Přízrak

Přízrak https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/193106/bmid_harry-hole-prizrak-3qP-193106.jpg 4 2933 453

Harry Hole série

9. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Harry Hole se po třech letech strávených v Hong Kongu vrací domů do Norska, nejde ovšem o žádnou zdvořilostní návštěvu. Po příletu okamžitě míří na policejní ředitelství, kde žádá svého někdejšího nadřízeného, aby se mohl ujmout vyšetřování již takřka uzavřeného a objasněného případu vraždy na drogové scéně. V Oslu se díky spolupráci nového sociálního úřadu a nového šéfa policejní složky pro potírání organizovaného zločinu snížil počet drogových gangů a značně klesl též prodej heroinu. V ulicích se však objevila nová droga jménem violin, opiát mnohonásobně silnější než heroin, jež vede méně často k předávkování, ale zato vyvolává mnohem silnější závislost. Harrymu je umožněno setkat se s domnělým vrahem. Jde o osmnáctiletého chlapce, jehož Harry dlouho neviděl, avšak který mu byl kdysi velice blízký. Jejich setkání není jediným překvapením, jež Harryho při vyšetřování čeká. Zpočátku vražda typická pro drogové prostředí se rozroste do rozměrů, o jakých se Harrymuani nesnilo. Sám se okamžitě ocitá ve značném nebezpečí, neboť se kvůli svým aktivitám stává velmi nepohodlnou osobou. Většina stop přitom ukazuje jediným směrem. Směrem vzhůru. A také vyšetřování vede k jedinému, nadmíru překvapivému vyústění.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Gjenferd , 2011

martousek
21.04.2015 5 z 5

V této chvíli patří v mé knihovničce Jo Nesbo k nejčtivějším autorům, každou jeho knihu čtu závratným tempem. Ikdyž děj je někdy značně nereálný, příběhy mají spád a nikdy si nejsem jistá, jak to celé vlastně dopadne.
Příběhy se nechají číst samostatně, ale díky prolínání postav v tom může nastat jistý zmatek.
Mně osobně nejvíce v paměti utkvěla první kniha, kterou jsem o Harrrym četla, ale to nic nemění na tom, že i ostatní jsou perfektní.
Stejně jako se vrací Harry, vrací se i Přízrak k postavám, které již známe. A upřímně, závěry bez přehnaného a žili spolu šťastně až do smrti jsou mi dost sympatické.

aktak1203
20.04.2015 4 z 5

Jedna z těch lepších Nesboovek. Líbilo se mi propracování příběhu, děj utíkal a knihu jsem přelouskala za dva dny. Závěr mě překvapil. Určitě doporučuji k přečtení.

bosorka
15.04.2015 3 z 5

Slabší Nesbø, o trochu lepší než Švábi, takže dávám 3 hvězdy, ale jsou hodně s odřenýma ušima. Už to, že do Přízraku jsem se nemohla večíst, mluví o mnohém. Pak se to vylepšilo a chvílemi mě to vlastně bavilo docela dost (vyprávění Gusta například), ale chvílemi jsem se zasekávala a neběželo to kupředu. A navíc byla celá zápletka i rozuzlení hodně průhledná. Supermanovské rysy Harryho jsou tady už opravdu přehnané (přišlo mi, že snad ještě víc než v Levhartovi, kde už to bylo za hranou). Kdyby přežil jeden útok za celou knihu, tak snad ani neceknu, ale tolikero? V Přízraku mi připadalo, že Nesbø neví moc kudy kam a zbytečně natahuje. A jsem moc ráda, že si u mě reputaci napravil Policií, protože kdyby sérku o HH skončil Přízrakem, asi bych byla hodně naštvaná.

Ormos Atalia
15.04.2015 3 z 5

Možná o něco více se mi líbil Sněhulák a Levhart, ale knihu můžu určitě doporučit, baví mě sledovat životní eskapády Harryho H.

Hella
13.04.2015 3 z 5

Tak vám jsem hodně rozčarovaná (podobně jako jsem byla po Netopýrovi či Švábech)... především jsem s nechutí četla onu kurzívou psanou cca čtvrtinu knihy, kdy absolutně nesympatický a pro mě nepochopitelný Gusto vypráví příběh ze svého pohledu. Za druhé feťáci obecně - prostě mě tohle "bahno" téma tak zeširoka nebavilo. A za třetí - nutno říci, že Harryho devět životů je už dávno a dávno vyčerpaných.... Osobně si myslím, že na úroveň Sněhuláka či Levharta tenhle příběh ani zdaleka nedosahuje, a to ani poměrně překvapivým rozuzlením.

Eidalon
12.04.2015 5 z 5

Devátá Holeovka, která opět v čase navazuje na předchozího Sněhuláka a Levharta. Harry přichází o prst a „utíká“ do Hongkongu ( závěr Sněhuláka), v Levhartovi je vrácen zpět do Norska a zachrání si život vlastním sebepoškozením (jizva ve tváři a ne nijak malá) - závěr Levharta.

