Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13493 3485

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

Samsullka
16.04.2017 5 z 5

Velmi silná kniha. Dávam plný počet, protože na tuto knihu budu ještě nějakou dobu určitě myslet. Totálně mě pohltila.

Pistácie
14.04.2017 5 z 5

Další úžasná kniha od Mornštajnové, která mi vyrazila dech. Neskutečně skvělé čtení od začátku až do konce. Celé to má úžasný a rychlý spád, neustále se prolínající příběhy jednotlivých postav a retrospektivy, které do sebe krásně a bezchybně zapadají jedna po druhé. To mě na tom všem neskutečně baví. A to téma druhé světové války a tématiky židovství, které by se zdálo byť už mnohokrát ohrané, a přesto autorka dokazuje, že ani v nejmenším není. Baví mě všechny její knihy, ale tahle je jednoduše skvostná. Příběh mě pohltil jednoduše tím, jak je promyšlený a vše tak skvěle navazuje. Jsem šťastná, že jsem na tuhle autorku narazila. Za mě je tohle její nejlepší počin.

bai.Cerna
13.04.2017 5 z 5

Za mne – literární skvost. Vezmete do ruky, nepoložíte, dokud nebudete na poslední straně. Nádherná kniha.

etrnka
09.04.2017 5 z 5

Krasna kniha, jejiz pribeh me absolutne pohltil...u takovych knih je vsak jedna velka nevyhoda, ctou se samy a za den je po vsem a vy jen touzite, abyste byli zpet na zacatku..

harena
08.04.2017 5 z 5

Velice krásná kniha. Když jsem dočetla na stranu 100, už mně bylo líto, že kniha má jen 300 stránek. Jak dokáže spisovatelka popsat tolik bolesti, lásky, utrpení i radosti. Skutečně silné téma. Nedokážu si představit tu strašlivou tíhu viny, kterou Hana nesla. Dojemný, emotivní, laskavý,čtivý román od paní Mornštajnové, stejně dokonalý jako její Slepá mapa. Těším se na její třetí knihu a doufám, že bude pokračovat ve psaní dál.

JanaDor
07.04.2017 5 z 5

Kniha Je úžasná, skvělá, čtivá, nádherně smutná, citlivě napsaná, dojemná, osudově upřímná a prostě je výjimečná.
Děj je propracovaný a styl autorky je přirozeně vypravěčský. Již z předešlých knih vím, že krásně píše. Ale něco tak úžasného jsem nečekala. Mé nadšení podpořilo i to, že děj se nejvíce odehrává ve Valašském Meziříčí kolem roku 1954. Ve Valmezu jsem vystudovala střední školu a nyní tam již dlouho pracuji. Město je mi blízké a popisy míst z knihy, jsem si živě představila. Příběh vychází ze skutečných událostí a já jsem se dozvěděla něco nového kolem epidemie tyfu, která město v tom roce postihla.

bábuška
05.04.2017 5 z 5

Ještě jsem od této autorky žádnou knihu nečetla, ale byla jsem velice mile překvapená, krásně se četla a bylo v ní popsáno tolik bolesti mladé dívky Hany, kterou tragický osud zavál do koncentračního tábora a když se po létech vrátila se zcela podlomeným zdravím do rodného města, většina z obyvatel se k ní otáčí zády. Místo soucitu ji provází lhostejnost a posměšky. Nebo je to špatné svědomí? Krásný, smutný příběh.

RADOST
03.04.2017 5 z 5

Tak smutné, tak pravdivé, tak dobře napsané. Žijeme a myslíme si, že svým úsilím, svým chováním a svými činy dosáhneme všeho, co si přejeme. Že náš život bude krásný.
A skutečnost? Přečtěte si o jedné takové skutečnosti, tak podobné mnoha dalším.
Je to příběh o obyčejných životech v neobyčejné, hrozné době. V celých svých dějinách lidstvo samo sobě podobně hrozné doby opakovaně vytváří. Opravdu je nepoučitelné?
Jak byste v té době žili vy? I pro takové zamyšlení je dobré si tuto skvělou knihu přečíst.

