Zkáza a naděje

Zkáza a naděje https://www.databazeknih.cz/img/books/36_/368240/bmid_zkaza-a-nadeje-kWt-368240.jpg 4 1266 238

Griša série

< 3. díl

Hlavní město Ravky padlo a na trůn usedl Temnyj. Zesláblá Alina se skrývá hluboko pod zemí ve starobylém jeskynním labyrintu a nabírá síly k dalšímu boji. Jen s velkým přemáháním snáší nechtěnou péči fanatiků, kteří ji začali uctívat jako svatou. V hlavě se jí rodí plán, postavený na nejistých základech. Dočká se pomoci od svého spojence prince Lantsovova, po kterém se ale slehla zem? Podaří se jí najít bájného ohnivého ptáka a využít jeho moc v boji proti temnotě? Jisté je, že válka je na spadnutí a Alinin neúspěch bude znamenat zkázu nejen pro ni, ale i pro celou zemi.... celý text

Literatura světová Fantasy Pro děti a mládež
Vydáno: , Fragment (ČR)

Ruin and Rising , 2014

katka-kacav3318
25.03.2020 5 z 5

No ještě mě čeká Zjizvený král a na toho se moc těším jelikož Nikolaj mi jaksi přirostl během čtení této série k srdci.

Dada_cte
24.03.2020 4 z 5

Poslední díl je ze všech nejlepší. Je to tedy trilogie běžného fantasy příběhu, ale konec vás rozhodně šokuje a mě velmi potěšil.

Fazulajda
19.03.2020 3 z 5

Dopadlo to přesně tak, jak jsem myslela, ale rozhodně bych neřekla, že jsem poslední, dobře, předposlední kapitolu nečetla napjatá. Ale nevím, jestli se mi ten konec úplně líbí, čekala jsem něco méně, jak to říct. Všechno skončilo tak, jak Alina chtěla, víceméně. K průběhu knihy... úplně mě to nebavilo. Pořádně si ani nic nepamatuju, všechno mi to splývá.

1v8na
09.03.2020 3 z 5

Z této knihy mám dost smíšené pocity.
Na jedné straně konečně vidíme vývoj charakteru hlavní hrdinky a nepostáváme u ní na místě. Oceňuji jednání prince Lantsova a i jednání Mala.
Co se mi ještě líbilo, je doplnění o příběh Baghry, který je velmi zajímavý a důležitý pro samotný děj.
Na druhou stranu zde byly věci, které mi nesedly, nelíbily se mi a měla jsem s nimi problém.
Hned ze začátku mi děj přišel utahaný a měla jsem problém se začíst.
Vadil mi šíleně Aparátus, který mi byl děsně nesympatický, nesnášela jsem ho.
Co mi přišlo zbytečné, bylo vložení náznaku LGBT tématiky.
A co se konce týká - na můj vkus moc překombinované.
I přesto jsem zvědavá na příběh Nikolaje Lantsova, takže Zjizvený král mě nemine, jen ho nebudu číst teď hned, musím si dát pauzu.

DarthElle
09.03.2020 4 z 5

Nevím, na velké finále tomu něco chybělo. Od začátku to mělo hodně dobré tempo, Alina přežila a nadešel její čas na dechberoucí konec, který lidi směle přivede k Šesti vranám. Začátek super, prostředek parádní, jistý plotwist jsem skutečně nečekala a Bahřin příběh byl taky skvělý. Ale ta finální bitva. Přijde mi, že část po bitvě byla mnohem delší než samotné velkolepé bitkování. To jak to skončilo ve mě nechalo rozporuplné pocity, zčásti zklamání.
SPOILER!
Čekala jsem to, kdo by taky nečekal, že padouch padne, zvlášt když hodně lidí četlo jako první Šest vran, ale ta smrt byla tak divná, moc lehká. Nevím, nevím, přišlo mi to moc uspěchané. Mal se v jediné knize nechová jako blboun, spolu s Alinou skončili zase v sirotčinci s určitými ztrátami a nejen s těmi na životem. Nejvíc mi bylo líto Botkina, ten mi přirostl k srdci, na druhou stranu jsem ráda, že Nikolaj, dvojčata, Žeňa s Davidem a Zoja neumřeli krutou smrtí, dlouhou a bolestivou. Alinu a Mala nechám v klidu spát, ale s nimi bych se ráda viděla znovu.

linda_pauer
01.03.2020 4 z 5

U prvních dvou dílů to fungovalo tak, že jsem se do nich začetla, prostředek mě nudil, a konec mě opět nutil zběsile číst. Tady se to zlomilo. Řekla bych, že zajímavé a nezajímavé části do sebe byly propleteny, tudíž jsem se nechytla u toho, že bych se delší dobu nudila. Co celé sérii musím určitě pochválit, je ten svět - úžasně popsaný, jako kdybych tam byla. Hlavní hrdinku jsem neměla ráda a ani tady na konci jsem si k ní nenašla cestu. Spíš jsem věnovala pozornost vedlejším postavám. Každopádně si myslím, že série určitě stojí za přečtení.

