Sněhulák

Sněhulák https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130267/bmid_snehulak-2rS-130267.png 5 6967 1233

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

APoirot
12.01.2021 5 z 5

Ještě chci dodat, že zrovna když jsem četl knihu sníh padal a ráno, když jsem se vzbudil, tak mi právě někdo před domem postavil sněhuláka :-).

APoirot
03.01.2021 5 z 5

Výpravná kniha protkaná sem tam prvky hororu.

Peter74
31.12.2020 5 z 5

Počúval som ju ako audioknihu, vychutnana od začiatku do konca. Harry Hole nemá chybu, pri pátraní po viacerých tajomných vrážd. Svojským spôsobom.

Mr.Fox
31.12.2020 5 z 5

První setkání s autorem a první přečtená kniha ryze detektivního žánru. Měl jsem trochu obavy, jelikož nejde o můj šálek kávy, ale jak mě nakonec překvapila! Harry Hole mi od začátku hrozně připomínal Henryho Chinaskiho od Charlese Bukowskiho. Myslím, že tito dva knižní “hrdinové” by si mohli na literárním poli podat ruce. Představa mrazivého zasněženého Norska s nádhernými přírodními scenériemi v protikladu s řádícím masovým vrahem libujícím si v estetickém modelování svých obětí vytváří tu správnou děsivou atmosféru. Čekal jsem skvělou opěvovanou knihu a té se mi dostalo, rozhodně předčila očekávání. Po dlouhé době opět kniha, u níž jsem zažil, co dlouho u jiné ne - totiž že jsem ze zvědavosti, napětí a nervozity x-krát přeskakoval řádky a stránky, jak jsem se nemohl dočkat konkrétních rozuzlení. Děj odsýpá příjemným tempem, snad jen trocha zmatku z několika úvodních časových linií, než se v závěru vše spojí a zapadne. Příběh graduje, vysvětluje, svádí z cesty, nechává přemýšlet, i jazykově a překladem těší na duši. Ze závěru jsem trochu rozpačitý - sice knihu uzavřel dle očekávání (co se odhalení a vysvětlení vrahovo pohnutek týče), ale přišel mi takový zbrklý s ohledem na samotnou akci, příliš vyumělkovaný a soustředěný na Harryho osobní boj (chyběla mi přítomnost ostatních postav-kolegů, racionální chování) - čekal jsem dopadení Sněhuláka ve větším stylu. Závěr byl zkrátka takový americký Holywood s nesmrtelným poldou... Ale možná mě jen přepadlo zklamání, že už jsem u konce. Zážitek z četby a přemýšlení o tom, kdo bude Sněhulákem a s jakou pointou... to byla zkrátka síla! Skvělá severská detektivka na dlouhé zimní večery. Rozhodně doporučuji.

TomTomis
26.12.2020 3 z 5

Četlo se mi to dobře. To musím říci. Co se týče pohnutek vraha, nepochopil jsem je. Je mi jasné, že vrahem je psychopat, ale i tak mi to přišlo neuvěřitelné. Zatímco ve Spasiteli byla přidaná hodnota historické pozadí, mohl jsem si ledacos zjistit o vztahu Srbů a Chorvatů..., tady nebylo nic. Jen psychopatická osobnost. Navíc počet postav je relativně malý. Pokud má autor dodržet pravidlo detektivky, musí vraha zmínit na začátku knihy. Obratně nás zavádí autor na různá zcestí, i tak moc možností nemáte. A osobní vztahy H.Hola mi lezly na nervy. Subjektivní hodnocení 3,5/5.
Do dalšího veledlouhého Levharta se mi teď tedy nechce vůbec....

Šimpy
20.12.2020 4 z 5

(SPOILER) Tak další diel za mnou. Knižky v sérii čítam chronologicky a cca 2 diely ročne. Tak chvíľu trvalo kým som sa dostal k tomu bájnenu Sněhulákovi. Kniha fajn, Harry sa snaží držať si triezvu myseľ, vraždy sú zaujímavé a aj Sněhulák je zaujímavý záporák. Nejaké veci mi však v knihe trochu prekážali a to trochu umelá linka s Kantrine. [SPOILER..Ale najviac mi pokazilo zážitok , keď niekde v polke knihy jedna z hlavných postáv prezradí kto je Sněhulák. Od polky teda kniha pre mňa bola viac menej bez prekvapení a dej sa posúval podľa očakávania... SPOILER].... ináč sa to čítalo fajn ale ako najlepšiu knihu v sérii Snehuliaka nemôžem hodnotiť a na vrchole zatiaľ neohrozene zostáva u mňa Červenka/Zrada. Ale seria si drží svoju kvalitu a teším sa na ďalšie Harryho prípady.

Kkristyna00
11.12.2020 2 z 5

Knihu jsem nedočetla, jestli někdy dočtu netuším... Vůbec mě to nevtáhlo do děje...

DivaTerka
10.12.2020 5 z 5

Do poslední chvíle jsem opravdu netušila, kdo je pachatel...Byla to moje první kniha od J. Nesba po Macbethovi, který se ale nedá počítat jako jeho klasický styl psaní :) Moc se mi líbila, napínavý děj, skvěle vykreslené postavy a spousta nechutných vražd :D Doporučuji i pokud s autorem začínáte.

Uan
28.11.2020 4 z 5

Nedá mi to a musím ubrat jednu hvězdu za ten závěr.

