Pentagram

Pentagram https://www.databazeknih.cz/img/books/87_/87850/bmid_harry-hole-pentagram-6wk-87850.jpg 4 3723 490

Harry Hole série

V Oslu začíná období prázdnin a dovolených a město zasáhla vlna letních veder. V jednom bytě nedaleko hřbitova Našeho Spasitele začíná ze stropu něco kapat do hrnce s vařícími se bramborami. Ve vodě se tvoří drobné černé chuchvalce. Ve svém bytě v Sofiině ulici leží tou dobou na zemi Harry Hole – opilý, opuštěný a suspendovaný. Ve zběsilém, ale neúspěšném honu za usvědčením svého policejního kolegy Toma Waalera z vraždy zradil všechny své blízké. Za čtyři týdny bude bez práce. Vtom zvoní telefon. Šéf oddělení vražd povolává Harryho k podivnému nálezu – zavražděná žena s odseknutým prstem. Harry Hole dostává svůj poslední případ. Bude na něm pracovat společně s jediným kolegou, který právě nemá dovolenou, s Tomem Waalerem, jenž Harrymu učiní jistou nabídku. Vzápětí zmizí beze stopy Lisbeth, manželka známého producenta Willyho Barliho, který chystá premiéru muzikálu My Fair Lady, v němž měla jeho žena hrát hlavní roli. A na policii dorazí v obálce useknutý prst. Stojí za Lisbethiným zmizením její manžel, jak tvrdí tzv. Holeův první zákon, anebo někdo jiný? Brzy se ukáže, že policie má co do činění se sériovým vrahem. Dokáže Harry rozluštit vzkazy a symboly, které vrah zanechává na místech činu, a dokáže zabránit dalším vraždám? Přijme nabídku Toma Waalera? A podaří se mu vrátit svůj osobní život k normálu? Harrymu začíná být pořádně horko.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Marekors , 2003

niveola
28.08.2013 4 z 5

Z knížky mám rozporuplné pocity. První půlku mě spíš nudila, přišlo mi to všechno takové rozvleklé, žádný extra spád. Zato v druhé půlce už to šlo všechno ráz na ráz a odkrývání skutečností šlo rychle.

muzka
26.08.2013 3 z 5

Knihu jsem přečetla, byla od Nesbo první, naprosto souhlasím s LuminenEnkeli , měla jsem přesně tytéž pocity. Dlouho trvánež se začtete, některé pasáže nejsou vůbec ukončené.... určitě si přečtu další, ale :-)

Aja12
23.08.2013 5 z 5

Výborná knížka. Asi zatím nejlepší příběh Harryho Holeho, co jsem přečetla. Jen mě trochu mrzí, že nemůžu číst všechny romány o HH postupně za sebou, ale čtu je napřeskáčku...

an1dream
20.08.2013

Právě dočteno , je to úžasně čtivé a problém je ,že se nemůžu odtrhnout od knížky a tak nevnímám okolí a rodina se bouří .

borknagar
20.08.2013 5 z 5

Poslední Nesbo, kterého jsem neměl přečteného. Nesbo má jednu výhodu oproti jiným - je prostě "ukrutně moc čtivej". Jeho knihy se čtou jedna báseň, je tam napětí, láska, intriky, vraždy a alkohol a prostě vše, co u čtivé knihy hledám. A mám rád Harryho Holea. A mám rád Oslo. Jo a taky mám rád Beátu. Jo, Jo Nesba mám prostě rád.........:)

martousek
16.08.2013 5 z 5

Harry získává pět hvězd, ikdyž posledních sedmdesát stránek mi moc nešlo:-(. Závěr mohl být méně překomplikovaný. Jinak pro mě zase pořádná detektivka a i v těch od Jo Nesba patří, aspoň u mě, na medailové pozice.