peko
03.04.2017 5 z 5

Těžké téma, ovšem mistrovsky podané. Silný smutný příběh. Za sebe doporučuji.

kalinkacz
01.04.2017 5 z 5

Rozhodně jedna z nejlepších knih ze současné scény české prózy! Má silné téma, skutečné události, skvělé hlavní hrdiny a je neuvěřitelně čtivá... Celou ji přečtete tak za dva večery a je nemožné ji odložit... A grafická stránka? Obálka je překrásná a pod přebalem je kniha zlatá! Každopádně, rozhodně doporučení všemi deseti!

Papilla
30.03.2017 5 z 5

Třetí kniha přečtená od této spisovatelky a opět nezklamala. Velmi silný příběh, přečetla jsem jedním dechem.

iška
26.03.2017 5 z 5

Knihy autorky patří k mým oblíbeným. Postavy jejích knih mi připomínají ty, které jsem potkávala či potkávám. Každá doba nás ovlivňuje a ani hrdinové, ani skety nemusejí být jasní na první pohled. A kolikrát nás situace ovlivňuje víc, než bychom si sami přáli.

Márinka
26.03.2017 4 z 5

Netušila jsem, že to bude "o tom". Ale bylo... Hrůzném, strašném, smutném osudu Židů za války i po ní. "Podle skutečných událostí"... Skvěle se čte, nechce se však zažít...

Petbe
24.03.2017 5 z 5

Všechny její knihy patří mezi ty nejlepší jaké jsem kdy četla....Hanu jsem dočetla se slzami v očích...ani nevím co k tomu napsat bylo to skvělé! Jedno špatné rozhodnutí a ovlivní osud tolika lidem....Nad touhle knihou budu přemýšlet ješte hodně dlouho...

snoopylady
22.03.2017 5 z 5

Kniha mě naprosto pohltila! U této autorky již sázím na jistotu, těším se na další její dílo!

JezinkaJ
21.03.2017 5 z 5

Jsem příběhář a těmi Alena Mornštajnová nešetří. Její knihy jsou velmi čtivé a nekloužou po povrchu, ale naopak se hodně zarývají.
Hana, duše nešťastná. Kdyby se kterékoliv z jejích "kdyby" zhmotnilo, bylo by všechno jinak. Taková zátěž vin, že se s ní ani žít nedá. Bylo mi to tolik líto.
Pocity z četby budu určitě hezkých pár dní vstřebávat a od románů si teď musím dát pauzu.

zupri
19.03.2017 5 z 5

Moc děkuji za další skvělou knížku!

Эva
17.03.2017 5 z 5

Alenu Mornštajnovou považuji spolu s Petrou Soukupovou a Katkou Tučkovou za nejtalentovanější ženy současné české literatury. Četla jsem všechny její knihy a na tuto novinku jsem se velmi těšila. Těšila jsem se na "pelíškovský" příběh z komunistické doby, na seznámení se s osudy několika generací nějaké svérázné rodiny a na ironický humor, který je autorce tak vlastní. Hana mě však úplně rozsekala! Válečná doba, Terezín, Osvětim a pohnutý osud hlavní hrdinky mi několikrát vehnaly slzy do očí a knihu jsem přečetla jedním dechem v rekordním čase. Dlouho nezapomenu na tento silný příběh a vynikající zpracování této PANÍ spisovatelky...

edimka
17.03.2017 5 z 5

Souhlas s hs777. Každá kniha o stupínek lepší, než předešlá. Moc se těším na další skvosty od této autorky. Za mě 10 hvězd.

hs777
16.03.2017 5 z 5

Už předchozí dvě knihy Aleny Mornštajnové byly úžasné, tato je snad ještě lepší. Je to přesně ta kniha, u které čtete každé slovo dvakrát, jen aby neskončila. Přečtěte si komentář uživatelů V28 a Lenisko a pak rovnou do knihkupectví :-). Knihy českých autorů jsou skvělé a ani nepotřebují lákací nálepky na obálce.