Pentagram

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prstem. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/87_/87850/harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4.52708

Harry Hole 5.

Literatura světová, Detektivky, Thrillery
Vydáno, Kniha Zlín

Marekors, 2003

Kniha Pentagram

Anne95
26.08.2017

No není to ten nejlepší díl, ale je to Harry Hole a ten nikdy úplně nezklame. Ten dlouhý konec mě úplně nebavil, dlouhý rozhovor s vrahem a celkově je konec takový utahaný. Jinak co se týče příběhu a vražd samotných, tak opět originální, a až do konce člověk netuší, kdo opravdu vrahem byl. Obzvláštnění v podobě špinavého poldy dodalo příběhu na dramatičnosti. 4*

MartinkaSl
19.08.2017

Harry Hole jako vždy nezklamal! Příběh mě okamžitě zaujal svou zápletkou. Musím přiznat, že jsem skoro do konce vraha neodhalila.
Musím říct, že mě sérioví vrazi od Nesba Moc baví!

FishTailTea6
02.08.2017

Po krátké pauze jsem se zase vrátila k Nesbøvi. Knížka se mi četla velice dobře, děj byl napínavý a ani s rozuzlením nemám problém. Jediné co mi trochu nesedí je Motiv. Vymýšlet takovou složitou pomstu kvůli “úletu” by mě osobně asi nestálo za to. Ale lidé jsou různí...
Nicméně u čtení tohoto dílu jsem si uvědomila, jak dobře umí Nesbø popisovat prostředí i děj a o vykreslování postav nemluvě. Osobně jsem díky tomu schopná vše vidět v živých barvách.
A musím přiznat, že jsem se v průběhu příběhu nechala uhoupat a vraha ani vzdáleně neodhadla až téměř do samého konce.
Jsem zvědavá, jestli už je linka Ellen a Toma Waalera úplně ukončená.

Jamilily
31.07.2017

Pozor, možné SPOILERY! Děj mě bavil tak zhruba do půlky, jak se přišlo na to, kdo je (či spíše není) vrah, už mi to přišlo mooooc přitažené za vlasy. Je někdo opravdu tak moc v nepořádku, že zabije o čtyři lidi víc, jen aby mohl vytvořit "šifru"??? Plus vypořádání se s Waalerem - sice potěšilo, ale ten styl, a ten plán? Tak chabý, že je s podivem, že vůbec vyšel... což je nešvar, který se objevuje hlavně v dalších Nesboeho dílech HH. Jinak ale skvěle napsané, potěšilo norské prostředí, které jednoduše zbožňuju. Čekala jsem ale něco víc, když jsem četla zdejší komentáře. Teď ještě Spasitel a budu mít Harryho kompletního :)

Barbarella13
25.07.2017

Jo Nesbo je muj detektivkovy kral! Miluju lehkost jeho psani, ma talent! Tato knizka neni jeho Top, ale neurazi a nezklame.

pedroK
17.07.2017

Výborná zápletka! Celou dobu jsem dumala a dumala, kdo je vrah..a nakonec to pochopitelně bylo uplně jinak! Skvělá napínavá detektivka!

Niu
17.07.2017

Tuto knihu jsem před lety četla v pořadí jako třetí (po Sněhulákovi a Levhartovi) a moc jsem v obraze nebyla. Tak jsem se na ni vrhla znovu a mělo to jiný efekt. Doporučuju určitě číst po řadě. Někdo si konenčně zasloužil, co měl. Příběh super. Postavu Harryho netřeba chválit :-)

petra.kind
14.07.2017

Harrymu Holeovi jsem přicházela na chuť jen velmi pozvolna. Vlastně až po přečtení čtvrtého dílu jsem vyloženě zatoužila přečíst si další a Pentagram rozhodně nezklamal. Velice napínavé se skvěle gradujícím dějem. Ještě že jsem to s Harrym nevzdala :)

Lmslaver
11.07.2017

Vrávoravý opilecký rozjezd od první mrtvoly k pozvolné, ale strhující jízdě v pátrání po sériovém vrahovi a končící šíleným finále na plný plyn, které nedovolí vydechnout, natož odložit knížku.