Tesset
01.03.2020 3 z 5

Žádné velké překvapení se pro mě nekonalo. Alina nejhorší postava, prostě jsem si ji neoblíbila. Mal byl o něco lepší. Spíš mě bavily vedlejší postavy jako Nikolaj a Zoja. Upřímně bych byla radši, kdyby to skončilo tak, jak to prezentovali pro "širokou veřejnost", než jak to opravdu dopadlo. Ale na sérii o Nikolajovi se už těším.

Griša
13.02.2020 5 z 5

Napětí, akce, zvraty a krásné zakončení. Úžasný závěr celé trilogie. Přečetla jsem ji jedním dechem.

Karin_Kim55
10.02.2020 4 z 5

Tohle. Tohle... Bylo rozhodně lepší než druhý díl. Ale sama nedokážu říct, který díl byl nejlepší.
I když mi trvalo snad věčnost tuhle trilogii přečíst, rozhodně to nebyla ztráta času. Byla tu dost věcí, která mě překvapila, taky samozřejmě hodně věcí, která mě štvala, ale chápala jsem proč tak jsou. Konec mi přišel takový... Uspěchaný?
Ale jsem smutná, všechny postavy, které jsem si oblíbila, umřeli. O některých postav bych se ráda dozvěděla víc.

Pozn.: Tohle člověk nemůže porovnávat se Šesti vranama! Pokud jste četli jako první 6vran, hodně snižte své očekávání.

Okoslav
26.01.2020 3 z 5

Překvapivě silný závěr jinak spíše průměrné série. Hlavní hrdinka se konečně přestala litovat, přestala řešit svoje milostné patálie (alespoň v takové míře jako v předchozích dvou dílech) a začala být užitečná. Nejen Ravce, ale hlavně ději jako takovému. Oceňuju, že se autorka nebojí dělat oběti v zájmu vyššího dobra (rozuměj v zájmu dobrého příběhu). Třikrát hurá!

Mimochodem, nejzajímavější postavou navzdory všemu napsanému zůstává Big Bad Guy celé série. Což je možná trochu znepokojivá zpráva.

Mozkovna
24.01.2020 5 z 5

Konečně, konečně, konečně! Dočkala jsem se svých pěti hvězd. Už jsem se po druhém díle bála, že se to nevytáhne, ale tenhle závěr si je zaslouží.

Už od začátku je v knize více akce než v předešlých dílech, za což jsem byla nesmírně vděčná. Taky jsem si konečně oblíbila i neoblíbené postavy a nikdo se mi (až na Aparátuse) neprotivil. Alina se vybarvila jako v pohodě holka, Mal jako ještě lepší kluk, Zoju jsem nejdřív nemusela, ale už si taky našla cestu k mému srdci. Žeňu a Nikolaje ani snad nemusím zmiňovat, ti byli bezchybní. Celkově si z knihy odnáším mnohem lepší pocit než z předešlých dvou. Předtím jsem furt četla a četla, jen abych se už konečně dozvěděla, co se teda bude dít dál. Tady už jsem ale hltala slova a kdykoliv jsem začala číst, ponořila jsem se do tohohle kouzelného světa natolik, že jsem přejížděla zastávky autobusu a zapomínala markovat v práci.

Následující část obsahuje SPOILERY:

Jako první jsem četla Šest vran a docela se mnou zacloumalo, když jsem zjistila, že Alinu měli umučit... No, celou knihu jsem čekala, kdy se to stane, a ono se to nakonec nestalo :'D Nevím, jestli mám být ráda nebo ne. Každopádně si myslím, že Mal měl asi zůstat mrtvý. To, jak ho na poslední chvíli vzkřísili, mi přišlo trochu přitažený za vlasy, ale líbil se mi nápad s tím, že je vlastně třetí umocňovač.
Temnyje mi nakonec bylo i líto, což bys nejspíš i autorčin záměr. Něco to do sebe má, když dokážete přehlídnout všechny ty krutosti a zvrácenosti, co padouši dělají, a soucítit s nimi, či pro ně truchlit.

KONEC SPOILERŮ.

Hrozně se těším na ten seriál na Netflixu. Zajímá mě, jak vměstnají tenhle rozsáhlý příběh do pár epizod a ještě k tomu připojí Šest vran. Rozhodně to bude zajímavá podívaná (a já jen doufám, že tam bude Nikolaj stejně okouzlující jako v knize).

Celkově bych sérii doporučila, především těm, co se chystají na duo Šesti vran. Přestože je začátek slabší, postupně si na postavy a prostředí zvyknete a snad vám i přirostou k srdci. Kniha má taky spoustu zajímavých myšlenek a rozebírá pár důležitých životních témat. Za mě super :)

