Hamlet, dánský princ

Hamlet, dánský princ https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/296942/hamlet-dansky-princ-3Nr-296942.jpg 4 3596 3596

Shakespearův Hamlet již po čtyři staletí působí jako „zrcadlo“, které nastavuje každé době „její pravou tvář“. Hra sama však dokazuje, jak složité toto Shakespearovo zrcadlo je. Spíš než o zrcadle bychom měli mluvit o zrcadlení, složitém a proměnlivém divadelním dění, které nastoluje víc otázek, než dává odpovědí.

Literatura světová Divadelní hry
Vydáno: , Atlantis

The Tragedy of Hamlet, Prince of Denmark , 1601

Marčullkas
21.07.2013 5 z 5

Hamlet se mi od Shakespeara líbil ze všech jeho děl snad nejvíc. Řadím ji mezi mé oblíbené divalední hry!

joni
17.07.2013 5 z 5

myslela jsem si, že to bude celkem nuda... ale stejně jsem si sedla a začala číst a když jsem otočila poslední stránku vůbec mi nedošlo že už je konec :-) úplně jsem se do toho začetla. Tuto knížku jsem přečetla najednou bez přestávky a to jsem si myslela, že se budu muset do čtení nutit :-)

Rawen616
14.06.2013 4 z 5

Nudná klasika? Ani náhodou. Hrozně mě to bavilo, ty dialogy jsou zkrátka geniální. A krom toho je to chvílemi i dost vtipné.

Kate.S
19.05.2013 3 z 5

Abych se přiznala, tak mě Hamlet příliš nenadchl. Konec byl úžasný to ano, ale to okolo mě tak trochu nudilo. Nejlepší byly části, kde vystupoval Hamlet. Ten zbytek jsem nějakým způsobem „překousala“. Moc se mi líbil ten tragický závěr. Hamlet mi byl ze všech nejvíce sympatický. Nejvíce se mi asi líbilo Hamletovo setkání s duchem a poté rvačka v hrobě. Musím ale říct, že Romeo a Julie se mi prozatím líbil více.

Misan1993
08.05.2013 4 z 5

Shakespear je pan dramatik. Ty obrovské dialogy, neuvěřitelné, každý by měl zkusit něco od něj přečíst, doporučuji!

Wichita
21.03.2013 5 z 5

Povinná četba a láska na první pohled. Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Hamlet je klasika, kterou by měl přečíst každý.

kolacky
03.03.2013 5 z 5

Miluju Horatia. Musel mít úžasný charakter, když si ho Hamlet vybral za přítele!

kowalenska.m
26.02.2013 5 z 5

Mám ráda část s hrobníky, a také když Hamlet mluví o tom, kde je schovaná mrtvola. Jinak je to celé skvělé. A promyšlené. Člověk se trochu bojí, že se to bude špatně číst, ale tak to neni. :) Čte se to hezky a nevadí, že to všichni znají.

Atuin
27.01.2013 5 z 5

Vybrat z tragedií Williama Shakespaera tu nejlepší je velice těžké, protože každá má v sobě něco nového a lepšího a předává to dál a tak to jde v kruhu, já jsem si vždy říkala, tahle, tahle je ta první a nejlepší a pak jsem zjistila že v další jsou ještě "lepší" prvky. To se děje ve všech jeho dílech, proto nad ním slunce prostě nezapadá.

Petruše90
23.01.2013 5 z 5

Jestli se dá říct - skvělá tragedie, tak je to skvělá tragedie :) Shakespeare to uměl.

Dandulka
13.12.2012 5 z 5

Ani jsem netušila, že se Shakespeare může číst tak dobře!!!!!! Mám to jako povinnou četbu, lae moc mě to bavilo.

Veru.nka
29.11.2012 5 z 5

Nejlepší tragedie od Shakespeara!

dennie3
17.10.2012 4 z 5

Hamlet je krásně psané dílo. Sic je to tragédie, ten konec mě trochu vyděsil..:D

Sirael
29.06.2012 4 z 5

Naprosto nepřekonatelný příběh,od naprosto nepřekonatelného spisovatele s naprosto nepřekonatelnou pravdou... Ach jaký on byl génius! A nejlepší na tom všem je asi to že se s Hamletem naprosto ztotožňuji a už dlouho jsem si knihu tolik neužila jako právě tuto.

