Nůž

Nůž https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/407982/bmid_nuz-Lx9-407982.jpg 5 2134 497

Harry Hole série

Harry Hole se už mnohokrát probudil s temným tušením, prázdnou hlavou a kocovinou jako trám. Tentokrát je ovšem probuzení ještě horší než jindy. Kdysi slavný kriminalista má na rukou i kalhotách krev a až po chvíli si vybaví, že ztratil všechno. To tam je idylické manželství s Ráchel, ta tam je zajímavá práce vyučujícího na policejní akademii. Jediné, co mu zbylo, je věrný přítel Jim Beam. A také místo v kanceláři vedle Trulse Berntsena, kde jakožto bývalá legenda smí na přímluvu svého šéfa aspoň třídit papíry. Co si však Harry vybavit nedokáže, jsou události včerejšího večera v baru Jealousy. Jednotlivé střípky vyplouvají na povrch jen pomaloučku, skládají se však ve strašlivý obrázek. Harry si začíná přát, aby se byl vůbec neprobudil, protože i zlý sen je lepší než krutá realita, jíž musí čelit. Ve chvíli, kdy si myslí, že už se dostal na samé dno a víc ztratit nemůže, se navíc objeví jeho dávný nepřítel Svein Finne. Harry má dvě možnosti: skoncovat se vším hned, anebo se ještě aspoň dočasně vzchopit.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Kniv , 2019

allebra
29.12.2019 5 z 5

Tak jsem se dočkala, ani další příběh s Harry Holem, který byl tentokrát velmi osobní, nezklamal. Napínavé od začátku do konce.

Maggot.87
29.12.2019 3 z 5

Nesbø psát umí, o tom žádná. Za mě už ale bylo Harryho moc. Zápletky jsou předvídatelné, i když Nůž patří k tomu lepšímu ze série.

Pan autor by měl ale možná zkusit napsat knihu z "vyšší" kategorie, než jsou detektivky, v těch je nesporně machr, připadá mi to už ale dejme tomu jako kdyby Jarda Jágr zůstal celý život v ČR. Dvě stě bodů za sezonu, ale i pocit, že má na víc. Uvidíme.

misickabl
28.12.2019 5 z 5

Ja ale nemuzu tak dlouho cekat nez zjistim jak rozhodla kostka!!! Skvele cteni, zase jednim dechem. Necelych 600 stran je malo, to at se na me mistr Nesbo nezlobí. :)

evynn
28.12.2019 5 z 5

Za mňa 6 hviezdičiek. Harry *, dej *, napätie *, nepredvídateľnosť *, pútavosť *, krása jazyka (čítala som v Zelizňákovom preklade) *

střapatá
27.12.2019 4 z 5

Klasický Nesbo. Plno zvratů, čtivost a (obzvlášť na začátku knihy) chuť Harryho něčím praštit za ten jeho zatracený alkoholismus. Jediné, co mě zamrzelo, bylo rozuzlení - pachatel i motiv mi prostě nějak neseděl...

Shari
26.12.2019 5 z 5

Atmosférou připomíná Sněhuláka. Při čtení jsem měla chuť vrátit se ke starším knihám, abych si připomněla postavy.

kn23
25.12.2019

Opät brilantny Harry,len uz asi nikdy nenajde pokoj.Ale tak ma ho aspon Rachel

Manyna
23.12.2019 5 z 5

Dala jsem plný počet, protože obdobný pocit ze skvěle napsané knihy jsem měla, když jsem četla Sněhuláka. Jo si mě hezky povodil a tentokrát jsem naprosto špatně odhadla "záporáka".

PetraBery
23.12.2019 5 z 5

Dvanácté setkání s Harry Holem a stejně jako předchozí naprosto skvělé čtení. Opět napínavé, dramatické a chytré provedení celého příběhu. Těším se na další případný díl, který ukáže, jaké číslo zobrazila hozená kostka.

bigben
22.12.2019 5 z 5

Hodně zvratů, moje podezření na pachatele se neustále měnilo a pro mě velmi překvapivý vrah...a otevřený závěr je nachystán na další pokračování.

intelektuálka
22.12.2019 5 z 5

Vítej zpátky, Harry Hole ...

Čekala jsem, zda ses za ty roky, co se známe, trochu zklidnil ...
Ale ne, Harry je omlácený životem a zločiny a aby toho nebylo málo, je znovu postaven před případ, který se jej bolestně dotýká ...

Jeho procitnutí je nejhorší noční můrou - a znovu klesá na dno a vstává jako Fénix z popela - on je rváč a nachází přes všechny zvraty vraha...

Slovy autora : Jednou to pochopíme ... a pochopíme proč ...

A v závěru stojí Harry před možností volby - takže doufám, že se vrátí ...

Azmodan
19.12.2019 5 z 5

Opět velmi silný příběh, a tentokrát i docela temný. Ze začátku se začíná pěkně zamotávat, v mysli se vám začínají rojit ty nejčernější myšlenky a začnou ve vás bublat ty nejhorší představy. A jako by autor cítil tok vašich myšlenek vede vás po pěšině a začíná ty představy pomalu oťukávat, pomalu zhmotňovat a naplňovat a vy se začínáte stále víc a víc ujišťovat v tom nejhorším, když najednou...ale to bych asi prozradil moc. Harry je ztrápená duše jehož osud je černější než horníkovy plíce a já jen neustále obdivuji jeho sílu žít a s tím osudem se neustále prát. Gordický uzel, zamotané kočičí klubíčko, to je příběh této knihy. A ten příběh na svém samotném konci zapadne do správných míst jako ozubená kolečka v precizně vyladěném hodinovém strojku. Co dodat. Snad jen drobný úsměv na čtenářově tváři při čtení Harryho jména Hole (čteno zdánlivě "Hol", tedy anglicky díra), skloňovaného jako Holea a čtehéno „Hůliho“ (tedy mělo by se psát Holeho) :o)
Pěkné čtení! Doporučuji