JelloBiafra
30.06.2017

Náš starý známy detektív Hole zasa raz spadol do alkoholickej priepasti a okrem neustáleho popíjania svojej obľúbenej "limonády" Jim Beam sa s ním rozišla jeho milá Ráchel a hrozí mu aj vyhazov z práce. Lenže tajomná vražda mladej dievčiny priamo v jej byte vráti Holeho späť do služby a vzhľadom k tomu, že sa objavujú ďalšie vraždy, bude mať náš detektív zasa plné ruky práce. Modus Operandi vraha spočíva v zanechávaní diamantu v tvare pentagramu u obete. Vzniká teda podozrenie, že vrahom bude nejaký satanista. Lenže možno je všetko úplne inak. Musím povedať, že v tomto piatom diele je z Holeho asi najväčšia troska, pretože pije ako dúha a život sa mu hrúti ako domček z karát. Vždy ale dokáže zmobilizovať svoje sily a dotiahnúť tento veľmi temný prípad do úspešeného konca.

DoDidDone
29.06.2017

Skvělá, napínavá, tajemná a dost zajímavá kniha! Od Nesba zatím nejlepší! :)
V předešlých dílech jsem vždy vraha vytipoval správně a docela i rychle, tady ne, takže za to velké plus.
Snad se bude Harry držet od alkoholu dál...

jarmila4388
19.06.2017

Je to má první kniha od daného autora a (s výjimkou těch dětských) i první detektivka. Dost mě zaskočilo, co je to za knihu, kde je vrah odhalen už v půlce :-)

Čtení mě bavilo, kniha se mi líbila, děj byl pro mě překvapivý a nevypočitatelný - nicméně ze začátku mi dost vadilo, že jsem nikdy nevěděla, o kom čtu. Když jsem si uvědomila, že to není má chyba, že si tak se mnou autor jen "hraje", zvykla jsem si na to - většinou se to stejně po pár větách vyjasnilo (že mi nedošlo, o kom to sakra čtu, se mi stalo jen párkrát).

Ráda si přečtu i ostatní knihy o Harrym.

Skupa
08.06.2017

Čím dál tím lepší!! :-)Tenhle díl přečteny za čtyři dny.Steven Erikson ještě chvilku počká :-)

Jaruš7
26.05.2017

Pentagram - pro mě od Leonarda da Vinciho​ - Zlatý řez, nyní i krvavý diamant. Propracovaný příběh, který mi dal zabrat, ne co do čtivosti, ale udržet tu nitku logiky proč.
Mistr pera je mistrem, když se vám až ke konci rozjasní, a najednou ta logika tu je. Nápad pro zločin je zde, jaksi odborně zušlechtěný a propletenec zločinů je tancem v přísně daných parametrech, tvořící PENTAGRAM.

Alex.rrr
10.05.2017

Konečně vyústění s T. Waalerem. Sice trochu absurdnější, než jsem čekala, ale proč ne. Příběh se mi líbil, stránky celkem ubíhaly a četlo se příjemně, oproti prvotním dílům. Vztah s Ráchel mi v tomto díle přijde trochu odsunutý na druhou kolej, ale možná je to víc osobní pocit. Harryho případ mě bavil, sice mi přišel malý detail s prstem trochu nechutný, ale proti gustu a návyku psychopatů, proč ne :D…

Adelajda_4
07.05.2017

Opět skvělá práce, čtení jsem si užívala a líbil se mi i vedlejší příběh. Každopárně pro mě je Nesbo pořád nevypočitatelný, zase jsem si myslela, že to dopadne úplně jinak.

Evus
28.04.2017

Místy přitažené za vlasy, hlavně to vyústění s Tomem Waalerem a prstem oběti, jinak ale nechybí napětí.

Pralev
27.04.2017

Pro mě první opravdu literárně kvalitní Nesbø. Předchozí díly s Harry Holem mě všechny bavily, ale vnímal jsem je jako béčkové, oddechové čtení - něco, čím se příjemně tráví čas, ale nijak mě to vnitřně neobohatí.
Pentagram mi na rozdíl od nich přišel skutečně dobře dávkovaný, promyšlený, chytrý a přitom minimálně stejně zábavný.

