Sněhulák

Sněhulák https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/130267/bmid_snehulak-2rS-130267.png 5 6952 1232

Harry Hole série

Sněhulák je sedmou knihou volné série krimirománů, jejichž hrdinou je vyšetřovatel Harry Hole. Je listopad. V Oslu napadl první sníh. Birte Beckerová přichází domů z práce a chválí manžela a syna, jakého postavili v zahradě krásného sněhuláka. Jenže oni žádného sněhuláka nepostavili. Celá rodina užasle zírá z okna. Syn si všimne, že sněhulák je obrácen tváří k domu a jeho černé oči hledí přímo dovnitř. Ráno je Birte pryč. Zmizela bez stopy. Jen sněhulák má kolem krku její šálu. Vrchní komisař Harry Hole dostává tajemný dopis s podpisem Sněhulák, a také novou kolegyni Katrine Brattovou, která si v tajuplnosti se Sněhulákem nezadá. Harry později zjistí, že Birte Beckerová není první případ. Na povrch vyplouvá řada podobných zmizení a ukazuje se, že mají společné rysy, především to, že všechny ženy byly vdané a všechny se ztratily s prvním sněhem. Rozbíhá se vyšetřování, které je tentokrát ještě napínavější než obvykle a pro Harryho o to složitější, že se silně dotýká jeho nové kolegyně i jedné velice blízké osoby. Harry ani netuší, jakému zlu bude muset tentokrát čelit a jakým způsobem bude muset prokázat, co v něm je...... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Snømannen , 2007

memphisz
10.12.2021 4 z 5

Napadl sníh a před domem se objevil sněhulák. Když se manžel vrací domů, zjistí, že jeho žena zmizela a dětem zůstaly oči pro pláč. A mezitím někde v lese staví "něco" nového sněhuláka. Pečlivě vše aranžuje, přikládá kouli na kouli, a jako závěrečnou tečku úplně navrch pokládá hlavu sněhuláka. Obličej ale netvoří uhlíky, štěrk nebo mrkev. Jsou to sešité rty a vyděšené oči - je to lidská hlava. Monstrum je spokojeno, alespoň pro dnes.

Jo Nesbo servíruje mrazivou severskou detektivku, kde si v každé kapitole řeknete: "aha, vrah je on... dobře není, tak on... tak tedy ona?" zvraty a falešné stopy pokládá za sebou ve snaze zmást čtenáře. A daří se mu to vcelku dobře, i když na konci je z toho dost překombinovaná zápletka.

Harry Hole je vcelku stereotypní postava tohoto typu detektivek. V podstatě obdoba Dirty Harryho (podoba jmen náhodná?) - nešťastný macho samotář zdánlivě bez emocí, který se v depresivním prostředí severu utápí v alkoholu, ale nikdo proti němu nic nezmůže, protože je to zatraceně skvělej detektiv. A proti němu se postaví prototyp sériového vraha - inteligentní misogyn s traumatizujícím dětstvím... Napadl první sníh. Hra začíná...

Drahuska12
26.11.2021 4 z 5

První kniha od autora. Přesto, že jsem knihu četla opravdu dlouho ( asi čtecí krize) se mi moc líbila. Mohu vřele doporučit. Určitě si v budoucnu přečtu další :-)

pohoda58
24.11.2021 5 z 5

Jo Nesbo prostě nezklame, super kniha.

marek2800
20.11.2021 2 z 5

(SPOILER) Na to, jak vyzdvihovaná je tahle kniha, jsem trochu zklamaný. Autor nesporně umí psát, nicméně jaký obrázek si mám udělat o norské policii, když bez jakékoli zpětné vazby nebo ověřování několikrát za sebou označí sériového vraha, a potom, ehm, trapas, není to on?
A podobně, to udržování napětí stylem - ona je ve smrtelném nebezpečí, stihneme to? - ne, nestihneme, je stejně pozdě - je to tak, je mrtvá - ne, není mrtvá, to je jiná ženská, je za ni jen oblečená! - ale má to stejně spočítané, podaří se ji zachránit? - ne, je to nemožné - zoufalý pokus - zachrání ji? - nezachránil, nevyšlo to - vyšlo to! - ale co detektiv? - ten to odnese - ne, neodnese, přečůral ho - a kruci, stejně umře - neumřel!! V určité fázi mě to prostě začne unavovat. Nakonec všichni víme, že každý bude jenom tak mrtvý, jak to autor dovolí...
A jestli k ohlasu dopomáhají scény jako - chtěl onanovat do umyvadla, ale nakonec se tam místo toho vyzvracel - tak je taky něco špatně.

Zuzulinka
20.11.2021 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Zajímavý nápad. Ještě lepší zpracování.

