokonalá knížka. Výborně napsaná a moc zajímavá. Až do konce byla napínavá a pořád se něco dělo. Asi nejlepší knížka, jakou jsem kdy četla.

ondrash77
06.01.2013

Ponechme stranou analýzy, v čem tkví popularita Nesbových knih. Faktem je, že zápletka je věc, kterou tenhle Nor umí vystavět přímo mistrovsky. Ve srovnání s předchozími příběhy vrchního komisaře Holea odvedl autor ještě lepší práci.

Když k tomu přidáme správnou dávku popisnosti místních reálií, která však nebrání svižnému tempu děje, hrdinovu vnitřní rozpolcenost a nečekané zvraty, kniha s potenciálem vysokých prodejů je na světě.

wally
05.01.2013 4 z 5

Dávám čtyři hvězdičky, protože ve finále jde o super krimi román, ale pokud bych měl srovnat s předchozími již vydanými knížkami, tak mi přijde o pár chlupů slabší...ale jen opravdu o pár....

Jingle
03.01.2013 4 z 5

U mě třetí Nesbova kniha - po Nemesis a Pentagramu. Nepřekvapí, ale neurazí. Na Pentagram nemá, ale baví mě různorodost zápletek, jíž Nesbo svým knihám dopřává. A ta studená norská atmosféra... ta mě prostě baví :)

sigela
30.12.2012 5 z 5

Harry Hole je chlap podle mého gusta teda s vyjímkou toho nasávání :) Polda na svém místě spravedlivě přitom lidsky a tentokrát i nájemný vrah je fajn chlápek zabíjí ,ale ne zbytečně .Škoda ,že jsem začala až od páté knížky s tímto detektivem ,ale holt nejsou k mání vidno nenadchl jen mě:)

Eidalon
18.12.2012 5 z 5

Přečetl jsem od Nesba svou čtvrtou knihu a pěkně to graduje. Spasitel je z nich asi nejlepší (Nemesis, Pentagram, Lovci hlav) ,i když všechny byly svým způsobem velmi kvalitní. Tato šestá kniha s hlavním komisařem Harrym Holeem časově navazuje na Pentagram a nakonec v závěru knihy i doodhalí něco ke knize předchozí – Pentagramu a aféře Toma Waalera, což ti, kteří Pentagram nečetli asi neocení.

Harry Hole opět bojuje na několika frontách – vyšetřuje komplikovaný zločin vraždy, který přeroste v řetězovou sérii několika dalších vražd, bojuje se svými abstinenčními alkoholickými příznaky, musí se vyrovnat s rozchodem s Ráchel a jejím synem (opět více v Pentagramu) a nakonec i s odchodem jeho ochránce a přímého nadřízeného Bjarneho Mollera – důvod jeho odchodu je dovysvětlen až v závěru knihy a má přímou vazbu na Pentagram a je taktéž překvapivě pikantní.

Jeho nový partner Halvorsen mu sedí, z Beáty Lonnové se stala ostřílená šéfka kriminalisticko-technického oddělení a nový šéf oddělení vražd a Harryho přímý nadřízený Gunnar Hagen má naopak minulost zahalenou kariérou u supertajné jednotky.

Kniha nás zavede do prostředí a hiearchie Armády spásy se svými přístupy, hodnostmi, oddanými lidmi a poměrně rozsáhlým majetkem. Způsob myšlení a vnitřního fungování této organizace je českému čtenáři vzdálena a tudíž v knize novum.

A pak běží celý děj. Zápletka je velmi propracovaná a dotažená až do skvělého vyvrcholení. Nesbo zná celý příběh předem a tudíž si se čtenářem může zahrávat, takže kdykoliv máte již pocit, že indicie a náznaky jasně ukazují na toho či onoho, dostane děj nový zvrat a náboj. A nakonec se rozuzlí způsobem zcela nečekaným, kdy se z oběti vyklube kat sebe sama a vy fandíte hlavní záporné postavě – seriovému vrahovi, aby vše dopadlo, jak má. Máte pocit, že to není možné? Přečtěte knihu a dáte mne zapravdu!

Zápletka je ale tak propracovaná, že její geniálnost až vadí – říkáte si, to by se v reálu takto prostě nemohlo stát. Seriový vrah má své mimikry a mnohdy reakce, které jsou spíše doménou kladných hrdinů. A naopak hlavní padouch je odhalen v osobě, u které byste to čekali nejméně.

Příběh má ale logiku, šťávu a postupně graduje a vy musíte číst dál a dál. Zapomeňte na to, že je děj předvídatelný a pokud se Vám to zdá, pak je to Nesbo, který vám předkládá tyto slepé uličky a to zcela záměrně, což ale zpětně právě bere realitu věci, pokud se nad celým příběhem zpětně zamyslíte. Cítíte v tom totiž právě onu účelovost, která by se v reálu asi nekonala.

Každopádně je to ale skvělá detektivka z dnešní reality, propracovaná a zcela vás pohltí. Nezbývá, než dát hodnocení nejvyšší.

davidus
03.12.2012 5 z 5

Moje první setkání s Nesbem a Harry Holem a hned takový skvělý zážitek. Příběh mě pohltil hned od začátku a i přes svojí délku, mě kniha až do konce nenudila a nenašel jsem v ní žádné nudné pasáže. Skoro od první chvíle jsem také jaksi fandil Stankičovi, tak mě konec celkem potěšil :-) Už se těším na další knihu od Nesba, která se mi dostane pod ruku.

