Hamlet, dánský princ

Hamlet, dánský princ https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296942/hamlet-dansky-princ-3Nr-296942.jpg 4 3590 290

Shakespearův Hamlet již po čtyři staletí působí jako „zrcadlo“, které nastavuje každé době „její pravou tvář“. Hra sama však dokazuje, jak složité toto Shakespearovo zrcadlo je. Spíš než o zrcadle bychom měli mluvit o zrcadlení, složitém a proměnlivém divadelním dění, které nastoluje víc otázek, než dává odpovědí.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Atlantis

The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark , 1601

Luxiee Axony
17.09.2014 5 z 5

Velmi zajímavá tragédie s filozofickými úvahami a pojednáním o lidském chování.

Kormorán
16.09.2014 5 z 5

Díky Hamletovi jsem konečně objevil výjimečnost a genialitu Williama Shakespeara. Jazyková vytříbenost, bohatost dialogů a monologů, velikost příběhu, ve kterém je obsaženo vše, co činí příběh osudovým a věčným. Důvtipné Hamletovo bláznovství, neštěstí Ofélie, zuřivost Laerta, mocenskými intrikami zmítaní Rosencrantz s Guildensternem... "Dovolte několik slov, princi." - "Třeba celou knihu..." Těžko někdy napíše lepší divadelní hru, než jakou je Hamlet. A i kdyby ano, nikdy nebude mít tak silný vliv ještě 400 let po svém vzniku.

Gizminek
07.09.2014 5 z 5

""Být, nebo nebýt"", otázka, která visí ve vzduchu v situacích zoufalství. Jak krásně a ve verších Shakespeare vystihl toto dilema zoufalého člověka!! Hamlet si pokládá otázku, zda je lepší život ukončit, ale přiznává, že jako většina lidí je i on příliš zbabělý, protože neví, co je po životě? Co když...

"ve spánku smrti můžeme mít sny -
to proto váháme a snášíme
tu dlouhou bídu, již se říká život....."

....."Kdo chtěl by nést to břímě,
úpět a plahočit se životem,
nemít strach z toho, co je za smrtí,
z neznámé krajiny, z níž poutníci
se nevracejí?""

Ze čtení Shakespeara nabývám pocit, že byl nejenom nejtalentovanější básník všech dob, ale byl také velký myslitel a filozof...

Odehnalka
07.09.2014 5 z 5

Bez pochybení dávám 5/5. Protože Hamlet a Shakespeare si to zaslouží. Velmi čtivé, děj napínavý, opět krásný překlad Martina Hilského. Snad to nejlepší, co jsem od nejslavnějšího dramatika všech dob četla. Doporučuji.

dubakm
30.08.2014 5 z 5

,,Nechť poraněná laň si pláče,
jelen si pádí zpět,
jeden si hoví, jiný skáče,
tak točí se ten svět"

Jedna z nejlepších her od Shakespeara: čtivá, mrazivá a tak skutečná.

Paganfairy
11.06.2014 3 z 5

Řekla bych, že Hamlet se ze všech Shakespearových děl četl asi nejlíp :)

Kaka.cs
03.06.2014 3 z 5

Děj je celkem zajímavý, ale v knize jsou často dlouhé opisné části, které mě celkem nudily. Jinak to ale nebyla špatná kniha.

Kateriska
31.05.2014 3 z 5

Klasika od Shakespeara, kterou jsem přečetla z donucení.

Byxy123
19.03.2014 4 z 5

Sice je psaná na naši dobu zvláštně, ale to ji o kouzlo nepřipravilo. Občas se děj vlekl, ale pak se zase rozjel. :) Dobrá kniha.

moonchild
03.03.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších tragédii od Williama Shakespeara.

TerkaM
14.12.2013 5 z 5

Od Shakespeara jsem četla zatím jenom Hamleta, ale jeho styl psaní mě zaujal natolik, že si určitě v nejbližší době přečtu ostatní jeho dramata, :) Čekala jsem, že ho budu číst týden, ale nemohla jsem se od něj odtrhnout a měla jsem ho přečteného za necelé dva dny. :) Takže za mě plný počet hvězd. :)

mauvais-ange
29.11.2013 5 z 5

Hamlet patří mezi mé nejoblíbenější tragédie. Poutavý příběh a opravdu skvělý závěr. V divadle to vypadá možná trochu lépe, než když se čte, ale obě možnosti mají vysokou úroveň :-)

Hikari
13.10.2013 5 z 5

Trochu jsem se bála této klasiky, ale vůbec nebyl důvod. Nádherný příběh plný překvapení.