Našeptávač
18.12.2019 5 z 5

Super napínavá knížka. Těším se na další!

zpevSusannah
13.12.2019 5 z 5

Miluju knihy od Nesbo a k tomu všemu mám slabost pro Harryho Holea. Dohromady jsou silnou dvojicí ve světě detektivních thrillerů. Proto nemůžu jinak a musím dát plný počet hvězd.
Samozřejmě, občas mi připadá, že zápletka už malinko tahá za vlasy tím, jak je pořádně zauzlovaná, a že se Harry stává malinko jistým supermužem, který dokáže vždy porazit jakéhokoliv démona a opět povstat.... Ale což. Tak to přece máme rádi. Na to se přece třeseme od první otočené stránky :-).
Parádní jízda! Na 100% potřebuju další dávku této drogy a to hneeeeeed!

mi-380
11.12.2019 4 z 5

Hned tři imaginární, ale velmi bolestivá bodnutí nožem – takhle se Nesbø věrnému čtenáři odvděčí na začátku dvanáctého pokračování příběhů nejslavnějšího detektiva celé Skandinávie a blízkého okolí. Autor je mistrem čtivosti, horší už je to s uvěřitelností šíleně zamotané zápletky, neproniknutelných operací speciálních agentů, a také Harryho geniality. Mezi podezřelé se postupně dostávají všichni, skoro všichni mají motivaci, málokdo má čisté svědomí. Občas mě vývoj pátrání rozčiloval, naléhavost autorova stylu, záplava zajímavých informací, prokombinovanost a rozvrstvenost příběhu, to vše mě ale udrželo u knihy až do obvyklého, překvapivého, ale samozřejmě ne vše řešícího finále.
Harry, ty ďáble, rád jsem se s tebou znovu setkal. Doufám, že to nebylo naposled.
85 % (aktuálně 378 hodnocení s průměrem 92 %).

soukroma
09.12.2019 3 z 5

Žádný "případ pro HH", ale "případ HH". Autor smrskl tentokráte celý případ kolem svého středobodu, tedy alkoholika, hysterika a paranoika (jeho slova), který opět prochází dalším relapsem. Vše se točilo kolem něj, žádný nový (externí) kriminální případ, jen pro "oživení" jeden hodně starý případ na okraj.
A pak - po 700 stranách! - tomu ještě autor nasadil korunu, tedy pohádkový happy end (protože na pohádky nejsem, tak tohle řešení mne tedy vážně nenapadlo, byť se vlastně horem dolem nabízelo...).
Tak tentokrát, za v podstatě velmi jednoduchý námět, zpracovaný navíc za pomoci pokosení klíčových postav (snadná autorská práce, nutící navíc k nepříjemné upovídanosti a neúměrné roztahanosti) pouhopouhých 70%. Předchozí dva díly série Žízeň i Policie byly rozhodně lepší (a teprve nedávno přečtená Nemesis, čtvrtá v sérii, byla taky moc dobrá).

Ale většinu zdejších čtenářů může aspoň uklidnit následující poznatek:
"Psycholog razil teorii, že vrazi nečtou, a pokud ano, pak pouze literaturu faktu."

Dixinka
08.12.2019 5 z 5

Nezklamal. Ba naopak, všechny postavy se tak nějak dokreslují a vykreslují. Napínavé do poslední stránky.

NADEI
08.12.2019 5 z 5

To byla jízda, plná adrenalinu a neskutečných emocí. Pan Jo dal Harrymu pořádnou nálož, ze které se zdálo, že není úniku. Skvělé !!!

Susan94
06.12.2019 5 z 5

Neskutečná smršť. Geniální, pořád mě to tak baví. Trvalo mi 11 dílu HH, abych konečně, aspoň na chvíli, byla před autorovým vyprávěním a dokázala na něco přijít dřív, než jsem si o tom přečetla. Vadí mi jen jedna věc, proč to sakra vždy tak rychle přečtu. Jistě nejlepší detektivka roku 2019.

ElenaM
06.12.2019 5 z 5

Nůž byl pro mě hodně očekávanou knihou. Teď jsem ji dočetla a jsem zdrcená. Nesbo si s námi zase dokonale pohrál. Hned od začátku jsem věděla, že starý Harry Hole je zpátky a že ta kniha bude dobrá, že Nesbo je v nejlepší formě. Tohle jsem ale nečekala. Opět musím smeknout před autorem, jak dokáže propojit všechny detaily. Každá věta v knize může být důležitá a nakonec dává smysl. Často jsem listovala zpět, abych si něco připomněla nebo ověřila. Moc se mi líbila psychologie postav a taky to, jak dokáže postavy charakterizovat aniž by cokoli řekl. Dobré bylo také popisování psychologického rozpoložení postav, zejména Harryho samotného. Co Harry cítil, co prožíval. Nesbo tyhle věci umí dokonale pojmenovat. Kniha nám dala také odpovědi na několik zásadních otázek. Odpovědi, na které jsme čekali. A zároveň velmi šokovala. Během čtení jsem podezírala snad každého. Nesbo to napsal skvěle!!!! Nemám slov, zase mě dostal....!!! Smekám.... Ještě bych dodala, že jsem tu kdysi psala u Přízraku, že severská krimi nikdy nebude osobnější. Mýlila jsem se. ;-) Tato kniha je psaná na hodně osobní rovině, psychologické rovině. Nečekejte mnoho nechutných scén. Tohle je jiná!

detektivní a krimi romány norská literatura

Jo Nesbø
norská, 1960