Meda77
06.11.2021 3 z 5

Nechci se nikoho dotknout, ale kniha rozhodně není na 5 hvězd.Je spousta lepších a napínavějších krimi. Děj až do 150 strany nemastný neslaný,pak jen zlehka odvíjí příběh. Konec vcelku dobrý, ale v podobném duchu měl psát Nesbo už od začátku. Harryho už by měl nechat od chlastu trochu odpočinout, vždyť tohle je o játra, nehledě na to, že člověk má hned chuť na paňáčka. Standardní průměr.

malinle
28.10.2021 4 z 5

Čtivě psaná detektivka, ale asi od poloviny jsem věděla, kdo je vrah, ztratilo se tím napětí a překvapení.

ctuacturad
20.10.2021 3 z 5

Dva večery s jednoduchou detektivkou, napětí pro mě skoro žádné, prvoplánované, ale napsané to špatně není, jen nevidím účel další takové knihy

Marciem
19.10.2021 4 z 5

Sněhulák od Jo Nesbøa mi sedl dokonale. Hlavní hrdina Harry Hole je super. Životem protřelá troska, vyléčený alkoholik, kterému v soukromém životě nevyšlo skoro nic, ale ještě pořád fyzicky a psychicky docela funguje a je to výborný detektiv. Vlastně se mi jeho postava celkem dost zaryla pod kůži a všechny jeho monology, vyšetřovací metody nebo úvahy o všem možném mě bavily číst. Kniha mě nenudila, hned na začátku nastavila poměrně svižné tempo a já se okamžitě chytnula a přistoupila na její hru a byla jsem napjatá, jak to dopadne. Poslední čtvrtina je plná překvapivých zvratů a já takové finální rozuzlení teda nečekala. Neříkám, že mi přišlo úplně geniální a možná jsem čekala něco trochu sofistikovanějšího, ale rozhodně mě překvapilo. Kvalitní detektivka podobná těm severským.

iv.ča
24.08.2021 5 z 5

Skvělá kniha!!

jitka1585
23.08.2021 5 z 5

Opravdu mě mrazilo,kniha byla dobrá,snad poprvé se mi stalo,že jsem se v noci bála jít na záchod.Predchozi díly jsem nečetla,pustím se do nich,snad budou stejně dobré.Uz mám stažený film Sněhulák,tak jsem zvědavá,i když...kniha je vždy lepší.Knihu doporučuji a dávám plný počet hvězdiček.

iz67
17.08.2021 2 z 5

Neskutečně pitomá kniha. Je k nevydrzeni jak Nesbo je tady schopen udelat i z krajeni chleba to nejnapinavejsi, co jste zazili. Jenze tahle manýra zacne po nekolika kapitolach strasne unavovat. Stranky mizí a ono se vlastně nic neděje. Pridejte k tomu fakt, ze dva hlavni dějové zvraty jsou odhalitelné prilis brzo a vyjde vam z toho neco, co byste nemeli vubec cist.

sarka9190
10.08.2021 5 z 5

Za mne supr, vraha jsem sice věděla, jelikož jsem viděla film, ale to vůbec nevadí, jelikož ve filmu byl motiv vraha jiny a vůbec všechny postavy neměly s těmi knižními nic moc společného. Narozdil od mizerneho filmu jsem si ale tady řekla, ahaaaaaa.... tak protooooo... Skvělé provázané a líbí se mi, jak je příběh budován i očima jiných postav, než Harryho. Pátá hvězdička za strašidelné mrazení.

agnesthequeen
04.08.2021 5 z 5

Další strhující thriller, který opět nezklamal. Všemi deseti doporučuji přečíst nejdříve předcházejících 6 dílů a film popřípadě zhlédnout až po dokončení knihy.

BaPe895
02.08.2021 4 z 5

Standardně kvalitní thriller od mistra severských detektivek.

sniciknihomolka
12.07.2021 5 z 5

(SPOILER) Sněhuláka jsem začala číst někdy začátkem prosince a dočetla v lednu. Začátek příběhu byl poměrně chaotický. Setkáváme se bohužel se znovu opilým Harrym. Celou knihu jsem trochu tušila, kdo by za tím vším mohl být. Marně. Na konci se všechno převrátilo. Řekla bych lusknutím prstů. Vztah Harryho a Rachel? Ten nedával pořádně smysl nikdy, natož v tomto díle. Olega jsem milovala. V tomto dílu je perfektně vykreslen. Motiv vraždy mi stále leží v hlavě. Geniální, složitý, ale zároveň velmi jednoduchý. Tento díl má rozhodně něco do sebe. Filmové zpracování bylo příšerné. Nedá se to jinak nazvat.

Pája961
10.06.2021 4 z 5

Udělala jsem zásadní chybu v tom, že jsem si jako první pustila film a až potom četla knihu. Proto jsem od knihy naprosto nic nečekala, ale příjemně mě překvapila. Narozdíl od filmu byla naprosto skvělá!

jefff
07.06.2021 5 z 5

Za mě možná nejlepší dosavadní Hole. Temný případ plný zvratů a strachu. Konec vyloženě strhující a jsem rád, že ubylo flashbacků, které mě často spíš ruší.

andrea7191
01.06.2021 3 z 5

Celkem slušně jsem se motala mezi postavama. Pěknou dobu mi trvalo, než jsem se orientovala kdo je kdo a i potom to nebyla žádná sláva. Každopádně děj se mi líbil, ale na konci jsem byla celkem zklamaná. Překombinované, nereálné. Ale určitě to není poslední přečtené dílo autora. Vzhledem k jeho popularitě mu dám ještě šanci.

Anakonda1969
28.05.2021 5 z 5

Pan spisovatel dokazuje, že ještě nevyndal všechny trumfy z kapsy. Ve Sněhulákovi je krásně vidět, jak jdou hranice "nemožného" ještě více posunout. Navíc tato kniha asi odstartovala větší zájem publika, které čte, protože určitě se najde spousta lidí, co nejdřív viděli film, než vůbec zjistili, že nějaký pan Nesbo napsal už skoro deset knihy s Harry Holem. Výborný příběh.