Levhart

Levhart https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/197211/mid_levhart-azo-197211.jpg 5 3441 579

Harry Hole série

Norským hlavním městem otřásl nález dvou ženských těl i způsob jejich smrti. Obě totiž utonuly ve vlastní krvi. Oddělení vražd čelí záhadě – bodné rány ve tvářích obětí jsou četné, pravidelné, a navíc byly vedeny zevnitř úst. Jaká vražedná zbraň je mohla způsobit? Mladá kriminalistka Kaja Solnessová je vyslána do Hongkongu, aby odsud přivedla zpátky do Osla jediného člověka, který může takový případ vyřešit. Jenže Harry Hole se v milionovém městě skrývá nejen před věřiteli, ale zvláště před vzpomínkami a přízraky z minulých případů a nemá sebemenší zájem se do vlasti vrátit. Kaja se musí uchýlit k citovému vydírání. Vyšetřování pak Harryho zavádí nejen na zasněžené opuštěné pláně v norských horách, nýbrž i do horké Afriky na úpatí sopky. A jde v něm o život. Vrah je silný, chytrý a bezskrupulózní a v souboji s ním bude muset Harry obětovat víc, než čekal.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Kniha Zlín

Panserhjerte , 2009

aneleh18
17.03.2014 3 z 5

Tak nevím. To mám jenom já problém orientovat se v množství postav s podivnými norskými jmény? Občas jsem se musela vracet a hledat identitu. To mne dost rušilo ve čtení, ale to je celkem můj problém. Jinak souhlasím s názorem, že příběh je moc dlouhý a některé zápletky až nepředstavitelné pro jejich absurdnost. Ale - nechám to uležet a po čase se ke knize vrátím. Snad mne Nesbo přesvědčí, že chyba je výhradně ve mně.

Matejanda
16.03.2014 5 z 5

Další výborná kniha od tohoto autora. Skvělý příběh, vynikající zápletka. Doporučuji!

Paja85
10.03.2014 5 z 5

jeho nej kniha!!!

domi88
04.03.2014 4 z 5

Tož dobré to bylo :) Nepřeplácané, promyšlené, propletené a velmi čtivé.

gumkacik
03.03.2014 4 z 5

Přidávám se k názorům, že kniha je zbytečně dlouhá a překombinovaná. Motivy určitých postav se mi navíc nezdály dostatečně přesvědčivé. Sněhulákovi se dařilo udržet si mou pozornost daleko lépe. Nicméně - dobře jsem si početla.

DejnaDee
03.03.2014 5 z 5

Tak tentokrát to bylo i dost kruté, ale nechybí tomu napětí a jakési tajemno. Předčilo to i Pentagram, který byl do této doby pro mne nejlepší z celé serie. Akorát mi už trochu začíná vadit taková ta zbytečná překombinovanost závěrů, a to nejen tady ale téměř ve všech jeho knihách.

šipek
26.02.2014 5 z 5

Jo maximální spokojenost,jedna z nejlepších od tohoto autora.
Mám rád postavu Harryho Holea.

borknagar
25.02.2014 4 z 5

Dočteno a musím napsat, že Sněhulák nepřekonán, ale i Levhart se čte dobře. Jen je zbytečně dlouhý, překombinovaný, závěr knihy slabší. Dávám čtyři hvězdičky (přemýšlel jsem i o třech), ale přeci jen mám Harryho Holea rád. A až se v knihkupectví objeví nový díl, ihned zakoupím......

Eidalon
25.02.2014 5 z 5

Levhart – je opět skvělá Holeovka pan Nesba, která Vám nabídne 722 stránek, kdy se ani při jedné nebudete nudit. Autor zde předkládá promyšlený a zapeklitý příběh plný zvratů, hrůzné minulosti, děsivé přítomnosti, akce, kde nechybí krásné ženy, závist, boj o moc, frustrace, kdy se vražednou zbraní stane dokonce příroda sama . . . a pokud někdo bude tvrdit, že v půlce knihy tušil pachatele, tak mu nevěřte . . ., neboť, ikdyž se podaří pachatele zatknout, zbývá ještě čtvrtina knihy, a to by nebyl Nesbo, aby ji vyplnil planým tlacháním. A tak se dozvíte, jak to vlastně všechno bylo . . .

Ale . . . pokud jste četli knihy krátce po sobě a nesly název Nemesis, Pentagram, Spasitel, Sněhulák, pak si po přečtení Levharta řekne, ale tohle je mi nějak povědomé. Ano, ty knihy jsou psány jakoby podle „jedné šablony“, sice dost rozvolněné, ale přece jen se zde schematicky opakují stejné věci. A tak mne přijde, že pan Nesbo tak trochu vykrádá sám sebe, budiž mu připsáno ke cti, že ale i tak se ty knihy čtou báječně!

