Hana

Hana https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/324332/bmid_hana-VSx-324332.jpg 5 13512 3489

Třetí román úspěšné Aleny Mornštajnové. Pokud existuje něco, co prověřuje opravdovost lidského života, pak je to utrpení. A existuje-li něco, co život znehodnocuje, pak je to utrpení, které člověk působí druhým. Je zima roku 1954 a devítiletá Mira se navzdory zákazu svých rodičů vypraví k řece jezdit na ledových krách. Spadne do vody, čímž se její neposlušnost prozradí, a je za to potrestána tak, že na rodinné oslavě nedostane zákusek. Nevinná příhoda z dětství však pro Miru znamená zásadní životní zvrat. Následuje tragédie, která ji na dlouhá léta připoutá k nemluvné a depresivní tetě Haně a poodhalí pohnutou rodinnou historii, jež nadále popluje s proudem jejího života jako ledová kra. Příběh, vycházející ze skutečných událostí, popisuje Alena Mornštajnová ve strhujícím tempu a se smyslem pro dramatičnost, až má čtenář pocit, že sleduje napínavý film. Zůstává jen otázka, zda se kra osudu nakonec přece jen rozpustí... celý text

painthers
10.08.2023 3 z 5

Četla jsem jako první Tiché roky, a po těch byla Hana lehkým zklamáním. Příběh se mi zdá od začátku lehce průhledný, některé části knihy mi vyloženě připadaly dělané pro dramatický efekt - třeba když Hana na otázku, co znamená být Žid, ukáže svoje tetování z koncentráku. Malinko to dělá asi i výběr tématu - prostě když chceš napsat něco smutného, sáhni s jistotou po koncentrácích.
Jinak kniha čtivá, to zas celkem jo. Snad tim komentářem někoho neurazim.

Dionýsos
08.08.2023 5 z 5

Hana v mém životě bude přítomna ještě dlouho. Má první kniha od autorky a doufám, že ne poslední. Popis násilností a koncentračních táborů nebyl tak explicitní, jak jsem s hrůzou očekávala, přesto byl příběh i tak velmi bolavý, místy opravdu náročný, skoro k nevydržení. Velmi bolavý příběh, četla jsem jedním dechem. Donutí člověka se zamyslet nad svým životem.

Vendy1993
04.08.2023 5 z 5

Naprosto úžasný a zároveň smutný příběh. Toto byla moje první kniha od paní Mornštajnové a díky procítěnému psaní této knihy určitě ne poslední. Čekala jsem celou dobu všechno ale osud Hany a hlavně konečné rozuzlení celého příběhu mě velmi šokovalo.

lil320
02.08.2023 5 z 5

Za mě je Mornštajnová jedna z nejlepších našich autorek současné doby. Hana mě o tom přesvědčila. Čtivé, napínavé, místy velice emočně vypjaté, jak jsem zde už četla, taky mi u některých pasáží tekly slzy a nemohla jsem se od toho odtrhnout. Rozhodně kniha na kterou se nezapomíná a velice tragický, lidský příběh. Fakt TOP. Smekám.

milito999
01.08.2023 5 z 5

Nejlepší kniha Aleny Mornstajnove. Mám od ní přečtené vše ale tady jsem na konci neudržela slzy. Silný příběh. Více slov není potřeba.

Vemini
01.08.2023 5 z 5

Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, i když jsem tušila, že bude hůř a hůř. Jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy četla! Příběh židovské rodiny, kdy se prolíná přítomnost
s minulostí a postupně se odkrývá neskutečně bolestný příběh mladé Hany Helerové.

Andělský
20.07.2023 5 z 5

Druhá kniha od Aleny Mornšajnové, kterou jsem přečetl. První, Les v domě, jsem dočetl s otevřenou pusou ze šoku. Posledních asi pět stran Hany jsem dočítal a po tváři se mi koulely slzy. Mám zvláštní období, kdy bych brečet potřeboval, ale slzy se nechtěly vylít z očí ven. Až díky vaší knize nalezly sílu a já se vyplakal nejen z příběhu ve vaší knize, ale i z mých niterných pocitů a událostí za poslední rok a půl. Paní Mornštajnová, děkuju!

EjkaM
19.07.2023 5 z 5

Knížka, na kterou se nezapomíná! I když pro mě tragické příběhy z období druhé světové války nejsou dávno překvapením, tahle knížka přináší výraznou osobitou ženskou hrdinku, neotřelý styl vyprávění, vytříbený dynamický opis prostředí a trefnou psychologizaci postav a jejich vnitřního světa, nevyjímaje také "obyčejné" životy v poválečném Československu. Hana by si rozhodně zasloužila zařadit mezi povinnou četbu.

Oli1104
15.07.2023 5 z 5

Jsem uchvacena. Vice se rict neda.