HanaNov
13.08.2013 5 z 5

Tématika symbolů a šifer má vždycky co říct a je sama o sobě tajemná, záhadná a čtenářsky přitažlivá, proto si myslím, že pokud šikovný autor nezaváhá a tento potenciál vhodně využije, musí vzniknout výborná detektivka. A to se v Pentagramu skutečně podařilo.
Pentagram je postavený na několika základních bodech, které dohromady tvoří delikátní koktejl napětí, které čtenáře nenechá vydechnout až do závěrečného (a zcela překvapivého) rozuzlení. V první řadě je to kontroverzní hlavní hrdina, který není jednoznačně kladnou postavou. A i když je tenhle detektiv alespoň ze začáku naprosto nesympatický, stejně se nakonec přistihnete, že mu spolu s ubíhajícím dějem fandíte víc a víc. Za druhé je to zmiňovaná práce s mystikou a symboly, třetím pilířem je pak skvěle prokreslená psychologie postav, s nimiž je poměrně snadné se ztotožnit a vžít se do jejich jednání. Čtvrtým stavebním kamenem je geniální práce s časovou posloupností - autor se na několika místech naprosto bez přípravy a jakéhokoli upozornění vrací k dějům, které se již staly, čímž vzniká vynikající matoucí disproporce, protože čtenář si myslí, že vložená událost se děje v reálném čase. Posledním pátým elementem, který přispívá k funkčnosti zvoleného mixu, je autorova vynalézavá hra se čtenářem, který se hned na několika místech nechá lehce "napálit", když si v hlavě sestaví obraz, který by podle indicií v textu měl následovat, psychicky se na takový vývoj událostí připravuje a autor nakonec děj vede úplně jiným směrem.
Pentagram považuji za jednu z nejlepších napínavých knih, které jsem v poslední době četla.

Pe3ček
12.08.2013 5 z 5

Super detektivka, na Joa Nesbøa snad ani nejde napsat nic jiného. Pentagram mi více připomíná Nemesis než dřívější knihy jako Netopýra a Švábi. Hodně se mi líbilo více zápletek - sériový vrah, Tom Waaler a osobní trable s Rachel. Znovu do sebe vše skvěle zapadalo, zase vedly stopy k více možným pachatelům. I když spoustu momentů jsem dokázal několik kapitol předem odhadnout, stejně jsem si knihu užil a Nesbøovo objasnění vražd bylo brilantní. :)
Moji recenzi naleznete na mém blogu: http://blog.petrloukota.cz/2013/08/12/jo-nesbo-pentagram/

guru
11.08.2013 5 z 5

Dobrá kniha, len ma trochu zarazilo, že psychopati a sociapati sú prezentovaní presne naopak a s pridanou "súdnou nespôsobilosťou" pre psychopatov - http://docbonn.wordpress.com/2012/03/28/doc-bonn-explains-the-difference-between-a-sociopath-and-a-psychopath/ .

laker4life
04.08.2013 5 z 5

Fascinující završení "osloské trilogie"! Kniha nabírá spád už na začátku, stupňuje napětí a graduje do nervy drásajícího finiše. Sympatické zasazení části děje do Prahy :-) Zajímavé rozvinutí tématu profesního a životního pádu.

Ivadus
29.07.2013 5 z 5

Nesbø perfektní jako vždy, Harry Hole opět nezklamal!

Lady Lili
24.07.2013

První kniha, kterou jsem od něj četla. Zezačátku mi trvalo se začíst, vadily mi popisy, ale celkem brzo mě to chytlo. Detektivky jsem nikdy moc nečetla, ale hodlám v tom pokračovat :)

Drakie8
24.07.2013 5 z 5

Dobře napsaná , strhují detektivka. :) Čtenář musí být při čtení pozorný a soustředěný, aby mu neunikly detaily a souvislosti. Doporučuji.

Mufka
23.07.2013 5 z 5

Výborný román, strhující po celou dobu až na samotný konec. Neskutečné zvraty a pointy - masakr :-)

Klarush
22.07.2013 5 z 5

Čtivé, strhující děj a opět překvapivý závěr! Jo Nesbo si mě prostě získal po pár stránkách první knihy ;)

ewisek22
07.07.2013 5 z 5

Stejně dobré jako Sněhulák...ba možná i lepší:)) Druhá knížka, co jsem si přečetla od Nesba a musím říct, že pan spisovatel patří rozhodně mezi mé oblíbené...Dostalo mně ukrytí těla zpěvačky...úchylárna jak cip...:))

markuc
03.07.2013 5 z 5

velmi ctiva knizka - zhltl jsem ji celkem rychle, i kdyz to je docela bichle - knizka pobavila a rozhodne budu dal sledovat detektiva Holea, uz se tesim na dalsi dil (zaver cloveka opravdu navnadi)

metrolog
23.06.2013 5 z 5

Opět velmi povedená kniha. Jen tak dále ...

Pet007
23.06.2013 4 z 5

Kniha se mi líbila. Když se děj rozeběhl, už jsem se nemohla odtrhnout.

Karcoolka2210
18.06.2013 4 z 5

Nesba mam cim dalej, tym viac rada. Teda cely tento krimi zaner, akosi som mu prisla na chut vdaka severskym autorom. Dalsia podarena kniha, kde Harry Hole patra po seriovom vrahovi a popritom riesi aj pokracovanie svojich vztahov s Rachel ci kolegom Tomom Waalerom. Napinave az dokonca a aj ked som mala dva typy na vraha, vrah bol niekto kto ma ani nenapadol. Takze super kniha :)