Zde si dovolím jen malou odbočku. Levhart je osmou Holeovkou – tedy příběhem, kde hlavní roli vyšetřovatele sehrává Harry Hole, postava osamnělého vrchního detektiva a neřízená střela, jehož život minulý i současný skrývá spoustu traumat, jizev na těle i duši, které Harry léčí alkoholem, cigaretami, opiem a krásnými kolegyněmi, které jeho činy „likvidují“ v jejich kariéře či dalším životě . . .

První Holeovka spatřila světlo světa před 17 lety (v roce 1997) a Levhart je již osmou knihou (HH1 – Netopýr, HH2 – Švábi, HH3 – Červenka, HH4 – Nemesis, HH5 – Pentagram, HH6 – Spasitel, HH7 – Sněhulák, HH8 – Levhart a vězte, že jsou již napsány HH9 – Přízrak a HH10 – Policie). A proč ta všechna knihografie?

No, protože všechny ty knihy na sebe tak trochu navazují, minimálně v čase, postavy se vrací, vyvíjejí, hrdinové stárnou, stejně, jak jednotlivé díly serie s Harry Holeem. A proto je nejlépe začíst číst knihy v časové posloupnosti, jak byly psány a nebo alespoň od Pentagramu výše. Všechny díly již byly až po HH08 – vydány i v češtině. Pokud začínáte Levhartem či Sněhulákem, nelze dost dobře myšlení a kroky hlavního hrdiny a jeho přátel pochopit a užít si je, ony mají své kořeny v předchozích dílech a situacích. I v Levhartovi autor v řadě případů předpokládá u čtenáře znalost osudů jednotlivých postav, tak, jak byly popsány v předchozích knihách. V řadě pasáží sehraje i v Levhartovi Sněhulák svoji roli, jakou? – čtěte . . . a že jste Sněhuláka ještě nečetli, tak to máte blbý . . .

Samotný příběh Levharta začíná tam, kde Sněhulák končí. Harry je případem Sněhuláka natolik frustrován, že opouští řady policie a utíká na druhý konec světa – do Hongkongu – kde se oddává neřestem alkoholu, drog a nelegálních sázek, aby zapomněl. Jeho „sněhuláková“ kolegyně končí v psychiatrické léčebně a ze silného dua vyšetřovatelů Hole – Brattová zůstává jen legenda na oddělení vražd . . .

Ale nový sériový vrah, který sofistikovaně a krutě sadisticky předkládá jednu oběť za druhou a až v závěru pochopíte, jaký to má vlastně smysl, dává podmět ke znovuvzkříšení Harryho Holea. Harry je v Hongkongu složitě vypátrán, vyplacen z dluhů za podmínky, že se ujme vyšetřování. Umírající Holeův otec je další silný důvod, proč se Harry po půl roce vrací z „bahna“ neřesti zpět do Norska a malým důvodem je i jistě samotná Kaja, jeho vlastně co ? - čtěte . . .

Čeká na něj složité vyšetřování, kterému se Harry zprvu brání, ale postupně vítězí jeho policajtská nátura a tvrdohlavost, a rozbíhá se další hrůzný příběh, který sahá hluboko do „skříně kostlivců“ jednotlivých aktérů. Vše je okořeněno vnitřním bojem o moc v samotném vyšetřovacím týmu a vyšperkováno exotickými mučícími nástroji a minulostí temnou, jak polární noc a spletitou jak zrcadlové bludiště.

Harry je součástí složité mašinérie, ze které nakonec vyjde opět vítězně, tj. že hlavní aktéři dojdou zatracení, ale jak již to u postavy Harryho bývá, s dalšími nočními můrami a děsivými sny, které dovede zahnat jen alkohol, cigarety a opium. A k chybějícímu prstu přibude i vyskakovací čelist, pozůstatek jeho hongkongského šílenství, která sehraje svou hlavní roli až v závěru příběhu.

Svým způsobem si tentokrát „zahraje“ i samotná příroda, když nejdříve dechem ledovým a posléze horoucím rozetne patovou situaci a děj se může odvíjet dále.

Dozvíte se proč, dozvíte se jak, zjistíte, že minulost může každého dohnat i po dlouhých letech čekání, zažijete nejednu prekérní situaci. A Happy End?