Timea695
11.07.2023 5 z 5

Přečtena jedním dechem, se slzou v očích.

Valyk
09.07.2023 5 z 5

Opakoval bych se v pochvalách perfektního a autenticky vykresleného příběhu. Samozřejmě autorce patří obdiv. Tohle je literatura.

ZCT
08.07.2023 5 z 5

Ze všech knih autorky je tato TOP.

terenkoza74
06.07.2023 5 z 5

Silné.....plakala jsem jako želva...každému osud naloží tolik kolk unese.....proč měla Hana tolik naloženo?????
Osudy se v knize vinou, aby se propojily a čtenář hltá jednu stránku za druhou. Emoce fungují. Až neuvěřitelně.

kopretina100
22.06.2023 5 z 5

Paní Mornštajnová je skvělá spisovatelka. Kniha je napsána velice čtivě. Přečetla jsem ji s velkým zájmem a mohu vřele doporučit. Navíc mi byla velice blízká tím, že jsem ve Valmezu studovala a dva roky tam i bydlela. Prostě moje srdcovka.

davidurban1973
22.06.2023 3 z 5

Moc hezky napsaný a čtivý příběh, rozhodně uvěřitelný, a věřím že autorce se podařilo vystihnout atmosféru té doby.
Podle většiny ohlasů, recenzí a komentářů jsem čekal asi něco víc.

Terectioncandy1
18.06.2023 5 z 5

Troufám si napsat, že je to ta nejlepší kniha, kterou jsem kdy přečetla. A že jich bylo!

AdamB.
14.06.2023 5 z 5

Příběhů z druhé světové války je nespočet. Hana je určitě jednám z těch top. Budete ohromeni jak dějem, tak také stylem psaní autorky a rádi od ní zkusíte další romány, které rozhodně stojí za přečtení!

Paulmain
12.06.2023 5 z 5

Tak tohle byla bomba. Po knize jsem sáhl v nouzi, kdy mi na dovolené došly plánované knihy a vůbec nic jsem nevěděl o autorce, ani o tom, o čem ta kniha je.
Od začátku se mi styl vyprávění líbil a říkal jsem si, že to bude pěkný oddechový románek. Za chvíli jsem z různých náznaků pochopil, že to asi tak jednoduché nebude a potom už to jelo. Ohromně zajímavé bylo to, že příběh je vlastně převyprávěn z různých stran a jako celek vytvoří tu hrůznou mozaiku. Určitě doporučuji přečíst hlavně mladým lidem, aby se touto "nenásilnou" formou seznámili s jedním temným místem lidské historie - ne nijak vzdálené!!

kajik325
05.06.2023 5 z 5

Velice silná kniha kterou by si podle mě měl přečíst každý. Zařadila bych ji klidně mezi povinou četbu. Těším se na další knihy od autorky

Airelle
04.06.2023 5 z 5

(SPOILER) Nevím, jestli je tu ještě někdo mimo mě, kdo Hanu nečetl, ale jestli ano, tak si jí, prosím, přečtěte. Nechápu, proč mě tak dlouho míjela, proč jsem jí v té čtečce měla takovou dobu, až se na ní začalo prášit. Díky výzvě #ctemezapraceneknihysrenulkou16 se na ní naštěstí konečně dostalo.

Kniha je rozdělena do tří částí, první vypráví Mira, Hanina neteř, která jako malá holka přijde o celou rodinu kvůli tyfu, zbyla jí jen teta Hana, ale Hana je divná. Skoro nemluví, nosí černé oblečení, má skoro bílé vlasy a v kapse pokaždé nosí krajíc chleba. Soužití Miry s Hanou je nakonec obohacující pro obě.

V druhé části se rozkrývá Hanina minulost a důvody, proč nemá ráda Jaroslava. Také se dozvíme více o osudu Rosy za války.

Třetí část pro mě na čtení byla úplně nejhorší, protože se tu Hana dostává do Terezína a její životní cesta je velmi krutá. Někdy jsou i ta nejmenší rozhodnutí nakonec špatná nebo mají katastrofické následky.

Hana měla v životě velkou smůlu, a přestože to chtěla vzdát, jí to osud několikrát nedovolil.

My se nevezmeme, právě proto, že jsi Židovka. Kde žiješ? Nevšimla sis, v jaké jsi situaci? Hitler Židy nenávidí! Říkal jsem ti, ať odjedeš. Tak mě do toho teď nezatahuj.

O minulosti musíme vědět co nejvíc, abychom neopakovali stále stejné chyby. Jednotlivé události spolu vždycky nějak souvisí, zapadají do sebe a vyúsťují v další dění. Jen pochopení souvislostí je cestou, jak se může lidstvo pohnout dopředu.