Miliarda
26.04.2017

Snad v první knize o Harrym Holeovi mě zaujal víc než hlavní příběh vedlejší děj, jenž byl neskutečně kvalitní. A když k tomu přidáme i velice propracovanou hlavní dějovou zápletku, vyjde z toho naprosto fenomenální dílo.

terezamarsik
18.04.2017

Jo Nesbo mě znovu nezklamal, z celé série mi zbývá už jen jedna kniha a zatím jen jedné knize jsem dala pod 4*, tato kniha si podle mě zaslouží těch hvězdiček i 5. V jednom starším hodnocení jsem tvrdila, že jediné co se mi nelíbí je, že se postava Harryho příliš nevyvíjí, že je pořád stejný, ale za poslední dvě knihy to musím vzít zpět a protože už jsem četla další knihy v pořadí, tak musím uznat, že jsem se tenkrát spletla. Postava Harryho se rozhodně vyvíjí a často dost nepředvídatelně a i přesto mám tuto postavu stále více ráda. Až mě úplně mrzí, že už mám skoro celou sérii za sebou. Má sice vyjít nový díl, ale bojím se, že ten už bude opravdu poslední.
Jinak k tomuto dílu, skvělá zápletka, napínavý příběh a já tedy rozhodně nečekala jak to vše skončí, včetně osobních problémů, které Harry v tom díle dále řešil a které jsou známy již z předchozích knih. Naopak jsem se konečně dočkala rozuzlení jedné části Harryho života. Tento díl byl znovu výborně čtivý a nejsem zvyklá, že se tak rychle prokoušu 500 stránkovou knihou. Když už čtu takto dlouhou knihu, tak mi to často trvá déle z toho důvodu, že v různých částech knihy je příběh nudný, zdlouhavý apod., to se u Nesba rozhodně nestává a to má knihy i delší.

Lucienka
13.04.2017

Pro mě poslední kniha ze série HH a také výjimka potvrzující pravidlo: jak je Nesbo často nepředvídatelný, tak zde jsem už po půlce tušila, jak dopadne.. Asi jsem toho četla už moc:)
Lidi nespoilerujte tu, komentáře si čtou i lidi, co to ještě nečetli a nebo se i teprve chystají knihu si pořídit.

Mali88
11.04.2017

Tak trochu SPOILER!!!

Řekla bych, že v tomhle díle je Harry na vrcholu své alkoholové kariéry. Kolikrát jsem si během čtení říkala, že by s tím mohl přestat, ale to by zase nebyl on. Protože i v opilosti je svým způsobem sympaťák.
Tentokrát byl děj spojen se vraždami čtyř lidí, které byly v rozmezí pěti dnů, oběti byli nalezeny v pátém poschodí, na pěti různých místech, která dohromady tvořila pomyslný pentagram.
Dějově určitě lepší než Nemesis. A na konci je konečně dopadení Prince, se kterým se setkáváme od Červenky.

Nikkiproch
07.04.2017

Miluju tuhle sérii o HH a na každou knížku se neskutečně těším.
Pentagram nepřekonal moje "wow" z Nemesis, ale příběh je opět propracovaný do posledního detailu, napínavý jak blázen, dokážu to sledovat jako film a při otáčení stránek přivírat oči a bát se, co tam zas bude a co se stane.
Velmi mě překvapilo rozuzlení sériových vražd, ale Harry Hole se prostě nikdy neplete. :-) A ten konec mě uspokojil na duši, že se mi po dočtení dokonce i dobře spalo. :-)

pettrass
27.03.2017

Skvělá kniha od skvělého autora. Čím víc čtu příběhy Harryho Hollea, tím jsem víc nadšená. Nesbo píše přesně tím stylem, který mám ráda a který mě baví a nutí číst dál a dál. Pentagram se mi obzvlášť líbil. Nevím, asi jsem divná, ale příběhy sériových vrahů ráda čtu - i když tady to tak přesně nebylo (ale nebudu spoilerovat, není to hezké :-)). Pro Harryho nakonec všechno dobře dopadlo, i když jsem se o něj chvílemi bála. A můžu se hned vrhnout na další knihu.

karavela
21.03.2017