Harry se vrací do lůna neřesti, aby opět zapomněl, jeho kolegové ke své práci a jeho šéfové (ano Harry jich má v knize vícero) se diplomaticky dohodnou, neboť každý ví na toho druhého tolik špíny, že se drží vzájemně v šachu. S úsměvem a cukrbliky si jdou dále po krku, ale veřejnost je lakována na růžovo . . .

Přátelé, nepřipomíná Vám tohle to něco?

No snad jen, je to všude stejné, ale Levhart je jen jeden a stojí za to si ho přečíst, vymezte si cca 25 hodin času a vzhůru do toho, troufnu si tvrdit, že budete spokojeni . . .

Ankavi
25.02.2014 5 z 5

Perfektní - HH opět nezklamal. I když jde tentokrát o opravdu tlustou bichli, čtenář je od prvních stránek snadno zatáhnout do děje, který ho jentak nepustí. Levharta vnímám jako ještě lepší kus než byl Sněhulák a předchozí díly této série. Napětí do poslední strany, opět překvapivý závěr. Už se těším na Přízrak :-) a doufám, že série bude gradovat, takže bude ještě lepší a ještě napínavější!

mončičáček
25.02.2014 4 z 5

Harry Hole je charismatický sympaťák, který má zvláštní dar okouzlovat ženy a zároveň se vždycky dostane z téměř neřešitelných situací...Začíná mi tím dost připomínat Brownova Roberta Langdona....A jen doufám, že Nesbo nepřekročí hranici únosnosti a z perfektních detektivek se nestane sci-fi :-)

raty
24.02.2014 5 z 5

Po prvních 100 stránkách jsem si říkala, že už jsem Harry Hola asi trochu "přejedená". Ale zase mě dostal i s těmi přehnanými vlastnostmi a poněkud zhuntovanou a asi zázračně nesmrtelnou tělesnou schránkou.

vancur
22.02.2014

Vynikající. Akorát by už autor mohl trochu ubrat na "nesmrtelnosti" a bondovských vlastnostech hlavního hrdiny např. sám se neuvěřitelným způsobem vyhrabal z laviny, sám si hřebíkem rozříznul pusu, aby si vyndal Leopoldovo jablko atd. Trošku mi to narušuje ty excelentně zapadající souvislosti. Z detektiva se rázem stává něco jako akční figurka. Konec taky přehnaný.

bookcase
15.02.2014 5 z 5

Naprosto perfektní, nemohla jsem se odtrhnout. Harry je prostě Harry!!!

Kelynka
09.02.2014 5 z 5

Napínavý a skvělý,doporučuji :-)

DorianGreene
09.02.2014 5 z 5

Dvacet hodin, čtyři kafe, dva grogy, oběd, večeře, dvě propocená trička... asi nejlepší Harry Hole.

Sarka14
06.02.2014 5 z 5

Prozatím jsem četla pouze Netopýra a Švábi. Chtěla jsem číst postupně, ale Levharta jsem dostala jako dárek k Vánocům a musím říct, že to bylo nejlepší co jsem od tohoto autora četla. Těším se na Sněhuláka. O tom slyším jen samou chválu. Asi by bylo dobré ho číst jako prvního, protože v této knize se na něj hodně odkazuje. Ale přesto jde o samostatný příběh, který je skvěle napsaný, prokombinovaný a postavy jsou realistické. Některé rysy příběhu jsou ve všech knížkách podobné, ale přesto je děj skvělý. Určitě doporučuji. Mě osobně knížka nadchla. I když z některých stránek jde opravdu husí kůže :-)

sumcicka
06.02.2014 2 z 5

Třetí a poslední šance, kterou ode mě Nesbø dostal. Netopýr mě zklamal, Sněhulák nenadchl a Levhart to završil. Příběh byl na můj vkus až moc překombinovaný, závěr přehnaný a celkově mohla mít kniha o pár set stran méně. Věčný alkoholik Harry mi taky k srdci nepřirostl. Jo a od té vraždy vteřinovým lepidlem, kterou tady všichni zmiňují jsem čekala víc :)

michalka S.
05.02.2014 5 z 5

Zase skvela kniha!!!Opět jsem neuhodla kdo je vrah . :-)

střapatá
04.02.2014 4 z 5

Velmi poutavá kniha, avšak Sněhulák se mi líbil více. Není zde tolik zvratů ani překvapivých momentů, přesto se kniha čte téměř jedním dechem. Ale Harry Hole je s tím alkoholem někdy na pěst :)

Afrika norská literatura severská krimi norské detektivky

Jo Nesbø
norská, 1960