EmaChocho
15.01.2020 3 z 5

Bohužel jsem Grišu přečetla až po Šesti vranách, takže ve srovnání s nimi musím hodnotit podstatně uvážlivěji. Sérii jsem přečetla během dvou dnů, ale nemůžu říct, že by to bylo nutně proto, že by mě nějak uchvátila, spíš už jsem to chtěla mít za sebou a hlavně jsem byla zvědavá, jak skončí Alina - nakolik pravdivé jsou všechny ty zkazky z Šesti vran. A konec mě zklamal. Hlavní zaporák dopadl, jak jsem čekala (k jeho postavě se taky ještě dostanu), ale na "straně světla" bylo podstatně méně smrtí, než mi přijde pravděpodobné a než jsem doufala. Neberte mě špatně, nejsem žádný sadista, ale takovéto ukončení na mě působilo zkrátka nemastně neslaně. To stejné platí i pro obě kladné hlavní postavy. Mal i Alina byli prostě meh, občas mi dokonce i trochu lezli krkem. Daleko sympatičtější byli Nikolaj, Baghra a Žeňa, protože jejich charaktery mi připadaly propracovanější a chování poměrně logické. Zoja taky ušla, i když by si zasloužila větší prostor než jen pro nálepku "Draco Malfoy Aliny Starkové". A ten Temnyj, co na něj říct. K záporákům téměř nikdy nepřilnu, ale často obdivuju, jak dobře jsou napsaní. Temnyj byl ze začátku moc dobrý, ale vždycky mě hrozně začne vytáčet, když se autoři po čase snaží záporným postavám vnutit tragickou backstory a srdcervoucí pocity. Také mi připadalo hrozně ohrané, jak Alina pořád něco plánuje, ale Temnyj pokaždé udeří jako první a způsobí zmatek. Tím se děj stával poněkud reperitivním.

Zkrátka a dobře, Griša má propracovaný svět, je poměrně hezky napsaná a obsahuje celou řadu hlášek, které si zaslouží ocenění. Vím, že moje hodnocení vyznělo spíše záporně, ale série není zas tak špatná, tedy kromě toho, co už jsem vypsala, a taky toho, že na to, jak je dlouhá, vlastně nedostanete skoro žádné odpovědi na otázky, které vás v průběhu čtení napadaly. Pokud zvažujete, že si ji přečtěte, jen směle do toho, ale udělejte to dřív, než se pustíte do Šesti vran, protože ty už jsou na úplně jiné úrovni :)

Shinju
10.01.2020 5 z 5

Úžasné! Doporučuji! Další skvělá fantazii série. Škoda, že už mám dočteno. Tešem se na další knihy od této autorky.

DeathHarmony
04.01.2020 5 z 5

(SPOILER) Skvělá jako dvě předešlé! Určitě doporučuji:D

SPOILER!

Jsem sakra jediná, která je absolutně zdeptaná, smutná, naštvaná a totálně na prášky, protože mi zabili mojí úplně nejoblíbenější postavu celý trilogie?! Jako haló, ale proč jste mi ho museli zavraždit? Hm? Pomineme-li fakt, že to byla hlavní záporná postava celé ságy, tak to byl hrozně fajn člověk. No ne? :)))

CatherineBarton
04.01.2020 5 z 5

Úžasné!!

Tridenti
31.12.2019 5 z 5

Možná teď tu knihu nadhodnocuji, když dávám 5/5, ale ten dojem, který na mě konec této trilogie zanechal, si to zaslouží.
Abych byla upřímná, celou sérii se potýkám s problémem, že střed knihy mě nebaví a vlastně i nudí. Stalo se mi to i tady, ale rozhodně ne v takovém rozsahu. Poslední třetinu jsem dočetla jedním dechem a zanechalo to ve mně moře emocí (i přesto, že jsem díky duologii Šesti vran a jakémusi vlastnímu tušení věděla, jak to skončí) a já jsem za to autorce vděčná.
Griša se rozhodně nemůže kvalitou, poutavostí, akcí atd rovnat Vranám (jde vidět, jak Leigh na Vranách opravdu zamakala), ale i tak myslím, že stojí za přečtení. Má to velké množství postav, které si zamilujete, ani hlavní padouch není špatný (jen se tam na můj vkus vyskytoval žalostně málo) a děj občas určitě taky překvapí.

terka3193
23.12.2019 4 z 5

Asi jako každý druhý tady jsem začínala Vranáma, kde už jde vidět pokrok autorky. Původně mě k této sérii nic netáhlo a neměla jsem v plánu ji číst. Když jsem ale začala číst Zjizveného krále, začala jsem mít spoustu otázek a odpovědi byly tu. Série se mi líbila a styl, kterým autorka píše miluju. Sice mi postavy k srdci tolik nepřirosly ale to kouzlo to mělo.

BarkaS
18.12.2019 3 z 5

Vrány jsou úplně jinej level, docela se mi ulevilo, že (POZOR spoiler) Alina ztratila svoje schopnosti a nebudeme se dál stýkat, protože jinak mám LB i její postavy ráda, ale tahle “světice” a její stopař mi dost lezli na nervy. O ostatních si ráda něco zas přečtu.

Ivka14
15.12.2019 4 z 5

Poslední díl Aliny a Mala byl plný zajímavých okamžiků, které mě baviliale, ale také tam byli okamžiky, které mě vůbec nebavili, nezajímali a přišli mi zbytečné.

ydnac
25.11.2019 3 z 5

Poslední díl se mi líbil, ale jak jsem již psala u předešlého dílu na Šest vran Griša nemá. Jsem zvědavá na Zjizveného krále, snad to bude napínavější:-)