Benedygtus
11.10.2013 5 z 5

Ano, ano, vsichni o nem uz slyseli mnozi ho i videli(jako divadelni hru).
Ja nyni mel tu cest se s nim setkat a precist si ho. Myslel jsem kdovijak to nebude zdlouhave a nudne, ze v tom budu muset patrat po necem, co by me oslovilo. Opak byl pravdou, sice nektere pasaze pro me byli opravdu zdlouhave, ale nekolikrat jsem se pristihl, jak se smeji, jak na to ziram s otevrenou pusou, prekvapen a uzasly nad duvtipem a "nadcasovosti".
P.S.: Nedokazu takove dilo, ktere uz je provereno i uctyhodnym casem ohodnotit, proto tentokrat bez hvezdicek.

Destiny
14.09.2013 5 z 5

Dle mého názoru je to nejlepší hra, kterou Shakespeare napsal. Děj je strhující a poutaví s morálním ponaučením.

Standa Šebek
07.09.2013 5 z 5

Jeden z největších příběhů od jednoho z nejslavnějších autorů. Není co dodat.

Wiqqux
07.09.2013 4 z 5

Príbeh je veľmi komplikovaný a pútavý. Je tu veľa postáv, ktoré sú veľmi prepracované. Toto dielo sa mi páčilo.

Pink Martini
08.08.2013 5 z 5

(Uwaga spoilery!)Třesu se navzdory tomu, že i v noci je pekelnej hic a zpocený vlasy se mi lepí na čelo. To proto, že se pokouším recenzovat.. jeho.. Moment, recenzovat? Pche. Nikdy si nepřipadám tak nicotně a male, jako když se snažím popsat genialitu této hry velkého magiče Willa. Neumím si ani uspořádat myšlenky v hlavě, natož je převést na papír. Potom zní ještě hůř. Jako si jinak zakládám na svém statusu zvrhlého lingvisty, teď si připadám jako blbeček a jakékoliv pokusy napsat souvislou větu vypadají jednoduše debilně.

Byly chvíle, a nebylo jich málo, kdy jsem ze srdce nenáviděla Shakespeara. Navzdory tomu, že napsal Sonety Černé dámě a Richarda III., mu nemůžu odpustit jednu věc. Nechal umřít Hamleta a ani se mě nezeptal, co si o tom myslím. Hamlet je geniální. Hamlet je božský. Hamlet je Hamlet. Můžou vám tvrdit, že Hamleta-šílence mají rádi jen šílenci. Potom jsem šílenec a je mi to fuk. Budu hrdě zvedat prapor hamletovských magorů a s hysterickým smíchem u toho típat cigáro o podpatek černých lodiček, přesto, že jsem už dávno dala vale červeným startkám.

Pro mě má Hamlet tvář Laurence Oliviera. Není větší pecka než jeho film, který ani po pětašedesáti letech neztratil nic ze své slávy. Lepší na něho mrknout rovnou, jakákoliv snaha popsat Hamleta nemá cenu. Je tam všechno. Padne na vás geniální deprese z chladných hradeb Elsinoru, pocítíte chuť šílenství a touhy vládnout, syrovou hrůzu z rozervanosti hlavních postav, složíte poklonu k zemi vznešeným dialogům a pořád nebudete vědět, jak to ten Will dělal. Za návštěvu stojí i Kronborg/Elsinor. Nebyl návštěvník, kterému by tehdy nebylo najednou úzko, když ze zdí sálal chlad i v polovině srpna, padla mlha a začalo pršet. Nebyl blázen ten, koho napadaly divné myšlenky, které si neuměl vysvětlit. Bylo jedno, že v Dánsku je hnusně i v létě, mají proměnlivé oceánské klima a blabla. Blázen byl ten, kdo zůstal v klidu.

Hamleta vyhlašuji synonymem ke slovu literatura. Řetězec zní přesně takto: Literatura = Will = Hamlet. Urážka Hamleta je facka do tváře klasické literatury. Jeho slova hladí a zároveň promyšleně vraždí. Strašlivá vášeň servírovaná v poháru otráveného červeného vína pro královnu Gertrudu. Svůj marný boj končím verši V. Vysockého:

S pohrdáním jsem vnímal násilí.
Jsem Hamlet. Kašlu na trůn, na korunu.
A oni si tak hloupě myslili,
že soupeř musel zemřít kvůli trůnu.

Géniů gesto skrývá nadsázku.
Úkosem smrt se dívá do zrození.
Klademe věčně lstivou otázku,
odpověď na ni nikde ale není.

Jestli tato kniha není 5/5, tak už žádná jiná.

jesuswlasac
31.07.2013 5 z 5

Dosť dlho mi trvalo kým som sa dostal ku Hamletovi ale nakoniec nelutujem!!! a v najbližšej dobe si to určite musím isť pozrieť niekam do divadla !!! no proste klasika opät raz nesklamala !!!

Belatris
26.07.2013 5 z 5

V žádném případě se nedá říct, že by byl Hamlet přeceňovaná hra. Hloubka a spletitost myšlenek, skvělá práce se slovy a hlavně tak nosná hlavní postava, že není divu, že je Hamlet tolikrát inscenován a adaptován, a i nadále bude.