LaDouche
27.11.2020 4 z 5

Moje první kniha od autora J. Nesba. Opravdu velmi čtivá, skvěle napsaná, bavila mě :)

barbora5058
25.11.2020 5 z 5

Tleskám, opravdu skvělá kniha, skvělý příběh. Líbí se mi stejně jako Pentagram a Spasitel. Knížka mě opět vtáhla pořádně do děje, klasický Nesbo, bavilo mě to, ale chce to mít na tuhle knížku čas a klid, je tam spoustu jmen, které je potřeba si pamatovat. Paráda, doporučuji.

Kopretina_aku
19.11.2020 3 z 5

Asi jsem měla příliš velké očekávání. Těšila jsem se na špičku mezi severskými detektivkami a přišel šedý průměr. Čekala jsem mrazení, napětí a akci. Akce přišla na konci, kdy už bylo pozdě. Od poloviny knihy je jasný pachatel a jeho úmysly, jen Harrymu to nějak nezapaluje a vývoj událostí je tím pádem předem očekávaný. Ráda bych dala víc *, ale už jsem četla lepší krimi romány.

HonzaBohm
16.11.2020 5 z 5

Sněhulák je skvělé dílo pro vstup do této výborné detektivní série s Harrym Holem v hlavní roli. Kniha je plná zvratů, zápletek a do samého konce není jisté, kdo je ten "Sněhulák" a jak to celé dopadne.

Příběh je jako sněhová koule ;), která se valí z kopce a čím se blížíte ke konci je větší a větší - stejně i děj nabírá na obrátkách a stává se o to víc napínavý.

ceji
14.11.2020 4 z 5

Dobrá čtivá kriminálka.

velkyel
14.11.2020 odpad!

prekombinovana slatanina.

Predator666
13.11.2020 5 z 5

Velmi mrazivé a krvavé drama. Sice jsem to četl s velkými přestávkami, ale i tak mě to dost zaujalo. Pan Nesbo má sice hlavního hrdinu skora za nesmrtelného, ale i přes tu "nadmíru" bolesti je to perfektní příběh. Podíval jsem se i na film, ale nezaujalo mě hlavní herecké obsazení. V mých představách vypadá Harry Hole trochu jinak.

VeruHoráková
10.11.2020 1 z 5

Na knihu jsem četla skvělé recenze, ale mě to nějak nechytlo. Často jsem se ztrácela v postavách. Hrozně se to táhlo. Až ke konci, když to začalo dávat smysl, tak mě kniha začala bavit. Takže v závěru nápad dobře promyšlený, ale pro mě průběh někdy zbytečně zdlouhavý a nudný.

Sylvanas
10.11.2020 4 z 5

První knížka od Nesba, a musím říct, že byla vážně skvělá. Už od začátku mi bylo jasné, že vrah bude určitě někdo z postav, které v knize vystupovaly od začátku. Nicméně to, jak se to ke konci celé zamotalo, se mi vážně líbilo. Děj byl napínavý, občas na můj vkus až moc perverzní, ale byl to jeden z nejzajímavějších thrillerů, co jsem kdy četla.

Vivienca
01.11.2020 3 z 5

Celkem zklamání
(Pozor může být vnímáno jako spoiler)

Hned na začátku si třikrát zaskáčeme v čase i místě, což - spolu s těžko zapamatovatelnými jmény - vedlo k tomu, že jsem listovala zpět, abych se utvrdila, že "aha, tohle je někdo jiný... Jiný příběh..." Na začátek tedy trochu těžkopádné klopýtání.

Vata - nezáživná a nudná. Kdybych do ní hodila trochu cukru, můžu si na Matějský pouti otevřít stánek. Nutila mě občas pár řádků přeskočit. Vykreslení i těch nej-vedlejších postav do barvitých detailů spíše příběhu ubíralo, než že by přidalo na plastičnosti (což byl asi původní záměr).

Absurdita některých scén u mě zcela přehlušovala zážitek ze čtení. (SPOILER) Ku příkladu: Pachatel s krvácivým poraněním tepny(!!) dokáže v těžko přístupném terénu vystopovat a dostihnout unikající oběť. Následně ji setnout hlavu, tělo precizně odklidit - odnést do auta, postavit obrovského sněhuláka - v gumových rukavicích(!!), doběhnout zpět do stavení, zamést po sobě stopy a z místa činu odjet - toto vše, prosím pěkně, bez zanechání jediné stopy během cca dvou hodinek... Klobouk dolů před takovým supermanem, jemuž během takové šichty například ani jednou nezakrvácela proseknutá tepna... Prostě žádná stopa! O svědcích, kteří by ho v některém úkonu vyrušili, ani nemluvě... Podobných absurditek je tam vícero.

Několikeré dopadnutí pachatele provází natolik nekomplexní a chabé indicie, že by se s takovým závěrem vyšetřování nespokojila ani Jessica Fletcherová, natož bystrý čtenář, který jen útrpně čeká, kdy komisař zjistí, že má zase toho nepravého.

Celá ta "záhada" kolem kolegyně Katrine, začne být už někdy v půlce průhledná jak půlnoční přízrak...

Na to, že se jedná o bestseller a fenomén jsem měla hodně vysoká očekávání. Bohužel nebyla naplněna.

KristynaKohleo
14.10.2020 5 z 5

Tohle je jeden z mých nejoblíbenějších autorů. Jeho knihy zhltnu vždycky za tři dny a pokaždé se nemůžu dočkat, až se ke čtení zase vrátím. Film se mi nelíbil, ale tak už to bývá.