A opět odchází z řad policie, aby si v Hongkongu vydělával jako vymahač dluhů pro jisté organizované podsvětí (při jeho jizvách, výšce a kriminalistických zkušenostech ideální angažmá). Zdá se, že nic nemůže Harry přimět, aby se vrátil zpět do Norska a už vůbec ne do řad policie . . .

A přece se najde důvod, aby to Harry udělal. Ano znalci Harryho životního osudu tušili správně. Je to jediná žena a její syn, který Harryho dovedou přinutit se vrátit – Ráchel a její syn Oleg. Dvě osoby, se kterými Harry spojil víc, než jen svou roli vyšetřovatele a linou se knihami společně s Harrym jako pomyslná nit.

Přesto je jeho návrat neradostný, Oleg, dneska devatenáctiletý mladý muž, se zapletl s podsvětím a především s drogovou komunitou. Je obviněn, uvězněn a důkazy o jeho vině jsou nezvratitelné. Harry přesto nevěří, že Oleg je vinnen. Proto se vrací, aby v roli řadového občana docílil toho, že dokáže Olegovu nevinu. I když ten prvotní impulz návratu je snad jen snaha pomoci Ráchel, podpořit ji a prověřit, jak se to všechno stalo, brzy Harry poznává, že hra je mnohem složitější a hráči na moc vysokých místech.

Harry „vykopává“ své vzpomínky, využívá znalosti prostředí i svých přátel, kterých není mnoho a především využívá své skvělé vyšetřovací metody a zarputilosti ve sledování případu, se kterými slavil vždy úspěch. Tentokrát nemá na své straně nic víc, než svůj úsudek. Jako soukromá osoba tak překračuje jeden zákon za druhým a to vše jen proto, aby Olega očistil a odhalil tajemný Přízrak.

Ze začátku zdánlivě jasný případ nabere neskutečných obrátek a tak se Harry stane nežádoucí osobou v hledáčku jak policie, politiků tak podsvětí. Drogová scéna točí neskutečné peníze o to větší, když violin (nová syntetická droga) je dílem norského vědeckého génia. A přesně tento zaběhnutý řád Harryho návrat zpět do Norska a Osla zcela změní.

Kruh peněz, moci a neformálních dohod je narušen a tím vším je Harry vinen. . . a přesto se nakonec ukáže, že pravda je úplně jiná.

Další autorův příběh, který se maličko vrací zpět na začátek autorovi tvorby, když předchozí knihy byly až příliš překombinované (a nebo naopak skvěle vyfabulované - každý dle své chuti). Přízrak je tak více zase o práci policie a problematiky kolem drog a vrací se tam, kde Harry začínal.

Jinak ale opět skvělý příběh, kde o akci a dramatično není nouze. A vy jen čekáte, jak to všechno dopadne a o který orgán přijde Harry tentokrát . . . bohužel jak se ukáže, je to cena z nejvyšších.

Závěr knihy je klasicky Nesbovský, když už si myslíte, že je vše vyřešeno a Harry dostál svému úkolu, je najednou vše jinak a Harry přichází o to nejcennější - části své duše . . . svého já . . . otevřený konec, který Vás nutí si ihned položit otázku . . . tak to snad ne . . . co je s Harrym, Olegem či Ráchel dále - ani v jednom případě Vám závěr knihy neodpoví.

Opět mohu jen doporučit a dávám v hodnocení 95% ze sta možných. A počítejte s tím, že musíte ihned na další knihu - Policie, jinak Vám osudy hlavních hrdinů a jejich nevyjasněná další role nedá spát . . .

Greene
06.04.2015 5 z 5

Mé první setkání s tímto spisovatelem dopadlo na výbornou. Knihu jsem téměř nemohl dát z ruky, byla nesmírně čtivá. Plus zajímavé téma. Nečekal jsem, že by to mohlo být až tak dobré :)

fiona007
03.04.2015 4 z 5

Harry byl opravdu skvělý, jsem ráda, že nepodlehnul své neřesti, protože kdy alkoholuje, tak mě to moc neba. Každopádně příběh poutavý, a ten konec... Nemůžu tomu uvěřit a vysloveně jsem zvědavá na další díl.

bukiet
28.03.2015 4 z 5

Tahle kniha už se ale opravdu táhla. Možná proto, že mne drogová tématika nebaví a nezajímá. Přesto mě Nesbø na konci zase dostal, takže počkáme na další díl. Doufám, že to bude díl poslední, protože je Harry Hole už značně utahaný a opotřebovaný. A malé chlubení nakonec: Dubajce jsem odhalil, hned jak se na scéně objevil.

malen
23.03.2015 3 z 5

Taky mě to nenadchlo tolik, jako předchozí knížky od autora. No ale určitě si ještě po nějaké sáhnu.