čef
03.11.2012 5 z 5

Lituji, že jsem objevil Harryho Hola až nyní. Je to totiž pátrač dle mého gusta, téměř americká drsná škola. To by ale musel občas dostat na budku, což se mu asi v civilizovaném Norsku stát nemůže. V tomto spletitém příběhu je vše co si lze přát, vysoká frekvence mrtvol, zvrhlí svatouškové, zavržená spodina, prohnaní šmelináři a zkorumpovaní policajti. Na druhé vítězné straně zase oddaní křesťané, pracovití naivové a neúplatný hrdina vysokých mravních zásad, které stojí i nad státním právem. V žádném případě však karikatury ideí, nýbrž plnokrevný život tak, jak ho vidíme kolem sebe. Ne každý spisovatel to dokáže popsat tak barvitě jako Nesbo a proto si ho zařazuji do seznamu pohřešovaných a nepřestanu už po něm a jeho díle stále pátrat.

Petr K.
24.10.2012 4 z 5

Davam 4,5 hvezdicek. Pro me skvela kniha. Cela serie s Harrym je moje oblibena. Je sranda kdyz se nekdo ocitne na miste, ktere uz znate z predchozich dilu. Akorat me stve ten kolotoc s Rachel a Olegem. V predchozi knize to konecne koncilo dobre a v teto zase najednou bum a je zas konec, tak to me moc nebavi. Pak nemam rad, kdyz neustale policii sefuje naprosty de..l. (to se netyka jen Nesba) to vzdycky uplne soptim. Jinak chvalim Harryho reseni na letisti v zaverecnem honu. Urcite mohu doporucit (i celou serii)

senora
22.10.2012 4 z 5

Chytlo a nepustilo, konec překvapil, konečně někdy.

Eevina
27.09.2012 5 z 5

Nemesis mě moc nezaujalo, Pentragram byl dobrý a Spasitel zatím nejlepší, co jsem od Nesbeho četla. Vřele doporučuji.)

pamica
24.09.2012 4 z 5

Moje první kniha co jsem od Jo Nesba četl a je celkem dobrá. Na začátku celkem roztáhlé až nudné, ale pak měla kniha hezký spád.
Myslím, že si ještě nějakou jeho knihu dopřeji.

bosorka
21.09.2012 4 z 5

Detektivka s Harry Holem je jako vždy skvělá, nutí bleskurychle číst dál, Harry Hole je sympaťák, možná i pro ty sklony k pití, má svou temnou stránku a není stoprocentní klaďas. Přitom mu jde o pravdu, asi i o trest. Nakonec (a konečně) ale i o svoji spásu. Často si věci dělá po svém, působí jako tvrďák občas i bez citu, ale má duši a velkou.
I tak jsem krapet na rozpacích, kolik dát hvězdiček, i proto, že Červenka a Pentagram se mi asi líbily víc. Navíc tady jsem docela záhy přišla na pointu - už jsem asi trochu prokoukla kombinační schopnosti J. Nesba. Ale i tak je to opět zajímavá detektivka, zvlášť potom řešení, k jakému Harry v závěru přistoupil - není prostě tradičním policajtem. Hodnotila-li bych procenty, pak 85 %.

vorenus
19.09.2012 5 z 5

Už od první knihy od tohoto autora jsem jeho velký fanda a ani tady mě opět nezklamal. Skvělé!! Napínavé!! Brilantní!!! Vzrušující!!! Zamotané a brutální!!! Čekám toužebně na Sněhuláka!

simonabr
10.09.2012 4 z 5

Pro mě zatím jednoznačně nejslabší Nesbova kniha, rozvláčný a pomalu se rozjíždějící úvod na rozdíl od předchozích dvou, kdy jsem byla vtažena do děje po přečtení pár písmen. Zápletka zajímavá, ale taky slabší. Těším se na další, snad budou zase lepší:-)

vnimat_Krasu
18.08.2012 4 z 5

Spasitelem se Nesbø konečně zbavil nálepek typu "ukecaný Chase" nebo "akčnější Larsen" a vytvořil si svůj vlastní žánr. Chladného thrilleru, který se nebojí často střídat lokace a postavy, a občas vás překvapí ďábelsky vtipnou kompozicí textu (viz slohově hravý začátek v Oslu). Coby spisovatel se rozhodně zlepšuje a tříbí napětí. Nemůžu se však stále zbavit dojmu, že je Nesbø za každou cenu posedlý šokézní pointou, která pak vedle vcelku realisticky vedeného příběhu působí nemístně. Harry poprvé relativně sympatický, Beáta tradičně nemastná a neslaná.

Finvarra
16.07.2012 5 z 5

Knihu mi doporučila kolegyně.. musim říct, že je to výborné čtivo. Napínavé, záživné, zajmavě napsané (prolínání několika dějů).. dokonce i překvapující závěr.

vhojta
03.07.2012 5 z 5

Mrazivá norská atmosféra, dlouhé chladné večery, drogová čtvrť La Plata, Armáda spásy snažící se primárně pomáhat lidem v nouzi netušíc, že je sama centrem obrovského morálního a korupčního problému. Nájemný vrah má tuto situaci zčásti vyřešit, aniž by to on, nebo kdokoliv další tušil. Přijel pouze s úmyslem zabít. V patách mu stojí celé kriminální oddělení v čele s detektivem Harry Holem, nedostatečně vyléčeným alkoholikem. S přibývajícími stránkami se zápletka odkrývá a křivdy staré několik let se dostávají na povrch.

Mimo jiné oceňuji skvělý Epilog, kde Nesbø nahlíží na korupci z jiné stránky, než jsme zvyklí a celkově ukazuje druhou tvář jedné z nejbohatších zemí světa.

Titi
28.05.2012 5 z 5

Zamilovala jsem se do Harryho Hole, i když je občas opilej jak Dán. Vlastně Nor :))

vysypanel
25.05.2012 5 z 5

opět jsem si potvrdil, že Nesbo je spolu se Stiegem Larsonem nejlepší na severu...