Červenka

Červenka https://www.databazeknih.cz/img/books/18_/188585/bmid_harry-hole-cervenka-KBE-188585.jpg 4 3864 594

Harry Hole série

3. díl krimi série o detektivu Harrym Holeovi. Píše se rok 1944. V zákopech u Leningradu na východní frontě bojuje jednotka norských vojáků v německých uniformách za věc, v niž věří: za svobodné Norsko. Vojáci pocházejí ze všech společenských vrstev, nesdílejí politické názory ani důvody své účasti v bojích. Nejodvážnější z nich, Daniel Gudeson, je zastřelen a jeho tělo je uloženo do masového hrobu. Po jisté době se však v jednom vídeňském lazaretu objeví zraněný voják, který o sobě tvrdí, že je Daniel Gudeson... A máme tu rok 1999. Do ulic Osla se vydává stařec, kterému právě jeho lékař sdělil rozsudek smrti. Stařec přemýšlí o válce. Ví, že ho před smrtí čeká ještě jedna mise. Vzápětí je nalezen jeden bývalý norský voják z východní fronty s podříznutým hrdlem. V téže době Harry Hole omylem postřelí během návštěvy prezidenta Billa Clintonta v Norsku jednoho agenta americké tajné služby. Harry je ke svému údivu povýšen na vrchního komisaře a přeložen k norské tajné službě. Ukáže se však, že byl takto odklizen do kanceláře, kde na něj čekají naprosto nudné a bezvýznamné případy, například prošetření činnosti gangu provozujícího ilegální obchod se zbraněmi, jenž je navázán na neonacistické prostředí. Harrymu a jeho parťačce Ellen Gjeltenové se ovšem podaří zjistit, že stopy pašeráků zbraní vedou až do řad osloské policie. Bezvýznamný případ už není bezvýznamný a roztáčí se kolotoč událostí. Vydání 2., tohoto překladu 1.vydání.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi Thrillery
Vydáno: , Kniha Zlín

Rødstrupe , 2000

Hendrychova.K
21.04.2015 4 z 5

Ze začátku trošku zmatené prolínání příběhu se mi ke konci jevilo jako dokonalým. Hodně jmen (ale já mám se jmény obecně problém), ve kterých jsem se skoro až do konce neorientovala. Promyšleně excelentní dějová linie, nečekané vyvrcholení. Jdu na další díl.

misha006
14.04.2015 5 z 5

Kniha jako všechny od Nesba vynikající. Akorát ze začátku mě nudila linie z 2. světové války. Ale postupně jak se děje začali spojovat, jsem vše pochopila.

Michaeles
12.04.2015 4 z 5

Kniha se mi líbila, hlavně díky prolnutí s 2. světovou válkou, občas se mi teda stalo, že jsem se ztratil ve jménech a už jsem pomalu ani nevěděl o kom že vlastně čtu, ale nakonec jsem se prokousal k cíli. Konec byl fajn, i když chvíli mi to přišlo jak pohádka.

mijala
11.04.2015 4 z 5

Sice mi občas vadily kapitoly z roku 1944, protože jsem se zrovna začetla do příběhu Harryho, a tohle bylo menší narušení, ale i tak knížka nezklamala.

callahanh
10.04.2015 4 z 5

O velký kus lepší než předchozí Švábi a pro milovníky Harryho Holea v podstatě klíčová kniha, která rozhodne o tom, zda budou číst dál, nebo ne. Je fascinující, že Nesbo udrží čtenářovu pozornost i přesto, že v první třetině knihy je Harry vlastně vedlejší postavou a soustředí se na jiné věci. Prolínání válečné a reálné linie poměrně funguje, protože je jasné, že se vše nějakým způsobem spojí, nemáme ale tušení jak. Postupem času nabírá děj spád a je dost strhující a chvílemi jsem se přistihl, jak s postavami soucítím (scéna v hotelu je v tomhle vrcholem) a není mi lhostejné, co se s nimi stane. Je mi sympatické i to, že autor se nebojí několik důležitých postav nechat zemřít a mezi těmi ostatními rozvíjí zajímavé vztahy, které přímo nutí číst dál. Jelikož Nesboho bohužel nečtu popořadě, tak už jsem znal jeden minispoiler, ve výsledku to ale vlastně tolik nevadilo, jen zkrátka tím pádem už to nebylo tak napínavé (na druhou stranu je výborné zjistit, jak některé věci započaly a jak se některé vztahy rozvíjely). Jen je škoda, že Červenka je tak rozsáhlá, protože je v ní několik hlušších momentů (pozvolnější začátek) a taky to, že na konci je tu trošku moc náhod a je to znovu lehce komplikované (i když pochopitelné). Těžko říct, zda můžu Nesbomu vyčítat, že jsem se ztrácel v množství jmen, která se mi pletla (asi ne) a že jsem moc nepochopil poslední kapitolu, protože nevím, kdo byl ten pán v kavárně. 80%

Artic
08.04.2015 2 z 5

Škoda, Nesbø opět zklamal. Za mě slabé dvě hvězdy.