Lusinkaoko
07.03.2012 5 z 5

Jedna z nejlepších a nejúchvatnějších knih, co jsem od Shakespeara četla! Doporučuji :)

zipporah
20.12.2011 5 z 5

Najobľúbenejšia moja kniha. Nechcem povedať najlepšia, kedy to budem vedieť, ťažko povedať, kníh je na svete veľa, najlepší môže byť Karamazovci, Kronika ľudstva atď., lebo každá v tej svojej záhradke ponúka to najlepšie medzi ostatnými. Hamlet je "biblia" o medziľudských vzťahoch, v SOČ som na svoj vek možno prehnane napísala, že autor ovládol slovo, dal mu púta a hotovo, kričte všetci, je to génius, gééénius. Dnes po viacerých prečítaných knihách si stojím za tým aj tak:D Len by som k nemu pridala ešte jedného géniusa a tým je Puškin. Myslím, že len oni dvaja dokázali vládnuť nad písaným slovom alebo ako čitateľ to tak cítim skromne...
Zápletka mi je už mierne ukradnutá. Nachádzam v Hamletovi S... Spisovateľskú náladu autora v jeho spoločnosti. Túto náladu som si cez jedno leto aj prepísala do zošita vlastnou rukou.

kniholka
07.12.2011 4 z 5

Klasika, ale Hamlet pro mě asi nikdy nebude osudový...

Hancza
07.09.2011 5 z 5

Krásné dílo - podle mě povedenější než Romeo a Julie...

JP
07.09.2011 5 z 5

Zvrhle zábavné, necudné, plné hněvu, ale i vášně.

-Co to čtete, můj pane? -Slova, slova, slova!

Audiokniha byla coby lehká kompenzace divadla dobrou volbou, obvzláště proto, že byla dabována českou elitou. Sám Hamlet mě pak místy bavil, místy rozesmál, místy zaujal a veskrze je to příběh skutečně nesmrtelný. Obvykle jsem smýšlel spíše anti-shakespeareovsky (dokonce zpochybňuji Shakespearovo autorství a přikláním se k Oxfordské teorii). Měl jsem stejný názor jako Bukowski, že jde o něco, co si snobové nechtějí nechat odepřít.

Emoce ostatně zmítají lidmi pořád a právě tomuhle je autor vystavuje ve svých hrách - situacím, kdy je musejí ukázat... Hamlet je navíc v jakémsi pološílenství, protože neví, čemu věřit, neví, co dělat... do jisté míry bych jeho předstírané šílenství neviděl jako záměrné, nýbrž jako prostou kolizi rozličných pocitů, které takto vyvěrají na povrch. Stejně tak vztah s Ofélií - je tolik úhlů, ze kterých se na to dá dívat. Navíc divadelní hra = dialogy a tím pádem celé vizuálno = takové, jaké chcete. Aneb šílenec stvořil šílené a ono je to geniální.

-Jakpak žijete, náš drahý Hamlete? -Ze vzduchu, pane, takže drahý nejsem.

A jako bonus- několik záznamů o mé trnité cestě za Hamletem:

- 3x jsem text během posledních pěti let rozečetl v elektronické podobě, ale nikdy jej nedočetl, naštěstí jsem si Hamleta konečně opatřil, v hmatatelné fyzické podobě a brzy vše napravím.
- 4x jsem, během posledních pěti let, začal sledovat 3 rozdílné filmové adaptace, ale teprve před pár týdny jsem poctivě přelouskal Branaghovu nejdelší čtyřhodinovou(!) verzi. Stálo to za to, i když k tomu nejsou k sehnání titulky. Do jisté míry sebevražda. Nicméně doporučuji, myslím si, že nejlepší filmová adaptace Hamleta.
- 1x jsem si pustil audioknihu, zasmál se a užíval si ji ve škole a cestou domů.
- Neustále čekám na Schwarzeneggerovu verzi.

WEIL
29.08.2011

Hamlet nestráne, a zajímavé je, že na něho chodí i lidi, co mu nerozumí, a dříve se jim říkalo snobové, dneska nevím.

Prakticky každá postava v tomhle divadelním kuse je šílená, ale copak tomu není tak i v dnešním životě? Jediný rozdíl je ten, že postavy v Hamletovi jsou aktivní, v životě většina lidí pasivních.