sarka45
17.03.2015 4 z 5

Kniha se četla dobře, ale že bych jí přečetla jedním dechem, to zrovna ne. Superman Harry je už někdy trošku k pousmání, ale to je dnes u hrdinů asi běžné, jinak by se čtenář (divák) patrně nudil. Ale zápletka je opět pěkně zašmodrchaná a vyřešení těžko předvídatelné. Pro mě byl lepší Sněhulák, ale zklamaná jsem nebyla, takže určitě přečtu i další knihy tohoto autora.

silazwyku
17.03.2015 4 z 5

Nesba mám ráda, takže od něj přečtu všechny knihy... Ale poslední dobou mám pocit, že jsou mnohem nadějnější a lepší krimi autoři... Jen nejdou tolk vidět, jako právě Nesbo.

nakavusterezou
14.03.2015 5 z 5

Ze začátku mě kniha moc nebavila, detektivky nejsou zrovna můj šálek čaje. Poslední tři dny jsem se do ní tak začetla, že jsem za tak krátkou dobu přečetla 350 stránek a všem, co nad četbou této knihy přemýšlí říkám, ať do ní jdou. Jsem z ní nadšená a nutí mě nad tím přemýšlet.

PetraBery
12.03.2015 5 z 5

Harry je má oblíbená postava i přesto, že někdy dělá věci skoro jako superman. Příběh mě vtáhnul, konec překvapil. Už se těším na další díl, způsob vyprávění autora mě opravu baví.

geimz
08.03.2015 5 z 5

Odklon od čistokrvnej detektívky s thrillerovými prvkami na čistokrvný thriller s detektívnymi prvkami pôsobí v Prízraku ako veľmi príjemné osvieženie oproti ostatným dielom. Kniha sa číta od začiatku do konca jedným dychom (ja viem, ako aj ostatné Nesbovky, no tu predsa len ešte o stupeň viac) a Harry síce občas pôsobí ako Terminátor, ale to neberiem za negatívum, Prízrak je jednoducho akčnejšie stavaný a svedčí mu to. Neobsahuje žiadneho sériového vraha, ale jednu vraždu, osobnú zainteresovanosť Harryho v prípade a nepríjemné drogové prostredie, ktoré pomaly ale isto zožiera každú postavu v Prízraku. A aby som nezabudol, aj koniec s poriadnym cliffhangerom. Má jednoducho všetko, čo si od Nesba môžem priať.

girli
03.03.2015 5 z 5

Ovšem, jestli Harry zemře... nevím, jak to rozdejchám...
Jinak ale další strhující díl, děkuji za takové příběhy :)

rubit
03.03.2015 4 z 5

Pro mě tentokráte trochu vzdálenější téma (drogy, narkomanie), také si myslím, že jiné knížky jsou lepší (zejména Levhart, Sněhulák), ale i tak opět napínavé a kvalitní čtení. Doporučuji. Ale co ten konec?? Díky tomu se už nemůžu dočkat Policie :-)

ondrula
03.03.2015 5 z 5

Možná je to tím, že jsem trochu pozapomněl na nadšení z předchozích dílů, ale Přízrak je pro mě zatím nejlepší Holeovka. Když pominu epickou zápletku postav, se kterými čtenář prakticky vyrůstal, krásné místopisné popisy, dechberoucí příběh a atraktivní motiv ruské mafie, musel jsem se Nesboovi neustále obdivovat pro jeho mistrný způsob vyprávění - zkusil něco jiného než obvykle (kapitoly se pravidelně retrospektivně prolínaly dvěma rovinami, které se v závěru dokonale setkaly) a mně z toho padala brada. Po delší době se mi stalo, že jsem se od knihy nemohl odtrhnout a přečetl jsem jí asi za 4 dny. Celou dobu jsem coby ostřílený čtenář detektivek pečlivě bádal po vrahovi a když jsem si myslel, že ho určitě mám a říkal jsem si, že tentokrát mě starý vykuk Nesbo nedostane a pod vousy jsem se smál, jak se lacině pokouší vraha příliš nevystrkovat, aby jej neprozradil, v závěru jsem opět zíral, jak hloupej jsem byl.

tomvall
01.03.2015 4 z 5

Popravdě už se mi trochu začíná zajídat styl psaní, kdy v každé kapitole nastává obrat o 180, ne-li o 270 stupňů. Samozřejmě detektivkám příliš nesvědčí, když čtenář odhalí pachatele v páté kapitole, ale co je moc, to je moc. Nesbo si se čtenáři pohrával od prvních knih, ale v míře přiměřené a ještě zábavné. V posledních knihách je na můj vkus už těch veletočů příliš a snaha za každou cenu čtenáře svádět na falešnou stopu už mne spíš unavuje, než těší. Navíc se z Holeho pomalu ale jistě stává superman, před jehož kousky by ten opravdový zůstal v němém úžasu.

šipek
24.02.2015 5 z 5

Tak jsem si opět pochutnal. S detektivkami od tohoto autora to mám jak s dobrým jídlem. Moc se na něj těším a pak se mi to nechce dojíst jak je to vynikající. Tak to mám s detektivkami od Jo Nesbø.