VojtaM
21.03.2015 5 z 5

Oproti předchozím dílům je tahle kniha dokonalá. Líbí se mi prolínání dějů a celkové rozuzlení, dramatický konec a vždy bylo těžké se od knihy odpoutat. Také zde začalo něco, co zřejmě bude i v dalších dílech, takže to jen zvyšuje mojí motivaci přečíst si to.

mpb1913
19.03.2015 5 z 5

Jedu Harry Holeho popořádku a jsem překvapen kam mě zavedla severská krimi. Začátek v Austrálii, dvojka v Bangkoku a teď druhá světová válka. Sem spokojen pane Nesbø a těším se co přijde dál.
Červenka není detektivka při které má člověk ohryzaný prsty na kost, ale retrospektiva na východní frontu do zákopů u Leningradu jí dodává koule. Sem tomu pachateli i fandil :-)

Charlesska
08.03.2015 5 z 5

Nesbo (skoro) nikdy nezklame:-)

tatruszka
03.03.2015 5 z 5

První dva díly byly dobré, ale tenhle mě bavil o mnoho víc, hlavně díky střídání dějových linií. Rozhodně budu pokračovat v dalších příbězích Harryho Holea. Velice dobře se četlo, byla jsem doslova pohlcena dějem.

allebra
03.03.2015 5 z 5

Byla to moje poslední knížka ze série "Harry Hole", která mi chyběla k přečtení. Takže jsem se až teď zpětně dozvěděla některé podstatné informace. Tato kniha sice trochu vybočuje z řady, ale to mi vůbec nevadilo, naopak, o to byla zajímavější. Navíc mám ráda střídání dějových linek, takže jsem byla spokojená. Ke konci jsem se už trošku ztrácela v množství jmen a chvílemi jsem musela listovat zpět, takže se chci za nějaký čas ke knížce vrátit. Teď už se těším, až vyjde Policie.

Lucienka
25.02.2015 5 z 5

Norská detektivka s prvky historického románu z druhé světové?! Ano a proč ne, úžasná kombinace, která ve výsledku do sebe krásně zapadne. Nesbø sice většinu lidí baví, když píše pořád podobně dobře, ale Červenka je vybočením z řady, které je pro mě určitě obohacením (a la Remarque).

kklepkaa
20.02.2015 5 z 5

Nemám slov. Kam se autor posunul od Netopýra přes Šváby až po Červenku je úžasné. Skvělý příběh, skvěle napsáno. Bavily mě obě časové linie, i když ze začátku jsem v tom měla hrozný bordel. A navrch jsem se dozvěděla něco málo z norské historie. Autor si naprosto skvěle pohrál i s historickou částí, naprosto věrně popsal bojiště i postavy. Jsem opravdu nadšená. A nakonec vše bezvadně zapadlo na své místo jako obrovská skládačka. Myslím, že to nebude dlouho trvat a pustím se do dalšího dílu.
EDIT: po dočtení celé série, si myslím, že Červenka se povedla snad nejvíc ze všech dílů. Rozhodně doporučuji!

bukiet
08.02.2015 3 z 5

Být to moje první kniha o Harrym Holeovi, byla by také knihou poslední. Naštěstí čtu chronologicky, tak jen doufám, že tohle bylo malé vybočení z řady.

Acinore
08.02.2015 4 z 5

No, má to vše, co má špičková knížka mít :) jen je to zdlouhavý, obsáhlý, propletený...ostatně asi jako život co? :D normálně mám přečteno za pár hodin, tohle mi trvalo pár dní a pokaždý úplně vycuclo, až člověk usnul :D ale holt je to autorův styl, tak proč ne...ostatní příběhy Harryho Holea si asi nechám ujít :)

Odehnalka
04.02.2015 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem! Zatím hodnotím jako nejlepší nejen ze série, ale i jako nejlepší dílo, které jsem zatím od pana Nesba četla. Tohle prostě mělo grády! Naposled jsem u knihy nadávala bezmocí u "Pod kopulí" od S. Kinga. Doporučuji, protože tohle člověka fakt dostane.

pagac17
02.02.2015

Autor nás zavádí do prostředí fungování norské policie. Hlavním hrdinou je kriminalista Harry Hove. Rozvíjí se poutavý a napínavý příběh úspěchů a neúspěchů policejních orgánů, který končí zabráněním atentátu na prince Norska. Pro mě je obsah a fabulce autora velmi užitečná, protože se dotýká i válečné doby, ve které Norsko dobrovolně kapitulovalo Říši a ještě k tomu vyslalo dobrovolníky do válečné řavy dobývání Leningradu. Od té doby se prolíná i příběh válečného veterána, který se mstí těm Norům, kteří podporovali neonacismus a i po válce se jej snažili obnovit. Je to malá učebenice dějepisu. Od světové války po jejím ukončení a její důsledky na demokratický vývoj v Norsku. Ta fabulace autora je čtivá a zajímavá, nenechává čtenáře v klidu a drží naopak v napětí. Nelze mi její obsah krátce komentovat. Její obsah je značný. Byl jsem s ní spokojen.

Mergirus
26.01.2015 3 z 5

Tato kniha mě zpočátku příliš nenadchla - příliš dějových rovin a osob. Ale po čase se příběh rozvinul a já se nemohla odtrhnout.

Blanchi
24.01.2015

zajímavé prolínání přítomnosti a minulosti, hlavně období 2.světové války. Čtenář musí být stále ve střehu, v které době se nachází.

marca_m
19.01.2015 5 z 5

Červenka je dost specifickým dílem série s Harry Holem, velkou část tvoří pasáže z druhé světové války. Právě kvůli vyprávění v několika různých liniích je to asi nejnáročnější kniha od JN co se týče sledování děje a postav. Červenka rozhodně stojí za přečtení.